Autor Wątek: Kalita Wave  (Przeczytany 53745 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Kalita Wave
« dnia: 17 Luty 2014, 13:53:39 »
Od kilku dni używam drippera Kalita Wave, mniejszego modelu oznaczonego numerem 155. Do kupna najbardziej skłoniły mnie karbowane filtry, byłem ciekaw ich działania w praktyce. Dripper jest naprawdę niewielki, mniejszy od V60-01, widać to na obrazowym zdjęciu. Stabilne ustawienie na filiżance zapewnia zdejmowany, plastikowy kołnierz. Budowa tego drippera jest przemyślana i na pewno nieprzypadkowa. W dolnej części jest wybrzuszenie, a środkowa część dna jest wypukła. Myślę, że ma to ułatwić odpowiednio szybki przepływ, bez zahamowań. Z powodu niewielkich gabarytów, a użytkową średnicę drippera dodatkowo zmniejszają karbowane filtry, raczej potrzebna jest dedykowana konewka. Przepływ jest wolniejszy niż w V60-01, konieczny jest trochę grubszy przemiał.
W Kalicie, na razie, parzyłem dwa single. Z Salvadoru z segmentu speciality, napar z grubsza wyszedł podobny jak w V60-01. Troszkę mniej kwasków, łagodniejszy na początku, minimalnie większa goryczka, ale większych różnic nie było. Spróbowałem też w Kalicie średnio palonej Kenii, mocno kwaskowatej, z tendencją do wpadania w goryczkę przy dłuższej ekstrakcji. I tu pełne zaskoczenie. Ekstrakcja była dłuższa o 45 sekund, a w naparze brak spodziewanej, w zasadzie obowiązkowej, goryczki, kwaski też są mniejsze. Napar jest bardziej łagodny, smak ma złożony, pełniejszy, na pewno trochę bogatszy przez dłuższe parzenie. Ważne, że bez niepotrzebnej, psującej smak, goryczki. Prób było niewiele, ale wydaje mi się, że napary z drippera Kality są bardziej powtarzalne. Można nawet powiedzieć, że te drippery są łatwiejsze w obsłudze niż V60. Może dzięki większemu „zapanowaniu” nad przepływem w tym urządzeniu? No i Kality lubią większe objętości, od 200 ml  w górę.
Dripper Kalita Wave to wyrób „Made in China”, ale dobrej jakości. A ziarenka w filtrze są obciążeniem potrzebnym do wykonania zdjęć, bez nich filtr „wyskoczy” z drippera.

http://images65.fotosik.pl/664/fb9c32cd45e772d4gen.jpg
Kalita Wave


http://images64.fotosik.pl/664/62b56931050b819f.jpg
Kalita Wave


http://images63.fotosik.pl/663/8dae827dfd574dc9.jpg
Kalita Wave


http://images63.fotosik.pl/663/9151c1cc12d41d85gen.jpg
Kalita Wave
« Ostatnia zmiana: 17 Luty 2014, 15:36:18 wysłana przez WS »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Luty 2014, 19:22:36 »
A gdzie kupiłeś ten przyrząd?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Luty 2014, 19:33:46 »
Na bank są tu. Ale może WS ma jeszcze tańsze źródło?
LMWDP #469

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Luty 2014, 21:22:57 »
Kalitę kupiłem w Świeżopalona.pl.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Marzec 2014, 20:39:48 »
Piję sobie dripy z Kality, przy okazji porównując je z naparami z V60. No i coraz bardziej mi się ten dripper podoba, pod względem smakowych efektów oczywiście. Odmienna budowa tego urządzenia plus filtry innego kształtu, sprawiają, że do parzenia w Kalicie trzeba inaczej podejść niż do V-60. Przede wszystkim przepływ jest wolniejszy, i co za tym idzie, ekstrakcja dłuższa. Przy takiej samej grubości przemiału, różnica w czasie przelewania, może wynosić ponad minutę. Ale złego wpływu na smak to nie ma, w Kalicie goryczka się nie pojawia, chociaż w V60 się zdarzało. Zresztą ekstrakcja w tym dripperze ma być dłuższa, firma Kalita zaleca przelewanie jednej porcji przez 3-4 minuty. Grubym przemiałem lub odpowiednio szybkim tempem przelewania, można przyspieszyć ekstrakcję. Ale nie warto, bo wtedy napar wychodzi słabszy, bardziej rozwodniony, gorszy.
Filtry Kality są wysokiej jakości, dobrze odcinają goryczkę, łagodzą kwaski i uwypuklają słodycz. Z czasem przepływ spada, filtr „się zatyka”, jak to się czasem określa. Myślałem, że być może płaskie dno filtra, obciążone przemiałem, zakleja otworki w szklanym dnie drippera. Dlatego podnosiłem filtr z zawartością do góry lub mieszałem zawiesinę. Ale to nie pomagało, a napar wychodził smaczny, więc przestałem zawracać sobie głowę spowolnieniem przepływu.
Od czasu do czasu robię pojedynek dripperów z tym samym singlem w roli głównej. Kalita vs V60, akurat używam Tiamo V01 z filtrami Hario. I przy takiej bezpośredniej konfrontacji, najlepiej można się przekonać, jakie są różnice w smaku naparów z poszczególnych dripperów. Dripy z V60 są bardziej kwaskowate i wyraziste, ostrzejsze w smaku można powiedzieć, bardziej zdecydowane. Zaś Kalita oferuje napar podobny w smaku, ale mniej kwaskowaty, nieco łagodniejszy i słodszy. Do tej pory, przy kilku singlach, kawa z Kality była smaczniejsza, bardziej rozbudowana i bogatsza. Ale, być może, napary z V60 po prostu mi się przepiły :).
« Ostatnia zmiana: 29 Marzec 2014, 00:17:10 wysłana przez WS »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Marzec 2014, 21:13:01 »
I kto to mówi? Zwolennik szybkich przelewów ;).

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Marzec 2014, 21:34:34 »
Akurat w Kalicie szybkość nie jest wskazana ;).

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Marzec 2014, 18:29:40 »
W ubiegły weekend miałem okazję wypić kawę z Kality w warszawskich Filtrach. Faktycznie, daje trochę inne efekty od V60. Miałem podobne odczucia co WS. Mniej kwasków, łagodniejsza, ale nie jestem w stanie stwierdzić, czy lepsza. Inna, to na pewno. Ale nie ma kolosalnej różnicy. Mówię to tylko po wypiciu jednej kawy. Pewnie w warunkach domowych można by wysnuć inne wnioski. No i czas faktycznie dłuższy.

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 686
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Marzec 2014, 11:01:22 »
Przepadam za kwaśnymi pikami, więc doświadczenia z Kalitą chyba póki co sobie odpuszczę, ale wygląda na ciekawą opcję.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Marzec 2014, 11:35:26 »
Ale nie ma kolosalnej różnicy.

Kolosalnych różnic w smaku, przy parzeniu tego samego singla w różnych dripperach, raczej nie ma się co spodziewać. Różnice w smaku najlepiej można wychwycić, kiedy na przemian pije się z obu filiżanek. W sumie to, z którego drippera napar jest smaczniejszy, to indywidualna sprawa. Dla mnie, za Kalitą, stoi znacznie większa słodycz naparu, zwłaszcza końcowych partii, z dna filiżanki, gdzie znajdują się najcięższe frakcje. A odpowiednia kwaskowatość także jest. Na razie, napary z Kality, bardziej mi odpowiadały przy pięciu singlach. Ale przy kolejnych, przecież tak być nie musi.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Październik 2015, 10:09:46 »
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline KAKR Mężczyzna

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: La Pavoni Professional,Faema Faemina,Baby Faema,Rocket Giotto Evo 2, Aeropress,Arrarex ,Kalita
  • Młynek: Macap,Rancilio Kryo,Lido E,Mahlkonig Kenia
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Październik 2015, 10:15:05 »
Ciekawe ale mam problem z wieloznacznoscia japońskich znaków i nie wszystko zrozumiałem :sciana: ale fotki super... :blue:

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Październik 2015, 10:18:11 »
Prawda? wykonanie piękne.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline KAKR Mężczyzna

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: La Pavoni Professional,Faema Faemina,Baby Faema,Rocket Giotto Evo 2, Aeropress,Arrarex ,Kalita
  • Młynek: Macap,Rancilio Kryo,Lido E,Mahlkonig Kenia
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Październik 2015, 10:20:55 »
To fakt a  przypadkiem zamawialem u Was przed chwilą Kalite Wave :)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Październik 2015, 10:38:52 »
Takahiro robi ciekawe rzeczy.



! No longer available

Tsubame to chyba takie japońskie Solingen ;)

A robią tam taki o dripper ;)
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi