Autor Wątek: Profilowanie ciśnienia pompą wibracyjną.  (Przeczytany 7308 razy)

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Profilowanie ciśnienia pompą wibracyjną.
« Odpowiedź #15 dnia: 30 Sierpień 2020, 21:11:37 »
Powiedz mi jeszcze tylko który kupić najlepiej   :)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Profilowanie ciśnienia pompą wibracyjną.
« Odpowiedź #16 dnia: 30 Sierpień 2020, 21:20:26 »
Mylisz pojęcia. Tak na krótko, tu masz zasadę działania fazowej regulacji napięcia:
Obydwa Twoje przykłady różnią się tylko czestotliwością przełączania i szerokością wypełnienia. PWM - pulse width modulation czyli modulacja szerokości impulsu. Oczywiście że przy przełączaniach są straty więc ich im więcej tym większe straty, ale pierwszy to też PWM a strat będzie mniej.

U mnie w ekspresie jest preinfuzja oparta na pwm ale jak częśto to tam przałącza to nie wnikałem.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Profilowanie ciśnienia pompą wibracyjną.
« Odpowiedź #17 dnia: 30 Sierpień 2020, 22:05:48 »
Powiedz mi jeszcze tylko który kupić najlepiej   
Ten będzie dobry

Obydwa Twoje przykłady różnią się tylko czestotliwością przełączania i szerokością wypełnienia.
Różnią się jeszcze jednym - najistotniejszym. Przy regulacji fazowej wyłączasz w zerze prądu płynącego przez pompę, przy drugim dla obciążenia indukcyjnego (czyli pompy) musisz zapewnić ciągłość przepływu prądu po odłączeniu IGBT. W przeciwnym wypadku napięcie na IGBT przekroczy dopuszczalną wartość. A jak użyjesz do tego diody, to skutki będą takie, jak w linku, który zamieściłem poprzednio.

U mnie w ekspresie jest preinfuzja oparta na pwm ale jak częśto to tam przałącza to nie wnikałem.
A to akurat jest ciekawe - jak działa preinfuzja? Co włącza infuzję? Człowiek, czy ekspres?
« Ostatnia zmiana: 30 Sierpień 2020, 22:19:10 wysłana przez Krakus »

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Profilowanie ciśnienia pompą wibracyjną.
« Odpowiedź #18 dnia: 30 Sierpień 2020, 22:32:44 »
Ustalasz moc pompy w procentach i ile sekund ma działać na tym mniejszym ustawieniu. Przy normalnym włączeniu ekstrakcji te ustawienia są stosowane a po upływie czasu wraca pełna moc. Można je jednak pominąć jeżeli ekstrakcję startuje się przytrzymując dłużej przycisk.
Także nic wyrafinowanego. Jak by dali ze trzy przedziały do zaprogramowania albo sterowanie z telefonu to kawofile ustawiali by się w kolejki ;).
Ale jak już gdzieś tu pisałem ja dorzuciłem jeszcze między bojler a grupę zawór iglicowy do profilowania, niestety niezbyt precyzyjny.

skansen

  • Gość
Odp: Profilowanie ciśnienia pompą wibracyjną.
« Odpowiedź #19 dnia: 30 Sierpień 2020, 22:49:36 »
"Dual Boiler" vel BDB, bo o nim mowa powstał z górą 10 lat temu i od tego czasu przeszedł tylko niewielkie modyfikacje. Inne ekspresy z gamy Breville/Sage otrzymały w między czasie dotykowe ekrany i inne udoskonalenia. BDB jest niczym Audi Cabriolet - inne modele w gamie mogą przechodzić modernizacje a on trwać może w dotychczasowej formie ciesząc się uznaniem klientów. Niewykluczone jednak, ze w ramach odświeżenia BDB otrzyma funkcje o których piszesz...

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Profilowanie ciśnienia pompą wibracyjną.
« Odpowiedź #20 dnia: 02 Wrzesień 2020, 17:05:35 »
Przyszedł regulator - bardzo proszę o pomoc jak to podłączyć ;).

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Profilowanie ciśnienia pompą wibracyjną.
« Odpowiedź #21 dnia: 02 Wrzesień 2020, 19:20:02 »
No i widzisz - jest do kitu i trzeba będzie rozcinać ścieżki.

Zanim zaczniesz modyfikować regulator, spróbuj w jeden przewodów idących do pompy wpiąć regulator między zaciskami 2 i 3 (środkowymi). Dla żarówki by zadziałało, dla pompy - być może też.
« Ostatnia zmiana: 02 Wrzesień 2020, 20:25:49 wysłana przez Krakus »

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Profilowanie ciśnienia pompą wibracyjną.
« Odpowiedź #22 dnia: 04 Wrzesień 2020, 10:49:16 »
It works! Chciałoby się powiedzieć ;).

Na wstępie ogromnie słowa wdzięczności w stronę @Krakus dzięki któremu mogłem to wszystko ogarnąć.

Zaczynam zabawę, kontrola ciśnienia w górę na pewno wymaga wyczucia - nie jest łatwo zatrzymać ciśnienia na zadanej wartości. Chyba zacznę od odwróconego schematu preinfuzji, czyli normalny wzrost i potem spadek w dół w miarę postępu ekstrakcji - wtedy znacznie łatwiej kontrolować wartości.

Wspomagam się na razie takim prostym schematem. Czy czasy ekstrakcji shota standardowego i profilowanego powinny się różnić, czy jak na schemacie pozostać równe?
« Ostatnia zmiana: 04 Wrzesień 2020, 10:53:39 wysłana przez Kasper »

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Profilowanie ciśnienia pompą wibracyjną.
« Odpowiedź #23 dnia: 04 Wrzesień 2020, 17:02:34 »
Pierwsze wrażenia po 3 shotach z dzisiejszego dnia są takie, że mam ochotę zacząć jutrzejszy dzień od przelewu ;).

A teraz tak serio. Urządzenie działa sprawnie, jest w pełni manualne, więc zwyczajnie muszę się go nauczyć, nabrać wyczucia. Jest to kolejny element, który trzeba kontrolować podczas ekstrakcji. Do tej pory miałem na oku "tylko" poprawność wypływu na NPF'ie, uzysk na wadze i temperaturę. Teraz dochodzi zupełnie nowa, wymagająca dużo uwagi i precyzji zmienna. Gdybym nie miał mojej maszyny jako tako ogarniętej pod względem temp surfingu, to na pewno nie ogarnąłbym tego wszystkiego na raz...
Na początek będę próbował z manipulacją ciśnieniem na początku lub na końcu ekstrakcji. Profilowanie początku i końca podczas jednej ekstrakcji jest jeszcze poza zasięgiem...

W kwestii smaku - bo przecież po to to wszystko. Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć tylko jedno- wszystkie shoty były pijalne, więc pod tym względem praca z regulatorem jest przyjemna. Z tą obserwacją wiąże się następujące pytanie - czy profilowanie ciśnienia daje lepsze espresso? Jeszcze nie wiem. Przynajmniej nie daje gorszego - a to już dobry punkt wyjścia. Shoty smakowo wychodziły różnie. Na tym etapie nauki widzę, że słusznym rozwiązaniem będzie dłuższe zatrzymanie się przy jednej kawie, jednym ratio i jednej temperaturze. Mając aż tyle zmiennych do dyspozycji na raz, nie jestem w stanie przełożyć ich na jakiekolwiek wnioski.

Czy warto było? - jak pytał artysta w piosence. Myślę, że warto. Zwłaszcza, że ten "mod" zamknął się w kwocie 20-paru zł (a najtańszy regulator kosztuje 5 zł). Dostałem narzędzie, które wydawało mi się nieosiągalne w klasie użytkowanego przeze mnie sprzętu, znane wcześniej tylko z najdroższych konstrukcji czy słynnej Bianci. Czy równoważne z profilowaniem w tych najdroższych konstrukcjach? Na pewno nie, ale sama możliwość posiadania choćby namiastki tego rozwiązania w zwykłym HX'ie jest dla mnie czymś więcej niż mogłem oczekiwać. Na pewno jest to urządzenie kompromisowe, ale jako użytkownik HX'a i młynka ręcznego jestem do takich rozwiązań przyzwyczajony ;). Dla kogo? Tylko i wyłączenie dla kawowego świra, bo nikt inny nie zrozumie :D.

Zdam relację za jakiś czas z postępu w nauce i wyników.
« Ostatnia zmiana: 04 Wrzesień 2020, 17:05:56 wysłana przez Kasper »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Profilowanie ciśnienia pompą wibracyjną.
« Odpowiedź #24 dnia: 04 Wrzesień 2020, 17:05:29 »
(a najtańszy regulator kosztuje 5 zł)
Akurat dokładniejsze przyjrzenie się tematowi pokazało, że ten regulator, który kupiłeś jest najlepszy - jest przystosowany do regulacji silników, a nie tylko żarówek (obciążenie indukcyjne, a nie tylko rezystancyjne).

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Profilowanie ciśnienia pompą wibracyjną.
« Odpowiedź #25 dnia: 04 Wrzesień 2020, 17:42:44 »
.Dostałem narzędzie, które wydawało mi się nieosiągalne w klasie użytkowanego przeze mnie sprzętu, znane wcześniej tylko z najdroższych konstrukcji czy słynnej Bianci. 
Tu bym aż tak nie szalał. W Biance jest regulacja przepływu a to ciut więcej.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Profilowanie ciśnienia pompą wibracyjną.
« Odpowiedź #26 dnia: 04 Wrzesień 2020, 17:45:47 »
.Dostałem narzędzie, które wydawało mi się nieosiągalne w klasie użytkowanego przeze mnie sprzętu, znane wcześniej tylko z najdroższych konstrukcji czy słynnej Bianci. 
Tu bym aż tak nie szalał. W Biance jest regulacja przepływu a to ciut więcej.

Czy równoważne z profilowaniem w tych najdroższych konstrukcjach? Na pewno nie, ale sama możliwość posiadania choćby namiastki tego rozwiązania w zwykłym HX'ie jest dla mnie czymś więcej niż mogłem oczekiwać.
« Ostatnia zmiana: 04 Wrzesień 2020, 17:55:39 wysłana przez Kasper »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Profilowanie ciśnienia pompą wibracyjną.
« Odpowiedź #27 dnia: 04 Wrzesień 2020, 18:54:55 »
W Biance jest regulacja przepływu
A jest? Regulator, który założył @Kasper to też taka regulacja przepływu, tylko na gałkę, a nie na wiosełko. Zasada inna, ale skutek dokładnie ten sam.

Regulację ciśnienia przeprowadza operator ekspresu barista patrząc na manometr i kręcąc potencjometrem.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Profilowanie ciśnienia pompą wibracyjną.
« Odpowiedź #28 dnia: 04 Wrzesień 2020, 22:43:02 »
Nie do końca. Przy bardzo długich preinfuzjach po mocnym zbiciu ciśnienia popa w zasadzie przestanie działać także będzie dużo wody która będzie płynąć praktycznie tylko grawitacyjnie. Przy kontroli przepływu ciastko powoli namięknie ale ciśnienie po napełnieniu samo będzie rosło bez zmiany ustawienia aż do pewnej wartości.

Poza tym nawet przy konkretnym ciśnieniu wywołanym powiedzmy 70 mocy pompy po napełnieniu ciastka i zbudowaniu ciśnienia ekstrakcja będzie zależała w zasadzie od wydajności pompy. Przy kontroli przepływu ekstrakcja może być mimo wszystko wolniejsza w takim przypadku bo kontrolujemy ile faktycznie tej wody płynie (poniekąd).

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Profilowanie ciśnienia pompą wibracyjną.
« Odpowiedź #29 dnia: 04 Wrzesień 2020, 22:54:06 »
Przy bardzo długich preinfuzjach po mocnym zbiciu ciśnienia popa w zasadzie przestanie działać także będzie dużo wody która będzie płynąć praktycznie tylko grawitacyjnie. Przy kontroli przepływu ciastko powoli namięknie ale ciśnienie po napełnieniu samo będzie rosło bez zmiany ustawienia aż do pewnej wartości.
Szczerze, to nie rozumiem z Twojego wywodu ani słowa. Mógłbyś jaśniej?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi