Autor Wątek: Jura C5  (Przeczytany 4136 razy)

Offline Figiel2003

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: aeropress
  • Młynek: Severin KM 3874
Jura C5
« dnia: 06 Październik 2018, 09:07:31 »
Mam możliwość zakupienia używany ale sprawdzony w serwisie ekspres Jura C5 za 1300 zł. Czy warto? Czy moze lepiej trochę dołożyć i kupić ekspres nieużywany. 90 % będę pijał kawę czarną a 10 % kawy z mleczkiem. Do tej pory pijam kawę zrobioną w aeropressie ale przymierzam się do zakupu ekspresu.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Jura C5
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Październik 2018, 09:31:15 »
Najpierw wiedza, a później zakupy. Co za leniwy naród.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jura C5
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Październik 2018, 13:08:37 »
Do tej pory pijam kawę zrobioną w aeropressie ale przymierzam się do zakupu ekspresu.
Ale po co zakładasz nowy temat?

Zacznijmy od początku: jaką kawę (postać, intensywność, objętość) przygotowujesz obecnie z aeropressu? Czego Ci w niej brakuje? Jakiego ziarna używasz? Czego oczekujesz od ekspresu?


Musisz też wiedzieć, że ekspres to nie jest magiczna skrzynka, która z jakiejkolwiek kawy zaparzy boski eliksir. To tylko sprzęt, taki sam jak aeropress. Smak zależy przede wszystkim od ziarenek i od wiedzy parzącego. W następnej linii liczy się młynek -- czyli jakość cięcia drobin kawy. To w czym podgrzejesz i zalejesz wodę jest najmniej ważne. A, a te 15 barów, to tylko marketingowy bełkot -- do espresso potrzebujesz 8,5-9,5 bara, a o 15 piszą bo taka jest zdolność pompki, taka czysto techniczna zdolność.


Zatem, jeśli tę samą kawę (załóżmy, że jest to dobra kawa, taka bez defektów) zaparzysz jak trzeba do postaci jaką lubisz w aeropressie za 120zł, to jest duża szansa, że nawet zestaw za 12000zł nie zaparzy smaczniejszej (dla Ciebie) kawy.

Offline Figiel2003

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: aeropress
  • Młynek: Severin KM 3874
Odp: Jura C5
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Październik 2018, 14:42:08 »
Masz rację. Poczytałem trochę na forum i jednak zostanę przy aeropressie i dokupię sodie dripa. I właśnie tak jak napisałeś muszę do tego sprzętu dokupić dobry młynek.
Wyszukałem trochę propozycji na forum i nie wiem, który młynek kupić. Młynek może być ręczny lub elektryczny. Tak powiedzmy do 600 zł. Takie "cudeńka" wyszukałem a może jeszcze polecicie mi coś innego:

-GRAEF CM 800 około 500zł.
-Timemore - Nano Grinder Black / Diamond - Młynek ręczny około 500 zł
-- Severin KM 3873 - ok 250zł
- Nivona Cafegrano 130 - ok 300zł
- Wilfa (aka Concept) - ok 400zł
- Baratza Encore - ok 500zł

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Jura C5
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Październik 2018, 14:51:04 »
Masz rację. Poczytałem trochę na forum i jednak zostanę przy aeropressie i dokupię sodie dripa. I właśnie tak jak napisałeś muszę do tego sprzętu dokupić dobry młynek.
Wyszukałem trochę propozycji na forum i nie wiem, który młynek kupić. Młynek może być ręczny lub elektryczny. Tak powiedzmy do 600 zł. Takie "cudeńka" wyszukałem a może jeszcze polecicie mi coś innego:

-GRAEF CM 800 około 500zł.
-Timemore - Nano Grinder Black / Diamond - Młynek ręczny około 500 zł
-- Severin KM 3873 - ok 250zł
- Nivona Cafegrano 130 - ok 300zł
- Wilfa (aka Concept) - ok 400zł
- Baratza Encore - ok 500zł

Graef 702, koszt ok 300 zł.
Konstrukcja blizniacza do Graefa CM800 minus mniejsza skala regulacji przemialu, nada sie praktycznie do wszystkiego oprocz Espresso.
Ew. mozesz rozwazyc kupic jakis porzadny mlynek gastro (uzywany), do 600 zł. powinienes bez problemu znalezc cos ciekawego. Mialbys na przyszlosc pod espresso gdyby wrocila ochota na kolbe.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jura C5
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Październik 2018, 15:57:17 »
a może jeszcze polecicie mi coś innego
Nadal nie wiem czy chcesz jakiejś rady od nas czy tylko chcesz coś kupić? Jeśli nie powiesz więcej na temat swoich oczekiwań, to trudno coś doradzić.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Jura C5
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Październik 2018, 18:23:18 »
Graef 702, koszt ok 300 zł.
Konstrukcja blizniacza do Graefa CM800 minus mniejsza skala regulacji przemialu, nada sie praktycznie do wszystkiego oprocz Espresso.
Ew. mozesz rozwazyc kupic jakis porzadny mlynek gastro (uzywany), do 600 zł. powinienes bez problemu znalezc cos ciekawego. Mialbys na przyszlosc pod espresso gdyby wrocila ochota na kolbe.
CM702 to zły pomysł. Brakuje mu skali na grubsze przemiały.

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Jura C5
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Październik 2018, 18:25:36 »
Graef 702, koszt ok 300 zł.
Konstrukcja blizniacza do Graefa CM800 minus mniejsza skala regulacji przemialu, nada sie praktycznie do wszystkiego oprocz Espresso.
Ew. mozesz rozwazyc kupic jakis porzadny mlynek gastro (uzywany), do 600 zł. powinienes bez problemu znalezc cos ciekawego. Mialbys na przyszlosc pod espresso gdyby wrocila ochota na kolbe.
CM702 to zły pomysł. Brakuje mu skali na grubsze przemiały.

Od tego masz podkładki ktorymi możesz dowoli żonglować. Można bez problemu zwiększyć/zmniejszyć  skale.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Jura C5
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Październik 2018, 19:01:17 »
Miałeś ten młynek? Ja tak i wiem jaki jest rozstrzał.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jura C5
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Październik 2018, 19:02:51 »
Z tym bez problemu to nie przesadzajmy, zakres jest mimo wszystko dość ograniczony. Ale nie to jest największą wadą tego młynka -- jeśli dojdzie do uszkodzenia trzymaka żaren trzeba kupić całość z żarnami -- koszt ~225zł czyli prawie jak za młynek. Co ciekawe, do 800 żarna są tańsze, a regulacja szersza, a zamiast podkładek mamy do przekręcenia dwie śrubki.

Offline Figiel2003

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: aeropress
  • Młynek: Severin KM 3874
Odp: Jura C5
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Październik 2018, 20:13:53 »
Nadal nie wiem czy chcesz jakiejś rady od nas czy tylko chcesz coś kupić? Jeśli nie powiesz więcej na temat swoich oczekiwań, to trudno coś doradzić.

Jak już wpomniałem pijam w 90% kawę czarną i 10% kawę z mlekiem. Przygotowuję ją w aeropresie i w niedalekiej przyszłości zaopatrzę się też w drip. Jakie są moje oczekiwania? Po pierwsze, nie będę kupował kaw z super górnej półki ale też omijam szerokim łukiem kawy sprzedawane w sklepach stacjonarnych. Na dzisiaj kupuję kawy z MK Cafe Fresh i jak dla mnie jest ona dobra. W przyszłości gdy już kupię lepszy młynek będę zaopatrywał się w inne kawy sugerując się również opiniami z tego forum. Tak, że jak widać nie jestem wymagającym kawoszem ale chciałbym się delektować dobrym smakiem kawy. Jak wyczytałem już tu na forum warto zakupić dobry młynek. Dobry młynek na moją kieszeń (max 600 zł.) i wymagania  Raczej nie będę kupował ekspresu do kawy. Dlatego proszę o poradę w jaki młynek zainwestować by nie wyrzucić max 600 zł. w błoto. Bym mógł cieszyć się smakiem dobrej kawy przyrządzonej w aeropresie i dripie.
« Ostatnia zmiana: 06 Październik 2018, 20:26:38 wysłana przez Figiel2003 »

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Jura C5
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Październik 2018, 20:33:12 »
Z nowych młynków to chyba wszystkie, które są sensowne, wymieniłeś w poprzednim poście. Są jeszcze inne dziwne konstrukcje,ale nie sprawdzone przez ludzi z forum, więc nie wiadomo jak z nimi. Każdy z tych poradzi sobie z przemiałem do aero i dripa - takie są opinie na forum. Ewentualnie jak chcesz, możesz kupić jakiś używany, nieco wyższej klasy, jednak ja na twoim miejscu - mielenie tylko pod alternatywy, kupiłbym właśnie nowy (pewnie nivonę). Ostateczna decyzja i tak należy do Ciebie.

Czy kawa z MK jest dobra? ogólnie nie zgarniała najlepszych opinii, ale i tak ponoć wypada lepiej niż sklepowe. Czasem warto poszukać na forumowch palarniach czegoś w promocji, to cenowo wyjdzie nawet lepiej.

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Jura C5
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Październik 2018, 20:54:22 »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jura C5
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Październik 2018, 22:47:46 »
To ja zadam pytania raz jeszcze.

Jakiej postaci pijasz kawę z aero?
Z ilu gramów kawy na ile gramów wody? ile ml kawy chcesz mieć w filiżance?
Co w obecnej postaci Ci pasuje, a czego Ci w kawie brakuje, że zacząłeś szukać?
Z freshów zamawiasz raczej Brazylię czy Kenię, czy limitowane Etiopię i Panamę?

Jakiej postaci kawa mleczna interesuje Twoją panią? Cappuccino? Latte? czy zwykła czarna z mlekiem?


Twój obecny młynek mieli kawę, ale ma dość duży rozrzut w cząsteczkach po zmieleniu. Lepszy młynek będzie miał równiejsze cząsteczki i kawa powinna być czystsza w smaku, ale w aeropressie możesz tego aż tak wyraźnie nie odczuć. Dlatego na Twoim miejscu skupiłbym się na ziarnie i na wiedzy związanej z kawą, jej parzeniem itp.
Jeśli chcesz zacząć zabawę w pour over (kawy ręcznie polewane), wtedy lepszy młynek pozwoli ominąć czopowanie się zalanej kawy w filtrze.
Z wymienionych przez Ciebie wykluczyłbym Graefa i Baratzę, bo moim zdaniem nieadekwatnie do jakości zapłacisz za nie. Z pozostałych elektrycznych jakoś drobin będzie podobna -- możesz wybrać wedle uznania i gustu. Ręczne w tej cenie (dodałbym Aergrinda) powinny być ciut lepsze, ale kręcić trzeba. Nivona ma chyba największy zakres, ale włącza się tylko timerem. Wilfa jest sprawdzona w bojach i dość przyjazna w użyciu. Severin ...3 jest wystarczający, choć do eksperymentów nowicjusza brak skali po grubej stronie.

Offline Figiel2003

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: aeropress
  • Młynek: Severin KM 3874
Odp: Jura C5
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Październik 2018, 07:45:52 »
To ja zadam pytania raz jeszcze.

Jakiej postaci pijasz kawę z aero?
Z ilu gramów kawy na ile gramów wody? ile ml kawy chcesz mieć w filiżance?
Co w obecnej postaci Ci pasuje, a czego Ci w kawie brakuje, że zacząłeś szukać?
Z freshów zamawiasz raczej Brazylię czy Kenię, czy limitowane Etiopię i Panamę?

Jakiej postaci kawa mleczna interesuje Twoją panią? Cappuccino? Latte? czy zwykła czarna z mlekiem?

To może po kolei.

Kawy używam około 1,5 miarki od aeropresu (nie mam wagi i mierzę kawę na oko). W filiżance mam zazwyczaj około 200 ml kawy.
W obecnej postaci parzenia kawa mi smakuje, ale pomyślałem, że kupująć eskpress kawa będzie smaczniejsza. Ale jak wyczytałem na forum - to w dużym skrócie "ekspres, który zdrobi dobrą kawę jest drogi" (zbyt drogi na to jakim jestm kawoszem)
Z freshów zamawiam Brazylię ale dostałem od nich na próbę Indię, która mi bardzo zasmakowała.
A moja kobitka lubi late.
« Ostatnia zmiana: 07 Październik 2018, 07:54:15 wysłana przez Figiel2003 »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi