Autor Wątek: Automatyczny czy kolbowy  (Przeczytany 122672 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Automatyczny czy kolbowy
« Odpowiedź #15 dnia: 08 Październik 2013, 17:52:39 »
Panowie, wiem, że chcecie dobrze i generalnie radzicie jak trzeba, ale czy momentami się nie zagalopowujecie? Jeśli rozgrzewanie ekspresu, zmiana ustawień młynka na śrubie mikrometrycznej, ćwiczenie nacisku i sposobu naciskania tamperem, mycie, czyszczenie, zlewanie tacki ociekowej i temu podobne czynności nazywacie wygodą lub minutą więcej, to ja protestuję.  :jezyk:

Że do dużej czarnej ciśnienie to nie najlepszy pomysł, to już nie wspomnę.

No, ale ja tu reprezentuję nurt pod prąd, a zatem zaproponuję zestaw mieszczący się w 800zł. :)

Młynek: 250zł (Severin KM3873)
Spieniacz do mleka (tu cenowy rozrzut jest spory, ale): 250zł (taki coby od razu podgrzewał mleko*, można i ręczny, o wiele tańszy, ale to wiele więcej kłopotu)
I teraz, w zależności od tego ile tych kaw na raz trzeba zrobić, pozostałą kwotę można przeznaczyć na sprzęty do parzenia. Od phina (można kilka w różnych rozmiarach, aby i dużą czarną ogarnąć i espresso-podobną, a i na imprezie na kilka osób obskoczyć) zaczynając, przez aeroporessy i dripy, a na ekspresie przelewowym kończąc (tu nieco przekroczymy budżet jeśli ma być lepiej niż przyzwoicie, ale i zaznaczę, że ta opcja sprawdzi się tylko w przypadku dużej ilości kawy na raz).

*Nieco w ciemno o tym piszę, bo nigdy takiego nie miałem w rękach. Mam ręczny i się sprawdza nie najgorzej.

Oczywiście o espresso przez duże E i o cappuccino przez duże C zapominamy, ale zestaw będzie prosty w obsłudze, pozwoli na wiele kombinacji i przepisów, w cenie się zmieści i będzie zgodny ze sztuką. Odpada nam cała ta zabawa z espresso, którą zostawiamy dla tych, którym się chce i odwiedzamy ich w pracy (w kawiarni znaczy) i dajemy im tę pracę kupując espresso/cappuccino.


Zdaję sobie sprawę, że to podejście pod prąd i OT, dlatego już będę siedział cicho.  :kwiat:

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Automatyczny czy kolbowy
« Odpowiedź #16 dnia: 08 Październik 2013, 18:29:13 »
mycie, czyszczenie, zlewanie tacki ociekowej i temu podobne czynności nazywacie wygodą lub minutą więcej, to ja protestuję. 

Nie masz co protestować.
W kolbowcu dojdzie Tobie tylko opróżnienie kolby z fusów i przepłukanie.
W automacie czyszczenie bebechów do przyjemnych czynności nie będzie należało.
Zaniedbanie spowoduje, że miast kawy czy innego napitku, będziesz miała posmak stęchlizny, starych ścier, etc.

Słuchaj Kolegów; oni wiedzą, co piszą, a nie piszą, co wiedzą.
Poza tym witaj na Forum.

Acha. Jeszcze jedno. Automaty lubią psuć się częściej.  Zawsze zostaje Tobie młynek, kawa, śruba regulacyjna i można zrobić kawę po turecku/serbsku/arabsku czy jak chcesz.

Nawet plujka ze świeżo zmielonej będzie o kilka długości lepsza.
« Ostatnia zmiana: 08 Październik 2013, 21:17:35 wysłana przez fux »
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Automatyczny czy kolbowy
« Odpowiedź #17 dnia: 08 Październik 2013, 18:42:39 »
Fux, czy Ty dopiero wstałeś, czy Ci się tylko cytaty pomyliły? :jezyk:

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Automatyczny czy kolbowy
« Odpowiedź #18 dnia: 08 Październik 2013, 19:12:21 »
Fux, czy Ty dopiero wstałeś, czy Ci się tylko cytaty pomyliły? :jezyk:
Tak jest w Twoim poście wyżej...
 :smiech:


http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=493.msg10827#msg10827
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Automatyczny czy kolbowy
« Odpowiedź #19 dnia: 08 Październik 2013, 19:36:18 »
Jest jeszcze opcja przelewowca z wbudowanym młynkiem. Cenowo jest to okolo 600 pln. Kawa, zwłaszcza duża czarna będzie super. Czyszczenia prawie wcale. A chyba któryś model miał nawet timer i można było mieć świeża kawę o określonej godzinie.
« Ostatnia zmiana: 08 Październik 2013, 21:05:49 wysłana przez DrUsagi »
LMWDP #469

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Automatyczny czy kolbowy
« Odpowiedź #20 dnia: 08 Październik 2013, 19:47:24 »
Zostaje jeszcze polecana przeze mnie ciągle Mukka lub Combi Duo :)

Ale wracając do meritum.
Alicjo musisz zdecydować:
- kolba (więcej zabawy, więcej bałaganu, lepsze efekty, konieczny młynek)
- automat (mniejsze możliwości konfiguracji - doboru grubości mielenia i temperatury, zwykle mniej niuansów i subtelności "wyciągniętych" z ziaren, czyściej, zwykle konieczna chemia dodatkowo do obwodów mlecznych - chyba że spieniasz "samą rurką")
- coś z alternatywy

Najtańszym będzie rozwiązanie trzecie a przy tym efekty mogą być ciekawe, jeśli chcesz prawdziwego espresso i cappu to pierwsze, jeśli chcesz najmniej kłopotu, nie bawi Cię poszukiwanie ideału - to drugie :)

alicjag3

  • Gość
Odp: Automatyczny czy kolbowy
« Odpowiedź #21 dnia: 08 Październik 2013, 19:53:24 »
No dobra, a co uważacie o wersji kombi Delonghi BCO410. Kawę z przelewowego chyba lubię, jest też możliwość robienia ręcznie. Czym te kawy się różnią, jak długo kawa w przelewowym może stać i jakie typy są lepsze - gdzie np. lepiej robić espresso a gdzie cappuccino?

Jak byście porównali ten model z ECO 310W?
(czy mleko spienia się tak samo dyszą czy w przelewowym wlewa się mleko tam gdzie kawę)?


Ktoś pisał, że może być przelewowy z timerem. To się wydaje fajne ale ten DeLonghi chyba tego nie ma...

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Automatyczny czy kolbowy
« Odpowiedź #22 dnia: 08 Październik 2013, 20:05:51 »
Espresso i kawy pochodne (cappu, cafe latte itd.) WYŁĄCZNIE z kolby albo bardzo drogiego automatu. Kawa z przelewowego, kawiarki, moki, aeropressa, syfonu, dripa, phina, FP, tygielka itd. jest inna bo:
- przygotowywana jest metodami bezciśnieniowymi lub niskociśnieniowymi (do 3,0-3,5 bar)
- zwykle stosuje się inne temperatury
- inny czas parzenia
- inna grubość przemiału
- inne proporcje kawy i wody
- inne palenie ziaren
- czasem inne rodzaje ziaren (plantacje)
Ale inna nie znaczy że gorsza, taka kawa będzie mniej esencjonalna, delikatniejsza, subtelniejsza, pozwoli odkryć to co w espresso ginie od natłoku smaków i aromatów, będzie jej też zwykle więcej.
Wydaje mi się, że jeśli jesteś przyzwyczajona do kawy z automatu (czyli prawie espresso i prawie cappuccino) i taki smak Ci odpowiadał to powinnaś się tego trzymać i kupić automat lub kolbę. Nie znam automatów DeLonghi dlatego polecam Nivonę - kilku moich znajomych ma i sobie chwali. A bajery typu spienianie mleka i pobieranie go z termosu albo bezpośrednio z kartonu to raczej już chyba standard na poziomie 1,5 - 2 kPLN. Jednak tak jak pisałem wymaga chemii do czyszczenia obwodów mlecznych, same spieniacze są kłopotliwe w myciu a osiągane efekty są przeciętne jeśli chodzi o jakość piany.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Automatyczny czy kolbowy
« Odpowiedź #23 dnia: 08 Październik 2013, 20:26:12 »
Off-Topic:
Tak jest w Twoim poście wyżej...
To może ja za późno wstałem. ;) Wiem co napisałem, ale z ciągu Twojej wypowiedzi wynika (przynajmniej dla mnie) jakbyś to mnie na forum witał.

alicjag3

  • Gość
Odp: Automatyczny czy kolbowy
« Odpowiedź #24 dnia: 08 Październik 2013, 20:33:03 »
Dzięki za odpowiedź SPinka. Czy w takim wypadku nie będzie najlepszy ekspres kombi? Mam kolbę do zrobienia kaw lepszych z tego co piszecie niż automat ale mam też na szybko opcję przelewową (ja czasem lubię się napić nawet rozpuszczalnej ;)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Automatyczny czy kolbowy
« Odpowiedź #25 dnia: 08 Październik 2013, 20:36:18 »
Ja nie jestem zwolennikiem tego typu urządzeń. Drip, phin czy FP to tylko kilkadziesiąt złotych a zyskujesz:
- mniejsze gabaryty ekspresu
- większy wybór
- oszczędność

alicjag3

  • Gość
Odp: Automatyczny czy kolbowy
« Odpowiedź #26 dnia: 08 Październik 2013, 20:39:18 »
Co to jest Drip, phin czy FP ???

Ten gabaryt mi nie przeszkadza. Eco 310W stałby na zewnątrz bo jest ładny a ten kombi to by sobie pracował w szafce, w której miał być zainstalowany ekspres wbudowany (ze względu na koszty zrezygnowałam)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Automatyczny czy kolbowy
« Odpowiedź #27 dnia: 08 Październik 2013, 20:44:51 »
Drip to taki lejek, do którego wkłada się filtr, wsypuje kawę i przelewa wodą.
Phin to wietnamski filtr do kawy wyglądający jak garnek z zestawu dla lalek
FP to French Press (francuska prasa) - szklane urządzenie do którego wsypujemy kawę, zalewamy wodą a następnie przy pomocy tłoczka z filtrem oddzielamy fusy od naparu.

Przemyśl sprawę z umiejscowieniem kolby w szafce - obok ekspresu musi się zmieścić młynek, tamper i pasowałby jakiś knock box (pudełko na fusy z kolby). Poza tym ubijanie kawy w kolbie na wysokości większej niż wysokość blatu może być kłopotliwe :)
Wejdź na naszą stronę główną (www.wszystkookawie.pl) i obejrzyj zdjęcia kącików kawowych - zrozumiesz o co chodzi ;)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Automatyczny czy kolbowy
« Odpowiedź #28 dnia: 08 Październik 2013, 21:14:42 »
Off-Topic:
Tak jest w Twoim poście wyżej...
To może ja za późno wstałem. ;) Wiem co napisałem, ale z ciągu Twojej wypowiedzi wynika (przynajmniej dla mnie) jakbyś to mnie na forum witał.


To zrób sobie porządki w swoim wątku, a ja później posprzątam.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

alicjag3

  • Gość
Odp: Automatyczny czy kolbowy
« Odpowiedź #29 dnia: 09 Październik 2013, 09:19:15 »
Proszę jeszcze o wypowiedzi czy DrLonghi Eco 310W czy Eco410.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi