Autor Wątek: Używana Jura f50 czy nowa Nivona 660  (Przeczytany 5655 razy)

Offline Michał.er

    • brak
  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: phin, bialetti venus
  • Młynek: brak
Używana Jura f50 czy nowa Nivona 660
« dnia: 30 Sierpień 2018, 13:37:13 »
Cześć wszystkim. Dużo czytałem na forum, ale dopiero wybór ekspresu a właściwie dylemat z nim związany popchnal mnie do rejestracji:)

Do tej pory kawę parzyłem z kawiarki oraz z phina.  Kawę mieliłem podczas kupna w palarnii.

Chce kupić ekspres automatyczny dla siebie oraz żony w chwilach gdzie nie mamy czasu "bawic"  się w parzenie oraz dla dla momentu gdy mam przygotować dla gości x kaw :)

Mój dylemat to wybór między sprawdzoną używaną Jurą F50 po serwisie (Nowy moduł zaparzania,  żarna,  uszczelki 12mies gwarancji) a nowa Nivoną 660.
Cena obu porównywalna. Bez znaczenia.

I ostatnie pytanie, czy ktoś miał styczność ze sprzętem Melitta e953 102. Wart uwagi?

Byłbym wdzięczny za nawet najmniejsza podpowiedź.

Dzięki!



Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Używana Jura f50 czy nowa Nivona 660
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Sierpień 2018, 14:29:22 »
Kierowałbym się chyba bardziej gwarancją.  Na Nivonę masz dwa lata. Nivonę czyścisz i smarujesz sam. Nivona ma AromaBalance.
W Jurze "martwią" mnie wymienione żarna i blok - doprowadzenie do tego stanu - konieczność wymiany - jest trudne. Pytanie czy coś jeszcze się nie rozleci.
Melitta w naszym kraju dopiero zdobywa popularność.

Z tych trzech ja bym brał Nivonę. Jak porozmawiasz sobie z zaprzyjaźnionymi sklepami to i jakiś rabat pewnie się uda uzyskać ;)
LMWDP #469

Offline Michał.er

    • brak
  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: phin, bialetti venus
  • Młynek: brak
Odp: Używana Jura f50 czy nowa Nivona 660
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Sierpień 2018, 22:48:33 »
Dziękuję:)

A czy smak kawy, powiedzmy americano  z obuwu ekspresów będzie porównywalny czy np Jura to inna liga.
Tak się zastanawiam i myślę że w tym przedziale cenowym nie ma się za wiele co spodziewać, ale wolę spytać.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Używana Jura f50 czy nowa Nivona 660
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Sierpień 2018, 10:01:28 »
Nie miałem okazji pić z obu maszyn tej samej kawy w krótkim odstępie czasu - więc nie wiem jak to smakuje.

Oba sprzęty zasypane dobrym ziarnem dają znośną kawę, niestety ziarno trzeba wybrać metodą prób i błędów bo nie każde wyjdzie pijalne.
LMWDP #469

Offline sccoty Mężczyzna

  • Wiadomości: 313
  • Ekspres: Nuova Personal 1
  • Młynek: Mahlkonig ek43, mazzer SJ Timer Mod, Mazzer Major Timer Mod
Odp: Używana Jura f50 czy nowa Nivona 660
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Sierpień 2018, 10:38:16 »
Jury są bardzo dobrym sprzętem ale no właśnie ale z używanego nie wiesz jak smakuje kawa z nowego masz gwarancje że będzie dobra :) porównywał bym tak Nivona ma nowy młynek z nowymi żarnami jura tylko żarna . Jura ma nowy blok czy zregenerowany blok ? Nivona ma nowy  . Generalnie Nivona i Melita to w środku poprzednia generacja Jura czyli takiej F50. Melitta co podałeś robi dobrą kawę nadaje się do kaw czarnych 

Offline Michał.er

    • brak
  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: phin, bialetti venus
  • Młynek: brak
Odp: Używana Jura f50 czy nowa Nivona 660
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Sierpień 2018, 14:34:18 »
Dzięki. Odpowiadając na pytanie o blok to jest on nowy.
Już raczej jestem zdecydowany na Nivone.
W niektórych sklepach widziałem nawet 3 lata gwarancji na nią.
Jeszce raz dzięki za podpowiedzi.

Swoją drogą tydzień temu koleś w sklepie usilnie namawiał mnie na Melitte,  ale w necie prawie nie ma opinii, więc odpuściłem.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


Offline sccoty Mężczyzna

  • Wiadomości: 313
  • Ekspres: Nuova Personal 1
  • Młynek: Mahlkonig ek43, mazzer SJ Timer Mod, Mazzer Major Timer Mod
Odp: Używana Jura f50 czy nowa Nivona 660
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Sierpień 2018, 19:49:11 »
Generalnie Melity wydaja się lepiej wykonane :) ale jakichś większych różnic nie ma

Offline Michał.er

    • brak
  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: phin, bialetti venus
  • Młynek: brak
Odp: Używana Jura f50 czy nowa Nivona 660
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Wrzesień 2018, 00:08:07 »
No właśnie Melitta wyglądała dość ładnie na półce.
Skuszę się na Nivone głównie przez aroma balance. Mam nadzieję , że nie pozaluje i kawa będzie chociaż ciut lepsza niż "zwykła czarna".
Dzięki

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


Offline sccoty Mężczyzna

  • Wiadomości: 313
  • Ekspres: Nuova Personal 1
  • Młynek: Mahlkonig ek43, mazzer SJ Timer Mod, Mazzer Major Timer Mod
Odp: Używana Jura f50 czy nowa Nivona 660
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Wrzesień 2018, 10:00:57 »
ciut lepsza niż "zwykła czarna".

To już zupełnie inny wątek :) , na pewno będzie inna. Kup dobrą kawę byle nie bardzo jasno paloną bo wyjdzie trawiasta :)  I Nivona ma best aroma balance a Melitta Best Aroma System ;)

Offline Michał.er

    • brak
  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: phin, bialetti venus
  • Młynek: brak
Odp: Używana Jura f50 czy nowa Nivona 660
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Wrzesień 2018, 23:00:25 »
Jestem w kropce. Byłem w sklepie. Obok siebie stały Nivona 660 i Melitta Perfect Solo. Wizualnie, design i wykonanie znacznie po stronie Melitty. Ładne proste kształty, kompaktowa.
Ta najtańsza wersja Nivony jak by bardzo plastikowa, ale na plus wyświetlacz.
Sprzedawca mówił że w zasadzie "bebechy" te same. Co do aroma system nie był w stanie nic powiedzieć czy faktycznie daje tej kawie lepszego kopa. Chyba muszę przeapac/pochodzić z tematem :)


Kojarzy ktoś może jak wygląda cenowo serwis Nivona a Melitta? Części itp...


Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Używana Jura f50 czy nowa Nivona 660
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Wrzesień 2018, 08:31:50 »
Jeśli nie spróbujesz kawy z obu maszyn, to raczej nikt ci z bezpośrednim wyborem nie pomoże. Możesz się kierować tylko suchymi parametrami. Nivona ma Aroma Selector, Melitta ma Aroma Extraction.
Nie wiem jak działa ten system w Melicie, w Nivonie jest to sterowanie wodą/pompą:



Widoczna różnica to gwarancja - Melitta ma 12 miesięcy dłuższą.
LMWDP #469

Offline Michał.er

    • brak
  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: phin, bialetti venus
  • Młynek: brak
Odp: Używana Jura f50 czy nowa Nivona 660
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Wrzesień 2018, 08:44:17 »
Nivona też ma 36 mc gwarancji, tak przynajmniej mówił sprzedawca, że oni w swoim sklepie tyle oferują.

Dzięki za pomoc. Teraz tylko moja decyzja. :)

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Używana Jura f50 czy nowa Nivona 660
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Wrzesień 2018, 23:55:08 »
Jeśli nie spróbujesz kawy z obu maszyn
To za mało. Trzeba oba nastawić, poużywać przez tydzień, przejść wszystkie procesy konserwacji. Wtedy decyzja będzie coś niecoś świadoma.

Co jest najczęściej niemożliwe, wiec zostaje wróżenie z marketingowych fusów.

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1062
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Używana Jura f50 czy nowa Nivona 660
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Wrzesień 2018, 08:23:35 »
Trochę późno, ale i ja wtrącę swoje zdanie. Jura F50 to dość stary model bez P.E.P. oraz ze starym młynkiem, dodatkowo używany i nie wiadomo jak długi da radę jeszcze pracować. Ile kaw miał już zrobionych i jak został "sprawdzony"? Tego też nie wiadomo. No i kwestia krótszej gwarancji.

Ja bym proponował Nivona ze względu na aroma balance, który naprawdę działa i przekonasz się o tym jak popróbujesz kawę w różnych kombinacjach :)
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline Michał.er

    • brak
  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: phin, bialetti venus
  • Młynek: brak
Odp: Używana Jura f50 czy nowa Nivona 660
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Październik 2018, 17:36:17 »
Finito.
Dzięki wszystkim. Wybór padł na Nivone i jest naprawdę spoko. Dodatkowo dostałem w sklepie rok gwarancji więcej czyli 3 lata w sumie.
Co ciekawe Melitte udało mi się znaleźć na Amazonie za 1600zl, ale odpuściłem i wolałem kupić w lokalnym sklepie.

Kawa z Nivony jest ok, nie jestem zawieszony. Wiele wiele zależy od ziarna :)  Co do kaw mlecznych to już widziałem automaty lepiej spieniajace mleko ale dla mnie to bez znaczenia.

Głośność ok, spodziewałem się większego hałasu. Bardzo dużo wody po czyszczeniu generuje, ale do przeżycia, w sumie w dobrej sprawie.

Wyświetlacz i programowanie kaw też spoko opcja.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi