Autor Wątek: Frappe  (Przeczytany 12034 razy)

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Frappe
« dnia: 28 Lipiec 2013, 21:59:43 »
Z cukrem to już podstawa pod frappe  ;) Choć ta została wymyślona na bazie kawy rozpuszczalnej, stąd nazywanie kawy "frappe" podczas gdy robiona jest na espresso bądź doppio jest nie do końca poprawne - a ten trend ostatnio obserwuję  :)
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Frappe
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Lipiec 2013, 22:21:55 »
A co ma frappe (jak mniemam, ubijać) do rozpuszczalnej?

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Frappe
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Lipiec 2013, 23:49:06 »
Frappe to grecka kawa na zimno. Aby ją zrobić trzeba wrzucić łyżeczkę kawy rozpuszczalnej, dwie cukru, odrobinę wody i ewentualnie od razu (ale najlepiej na końcu) trochę lodu. Całość wstrząsasz (najlepiej użyć elektrycznego mikserka, niestety w Polsce nie mogę namierzyć elektrycznych, wszystkie jakie widziałem są na baterię) powstaje piana, którą wylewasz do szklanki. Uzupełniasz mlekiem i gotowe. Dlatego napisałem że shakerato z cukrem to prawie frappe.
Frappe wymyślił pewien grecki handlowiec, Dimitrios Vakondios przedstawiciel firmy Nestle - a jak wiadomo Nestle to kawa rozpuszczalna.  ;)
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Frappe
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Lipiec 2013, 00:04:22 »
Wiem jak się robi frappe ;) , ale nie przekonuje mnie grecka historia nestle. Może i tak było. Kto to wie. ??? Po prostu trudno mi uwierzyć, że tak późno pojawił się pomysł ubijania kawy (jakiejkolwiek -- pieni się zawsze tak samo) z szatkowanym lodem. W każdym razie, rozpuszczalka nie jest niezbędna. Na szczęście :D

Nie wiem jakiego miksera potrzebujesz, ale znakomicie frappe wychodzi z kubełka do koktajli (blender).

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2371
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Frappe
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Lipiec 2013, 11:11:47 »
Metiu, można szukać mikserek, nawet na Allegro są czasem. W Serbii powinny być dostępne ale nie wiem w jakiej cenie.

http://img530.imageshack.us/img530/7725/1luzemhr5.jpg
Frappe

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Frappe
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Lipiec 2013, 12:30:42 »
Właśnie takiego szukam ! Mojego mikserka, przywiezionego x lat temu z Grecji żywot się niestety kończy.  :( Będę musiał poobserwować rynek, dotychczas spotkałem się tylko z mikserkami na baterie, a te ani mocy ani trwałości nie mają. Te podłączane do prądu (bynajmniej mój egzemplarz) ma wysokie obroty i moc wystarczającą by utrzeć cukier z kawą na gładką gęstą piankę bez bąbli.

Donkiszocie - testowałem już wiele wariacji frappe, jednak ten najbardziej klasyczny (niestety robiony na rozpuszczalnej  :(, z małą ilością wody i obowiązkowo z cukrem), miksowany takim mikserkiem jaki zaprezentował Goran, daje najlepszy efekt. Połączenie cukru z kawą rozpuszczalną, spojone małą ilością wody daje najlepszą konsystencję piany. I niestety, ani shaker ani blender (chyba że jakiś mały, mój ma dzbanek 1,5 l, zatem pojedyncza porcja "ginie" w nim).
Oczywiście to tylko moja subiektywna opinia, która opiera się na pewnym doświadczeniu, testach no i własnym upodobaniach smakowych.  ;)
Polecam testować i poszukiwać "własnego" smaku, fajna zabawa.  :D
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Frappe
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Lipiec 2013, 12:48:42 »
A, jeśli chodzi o mikropiankę z małej ilości kawy, to chyba się domyślam o co chodzi -- rzeczywiście może być problem przeskoczyć to bez rozpuszczalki i bez powyższego miksera.

Rozpuszczalna w małej wodzie tworzy emulsję -- nie wiem jak uzyskać taką konsystencję z kawy.  :-\


Jam do tej pory przyrządzał frappe z dopio + kostek lodu do 200ml + cukier. Z dwóch porcji łatwiej, ale i jedną w blenderze da radę. Niemniej, jest to (jak się domyślam) zupełnie inna forma frappe niż ta, o której piszesz.


Sprawdzę jak to wyjdzie z phina, z szatkowanym lodem, ubite potem mikserem do mleka -- mam tylko prośbę, sprecyzuj proporcje i ilość końcową (ile tej wody, ile lodu, jaka moc napoju i czy konsystencję teraz dobrze zrozumiałem).

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Frappe
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Lipiec 2013, 13:08:19 »
Proporcje na Frappe z kawy rozpuszczalnej:

1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej
2 łyżeczki cukru
15 - 20 ml wody mineralnej ( zawsze leję "na oko" do przepisu zmierzyłem shot glassem)

Te trzy składniki miksujemy mikserkiem, lub "shakerujemy" (gdy używamy shakera można dodać 2 kostki lodu)

Powstaje jednolita masa, która znacznie zwiększa objętość szklanki dlatego, najlepiej używać wysokich - moje mają 250 ml.
Do tego wrzucamy 2 kostki lodu (jeśli "shakerowaliśmy" z lodem, to nie), dolewamy odrobinę mleka - ok. 30 ml i dopełniamy zimną wodą mineralną (ja używam Żywiec Zdrój bo ma dość neutralny smak)

Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Frappe
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Lipiec 2013, 16:27:08 »
Przeprowadziłem dwie próby, pooglądałem na YT, przypomniałem sobie prezentację pewnego shakera i chyba czas przyznać się do porażki.  :-\

Za nic tylko nie mogę wymyślić dlaczego rozpuszczalna się tak ubija, co w niej jest takiego, przecież nie ma więcej białka. Może chodzi o mikro pył w strukturze?


Ogólnie w smaku różnicy nie będzie, ale w konsystencji (a ta się na smak też przekłada) różnica znaczna.


Edit:
Nie daje mi to spokoju i poczyniłem jeszcze jedną próbę. Zaparzyłem kawę 14g /30 ml i do tego cukru kilka łyżeczek -- da się to ubić na pianę o konsystencji śmietany, ciasta na naleśniki -- jeśli taka pianka wystarcza, to rozpuszczalnej nie trzeba. Nadal jednak nie jest to sztywna piana jak na tym filmie:
« Ostatnia zmiana: 30 Lipiec 2013, 19:50:25 wysłana przez donkiszot »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Frappe
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Lipiec 2013, 10:03:06 »
Za nic tylko nie mogę wymyślić dlaczego rozpuszczalna się tak ubija, co w niej jest takiego, przecież nie ma więcej białka. Może chodzi o mikro pył w strukturze?

Mniej kawy, a więcej chemii ;).

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Frappe
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Lipiec 2013, 11:17:18 »
Raczej fizyki.

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2371
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Frappe
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Sierpień 2013, 13:11:34 »
Przywiozłem jeden taki mikserek, do prądu podłączany, nie całe 10 euro kosztował.

alicjag3

  • Gość
Odp: Frappe
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Październik 2013, 15:29:13 »
A ja proszę o opinię czy fajna będzie kawa "frappe" ale jednak nie z rozpuszczalnej tylko np. z dwóch espresso, albo z kawy z ekspresu przelewowego? Co bardziej polecacie i jak to będzie smakować?

Rozumiem, że wlewam taką kawę, trochę mleka, cukru, kostki lodu i mogę to zmiksować w blenderze?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Frappe
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Październik 2013, 15:54:40 »
Czy fajna, to już zależy od kawy i oczekiwań, ale ogólnie to tak, można tak zrobić jak piszesz (tylko czy to jeszcze jest frappe?). W każdym razie, da się w ten sposób uzyskać smaczną kawę na zimno.

alicjag3

  • Gość
Odp: Frappe
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Październik 2013, 17:24:11 »
Dzięki.

A lepiej zrobić wersję z 2 espresso czy z przelewowej? Zrobiłam w tej chwili z przelewowej + trochę mleka i 6 małych kostek lodu i ma bardzo mało wyczuwalny smak. A przelewową robiłam zgodnie z zaleceniami - 1 łyżka kawy na 1 porcję. Chyba, że warto zrobić na przykład wersję 2 razy mocniejszą.
« Ostatnia zmiana: 18 Październik 2013, 17:39:21 wysłana przez alicjag3 »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi