Autor Wątek: Przyszłość speciality coffee  (Przeczytany 84507 razy)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #165 dnia: 31 Styczeń 2018, 10:18:45 »
Musisz być bardzo smutnym człowiekiem jeśli wszystko jest dla Ciebie czarno-białe, jeśli nie wyczuwasz słodyczy w pomarańczy ani kwasowości gorzkiej czekolady czy goryczki w grejpfrucie.



Może być czarno-białe, o ile tylko zagwarantuje to punkt odniesienia. Da nam to obrazowy pogląd na np. słodycz w pomarańczy, słodycz w gorzkiej czekoladzie czy nawet w grejpfrucie.


Niestety tak może być, jeśli porównują osoby z innymi preferencjami smakowymi i przyzwyczajeniami dot. kawy (i nie tylko). Dwa przykłady z mojego podwórka. 1. Mieszanka średnio-palona, espresso, znajoma zachwycona choć jest dość 'mocna', dla mnie przyjemna gorycz, którą psuje jednak tytoń. 2. Single, przelew, jestem zachwycony rabarbarem, znajoma mówi tylko 'kwaśna'.

Zakładam, że czysty cukier z sklepu nie z marketu jest bardzo słodki. Do celów porównawczych z kawą z filiżanki rozpuścimy cukier w skali 1 : 1 z woda. Podobnie zrobimy w skali 1 do 5 i tak dalej.
Mamy punkt odniesienia słodkości który może być porównywany z kawą. Podobnie można zrobić z kwasem używając cytryny lub żeby było precyzyjniej kwasku cytrynowego wyprodukowanego przez jednego producenta.


Obawiam się, że wpływ na odbiór kawy ma znacznie więcej czynników, niż tylko związek ziarno-temperatura zaparzania-gramatura.

Tak jest. Kluczowym może okazać się intensywność naparu. Dla przykładu ratio 3:1 lub 2:1 będzie miało dużo do powiedzenia w materii smakuje mi ta kawa lub nie. Generalnie woda nie szkodzi kawie, wpływa na smak w taki sposób, że potrafi bardzo przyjemnie "wygładzić" dominującą gorycz przez co słodycz o ile ziarno i ekstrakcja pozwoli będzie na pierwszym planie.



@Tedi, weź sobie garść cukru, wrzuć na patelnię i pojedź z tym do koloru Twojej ulubionej kawy . Daj znać czy czarny cukier wciąż jest słodki?

W tym temacie podałem do publicznej wiadomości typ kawy który przy tak dominującej słodyczy wyczuwalnej w pierwszym planie sam się obroni. Kwesta tylko czasu, gdy moje słowa zostaną zweryfikowane przez dokonanie ekstrakcji. Gwarancji  dobrego  smaku dla każdej osoby to nie zagwarantuje, ale słodycz która dominuje zdecydowanie tak.

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #166 dnia: 31 Styczeń 2018, 10:55:25 »
Nie zapomnij wszakże o cukrze w temperaturze ponad 210 stopni...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #167 dnia: 31 Styczeń 2018, 11:24:21 »
Gdyby się komuś nie chciało patrzeć - powyżej 210 stopni cukier zaczyna wydzielać szkodliwe opary, dlatego ja w epapierosie nie używam aromatów z cukrem, bo nie chcę się jeszcze bardziej truć ;)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #168 dnia: 31 Styczeń 2018, 11:45:42 »
Bimbrowni w domu nie mam. Szkoda, bo przepalony cukier sprawdza się doskonale. ;)  :lol2:  Moim zdaniem  :lol2:
To chyba za sprawą cukru podczas picia  byłem krepy i rześki do tego stopnia, że potrafiłem góry przenosić  ;)  :lol2:
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #169 dnia: 31 Styczeń 2018, 12:07:43 »
Moim zdaniem  :lol2:

Możesz dodać to stwierdzenie w stopce, nie musisz powtarzać za każdym razem.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #170 dnia: 31 Styczeń 2018, 13:05:28 »
 :ok: Zrobione.  :)
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #171 dnia: 31 Styczeń 2018, 13:26:43 »
Najśmieszniejsze jest używanie przez Tediego słowa ekstrakcja w co drugim poście, przy czym nie wie co to TDS ani jak używać refraktometra ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #172 dnia: 31 Styczeń 2018, 14:14:52 »
Co jeszcze w Tedim jest śmieszne? Mozna by rzec, cały ten Tedi jest śmieszny. To dobrze Panie i Panowie, śmiech to samo zdrowie.  :ok:

przy czym nie wie co to TDS ani jak używać refraktometra


Refraktometru nie mam. Ty masz, tak?
Jak tak to trochę dziwne jest, bo osoby które go stosują mają całkiem inne spostrzeżenia odnośnie smaku.  :mhh:
Dla przykładu,  skrytykowałeś  Scoott Rao odnośnie ratio, ja z słowami tego Pana zgadzam się.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #173 dnia: 31 Styczeń 2018, 14:32:10 »
Dla przykładu,  skrytykowałeś  Scoott Rao odnośnie ratio, ja z słowami tego Pana zgadzam się.
Przypomnę tylko, że Scott dopuszcza możliwość, że ratio 3:1 dla pewnych kaw i osób może być smaczniejsze od 2:1. Tylko tyle i aż tyle. Może 'spalone' ziarno jest smaczniejsze na 3:1? Któż wie jak nie Tedi :)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #174 dnia: 31 Styczeń 2018, 14:43:56 »
Niestety nie zrozumiałeś posta Scotta Rao, Tedi. Ale w odpowiednim temacie było wyjaśnienie :)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #175 dnia: 31 Styczeń 2018, 14:58:23 »
Nie tyle, że nie zrozumiał, co wie lepiej - zobaczył urywek w postaci 3:1 lepsze od 2:1 i nawet nie czytał. A to, co Scott Rao napisał wcale tego nie oznacza. Ale... jemu nie przetłumaczysz.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #176 dnia: 31 Styczeń 2018, 15:28:23 »

Przypomnę tylko, że Scott dopuszcza możliwość, że ratio 3:1 dla pewnych kaw i osób może być smaczniejsze od 2:1. Tylko tyle i aż tyle. Może 'spalone' ziarno jest smaczniejsze na 3:1? Któż wie jak nie Tedi :)

Ciemno palonego ziarna nie piję w ratio 2:1. Ratio 3:1 to minimum które mogę przełknąć. Ciemne palenie pasuje mi smakowo gdy espresso jest robione "po staremu"
Espresso - 7,5 g / 25 s / 25 g kawy, Doppio - 15 g / 25 s / 50 g Wszystko +/- 10 %.
To co ja teraz napisałem, śmiem twierdzić, Scott Rao wie o tym doskonale.  :)


EDIT. Co tam Scott Rao i Tedi.  ;)  O czym ja piszę to producenci ekspresów ciśnieniowych wiedzą od ponad pół wieku.  :taktak: 
« Ostatnia zmiana: 31 Styczeń 2018, 15:37:05 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #177 dnia: 31 Styczeń 2018, 15:45:39 »
Tedi po staremu to zdaje się
7g - 25 ml
14g - 50 ml

Jeśli o to samo po staremu nam chodzi, ml nie g.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #178 dnia: 31 Styczeń 2018, 15:56:31 »
Masz racje Marku. Przepraszam. :redface:
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #179 dnia: 31 Styczeń 2018, 18:36:46 »
Ale po co sie az tak spinac. Kawa zielona, jasno palona, ciemno palona, palona na popiół. Jak komus ktoras z nich smakuje a inna nie to nie wiem gdzie tu jest jakies pole do dyskusji. Jeden lubi slodycze a drugi ogórki kiszone. Ktory z nich jest prostakiem bez smaku?
Ja rozumiem dyskusje na temat jak jest trudniej wypalic kawe i co wymaga wiekszych umiejetnosci lub lepszego materialu wejsciowego. Ale na temat tego co komu smakuje to juz Rzymianie mieli swoja maksyme i to calkiem sluszną.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi