Autor Wątek: Gaggia classic pozycja portafiltra  (Przeczytany 5056 razy)

Offline Kktx

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Gaggia new classic
  • Młynek: Niche Zero
Gaggia classic pozycja portafiltra
« dnia: 09 Wrzesień 2020, 22:08:51 »
Witam.

Mam pytanie dotyczące pozycji portafiltra. Na początku użytkowania blokował się on pod kątem mniej więcej 90 stopni do frontu ekspresu.

Obecnie po zapięciu jest mocno na lewo - wylewka nie jest równolegle do ekspresu a ok. 20 stopni skręcona. Czy można to jakoś regulować? Dodam, że nie jest to kwestia kawy w portafiltrze.

Dzieki

Offline minero

  • Wiadomości: 311
    • Coffee after pizza blog
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018/19, AeroPress, Bialetti Venus 2TZ, Bodum FrenchPress, Hario V60.
  • Młynek: Eureka Mignon SD, Macap M5D, Hario Skerton.
Odp: Gaggia classic pozycja portafiltra
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Wrzesień 2020, 22:14:19 »
Możesz rzucić jakieś foty ale podstawowe pytanie - kiedy czysciles ostatnio grupę wraz z uszczelką? Ew czy zmieniales uszczelkę grupy na silikon? Z czasem ta oryginalna twardnieje i od będzie ciężej się zakręcał lub dalej. Polecam spróbować wyczyścić odkręcając prysznic i jego mocowanie wraz z uszczelka. Jeśli nic nie da zmień sobie na caffelat.

Offline Kktx

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Gaggia new classic
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Gaggia classic pozycja portafiltra
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Wrzesień 2020, 09:01:49 »
Jasne:

ibb.co/c2YPnq2 - na zdjęciu z sitkiem - bez kawy.

Ekspres jest w miarę nowy - używany może z 10 razy - wcześniej było wszystko OK. Uszczelek nie zmieniałem.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Gaggia classic pozycja portafiltra
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Wrzesień 2020, 09:25:54 »
Wiemy jak wygląda GC ;-) Chodziło bardziej o zdjęcie grupy od strony uszczelki, sprawdź czy uszczelka jest dobrze osadzona, w nowym sprzęcie może się nie dopinać kolba do kąta prostego. Po jakimś czasie uchwyt kolby może być bardziej na prawo jeśli uszczelka się już wyrobiła. Tu jeżeli było dobrze i po kilku użyciach kolba się nie dopina to patrz na uszczelkę i jej ułożenie, prysznic itd.

Offline Kktx

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Gaggia new classic
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Gaggia classic pozycja portafiltra
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Wrzesień 2020, 09:55:45 »
Wiem, że wiecie :) Nie dodałem wcześniej zdjęcia pozycji samej kolby.

Wygląda to tak, jakby uszczelka nie miała w ogóle poślizgu i dlatego nie da się przekręcić kolby.


Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Gaggia classic pozycja portafiltra
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Wrzesień 2020, 11:50:53 »
Może to złudzenie optyczne, ale wygląda jakby uszczelka była krzywo. Weź stołową łyżkę i spróbuj przy jej użyciu docisnąć/wyrównać uszczelkę. Łyżkę (część gdzie bywa zupa :) ) zaczepiasz o te wystające ranty grupy i obracasz dociskając uszczelkę. Chociaż już dobrze nie pamiętam, dawno nie miałem z tym problemów, może łyżką to sitka się zdejmowało :), a dociskanie to zaczep jednym uchem portafiltra i obróć, później ucho w drugą część grupy i obróć.
« Ostatnia zmiana: 10 Wrzesień 2020, 11:52:59 wysłana przez tom517 »

Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 318
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: Gaggia classic pozycja portafiltra
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Wrzesień 2020, 11:54:52 »
Ja bym sugerował zdjęcie uszczelki i wyczyszczenie tego co jesT pod nią. Oczywiście wcześniej można spróbować patentu z dociśnięciem łyżką :taktak:

Pozdrawiam

Offline minero

  • Wiadomości: 311
    • Coffee after pizza blog
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018/19, AeroPress, Bialetti Venus 2TZ, Bodum FrenchPress, Hario V60.
  • Młynek: Eureka Mignon SD, Macap M5D, Hario Skerton.
Odp: Gaggia classic pozycja portafiltra
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Wrzesień 2020, 12:28:43 »
Mi Bo wyczyszczeniu często chodziła ciężko na oryginalnej uszczelce, po kilku użyciach już poślizg byl. Czasami ta czarna zostawiała nawet ciemniejsze ślady na brzegu sitka.. Z silikonem nie ma problemów.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Gaggia classic pozycja portafiltra
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Wrzesień 2020, 12:29:27 »
Ale z czasem gumowe uszczelki twardnieją i ciężej kolbę daleko zakręcić. Silikonowe dłużej trzymają elastyczność.

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Gaggia classic pozycja portafiltra
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Wrzesień 2020, 20:11:47 »
z czasem
No ale chyba nie po 10 użyciach.

@Kktx napisz, czy podczas ekstrakcji cieknie woda bokami (po kolbie) albo gdzieś syczy, no i zrób fotkę ciastka

Offline Kktx

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Gaggia new classic
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Gaggia classic pozycja portafiltra
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Wrzesień 2020, 20:17:59 »
Wyciągnąłem sitko i kolba normalnie się przekręciła (do ok 90 stopni). Włożyłem sitko (prawidłowo) i już nie. Pomogło dociśnięcie uszczelki łyżeczką, ale sprawdziłem to tylko "na szybko". Zastanawiam się czy nie będzie dobrze zmienić tą uszczelkę na silikonową - tak na wszelki wypadek.

Przy ekstrakcji woda nie cieknie ani nic nie syczy - wszystko zachowuje się prawidłowo.

Fotkę ciastka zrobię jutro.


Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Gaggia classic pozycja portafiltra
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Wrzesień 2020, 20:21:46 »
Może sitko jest za wysokie.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Gaggia classic pozycja portafiltra
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Wrzesień 2020, 22:45:08 »
Cudów nie ma. Jeżeli to cięgle ten sam ekspres, sitko i uszczelka i "padło" po 10 razach to albo coś rozkładałeś i źle złożyłeś. Albo gdzieś wlazł jakiś brudek.
I jeszcze też zależy kiedy sprawdzasz, na zimnym ekspresie pewnie wkręcisz dalej niż na ciepłym. Z kolei nawet na ciepłym pójdzie łatwiej jak uszczelka jest zamoczona.

Offline Kktx

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Gaggia new classic
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Gaggia classic pozycja portafiltra
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Wrzesień 2020, 09:04:03 »
To chyba jednak kwestia dociśnięcia tej uszczelki. Jeszcze nic nie rozkładałem, sprawdzałem przed momentem na zimno i jest OK (po dociśnięciu).

Sitko jest oryginalne i to samo używane od początku.

Dziwi mnie tylko, że po tak krótkim okresie użytkowania pojawia się taki problem...

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Gaggia classic pozycja portafiltra
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Wrzesień 2020, 13:09:57 »
Pewnie zależy jak długo ekspres stał na magazynie. Guma nie jest wieczna. Jak będziesz się przymierzał do wyjęcia tej uszczelki to od razu kup Cafelat - uszczelka na zawsze. Uszczelkę dobrze też po czyszczeniu przejechać cieniutko smarem silikonowym - to przedłuży jej trwałość.

A nie zmieniałeś sitka jakoś niedawno? Może jak pisze WS - sitko jest za wysokie, ma wyższy rant?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi