Autor Wątek: Moje cappuccino - problemy  (Przeczytany 3462 razy)

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Moje cappuccino - problemy
« dnia: 18 Wrzesień 2013, 09:10:09 »
Pierwsze moje pytanie dotyczy obwódki tworzącej się na filiżance. Po zrobieniu espresso, wlaniu mleka i odczekaniu chwili na brzegach filiżanki tworzy się "ring"? Dlaczego i jak mogę się go pozbyć?





Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Moje cappuccino - problemy
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Wrzesień 2013, 09:25:42 »
Możesz sprecyzować? Coś pojawia się/zostaje na filiżance czy na kawie? Możesz dać jakieś foto?

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: Moje cappuccino - problemy
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Wrzesień 2013, 09:45:24 »
Zostaje na filiżance. Obwódka (z kawy połączonej z mlekiem). Na załączonym foto też widać - takie ciemniejsze na brzegach filiżanki.





Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Moje cappuccino - problemy
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Wrzesień 2013, 09:48:02 »
No ale czy to źle? Mi się wydaję że ten ring powstaje gdyż na brzegu masz "czystą" kawę. Może wlewając mleko zrób ze 2 kółka dzbankiem przy krawędzi tak żeby crema z powierzchni się wymieszała z mlekiem, a potem lej już normalnie jak zawsze.

p.s. nie zwracałem nigdy na to uwagi - dzięki tobie zrobię zaraz cappu :)
LMWDP #469

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Moje cappuccino - problemy
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Wrzesień 2013, 10:33:47 »
Wlewane mleko unosi cremę w niewielki stopniu się z nią mieszając. Dzięki temu w ogóle możesz malować na kawie. Po kilku minutach następuje rozdzielenie faz - mleko zostaje na dnie, piana unosi się ku górze. Jednocześnie piana się nieco zagęszcza a część z niej ulega degradacji, stąd górny poziom mieszaniny w filiżance nieco opada. A ponieważ crema to emulsja i ma większą lepkość od samej wody czy mleka jej część pozostaje "przylepiona" do brzegu filiżanki i stąd pierścień. Podobnie spróbuj wypić trochę cappu, pozostawić na kilka minut i znowu wypić - pozostaną na filiżance kręgi po kolejnych wypitych porcjach. Tak to widzę ;)

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: Moje cappuccino - problemy
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Wrzesień 2013, 20:21:49 »
 :ok: No to chyba wszystko jasne.





Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Moje cappuccino - problemy
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Wrzesień 2013, 22:25:36 »
Mnie bardziej irytuje efekt "podmywania" cremy od spodu przez mleko, z którym zmagam się niemal zawsze. Chodzi mi o to, że po wlewaniu mleka do espresso, na brzegach crema jakby się odrywała od filiżanki, od spodu widać po prostu zmieszaną kawę z mlekiem, i nawet, jak uda się coś wymalować, to pozostaje takie coś nieładne na przeciwległym brzegu niż strumień wlewanego mleka. Nieco udało się to załagodzić, kręcąc trochę kawą w filiżance, tuż przed wlewaniem, ale nie zawsze pomaga...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi