Autor Wątek: Przyszłość speciality coffee  (Przeczytany 84507 razy)

Online kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #180 dnia: 31 Styczeń 2018, 18:56:44 »
Spinamy się, bo czujemy się zmuszani do polubienia czegoś czego nie lubimy ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #181 dnia: 31 Styczeń 2018, 19:15:16 »
Jak pisałem wcześniej parę razy, rozumiem motywy Tediego. Szanuję jego preferencje. Ale słodycz to słodycz a gorycz to gorycz :). Odpowiednie dać rzeczy słowo...

Przy okazji jeszcze taka refleksja. Myślę, że ci, co nie lubią kwaśnego smaku w kawie są bardziej kategoryczni i nietolerancyjni niż ci, którzy nie lubią goryczy. Co ostatni mają za sobą najczęściej ewolucję własnej percepcji i jakieś samodoskonalenie się... ;)
« Ostatnia zmiana: 31 Styczeń 2018, 20:26:07 wysłana przez Antonio »

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #182 dnia: 31 Styczeń 2018, 21:00:31 »
Co do słodyczy w kawie to też dużo będzie zależało od nawyków żywieniowych. Osoba, która notorycznie pije słodkie napoje typu Cola , frapuccino etc. będzie miała duży problem z wyczuciem słodyczy w filiżance - czy to smolistej czy jasno-palonej. Aromaty owocowe również mogą potęgować odczucie słodczy, natomiast jeżeli @Tedi twierdzi, że czuje słodycz w asfalcie i tytoniu to zapewne czuje - może to jakieś słodkie wspomnienia  [emoji38] .

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #183 dnia: 31 Styczeń 2018, 21:29:25 »
Może dosypuje cukier ale o tym nie mówi, a węgiel pije bo tanio :D

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #184 dnia: 31 Styczeń 2018, 21:30:31 »
Spinamy się, bo czujemy się zmuszani do polubienia czegoś czego nie lubimy

Tylko uważaj,  ;) bo jak trafi się Tobie z ciemnego palonego ziarna  hiper słodkie z wygładzoną goryczką espresso, wystarczy tylko raz to poczuć, co skutkować może to obrotem o 180 stopni.  ;) Ja  to poczułem jakiś czas temu. Mimo testowania kaw o jaśniejszym paleniu, no cóż  :mhh: wciąż są to za wysokie progi. Co nie znaczy, że to są złe w smaku kawy.

Jak pisałem wcześniej parę razy, rozumiem motywy Tediego. Szanuję jego preferencje. Ale słodycz to słodycz a gorycz to gorycz :). Odpowiednie dać rzeczy słowo...

Przy okazji jeszcze taka refleksja. Myślę, że ci, co nie lubią kwaśnego smaku w kawie są bardziej kategoryczni i nietolerancyjni niż ci, którzy nie lubią goryczy. Co ostatni mają za sobą najczęściej ewolucję własnej percepcji i jakieś samodoskonalenie się... ;)

Antonio, jeden lubi to drugi tamto. Tolerancji i akceptacji nie powinno nigdy zabraknąć. Wszelka nadmierna krytyka, to nic innego jak odgórny nakaz, który może nie w bezpośredni sposób skutkuje tym, że to co ja lubię jest najlepsze. Wiec to ja będę wyznaczał trendy. Chyba na tym nam nie zależy.
Wiem doskonale, że pewne ciemne palenia ziarna"wspomagane" robustą są okrutne w smaku, wiem też, że nigdy nie spotkałem się z kawą o jaśniejszym paleniu zrobioną własnoręcznie lub przez baristę która by dorównywała podobno najtrudniejszym parametrem do zrobienia jakim jest słodycz którą mogę wydobyć z odpowiedniego ciemno palonego ziarna.


Co do słodyczy w kawie to też dużo będzie zależało od nawyków żywieniowych. Osoba, która notorycznie pije słodkie napoje typu Cola , frapuccino etc. będzie miała duży problem z wyczuciem słodyczy w filiżance - czy to smolistej czy jasno-palonej. Aromaty owocowe również mogą potęgować odczucie słodczy, natomiast jeżeli @Tedi twierdzi, że czuje słodycz w asfalcie i tytoniu to zapewne czuje - może to jakieś słodkie wspomnienia  [emoji38] .

Jak masz ochotę, to przeczytaj uważnie co ja pisze. Stajesz przed wiekopomnym dylematem, ;)  bo to co ja piszę bardzo często, w necie o tym nie przeczytasz.





Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #185 dnia: 31 Styczeń 2018, 21:45:55 »
Cytat: Tedi

Jak masz ochotę, to przeczytaj uważnie co ja pisze. Stajesz przed wiekopomnym dylematem, ;)  bo to co ja piszę bardzo często, w necie o tym nie przeczytasz.

Wiekopomny dylemat?  ... w necie o tym nie przeczytam... wybacz zapomniałem, że forum na, którym dyskutujemy jest wyryte na dwóch glinianych tablicach....

Nie wiem, do której swojej opinii nawiązujesz....

Odczuwanie smaków nie ma nic do czynienia z 'środowiskiem ekstrakcyjnym'.


Już kiedyś było, ale wrzucam do poczytania. Wiem to treść internetowa, ale kompilację artykułów naukowych (opisujących reakcję - nie pod tezę) też mogę przygotować tylko czy to coś zmieni ?

https://jimseven.com/2006/06/20/maillard-reaction-strecker-degredation-and-caramelisation/
« Ostatnia zmiana: 31 Styczeń 2018, 22:11:47 wysłana przez SMaN »

Online kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #186 dnia: 31 Styczeń 2018, 22:05:38 »
Tylko uważaj,  ;) bo jak trafi się Tobie z ciemnego palonego ziarna  hiper słodkie z wygładzoną goryczką espresso, wystarczy tylko raz to poczuć, co skutkować może to obrotem o 180 stopni.  ;)
Jak trafię to dam znać. Póki co wszelkie powroty do neapolitańskich wymysłów kończyły się, delikatnie mówiąc, fiaskiem.

Przy okazji, nie miało być jakiegoś forumowego spotkanie przy okazji Xenii? Przywieziemy ekspres, młynek, każdy swoją słodką kawę i zrobimy testy. Raz na zawsze się wszystko wyjaśni co jest słodkie :)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #187 dnia: 31 Styczeń 2018, 22:25:24 »
Miało być. Ale coś temat umilkł... @Janusz chyba się jednak nie dogadał, może coś teraz uda się zorganizować?

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #188 dnia: 01 Luty 2018, 09:32:47 »
Odczuwanie smaków nie ma nic do czynienia z 'środowiskiem ekstrakcyjnym'.

Tak to prawda. Za to ma największy wpływ na smak  jaki w kawie poczujesz. Może być to np. "modny" asfalt, lub coś zupełnie innego.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #189 dnia: 01 Luty 2018, 10:07:50 »
Nie wiem o czym piszesz Tedi, jeśli chodzi Ci o określenie to ono nie jest ani modne, ani niemodne, jest adekwatne. Jeśli chodzi o dosłowne znaczenie twoich słów to asfalt może był i modny, ale raczej konieczny z braku alternatywy, z 10, 15 lat temu, teraz jest co najwyżej dobrze ugruntowany na rynku, a modna jest trzecia fala.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #190 dnia: 01 Luty 2018, 10:39:47 »
Marku, mam na mysli to, że słodką kawę można popsuć do tego stopnia, ze wypić jej nie pójdzie. Kawy z ciemnym paleniem przypominające w kolorze asfalt nigdy nie zrobię tak samo jak kawy o jaśniejszym paleniu.
Min. tak jak pisałem wcześniej to ratio 3:1 wskazane 3,5:1  lub tak jak trafnie mnie skorygowałeś robiąc doppio po staremu. Te metody sprawdzają się doskonale przy zapewnieniu w miarę stabilnej temperatury wody i dobremu przemiałowi.
Można powiedzieć w skrócie, ciemno palone we Włoszech mieszanki na temperaturę w małym stopniu tolerancyjne, na przemiał już tolerancji całkowicie brak.
Mając to na uwadze, opisy smaków z ciemno palonego ziarna są bardzo nieprzychylne. Lecz winę nie można cały czas zwalać tylko na sam  typ palenia ziarna.
« Ostatnia zmiana: 01 Luty 2018, 10:47:58 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Online kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #191 dnia: 01 Luty 2018, 11:16:48 »
Można powiedzieć w skrócie, ciemno palone we Włoszech mieszanki na temperaturę w małym stopniu tolerancyjne, na przemiał już tolerancji całkowicie brak.
Mając to na uwadze, opisy smaków z ciemno palonego ziarna są bardzo nieprzychylne. Lecz winę nie można cały czas zwalać tylko na sam  typ palenia ziarna.
A ja byłem przekonany, że to jasno palone ziarna są najtrudniejsze do opanowania...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #192 dnia: 01 Luty 2018, 11:29:38 »
Wszyscy są w błędzie ;) Jasne single są łatwe, im ciemniejsze i więcej robusty tym trudniej.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #193 dnia: 01 Luty 2018, 11:51:49 »
Również wydaje mi się, że jasne single są trudniejsze do opanowania, ciemniejsze palenia sprawiają mniej kłopotów i można się mniej przyłożyć, a prawie zawsze smakuje, natomiast czarne lśniące wypały po prostu mi nie smakują choćby nie wiem co.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #194 dnia: 01 Luty 2018, 12:29:58 »
ciemno palone we Włoszech mieszanki na temperaturę są w małym stopniu tolerancyjne, na przemiał już tolerancji całkowicie brak.

To oznacza, że nie powinno się ich mielić :picardpalm:.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi