Autor Wątek: Zakup maszynki do domowego palenia  (Przeczytany 5510 razy)

Offline vip999

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Philips lattego ep3243/70
Zakup maszynki do domowego palenia
« dnia: 31 Sierpień 2023, 21:39:48 »
Witam,
Dzień dobry,
Mam zamiar nabyć maszynę do palenia kawy znalazłem 8 maszyn którymi jestem zainteresowany lecz nie wiem który wybrać
mój budżet na maszynę to około 3000 zł (wystawiłem także maszyny do 4000 PLN)

a oto one podam wraz z parametrami

1. CBR-101

Cena: 3800 PLN
Moc: 1350W
Napięcie: 220V(50HZ)
Rozmiar: 490*243*229mm
Pojemność palenia jednorazowo: do 250g
Regulacja temperatury: Tak 0°-250°
Czasomierz: Tak
Interface: Angielski

Plusy:
-Łatwa obsługa sprzętu
-Filtr wchłaniania dymu
-Czyszczenie z łupin

Minusy:
-Możliwość poparzenia się
-Mała ładowność

250g-elektroniczna-regulacja-temperatury-3D-Hot-Air-pra-alnik-kawy-pieczone-ziarna-w-ma-ym-pra.jpg_640x640.jpg

2. JMS-270

Cena: 300 PLN
Moc: 1200W
Napięcie: 220V-240V(50HZ-60HZ)
Rozmiar: 320*320*120mm
Pojemność palenia jednorazowo: do 1500g
Regulacja temperatury: Tak 0°-240°
Czasomierz: Nie
Interface: Brak

Plusy:
-Niska Cena
-Łatwy w obsłudze
-Łatwy w czyszczeniu

Minusy:
-Nie równe opalanie ziaren

*Ziarna-kawy-gospodarstwa-domowego-palarnia-220V-110V-automatyczne-elektryczne-pra-enie-maszyna-do-pieczenia-nieprzywieraj-ca.jpg

3. SMXC-8

Cena: 1300 PLN
Moc: 1500W
Napięcie: 220V(50HZ)
Rozmiar: 230*440*240mm
Pojemność palenia jednorazowo: do 1500g
Regulacja temperatury: Tak 0°-250°
Czasomierz: Nie
Interface: Brak

Plusy:
-duża pojemność

Minusy:
-Podgrzewanie grzałką z jednej strony
-Możliwość poparzenia się

*Pra-alnik-kawy-elektryczny-ziaren-kawy-pieczone-kawy-pieczenia-Fry-orzechowe-ziarna-orzechy-suszarka-ze-stali.jpg

4. IT-WKCR

Cena: 3700 PLN
Moc: 750W
Napięcie: 220V-240V(50HZ-60HZ)
Rozmiar: 218x280x271mm
Pojemność palenia jednorazowo: do 150g
Regulacja temperatury: Tak 0°-280°
Czasomierz: Tak
Interface: Angielski

Plusy:
-Łatwa obsługa sprzętu
-Filtr wchłaniania dymu
-Separacja łupin
-Elegancki wygląd

Minusy:
-Mała ładowność

*Vintage-automatyczne-elektryczne-palarnia-do-ziaren-kawy-precyzyjna-regulacja-temperatury-niski-poziom-ha-asu-urz-dzenie.jpg

5. XTMAU

Cena: 1800 PLN
Moc: 1500W
Napięcie: 220V(50HZ)
Rozmiar: 420*255*480mm
Pojemność palenia jednorazowo: do 800g
Regulacja temperatury: Tak 0°-300°
Czasomierz: Tak
Interface: Angielski

Plusy:
-Grzałki wokół bębna
-Duża pojemność

Minusy:
-

*Pra-enie-orzech-nerkowca-sojowego-ze-stali-nierdzewnej-maszyna-do-pieczenia-palarnia-do-ziaren-kawy-sezamowego.jpg

6. IT-ASCR1500

Cena: 1700 PLN
Moc: 1000-1600W
Napięcie: 110V/60Hz, 220V-240V/50Hz
Rozmiar: 225*431*298mm
Pojemność palenia jednorazowo: do 1500g
Regulacja temperatury: Tak 0°-250°
Czasomierz: Tak
Interface: Angielski

Plusy:
-Łatwa obsługa
-Duża pojemność
-Estetyczny wygląd

Minusy:
-trudność w czyszczeniu

*110V-220VCommercial-urz-dzenie-do-pra-enia-kawy-Toaster1200W-dla-pra-alnik-kawy-lektrycznych-dla-domu.jpg

7. AS3-S400

Cena: 2000 PLN
Moc: 1200W
Napięcie: 220V(50HZ)
Rozmiar: 420*200*240mm
Pojemność palenia jednorazowo: do 400g
Regulacja temperatury: Tak 0°-300°
Czasomierz: Nie
Interface: Angielski

Plusy:
-Łatwa obsługa

Minusy:
-Ręczny termometr
-Mała pojemność

*ITOP-palarnia-do-ziaren-kawy-automatyczny-maszyna-do-pra-enia-domowego-urz-dzenia-do-suszenia-ziarna.jpg


8. HC-CR210S (Mój faworyt)

Cena: 3650 PLN
Moc: 1600W
Napięcie: 220V(50HZ)
Rozmiar: 250*425*430mm
Pojemność palenia jednorazowo: do 300g
Regulacja temperatury: Tak 0°-260°
Czasomierz: Nie
Interface: Angielski

Plusy:
-Pojemnik na ziarna
-Możliwość sprawdzenia stopnia wypalenia w trakcie palenia
-Filtr wchłaniania dymu
-Czyszczenie z łupin do separatora

Minusy:
-Mała pojemność
-Cena

*Podczerwieni-w-kna-w-glowego-podgrzewany-elektrycznie-rury-pra-alnik-kawy-Baker-maszyna-500g-komercyjna-kawa.jpg


Powiedzcie mi który byście wybrali ewentualnie podzielcie się jakimś sprzętem który był by spoko
« Ostatnia zmiana: 31 Sierpień 2023, 21:46:05 wysłana przez Fux »

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Zakup maszynki do domowego palenia
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Wrzesień 2023, 08:02:34 »
Kiedyś napalałem się na maszynkę do palenia i skończyło się, że warto Aillio Bullet, ale z racji ceny zostałem przy zakupach w palarni :)

Offline mariuszdbki Mężczyzna

  • Wiadomości: 65
  • Ekspres: alternatywy4+, Nivona 790, maszynka do popcornu + artisan
  • Młynek: Nivona CG 130
Odp: Zakup maszynki do domowego palenia
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Wrzesień 2023, 08:47:42 »
Troszkę zejdę z tematu. Moim zdaniem warto najpierw sprawdzić czy palenie kawy to coś dla nas. Kupić trochę zielonej kawy, wypalić na grubej patelni, w maszynce do popcornu (używane można kupić za jakieś 20-40 zł) lub przy użyciu opalarki i metalowej miski. Poznamy proces, dostępność zielonej kawy, itd. nie inwestując prawie nic oprócz własnego czasu i chęci nauki.

Co do samego wyboru domowej palarki niestety nie pomogę. Chociaż warto przejrzeć wątki forumowych palaczy i poczytać jak niektóre sprzęty sprawdzają się w praktyce. Jest kilka urządzeń, którymi warto się zainteresować. Pafcio0 przed Ailio wypałał na fajnej (moim zdaniem) palarce od Kaldi. Gdzieś tam pojawiały się wątki z Gene Cafe i Behmor.
« Ostatnia zmiana: 01 Wrzesień 2023, 08:54:20 wysłana przez mariuszdbki »

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 441
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: Zakup maszynki do domowego palenia
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Wrzesień 2023, 09:45:21 »
Pytanie poboczne - jak bardzo takie palarki domowe smrodzą? Widzę, ze niektóre mają filtr.

Offline vip999

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Philips lattego ep3243/70
Odp: Zakup maszynki do domowego palenia
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Wrzesień 2023, 10:04:53 »


Troszkę zejdę z tematu. Moim zdaniem warto najpierw sprawdzić czy palenie kawy to coś dla nas. Kupić trochę zielonej kawy, wypalić na grubej patelni, w maszynce do popcornu (używane można kupić za jakieś 20-40 zł) lub przy użyciu opalarki i metalowej miski. Poznamy proces, dostępność zielonej kawy, itd. nie inwestując prawie nic oprócz własnego czasu i chęci nauki.

Co do samego wyboru domowej palarki niestety nie pomogę. Chociaż warto przejrzeć wątki forumowych palaczy i poczytać jak niektóre sprzęty sprawdzają się w praktyce. Jest kilka urządzeń, którymi warto się zainteresować. Pafcio0 przed Ailio wypałał na fajnej (moim zdaniem) palarce od Kaldi. Gdzieś tam pojawiały się wątki z Gene Cafe i Behmor.


Chce wypalać kawę już w maszynach z względu na cenę kawy za kg (po co płacić 80 zł/kg jak mogę 20-30 zł/kg) a w takiej maszynce do al'a popcornu to nie wypala równo miernie tak jak w przypadku maszynki Nr.2

Pytanie poboczne - jak bardzo takie palarki domowe smrodzą? Widzę, ze niektóre mają filtr.

Czy smrodzą?
podczas wypalania unosi się zapach wypalanej kawy (no chyba że wypalasz na czarno to możesz wyczuwać zapach przypalania się), na początku może to być przyjemne zapachy lecz dla mnie osobiście to trochę męczące z powodu że później kawa dla mnie traci ten aspekt zapachu świeżo zaparzonej kawy, moim zadaniem to kwestia gusty.

W przypadku Nr.8 to filtr jest wraz z separatorem.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Zakup maszynki do domowego palenia
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Wrzesień 2023, 10:40:22 »
To dość śliskie pytanie, np. mi ten zapach nie przeszkadza w ogóle ;) a poza tym - masz wyciąg w pomieszczeniu czy nie? Jeśli nie, albo jeśli jest słaby, to zostają maszynki typu ikawa co najwyżej. Bo problemem nie jest smród, tylko dym.

A poza tym jest jeszcze jeden problem, kupno dobrej jakości ziaren w małych ilościach graniczy z cudem.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Zakup maszynki do domowego palenia
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Wrzesień 2023, 10:41:37 »
Teraz przy mniejszym budżecie pewnie do domu coś małego bym wybrał np. Kaffelogic nano.

Offline vip999

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Philips lattego ep3243/70
Odp: Zakup maszynki do domowego palenia
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Wrzesień 2023, 10:55:05 »
To dość śliskie pytanie, np. mi ten zapach nie przeszkadza w ogóle ;) a poza tym - masz wyciąg w pomieszczeniu czy nie? Jeśli nie, albo jeśli jest słaby, to zostają maszynki typu ikawa co najwyżej. Bo problemem nie jest smród, tylko dym.

A poza tym jest jeszcze jeden problem, kupno dobrej jakości ziaren w małych ilościach graniczy z cudem.


tak chodzi mi w szczególności o dym ale zapach także (pomieszczenie ma słabą wentylacje),
a co do ceny i jakości to mam dojście do fajnej kawy w niskiej cenie a punktacja SCA na poziomie 85, Sensor nuty owoców leśnych, słodyczy oraz kardamonu, Arabica 100% mam także Robuste 100% SCA 83+ Sensor orzechy i śliwka


Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Zakup maszynki do domowego palenia
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Wrzesień 2023, 11:03:53 »
Teraz przy mniejszym budżecie pewnie do domu coś małego bym wybrał np. Kaffelogic nano.
Ale tu w budżecie są złotówki, nie euro :P A i tak większość rzuconych przykładów jest na aliexpress...

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Zakup maszynki do domowego palenia
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Wrzesień 2023, 12:05:39 »
Sprawdz Behmor 1600+ albo 2020. Fajna maszynka, łatwo odsprzedać jeśli nie podjedzie, nie jakoś droga, sporo ludzi na tym pali wiec łatwo będzie zacząć. No i nie al*express wiec kolejny plus
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Zakup maszynki do domowego palenia
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Wrzesień 2023, 19:59:03 »
Od 13 lat używam Gene, i to regularnie na własne potrzeby. Jest to dobry sprzęt, zakup myślę już się zwrócił. Po 'wyczuciu' sprzętu rezultaty są nie gorsze niż z palarni i sprzętu pro. Paliłem w domu a zapach jest dość intensywny, latem robię to na tarasie. Można się ratować rurką elastyczną alu i podpięciem do wyciągu w kuchni lub w łazience. Dymu za wiele nie generowałem bo palę głównie jasno pod drip.
« Ostatnia zmiana: 01 Wrzesień 2023, 20:01:08 wysłana przez kafcio »

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Zakup maszynki do domowego palenia
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Wrzesień 2023, 08:29:27 »
Chce wypalać kawę już w maszynach z względu na cenę kawy za kg (po co płacić 80 zł/kg jak mogę 20-30 zł/kg)
Nie kupisz w detalu zielonej kawy za 20-30. Za 40-50 coś tam dostaniesz, ale rzeczy sensowne i smaczne kupowane na kilogramy zaczynają się od 70-80...

Dawid1144

  • Gość
Odp: Zakup maszynki do domowego palenia
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Wrzesień 2023, 20:28:56 »
Ja palę na Behmorze 2020SR plus.
Każda palarka smrodzi i to konkretnie, także dym się pojawia. Behmor trochę mniej bo ma afterburner, ale jednak. Zielonej kawy nie kupisz za 20zl za kg a bardziej za 50zl + przy czym te 50zl czy tam 45zl to za Santosa. Kolejna rzecz która pominąłeś, żeby wypalić 1kg kawy potrzebujesz 1.2kg surowego ziarna. Kolejna rzecz, musisz to w coś spakować. I kolejna, to nie tak że kupisz sobie palarke i wypalisz super kawkę. Gdyby to tak działało to każdy założyłby sobie palarnie kawy. Szkolenia są dość drogie, a i pierwsze ileś wypałów to nie będzie jakaś wybitna kawa.

Nie żebym Cię zniechęcał, palenie kawy to fajna sprawa. Ja zaczynałem palić będąc po szkoleniu SCA roasting a i tak początki były mega trudne. Często widzę na grupie FB z Behmora jak ludzie zaczynają palić i totalnie błądzą przy tym. Na początku to nie jest wcale takie proste. Jeśli nie masz pojęcia o procesie palenie, to nie będziesz wiedział nawet kiedy kończyć wypał i dlaczego teraz a nie za minutę.

Behmor ma trochę zalet. kosztuje jakieś 2500zl, można wrzucić 400g ziarna, i można manualnie sterować mocą grzałki. Jest to trochę podobne do sterowania palnikiem na dużym piecu.
« Ostatnia zmiana: 02 Wrzesień 2023, 20:38:08 wysłana przez Dawid1144 »

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Zakup maszynki do domowego palenia
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Wrzesień 2023, 21:54:55 »
Im większy zasyp tym więcej dymu i chaffu. Przy zasypie 250 g. bez mechanicznego odciągu, pomimo jasnego palenia mieszkanie miałem może nie zadymione (zanim przeniosłem się do piwnicy), ale dość intensywnie zaromatyzowane.
System chłodzenia zasypu i separacji łuski to też rzecz wymagająca ogarnięcia, podobnie realny monitoring temperatur...


. I kolejna, to nie tak że kupisz sobie palarke i wypalisz super kawkę. Gdyby to tak działało to każdy założyłby sobie palarnie kawy. Szkolenia są dość drogie, a i pierwsze ileś wypałów to nie będzie jakaś wybitna kawa.

No to może być prawda, ale też nie musi. Niewykluczone, że w moim przypadku zadziałało jakieś "prawo frajera", ale od początku, mimo budżetowej palareczki na korbkę, byłem zachwycony rezultatami które w ślepych cuppingach bardzo szybko dorównały palarnianym. Więc ta "czarna magia" jaką oto niezbędnie i z pokorą należy zgłębić- nie musi być świętą regułą... ;)

Offline vip999

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Philips lattego ep3243/70
Odp: Zakup maszynki do domowego palenia
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Wrzesień 2023, 14:23:51 »
Sprawdz Behmor 1600+ albo 2020. Fajna maszynka, łatwo odsprzedać jeśli nie podjedzie, nie jakoś droga, sporo ludzi na tym pali wiec łatwo będzie zacząć. No i nie al*express wiec kolejny plus

Co do samego piecyka jakoś mnie nie przekonuje mikrofalówka :D ale sprawdzę bo znajomy ma ale dzięki za sugestie :D al*express to może nie jest najlepszy wybór ale jest jeszcze jego starszy brat :) przypomniałeś mi i poszukam tam.

Chce wypalać kawę już w maszynach z względu na cenę kawy za kg (po co płacić 80 zł/kg jak mogę 20-30 zł/kg)
Nie kupisz w detalu zielonej kawy za 20-30. Za 40-50 coś tam dostaniesz, ale rzeczy sensowne i smaczne kupowane na kilogramy zaczynają się od 70-80...

w detalu nie kupisz prawda :) ale ja nic nie pisałem o Detalu mam dojścia w hurtowniach ps. tutaj na forum są czasami tzw. grupowe zakupy i cena jest podobna.

Ja palę na Behmorze 2020SR plus.
Każda palarka smrodzi i to konkretnie, także dym się pojawia. Behmor trochę mniej bo ma afterburner, ale jednak. Zielonej kawy nie kupisz za 20zl za kg a bardziej za 50zl + przy czym te 50zl czy tam 45zl to za Santosa. Kolejna rzecz która pominąłeś, żeby wypalić 1kg kawy potrzebujesz 1.2kg surowego ziarna. Kolejna rzecz, musisz to w coś spakować. I kolejna, to nie tak że kupisz sobie palarke i wypalisz super kawkę. Gdyby to tak działało to każdy założyłby sobie palarnie kawy. Szkolenia są dość drogie, a i pierwsze ileś wypałów to nie będzie jakaś wybitna kawa.

Nie żebym Cię zniechęcał, palenie kawy to fajna sprawa. Ja zaczynałem palić będąc po szkoleniu SCA roasting a i tak początki były mega trudne. Często widzę na grupie FB z Behmora jak ludzie zaczynają palić i totalnie błądzą przy tym. Na początku to nie jest wcale takie proste. Jeśli nie masz pojęcia o procesie palenie, to nie będziesz wiedział nawet kiedy kończyć wypał i dlaczego teraz a nie za minutę.

Behmor ma trochę zalet. kosztuje jakieś 2500zl, można wrzucić 400g ziarna, i można manualnie sterować mocą grzałki. Jest to trochę podobne do sterowania palnikiem na dużym piecu.

tak jak napisałem powyżej nie znajdę kawy za 20 zł kg w detalu ale hurtownie jak masz znajomości to dostaniesz w miarę tanio no i na tym forum kupisz grupowo :)
co do samego wypalania i szkoleń dzięki za poradę na pewno skorzystam :) na pewno się czego douczę

Im większy zasyp tym więcej dymu i chaffu. Przy zasypie 250 g. bez mechanicznego odciągu, pomimo jasnego palenia mieszkanie miałem może nie zadymione (zanim przeniosłem się do piwnicy), ale dość intensywnie zaromatyzowane.
System chłodzenia zasypu i separacji łuski to też rzecz wymagająca ogarnięcia, podobnie realny monitoring temperatur...


. I kolejna, to nie tak że kupisz sobie palarke i wypalisz super kawkę. Gdyby to tak działało to każdy założyłby sobie palarnie kawy. Szkolenia są dość drogie, a i pierwsze ileś wypałów to nie będzie jakaś wybitna kawa.

No to może być prawda, ale też nie musi. Niewykluczone, że w moim przypadku zadziałało jakieś "prawo frajera", ale od początku, mimo budżetowej palareczki na korbkę, byłem zachwycony rezultatami które w ślepych cuppingach bardzo szybko dorównały palarnianym. Więc ta "czarna magia" jaką oto niezbędnie i z pokorą należy zgłębić- nie musi być świętą regułą... ;)


tutaj ja się nie martwię :D mam komin sklepowy w budynku i mogę z niego korzystać wiec o to się nie martwię

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi