Autor Wątek: Ocena sprzętu przed zakupem  (Przeczytany 5086 razy)

Offline Jakkolwiek

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Poccino cappuccino, Rancilio Silvia v2
  • Młynek: Hario slim, Astoria SJ.
Ocena sprzętu przed zakupem
« dnia: 07 Sierpień 2018, 19:05:21 »
Panowie, krótko i na temat:
www.ebay.co.uk/itm/Rancilio-Silvia-Espresso-Machine-PID-temperature-control-/392096109676?_mwBanner=1&_rdt=1
Warto się zainteresować?
Ewentualna wymiana grzałki to raczej prosta sprawa?

« Ostatnia zmiana: 07 Sierpień 2018, 19:46:11 wysłana przez fux »

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Ocena sprzętu przed zakupem
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Sierpień 2018, 19:26:19 »
Cena jak na razie dobra, ale to licytacja. Wymiana grzałki, a więc rozebranie w zasadzie całego ekspresu, jest proste, ale pracochłonne i można polec przy wykręcaniu 6 śrub z bojlera. Grzałka jest dostępna bez problemu, ale trzeba uważać, bo są co najmniej 2 rodzaje. Poza tym ten ekspres jest bardzo udaną konstrukcją. Warto. 
PS trzeba się też liczyć z korodującym korpusem. To nie jest jakiś wielki problem i można się z tym poradzić.
« Ostatnia zmiana: 07 Sierpień 2018, 19:36:34 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Ocena sprzętu przed zakupem
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Sierpień 2018, 20:25:25 »
Nie wiem czy w tej wersji można wymienić grzałkę czy trzeba calą górę bojler.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Ocena sprzętu przed zakupem
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Sierpień 2018, 22:10:11 »
Można wymienić samą grzałkę. Wprawdzie jest tam wlutowana na twardym lucie, ale takie grzałki się wycina i wstawia grzałkę tego typu, odpowiedniej mocy i wymiarów i gra:
Można kupić całą górę bojlera, ale to już uważam za mało opłacalne.
« Ostatnia zmiana: 07 Sierpień 2018, 22:18:40 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Ocena sprzętu przed zakupem
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Sierpień 2018, 23:02:08 »
Jasne, ale trochę sprzętu i zdolności lub zapłacone komuś gotówki to za sobą pociąga.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Ocena sprzętu przed zakupem
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Sierpień 2018, 23:09:58 »
Nie, to tylko tak strasznie wygląda na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim bojler trzeba wypatroszyć do zera, uciąć wystające końce grzałki i wywiercić otwory w miejscu uciętych końcówek . Otwory wiertłem nieco większym od średnicy gwintu na końcach grzałki. Wyrównanie krawędzi i założenie nowej grzałki z uszczelkami to już pikuś. Robiłem taką druciarnię w podobnym bojlerze z dobrym skutkiem.
Ważne jest natomiast, za jaką kwotę uda się kupić ten ekspres. Bo przydałoby się zmienić uszczelki, dokupić drugą kolbę i jeszcze coś pewnie wyjdzie.
« Ostatnia zmiana: 07 Sierpień 2018, 23:12:13 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Jakkolwiek

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Poccino cappuccino, Rancilio Silvia v2
  • Młynek: Hario slim, Astoria SJ.
Odp: Ocena sprzętu przed zakupem
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Sierpień 2018, 23:20:34 »
sprzedawca chce 100 łabędzi brytyjskich więc z dostawą wyjdzie to około 120 (na nasze to okolice 600zł)
nie wiem czy lepiej nie odpuścić tematu.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Ocena sprzętu przed zakupem
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Sierpień 2018, 23:43:41 »
To już Twój wybór. Ekspres wymaga jednak trochę pracy. Grzałka, czyszczenie ramy z rdzy i malowanie jej, wymiana uszczelek i co tam jeszcze wyjdzie. Jeśli czujesz się na siłach zrobić to sam, to warto się nad nim zastanowić. Jeśli płaciłbyś za wszystkie naprawy to raczej odpuść.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Jakkolwiek

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Poccino cappuccino, Rancilio Silvia v2
  • Młynek: Hario slim, Astoria SJ.
Odp: Ocena sprzętu przed zakupem
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Sierpień 2018, 20:39:23 »
Sprzęt kupiony - udało się wynegocjować lepszą cenę.
Większość robót mam zamiar przeprowadzić sam tylko obawiam się najbardziej wymiany grzałki i nie wiem, czy tego akurat nie zlecę.
Ktoś godny polecenia? Z jakim kosztem to się może wiązać?
pytam tak na wszelki wypadek bo decyzję finalną podejmę jak już sprzęt będzie u mnie.

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1594
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Ocena sprzętu przed zakupem
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Sierpień 2018, 21:45:55 »
Nie wiem jaki to model bo aukcja już wygasła, ale poczytaj mój temat. Z wydatną pomocą forum, naprawiłem swój.

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=5814.0

Offline Jakkolwiek

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Poccino cappuccino, Rancilio Silvia v2
  • Młynek: Hario slim, Astoria SJ.
Odp: Ocena sprzętu przed zakupem
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Sierpień 2018, 22:14:39 »
właśnie Twój wątek mnie skusił do tego żeby wziąć jakąś znośną "padakę" i doprowadzić ją do stanu używalności. nawet jak się nie uda (choć tego nie dopuszczam) to potraktuje to jako nowe doświadczenie i rozrywkę.
Model z 2008 a więc V2 z dołożonym PIDem. po cichu liczę na to że to własnie PID powoduje problemy z grzaniem a jak będzie w rzeczywistości to się okaże.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Ocena sprzętu przed zakupem
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Sierpień 2018, 22:36:07 »
Twój RS Kawosz to V1, a ten z aukcji to V2. Różnią się głównie osłoną grupy, V1 ma ją z blachy nierdzewnej a V2 z chromowanego plastiku i ten chrom z plastiku lubi złazić. Pod tym względem V1 ma przewagę nad resztą wersji. Wygląd tacki ociekowej jest inny, zawór OPV w wersci V1 jest regulowany ilością podkładek wewnątrz. Jest to bardziej kłopotliwe niż w późniejszych wersjach. Grzałka w wersji V1 jest mocowana nakrętkami, V2 ma wlutowaną na stałe. Późniejsze wersje miały grzałkę mocowaną jedną dużą nakrętką. Od wersji V3 parorurka jest na przegubie kulowym i zawór pary z miedzianą rurką wewnątrz ma inną konstrukcję. V1 ma naklejkę z logo Rancilio, późniejsze wersje mają płytkę. Różne też były metody połączenia pompy z bojlerem. Była wersja z rurką teflonową i rurką gumową w oplocie stalowym. Poza tym do KAŻDEGO RS-a warto założyć tłumik wibracji pompki, ale to już inna bajka.
PS wymiana grzałki w tym V2 może wydać się kłopotliwa, ale wcale tak nie jest. Trzeba zmienić po prostu grzałkę na taką z nakrętkami na końcach i usunąć starą wlutowaną, wywiercić w tym miejscu odpowiedniej wielkości otwory i wstawić nową grzałkę. Oczywiście jest pewna nadzieja, że grzałka jest dobra tylko PID albo któryś termostat jest lewy. Nadzieja umiera ostatnia.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Jakkolwiek

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Poccino cappuccino, Rancilio Silvia v2
  • Młynek: Hario slim, Astoria SJ.
Odp: Ocena sprzętu przed zakupem
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Sierpień 2018, 23:02:11 »
podejrzenia względem PIDa pojawiły się po tym jak sprzedający napisał że gdy bojler jeszcze grzał to PID na dobrze rozgrzanym bojlerze pokazywał dziwne wartości, zazwyczaj problem pokazywał się po około 20min od uruchomienia maszyny.
Wszystko wyjdzie w praniu.
A odnośnie grzałki: żeby wywiercić starą konieczna będzie wiertarka stołowa, czy "z ręki" też da radę?

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Ocena sprzętu przed zakupem
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Sierpień 2018, 23:13:32 »
Stołowa jest BARDZO przydatna przy takich operacjach. Zwykła na stojaku też sobie doskonale poradzi. Z ręki odradzam. Coś może pójść nie tak i góra bojlera do wymiany.  Góra bojlera musi być rozbrojona całkowicie z wszelkiego osprzętu, Wówczas najlepiej odciąć piłką do metalu grzałkę i w tym miejscu  wywiercić otwory pod nową. Od środka trzeba zobaczyć czy nie ma jakiejś nierówności, która spowoduje nieszczelność. Jeśli są jakieś, trzeba to zeszlifować na równo. W bojlerze jest trochę ciśnienia więc musi to wszystko być szczelne i wytrzymałe.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Ocena sprzętu przed zakupem
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Sierpień 2018, 08:36:32 »
podejrzenia względem PIDa
Zacznij od pomiaru oporu na grzałce po odpięciu przewodów albo po prostu jej podpięcia na krótko z pominięciem PIDa, się okaże czy grzeje.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi