Autor Wątek: Przyszłość speciality coffee  (Przeczytany 84079 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #210 dnia: 01 Luty 2018, 19:33:05 »
Cytat: WS w Dzisiaj o 15:25:40
No i może @Tedi wytłumacz, jak rozumiesz "całkowity brak tolerancji na przemiał ciemnych mieszanek".

Opisywałem to w innym temacie. Dialog był prowadzony z Donkiszotem, Markiem i pewnie jeszcze parę osób uczestniczyło w nim.
Dotyczył temat mojego testu 3 dniowego odnośnie żaren 58 kontra 64 mm.

Jednak proszę o konkretną odpowiedź.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #211 dnia: 01 Luty 2018, 20:06:18 »
Krótkie przypomnienie, kawy z certyfikatem INEI to na pewno nie jest przyszłość Speciality Coffee.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1485
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #212 dnia: 01 Luty 2018, 20:06:51 »
Zobaczycie, to będzie trzon 5tej fali :)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #213 dnia: 01 Luty 2018, 21:05:29 »
Jednak proszę o konkretną odpowiedź.

Zapodasz kiepski przemiał w sitko, to ekstrakcją kawę przepalisz tak, że będziesz czuł gorycz.
Jaki jest kiepski, tylko sprawdzisz go po smaku. Nie masz słodyczy w pierwszym planie z kawy która ją ma, to coś jest nie tak.
Z tego co zaobserwowałem na swoim sprzęcie, to Fiorek EVO 64 i dwa Macapy MXD dają radę.
W Macap M5D, w espresso z ciemnego palenia dostarczał mnóstwo goryczy. Mimo, że testowałem ten młynek metodą porównawczą względem większy żaren, wypadał blado.
Mało tego zrobiłem nawet pomiar bicia. Wszystko okazało się osiowe, a żarna prawie jak nowe.
Dlatego jak powiedziałem tolerancji brak, to znaczy, że jej nie ma. Dobry przemiał, jest szansa na słodycz w pierwszym planie.
Jest jeszcze pewien ratunek. Wymiana sitka i pójcie w grubszy przemiał.  Na ile to co powiedziałem może być Tobie pomocne, to tylko Ty jesteś w stanie to sprawdzić robiąc to na własnym sprzęcie.

Jakiś czas temu spotkałem się z wypowiedzią Antonia, gdy miał przyjemność testować EVO 64, powiedział pewne zdanie które pamiętam do dziś.
Było to coś w tym stylu "Słodkie kawy z tego młynka wychodzą"
 
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #214 dnia: 01 Luty 2018, 21:31:04 »
Daruj sobie takie wyjaśnienia, przypomnę o co mi chodziło:

ciemno palone we Włoszech mieszanki na temperaturę są w małym stopniu tolerancyjne, na przemiał już tolerancji całkowicie brak.

Odpowiedz proszę, co według Ciebie znaczy  -"na przemiał już tolerancji całkowicie brak.", w odniesieniu do ciemno palonych mieszanek. Najlepiej w prosty i nieskomplikowany sposób.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #215 dnia: 01 Luty 2018, 21:53:51 »
Wybacz, tego prościej wytłumaczyć nie idzie lub ja nie potrafię,  :mhh:  bo oceniającym jakość przemiału są nasze kubki smakowe.  :mhh:
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #216 dnia: 01 Luty 2018, 22:15:59 »
To po co piszesz bzdury, których później nie możesz wytłumaczyć. Przecież „całkowity brak tolerancji na przemiał”, oznacza, że takie ziarenka nie nadają się do mielenia. Najlepiej unikaj słów, których znaczenia do końca nie rozumiesz.

oceniającym jakość przemiału są nasze kubki smakowe. 

Kolejne bzdurne stwierdzenie. Chyba, że wsuwasz przemiał i popijasz wrzątkiem? Poza tym mieszasz pojęcia. Nie pisałeś o jakości przemiału, tylko "braku tolerancji na przemiał". Cokolwiek to według Ciebie znaczy.
Nie musisz odpowiadać.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #217 dnia: 01 Luty 2018, 22:50:25 »
To po co piszesz bzdury, których później nie możesz wytłumaczyć. Przecież „całkowity brak tolerancji na przemiał”, oznacza, że takie ziarenka nie nadają się do mielenia. Najlepiej unikaj słów, których znaczenia do końca nie rozumiesz.

"Napisz do Macapa i zapytaj się czemu jest tak jak piszę. Oni Tobie udostępnią pomiary temperatury, zrobią obliczenia tarcia, na tej podstawie obliczą do jakiego stopnia podczas obróbki ziarna wytworzyła się temperatura, co w rezultacie dało, że kawa z młynka z żarnami o średnicy 58 mm smakowało o wiele gorzej tylko i wyłącznie przez wytworzenie zbyt wysokiej temperatury podczas obróbki ziarna, lub też sprawności termicznej na wskutek której kawa z jednego przemiału smakowała dużo lepiej niż z żarna o mniejszej średnicy."
 
Kolejne bzdurne stwierdzenie. Chyba, że wsuwasz przemiał i popijasz wrzątkiem? Poza tym mieszasz pojęcia. Nie pisałeś o jakości przemiału, tylko "braku tolerancji na przemiał". Cokolwiek to według Ciebie znaczy.
Nie musisz odpowiadać.

Jak poczujesz, to zrozumiesz. Mimo to zawsze Twoje opisy co do smaku espresso były całkowicie inne względem moich mimo, że kawa w sitko była wsypana ta sama.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #218 dnia: 01 Luty 2018, 23:24:03 »
Mimo to zawsze Twoje opisy co do smaku espresso były całkowicie inne względem moich mimo, że kawa w sitko była wsypana ta sama.

Skoro tak to Twoje poprzednie dywagacje, że trudniej zrobić ciemno paloną kawę idą do kosza ponieważ nie umiałeś uzyskać w tych samych kawach tego czego odczuwał WS. Pisałeś, że z jasnych jest łatwiej tzn., że coś tu nie gra. Środowisko ekstrakcyjne nie zadziałało ... tolerancji zabrakło.

Dodatkowo, mówisz o kawach z certyfikatem INEI - tutaj cytat jak powinna smakować:
"What’s it like?
To the eye, Certified Italian Espresso, first presents itself in the cup with a hazelnut colored ‘crema’ leaning towards dark brown and characterized by distinct tawny highlights. This cream has a tightly woven satin-like texture and appearance, that is to say large bubbles must not be present. To the nose, it has an intense aroma with fragrant notes of flowers, fruit, toasted bread, and chocolate, all sensations that are felt even after having finished the cup, and lasts for tens of seconds, and oftentimes minutes.
The taste is round, firm and smooth, acidity and bitterness are balanced without any prevalence of one over the other and astringency is imperceptible."

Nie ma tutaj informacji o dominacji słodyczy, a kwiatowe aromaty to już abstrakcja z mojego doświadczenia. Bliżej temu do opisu dobrego singla np. z brazyli palonego średnio-mocno ...

I to tyle, myślę, że faktycznie warto skończyć z tym tematem w kontekście przyszłości speciality.
« Ostatnia zmiana: 01 Luty 2018, 23:39:29 wysłana przez SMaN »

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #219 dnia: 02 Luty 2018, 08:53:18 »
Skoro tak to Twoje poprzednie dywagacje, że trudniej zrobić ciemno paloną kawę idą do kosza ponieważ nie umiałeś uzyskać w tych samych kawach tego czego odczuwał WS. Pisałeś, że z jasnych jest łatwiej tzn., że coś tu nie gra. Środowisko ekstrakcyjne nie zadziałało ... tolerancji zabrakło.

Ciemno palone ziarno jest wymagające sprzętowo. Gdy to masz zapewnione, kawę robi się bardzo łatwo. Tą z certyfikatem INEI tym bardziej.
Kolega WS mówi o własnych spostrzeżeniach, ja również. Oby takich osób jak On było jak jak najwięcej. Ma swój wkład w to forum niemały.


Dodatkowo, mówisz o kawach z certyfikatem INEI - tutaj cytat jak powinna smakować:
"What’s it like?
To the eye, Certified Italian Espresso, first presents itself in the cup with a hazelnut colored ‘crema’ leaning towards dark brown and characterized by distinct tawny highlights. This cream has a tightly woven satin-like texture and appearance, that is to say large bubbles must not be present. To the nose, it has an intense aroma with fragrant notes of flowers, fruit, toasted bread, and chocolate, all sensations that are felt even after having finished the cup, and lasts for tens of seconds, and oftentimes minutes.
The taste is round, firm and smooth, acidity and bitterness are balanced without any prevalence of one over the other and astringency is imperceptible."

Z tłumaczenia przez przeglądarkę.

"Jakie to jest?
Dla oka, Certified Italian Espresso, po raz pierwszy prezentuje się w filiżance z "cremą" w kolorze orzecha laskowego, skłaniającą się ku ciemnobrązowej barwie i charakteryzującej się wyraźnymi jasnymi pasemkami. Krem ma ściśle tkaną satynową konsystencję i wygląd, co oznacza, że ​​duże pęcherzyki nie mogą być obecne. Do nosa ma intensywny aromat z pachnącymi nutami kwiatów, owoców, tostowego chleba i czekolady, wszystkie odczucia, które są odczuwalne nawet po zakończeniu filiżanki i trwają przez dziesiątki sekund, a często nawet minuty.
Smak jest okrągły, mocny i gładki, kwasowość i gorycz są zrównoważone bez żadnej przewagi jednej nad drugą, a cierpkość jest niedostrzegalna. "



Spoko, jest bardzo dobrze odnosząc się do tych słów. Warto sprawdzić dwie kawy o trochę  innym smaku. Obie z certyfikatem. Pierwsza Caffen MAXIMA  o ciemnym paleniu i tłustych ziarnach, druga Jolly CAFFE CREMA o paleniu średnim i matowym w kolorze ziarnie.

Nie ma tutaj informacji o dominacji słodyczy, a kwiatowe aromaty to już abstrakcja z mojego doświadczenia. Bliżej temu do opisu dobrego singla np. z brazyli palonego średnio-mocno ...

I to tyle, myślę, że faktycznie warto skończyć z tym tematem w kontekście przyszłości speciality.

Masz ochotę, sprawdź robiąc kawę zgodnie z opisem INEI. Podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami.

 Smacznej   kawka Wam życzę. Koniec tematu.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #220 dnia: 02 Luty 2018, 09:03:23 »
Przyszedłeś, opowiedziałeś nam o swoich spostrzeżeniach o kawie specialty i to dobrze. Do tego dołożyłeś dużą dawkę spostrzeżeń na temat włoszczyzny, które odbiegają od tematu. Zrobiłeś to na swój wyjątkowy sposób, który sprawia, że ciężko odnieść się do poruszanych tematów, bo piszesz niezrozumiale i wykręcasz się od odpowiedzi. Na koniec piszesz, koniec tematu, jak byś to Ty go założył. Mam nadzieję, że to jeszcze długo nie będzie koniec tego tematu i mam nadzieję, że w przyszłości powstrzymasz się od swoich uwag na temat INEI w tym wątku.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #221 dnia: 02 Luty 2018, 09:21:37 »
Ok Marku, widzę, że coś Ciebie zabolało czytając moje słowa.  ;)  Masz Macapa który skrytykowałem za przemiał, to może Ty sprawdzisz osobiście na przykładzie ciemno palonego ziarna i opiszesz różnice w sposób  "bardziej zrozumiały" niż ja?   :mhh:
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #222 dnia: 02 Luty 2018, 09:29:25 »
Wysuwasz zbyt daleko idące wnioski. Po prostu zwróciłem uwagę na to, że zrobiłeś mega od Off Topic, w którym jak zwykle nic nie wyjaśniłeś, a teraz stwierdzasz, że to koniec tego tematu. To bardzo aroganckie.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #223 dnia: 02 Luty 2018, 09:56:51 »
O końcu tematu powiedziałem, żeby o tym nie gadać cały czas, bo to jest niestosowne miejsce.  Z przyjemnością pomówię o tym w nowym temacie np. Kawy z certyfikatem INEI. :)
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #224 dnia: 02 Luty 2018, 10:38:02 »
Ty próbujesz udowodnić komuś, że kawy INEI są na poziomie speciality czy o co tu chodzi?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi