Autor Wątek: Bałkańska (NIE)Kultura  (Przeczytany 77573 razy)

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #150 dnia: 23 Kwiecień 2022, 14:48:12 »
@ranGo Dobrze wiesz, tak jak i ja, że nikt z Serbią nie będzie rozmawiał w sprawie przystąpienia do UE do czasu aż Serbia nie uzna Kosowa.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #151 dnia: 23 Kwiecień 2022, 18:38:11 »
@ranGo Dobrze wiesz, tak jak i ja, że nikt z Serbią nie będzie rozmawiał w sprawie przystąpienia do UE do czasu aż Serbia nie uzna Kosowa.
👍
Kaszubi w Polsce ogłaszają niepodległość. Polski rząd nie uznaje tej deklaracji i wysyła wojsko do zbuntowanego regionu Polski. Kaszubi nie chcą się podporządkować. Wojsko brutalnie tłumi opór dokonując mordowania  cywilów. NATO ostrzega polski rząd: jeśli nie przestaniecie zabijać, to uderzymy w wasze cele. Rząd polski nic sobie z tego nie robi i dalej pacyfikuje tereny Kaszubów. NATO bombarduje Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Następuje otrzeźwienie polskiego rządu.
« Ostatnia zmiana: 23 Kwiecień 2022, 18:46:27 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #152 dnia: 23 Kwiecień 2022, 20:15:25 »
Czy to aby było tak prosto, jak się nam wydaje z niebieskich ekranów? Od kiedy Ty @GostRado jesteś w bałkańskiej skórze? Myślę, że nie jesteś i dlatego tak napisałeś, jak nam to podawano. Kaszubi, dobre... ;) Prędzej Kociewiacy napadli na weselu na Kaszubów, bijatyka była na całego. 30 radiowozów ZOMO pacyfikowało zalanych weselników.
« Ostatnia zmiana: 23 Kwiecień 2022, 20:31:03 wysłana przez Antonio »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #153 dnia: 23 Kwiecień 2022, 20:30:26 »
Czy to aby było tak prosto, jak się nam wydaje z niebieskich ekranów? Od kiedy Ty @GostRado jesteś w bałkańskiej skórze? Myślę, że nie jesteś i dlatego tak napisałeś, jak nam to podawano. Kaszubi, dobre... ;)
A Ty choć raz możesz wyjść ze swojej, znaczy skorupy i pomyśleć szerzej, a nie tylko na swoją modłę, bo tak Ci pasuje.

Co mają do tego Kaszubi, mam Ci tłumaczyć jak krowie na rowie. Przecież to proste jak budowa cepa, co napisałem: sekwencja zdarzeń!
« Ostatnia zmiana: 23 Kwiecień 2022, 20:34:09 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #154 dnia: 23 Kwiecień 2022, 20:34:28 »
Może Ty, Jaśnie Oświecony zechcesz nas nie oświecać swoją jedynie słuszną wykładnią? Po co tu wyciągasz Kaszubów? Nie musisz już wyjaśniać ;).

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #155 dnia: 23 Kwiecień 2022, 20:35:38 »
Po co tu wyciągasz Kaszubów?
:picardpalm:
》tertium non datur《

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #156 dnia: 23 Kwiecień 2022, 20:37:19 »
Totalnie nietrafne porównanie i bardzo uproszczone. Historia Bałkanów jest bardziej komplikowana a winne konfliktów na pewno nie ponosi tylko jedna strona. Kosowo kiedyś było sercem Serbii, Prizren był stolicą. Setki cerkiew i klasztorów świadczy(ło) o tych czasach bo do dzisiaj są celowo niszczone jak i wszystko co serbskie.

W porównaniu do Kaszub, Kosowo miało pozycję autonomii w Jugosławii, swój parlament, wolne wybory, szkolnictwo i uniwersytety w języku albańskim, prasę i media też w swoim języku. Walka o niepodległość i utworzenie wielkiej Albanii zaczęła się dużo wcześniej, jeszcze za czasów turków. Chociaż uważają się za starodawnych Ilirów to w czasie wielkiego serbskiego księstwa ich na Kosowie nie było w ogóle lub w bardzo małej ilości. Ile ich tam było dokładnie, świadczą spisy ludności wykonane przez turków w XV wieku ( głównie ze względów podatkowych ). Historia Kosowa w skrócie, niestety w języku angielskim : https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Kosovo

Nie słyszałem że Kaszuby podpalają domy swoim sąsiadom polakom, niszczą płony, kupują broń u niemców i organizowanie atakują posterunki policyjne. Jaką reakcję rządu można potem oczekiwać. W starciach zginęło około 600 członków wojska/policji serbskiej i 1200 członków wojska wyzwoleńczego Kosowa. O tej masakrze cywilów we wsi Racak, która została jako punkt startowy do zmasowanego ataku NATO na Serbie można poczytać tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Masakra_w_Raczaku. Niestety, niektórzy szukają analogii w obecnym konflikcie a sprzyja im medialne zamknięcie ze stron naszych władz.

Jak jest dzisiaj na Kosowie? Albańczycy, więcej niż żaden inny naród ( prawie 80% się tak deklaruję ) chce opuścić swoje domy i wyjechać ale zachód ich nie chce. Serbowie którzy tam zostały, głównie na północy Kosowa, jakoś egzystują i walczą o swój bit ale przez władzę Kosowa mają bardzo utrudnione życie. Prezydent Serbii i premier Albanii próbują utworzą razem państwa bez granic, Kosowo jednak nie pokazuję chęć dołączenia.

NATO bombarduje Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Następuje otrzeźwienie polskiego rządu.

O Pałac Kultury i Nauki nikt by się nie martwił bo to i tak ruskie powiedziała by duża liczba osób, ale o życie niewinnych ludzi tu chodzi. Zbombardowano fabryki chemiczne, magazyny paliw, NATO zastosowało prawie tę samą taktykę co Miloszević: przemoc, która zaowocowała tysiącami uchodźców i zabitych. Dziś Serbia jest członkiem NATO-wskiego programu "Partnerstwo dla Pokoju". Jednak o ile integracja z Unią Europejską jest jednym z celów rządu serbskiego, to o ewentualnym wejściu do NATO się nie mówi. 


@ranGo Dobrze wiesz, tak jak i ja, że nikt z Serbią nie będzie rozmawiał w sprawie przystąpienia do UE do czasu aż Serbia nie uzna Kosowa.


Unia nie rozmawia, Unia żąda. Nikt ze zdrowym rozumem nie zrzeknie się swojej historii w zamian pustych obietnic urzędników unijnych. Unia po prostu nie potrzebuję rozszerzenia swoich problemów przyjęciem nowych członków i taki zamrożony status jej odpowiada. Nie wydaje mi się realnym że przyjmą kogokolwiek przed reformą która będzie nieunikniona ze względu na różne interesy wiodących państw.

WOJNA TO ZŁO!

Piosenka ukraińskiego zespołu 5’nizza która tworzy muzykę w języku rosyjskim i ukraińskim w wykonaniu mołdawskiego projektu muzycznego Carla's Dream

Jestem żołnierzem.
Nie spałem pięć lat
i worki mam pod oczami.
Sam nie widziałem,
ale tak mi powiedzieli.

Jestem żołnierzem.
Straciłem głowę,
rozbili ją kamaszami.
Jo-jo-jo. Walka to zło.
Rozerwane usta u żołdaka
od wybuchu granatu...
Biała wata,
czerwona wata - nie ratuje kamrata.

Jestem żołnierzem.
Poronionym dzieckiem wojny.
Jestem żołnierzem.
Mamo, ulecz me rany.
Jestem żołnierzem.
Żołnierzem kraju zapomnianego przez Boga.
Jestem bohaterem.
Powiedzcie mi, jakiej powieści.

Jestem żołnierzem.
Smutno mi, gdy mam ostatni nabój,
Tylko ja albo on.
Ostatni wagon,
samogon.
Jest nas takich milion
w O-O-O-ON
Jestem żołnierzem
i znam swój fach.
Moim zadaniem strzelać,
by kula trafiła
w ciało wroga.
Oto reggae dla ciebie, matko-wojno.
Czy jesteś teraz szczęśliwa?






Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #157 dnia: 23 Kwiecień 2022, 20:37:42 »
@GostRado Ok, wyjaśnij już ;).

@ranGo, dzięki. Bałkany to istny gąszcz i dżungla historii. Tyle różnych wątków, racji, nacji. Ja tam jestem prosty chłop z Kociewia, więc zaraz mi gorąco, gdy o Kaszubach mowa ;).

Jugosławia była chyba fenomenem. Czasami spotykam takie zdanie, że jej rozpad przyniósł tylko pogorszenie warunków życia, współżycia między narodami. Wiadomo, zgoda buduje, niezgoda rujnuje. Jak w ogóle doszło do tego rozpadu?
« Ostatnia zmiana: 23 Kwiecień 2022, 20:57:19 wysłana przez Antonio »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #158 dnia: 23 Kwiecień 2022, 21:03:28 »
bardzo uproszczone
Takie miało być - sekwencja zdarzeń. Zaszłości historyczne (trochę się interesowałem) są ważne, ale w sytuacji ataku NATO na cele w Serbii już nie.

@Antonio
Wytłumacz, po co miałoby NATO zrzucać bomby na Serbię? Jakie korzyści osiągęliby dla siebie i co osięgnęli w konsekwencji ataku?
« Ostatnia zmiana: 23 Kwiecień 2022, 21:05:34 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #159 dnia: 23 Kwiecień 2022, 21:37:51 »
Ciekawe po co USA zrzucało bomby na Wietnam? Wietnam kojarzy mi się tylko pozytywnie. Miałem na studiach paru fajnych kolegów z Wietnamu. Kocham wietnamskie knajpy i marzę o podróży do Wietnamu. Strach nawet myśleć o tym co robili tam Amerykanie, ale przedtem i Francuzi i chyba nawet Chińczycy...

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #160 dnia: 24 Kwiecień 2022, 11:35:21 »
Unia nie rozmawia, Unia żąda. Nikt ze zdrowym rozumem nie zrzeknie się swojej historii w zamian pustych obietnic urzędników unijnych. Unia po prostu nie potrzebuję rozszerzenia swoich problemów przyjęciem nowych członków i taki zamrożony status jej odpowiada. Nie wydaje mi się realnym że przyjmą kogokolwiek przed reformą która będzie nieunikniona ze względu na różne interesy wiodących państw.

Wy się ze sobą kłócicie. Jedno nie chce uznań państwowości drugiego. Obwiniacie UE, że nie jest zainteresowana przyjęciem Serbii, Albanii, Kosowa do swoich struktur. Tymczasem Macedonia Pn, Czarnogóry wygaszają konflikty z sąsiadami, reformują swoje kraje i mają jasno wytyczony pro-unijny kierunek . Po wybuchu wojny w Ukrainie już teraz jasno widać, że UE będzie zainteresowana jak najszybszym przyjęciem tych dwóch państw do swoich struktur. Myślę, że przyjęcie Mołdawii i Ukrainy jest też już przesądzone. Na tej fali moim zdaniem mogłaby też skorzystać Serbia. Problemem jest to, że żyje ona w poczuciu wyrządzonej jej krzywdy i to ogranicza patrzenie w przyszłość.

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #161 dnia: 24 Kwiecień 2022, 14:58:25 »
Tymczasem Macedonia Pn, Czarnogóry wygaszają konflikty z sąsiadami, reformują swoje kraje i mają jasno wytyczony pro-unijny kierunek

Nie wiem gdzie czerpiesz swoją wiedzę, idealizujesz tych którzy robią coś pod dyktaturą nadrzędnych. Podałeś przykład dwóch pięknych państw które mogły by być idealnym miejscem do zamieszkania jeżeli UE ich przyjmie do swojej struktury. Natomiast, Macedonia zrzekła się wszystkiego co można było, bo dostała wytyczne co musi zrobić aby móc kandydować ale i tak Bułgaria zablokowała dalsze rozmowy ( jest w EU i może tego zrobić ) bo ma pretensję do tożsamości Macedończyków. Nie uznaje ich języka, narodowości i oczekują że oprócz nazwy swojego kraju zmienią i tożsamość narodową? Był taki mem że wszyscy ludzie powstały od małp a jedynie Macedończycy od Bułgarów. Natomiast jadąc zachodnią Macedonią, nie uświadczysz macedońskiej flagi. W miastach i wioskach są wywieszone flagi narodowe innego państwa - Albanii. Macedończycy sprzedały swoją tożsamość a w zamian dostały tylko obietnicę możliwości przyjęcia do UE. Kocham Macedonię ale drogę do lepszego życia muszą sami utworzyć, nie dostaną ją automatycznie wyrażając chęci przyłączenia się do Unii.

Czarno Góra, to całkiem inna historia. Jest rządzona przez prezydenta który zmienia strony tak jak jemu odpowiada i skąd wiatr wieję. Co oczekiwać od byłego komunistę który był zamieszany ( chyba nadał jest - https://wiadomosci.wp.pl/prezydencki-przemyt-papierosow-6108991341195905a?amp=1 ) w kryminalne struktury. Aby pojaśnić sprawę, przemyt papierosami jest uprawiany tam gdzie do władz dostarcza się pieniądze w ten sposób bo legalnie nie można zasilić ich rachunki aby działały na rzecz danego państwa ( np: https://www.money.pl/gospodarka/palisz-papierosy-z-przemytu-wspierasz-rezim-lukaszenki-6605878293314208a.html ).
Jak chce Czarno Góra wejść do UE z czystym sumienniem jak 30% mieszkańców deklaruję się jako Serbowie a zabrania się serbski prawosławni kościół w tym kraju? Czarnogórcy nie mają swojego języka, jest to jeden z wariantów serbsko-chorwackiego i chociaż urzędowo, czarnogórski jest oficjalnym językiem, nie istnieją naukowe kryteria które mogą potwierdzić że jest to odrębny język. Serbie się obwinia o wszystko ale dla odmiany, obywatele Czarno Góry mogą bezpłatnie korzystać ze służby zdrowia w Serbii jak i również bezpłatnie uczyć się w szkołach i na uniwersytetach. Wielki król czarnogórski, Petar Petrović Njegoś, w jednym z największych osiągnięć literatury serbskiej, a zarazem narodowej epopei czarnogórskiej, "Górski wieniec" ukazuje Czarnogórę jako jedyną na świecie krainę wolności, znajdującą się pod szczególną opieką boską dzięki dzielności swojego ludu. Obowiązkiem Czarnogórców jest dalsza walka, by mogli oni nie tylko obronić własną niezależność, ale i zanieść ją innym narodom ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Górski_wieniec ). Treść utworu nawiązuje do walk prawosławnych Czarnogórców z zamieszkującymi ten kraj wyznawcami islamu (tzw. wytępienie poturczeńców), odwołując się do całej historii Serbów, w szczególności bitwy na Kosowym Polu i jej następstw. Z tych wielkich cech narodu czarnogórskiego została tylko wojna narko-kartełów która zaczęła się w 2014 roku kiedy kartel podzielił się na dwa klany po kradzieży 200kg kokainy. Od tego momentu, zabójstwa są codziennie tematem gazet, zostało zabito ponad 50 członków gangów, aresztowano ponad 300 członków, Parlament Europejski też ostrzegł niedawno przed problemem przestępczości zorganizowanej w rezolucji w sprawie Czarnogóry. Jeżeli uważamy kryteria piękna natury jako podstawę do przyjęcia do UE to jak najbardziej ale postawa Czarno Góry do swoich obywateli nie napawa optymizmem. Dla przypomnienia, jest to kraj liczący zaledwie tyle obywateli co Łódź więc problemów nie powinno być ale jednak są.

Zanim powstały konflikty na terenie byłej Jugosławii deklaracją Słowenii że wychodzi z federacji, UE zastanawiała się czy nie przyłączyć całą Jugosławię do UE i tym zapobiegnie wielki konflikt narodów. 30 lat póżniej, nadał nie ma rozwiązania na Bałkanach aby ustabilizować sytuację ekonomiczną i polityczną. Jest to ogromny kocioł różnych narodów, różnych kultur ale przede wszystkim dobrych ludzi którzy zasługują na takie same życie jak inny obywatele UE. Co i jak doprowadziło do rozpadu Jugosławii to temat dosyć szeroki i zakrawający o teorie spiskowe. Najgorzej że rozpad doprowadził do ciężkich i krwawych wojen a mało tego rozwiązał.

Z mauzoleum na górze Lovcen, gdzie został pochowany król Petar Petrović, roznosi się przepiękny widok na na zatokę Boka Kotorska a jeżeli pogoda dopisuję to widać i odlegle Włochy znajdujące się po drugiej stronie Adriatyku. Polecam przynajmniej raz w życiu odwiedzić ten przepiękny kraj. 









Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #162 dnia: 24 Kwiecień 2022, 15:29:32 »
@ranGo  Bardzo miło jest czytać to co napisałeś. Będąc wielokrotnie na Bałkanach staram się rozmawiać z Chorwatami, Serbami, Czarnogórcami, Bośniakami na temat ich przeszłości. To co jest charakterystyczne, a też przebija się to w Twojej wypowiedzi, to ogromny wzajemny żal wynikający z zaszłości historycznych. Szkoda, że tak mało jest miejsca na przyszłość. Może potrzeba jest więcej czasu?
@ranGo  Unia Europejska to nie instytucja. To związek państw, który umówiły się na wspólne działanie i mających wspólne wartości. Ja jestem obywatelem Unii i jest mi z tym bardzo dobrze. Mieszkam na samej granicy z Niemcami. Tu nikt nie wypomina Niemcom przeszłości. Mam Niemców za sąsiadów, nasze dzieciaki uczą się za Odrą, Polacy jeżdżą do pracy na drugą stronę granicy, po ulicach jeździ niemiecki autobus komunikacji miejskiej. Potrafimy ze sobą współpracować.
Co do Czarnogóry pełna zgoda. Byłem już tam sześć razy. Zjeździłem ją wzdłuż i wszerz  od Durmitoru po Herceg Novi i Ulcinj. W mauzoleum Niegosza byłem dwa razy. Wszystkim polecam wjazd agrafkami od strony Kotoru.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #163 dnia: 25 Kwiecień 2022, 20:23:09 »
Polecam przynajmniej raz w życiu odwiedzić ten przepiękny kraj. 

Takoż polecam. Przed pandemią polecieliśmy do Czarnogóry, wynajęliśmy sobie dom i samochód i spędziliśmy tam super dwa tygodnie, bardzo dużo do zwiedzania, świetne jedzenie, mili ludzie i rewelacyjne góry do trekkingu :)

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Bałkańska (NIE)Kultura
« Odpowiedź #164 dnia: 27 Kwiecień 2022, 09:42:18 »
@ranGo  Unia Europejska to nie instytucja. To związek państw, który umówiły się na wspólne działanie i mających wspólne wartości. Ja jestem obywatelem Unii i jest mi z tym bardzo dobrze. Mieszkam na samej granicy z Niemcami. Tu nikt nie wypomina Niemcom przeszłości. Mam Niemców za sąsiadów, nasze dzieciaki uczą się za Odrą, Polacy jeżdżą do pracy na drugą stronę granicy, po ulicach jeździ niemiecki autobus komunikacji miejskiej. Potrafimy ze sobą współpracować.

Przy tak tyleż naiwnych co ślicznych "odach do Unii" nietrudno wnioskować, że Serbia europejskim "chłopcem do bicia" jest i pozostanie.
Co jest paskudne, tak jak paskudna była ta akcja USA/NATO wobec Serbii.
Jako obywatel państwa członkowskiego NATO odczuwam, delikatnie mówiąc, zażenowanie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi