Autor Wątek: Frappe  (Przeczytany 12000 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Frappe
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Październik 2013, 17:46:39 »
Ogólne zalecenia przelewowe to 6g/100ml. Nie wiem jaką masz łyżkę i co to jest porcja kawy. ;)

Pamiętać trzeba, że na zimno nasz język działa inaczej (jest mniej wrażliwy) zatem smaki trzeba na bogato. Możesz zrobić z podwójnego espresso + kostki lodu do 200ml. Możesz dać mniej lodu a do tego nieco mleka (jeśli lubisz) lub wody (jeśli z samym lodem będzie zbyt mrożąca). Możesz kombinować z przelewową, ale dałbym tyleż mniej wody ile będzie potem lodu.

Poczytaj inne wątki o cold brew (parzenia na zimno) i o ice brew (przelewanie na lód).

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Frappe
« Odpowiedź #16 dnia: 21 Czerwiec 2019, 22:25:41 »
Wow. Odkopuję wątek z początków tego forum :).
Jestem w Grecji na wakacjach i gdzie nie spojrzę to ludzie chodzą z Frappé w ręku. Trochę się zawiodłem jak doczytałem, że to z rozpuszczalnej Nescafe jest zrobione. Ale jutro spróbuję - trzeba spróbować, nie ma co.
A tę zagwozdkę którą Donkiszot próbował rozwikłać chyba wyjaśniają tutaj:
https://en.wikipedia.org/wiki/Frapp%C3%A9_coffee#Frothy_top

Chodzi o to, że rozpuszczalna (spray dried) nie ma praktycznie tłuszczu, tym samym przy ubijaniu ma lżejszą i trwalszą strukturę.

Na tej samej stronie piszą, że 90% kaw podawanych w Grecji to właśnie takie frappe w różnych wariacjach (z mlekiem i bez, rożne proporcje cukru, rownież bez cukru).


Offline rafal_ski Mężczyzna

  • Wiadomości: 105
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: F4 nano
Odp: Frappe
« Odpowiedź #17 dnia: 21 Czerwiec 2019, 23:27:23 »
Trochę czasu w Grecji spędziłem.  Nie na wyspach, a wśród tubylców. Znajomy Grek, wlasciciel knajpy pokazal mi jak to sie robi, wiec tez kupilem sobie taki mikserek na prad za ok. 10 euro. Fajna sprawa. A najlepsze jest  to , że oni rano z domu bez kawy nie ruszaja. Zabawne jest w lecie obserwować jak sobie sączą ten napoj jadąc autem do pracy
 Niektorzy potrafią  tą jedna kawę pić do południa  dolewając do niej zimnej wody.  Zresztą na plaży czy w knajpach właśnie jest podawana z buteleczką zimnej wody, najpierw nie widzialem po co ta woda. Ale mi osobiscie po dodaniu nawet odrobiny wody cała kawa traci smak. Wolę z mlekiem i odrobiną cukru. Ale i tak w domu ta kawa nie smakuje tak jak na plaży w Grecji
Oszczędzaj wodę, pij wino

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Frappe
« Odpowiedź #18 dnia: 22 Czerwiec 2019, 00:43:42 »
Ale jutro spróbuję - trzeba spróbować, nie ma co.
Spróbuj też espresso fredo, no i ichniej w tygielku.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Frappe
« Odpowiedź #19 dnia: 22 Czerwiec 2019, 08:38:37 »
Tygielek kosztowałem - najlepiej mi pasuje na razie. Choć zamawiam bez cukru - spróbuję też cukrem.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Frappe
« Odpowiedź #20 dnia: 22 Czerwiec 2019, 18:19:19 »
Dziś spróbowałem tygielka z cukrem (wolę bez - czuć wtedy smak kawy), potem fredo cappuccino - smakuje jak deser czekoladowy, jakoś mi się ze Starbucksem skojarzyło. Na koniec dnia wziąłem fredo espresso i to był strzał w dziesiątkę - dzięki Donkiszot! Chętnie przeniosę ten koncept na warunki domowe, ale chyba będzie potrzebny ten fajny mikserek bałkański do frappe. No a frappe to chyba już jutro spróbuję - jakoś wizja kawy rozpuszczalnej mnie nie zachęca.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Frappe
« Odpowiedź #21 dnia: 22 Czerwiec 2019, 23:32:06 »
French press też się od biedy nada.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Frappe
« Odpowiedź #22 dnia: 24 Czerwiec 2019, 10:12:18 »
Pogadałem z basistką o robieniu fredo espresso - powiedziała, że bez tego mikserka to najlepiej sprawdza się shaker do drinków.

Spróbowałem w końcu frappe - z mlekiem i cukrem - bez szału dla mnie, smakuje jak lody kawowe z lat 80-tych (te w kostkach). Spodziewam się, że dowolny napój na Nescafe będzie tak smakował.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Frappe
« Odpowiedź #23 dnia: 24 Czerwiec 2019, 15:04:12 »
Frappe to raczej pod turystów, u Greków tygielek, to podstawa.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Frappe
« Odpowiedź #24 dnia: 24 Czerwiec 2019, 15:37:23 »
Nie zgadzam się - a przynajmniej mam inne obserwacje. Localsi piją głownie frappe, potem widzę fredo espresso (o zgrozo z dużą ilością cukru - dziś widziałem jak dodane było 5 łyżeczek). Tygielka najmniej. No ale mój tygodniowy pobyt to żadna statystyka, jest bardzo gorące lato i to może dyktować wybory klientów i obserwuje też ludzi w jednym małym regionie.

Offline Blondas

  • Wiadomości: 133
  • Ekspres: Ascaso Dream, Aeropress, Moka Bialetti Dama na 3 i 6 filiżanek;
  • Młynek: Macap M2M
Odp: Frappe
« Odpowiedź #25 dnia: 24 Czerwiec 2019, 18:07:52 »
Frappe nie musi być z Nescafe, może być z dowolnej rozpuszczałki. Trawiłem je z chęcią, na basenie lub plaży w gorącu robiła fajna robotę, ale nie z Nescafe classic. Ten chemiczny smak zabija u mnie wszelką przyjemność. Inne da się pić.
Pozdrawiam,
Piotrek

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Frappe
« Odpowiedź #26 dnia: 24 Czerwiec 2019, 21:17:08 »
Zjeździłem okolice Tesaloniki, Ateny, Kretę, Cyklady i w każdym miejscu, gdzie nocowałem do dyspozycji był tygielek. Podejrzewam, że w większości domów tak jest. Kawę do tygielka można kupić chyba w każdym spożywczym.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Frappe
« Odpowiedź #27 dnia: 24 Czerwiec 2019, 23:12:23 »
Frappe nie musi być z Nescafe, może być z dowolnej rozpuszczałki. Trawiłem je z chęcią, na basenie lub plaży w gorącu robiła fajna robotę, ale nie z Nescafe classic. Ten chemiczny smak zabija u mnie wszelką przyjemność. Inne da się pić.

W sumie w moim barze mają dużą kuwetę w szufladzie z brązowym proszkiem. Sugestywnie zapytałem czy to nescafe - odpowiedź była „tak”, ale równie dobrze mogą oni podchodzić do nazwy Nescafe jak my do nazwy Melex (wózek na prąd). Dla nich to po prostu kawa rozpuszczalna. Poza tym uściślono mi, że to „normal Coffee”. Więc ponownie - nie upieram się, że to akurat nescafe.

Zjeździłem okolice Tesaloniki, Ateny, Kretę, Cyklady i w każdym miejscu, gdzie nocowałem do dyspozycji był tygielek. Podejrzewam, że w większości domów tak jest. Kawę do tygielka można kupić chyba w każdym spożywczym.

Do dyspozycji owszem. Tygielek jest i z niego korzystam (zamawiam), ale większość ludzi chodzi z tymi plastikowymi kubkami ze słomkami sącząc coś na lodzie - zazwyczaj frappe, czasem espresso fredo. Zarówno w hotelu jak i na mieście - są to głownie lokalsi. Stawiam, że temperatura powietrza robi swoje.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Frappe
« Odpowiedź #28 dnia: 27 Czerwiec 2019, 01:21:15 »
Pokażcie jak wygląda ten mikserek do frappe.   Można gdzieś u nas kupić?

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Frappe
« Odpowiedź #29 dnia: 27 Czerwiec 2019, 07:42:12 »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi