Autor Wątek: Lelit Grace - wybija różnicówkę  (Przeczytany 1840 razy)

Offline bluemoon

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T
  • Młynek: Lelit William PL72
Lelit Grace - wybija różnicówkę
« dnia: 15 Grudzień 2020, 20:17:02 »
Po krótkim czasie używania nowego Lelit Grace zaobserwowałem problem wybijania różnicówki w dwóch przypadkach (ale nie za każdym razem): po zrobieniu backflasha (częściej) i po spienieniu mleka (rzadziej) a więc wtedy gdy tworzone jest wewnątrz dużo pary, która się skrapla. Nie da się wtedy podnieść różnicówki nawet gdy ekspres jest w trybie OFF. Sprawdzałem w różnych obwodach (różnicówkach). Pomaga osuszenie wnętrza ekspresu suszarką. Po rozkręceniu ekspresu nie zauważyłem niczego podejrzanego na przewodach. Konstrukcja ekspresu nie jest w środku szczelna (komora na zasilanie) ale to chyba normalne w tego typu ekspresach. Ekspres jest z Amazon.de, cały czas mogę go jeszcze zwrócić (do końca stycznia 2021) ale wołałbym jednak wymienić (a w Amazon chyba nie ma takiej opcji). Jak myślicie co może być przyczyną problemu bo przeszukując Internet nie spotkałem się z takim przypadkiem.

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Lelit Grace - wybija różnicówkę
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Styczeń 2021, 18:33:40 »
Jak myślicie co może być przyczyną problemu bo przeszukując Internet nie spotkałem się z takim przypadkiem.


Kiepska instalacja w domu, na cienkich przewodach?

Idź do innego pomieszczenia, podłącz ekspres i sprawdz czy tez wywali.

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Lelit Grace - wybija różnicówkę
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Styczeń 2021, 19:02:23 »
Po krótkim czasie używania nowego Lelit Grace zaobserwowałem problem wybijania różnicówki w dwóch przypadkach (ale nie za każdym razem): po zrobieniu backflasha (częściej) i po spienieniu mleka (rzadziej) a więc wtedy gdy tworzone jest wewnątrz dużo pary, która się skrapla. Nie da się wtedy podnieść różnicówki nawet gdy ekspres jest w trybie OFF.

Ja bym zwrócił ;), może da się naprawić na gwarancji w PL? Konesso chyba jest przedst. , warto zapytać ...

A co do wywalania różnicówki to jeśli trudno powtarzalne to może być trudno znaleźć... jak się uda uzyskać efekt to ja bym odłączał kolejne obwody, typu grzałka, zasilacz...
Może miernikiem da się zmierzyć (po odłączeniu zasilania!) rezystancję obudowa - faza i obudowa - N i wykryć gdzie jest upływność/zwarcie...

 

Offline labud Mężczyzna

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Lelit Victoria, aeropress, tygielek elektryczny
  • Młynek: DF64
Odp: Lelit Grace - wybija różnicówkę
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Styczeń 2021, 19:15:27 »
Po krótkim czasie używania nowego Lelit Grace zaobserwowałem problem
Jak nowy, to zgłaszać reklamację z tytułu gwarancji albo rękojmi.
Czy to nie jest tak, że przy backflushu i przy parze jest najwyższe ciśnienie w układzie? Może to ma znaczenie?

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Grace - wybija różnicówkę
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Styczeń 2021, 13:34:07 »
Nie da się wtedy podnieść różnicówki nawet gdy ekspres jest w trybie OFF.
Włącznik jest dwutorowy. Obstawiałbym więc przebicie/zwarcie na odcinku od wtyku w ekspresie do włącznika włącznie.
Pojawia się pytanie co je powoduje - jakaś nieszczelność "w linii" wrzątku/pary?
« Ostatnia zmiana: 07 Styczeń 2021, 14:59:39 wysłana przez skansen »

Offline bluemoon

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T
  • Młynek: Lelit William PL72
Odp: Lelit Grace - wybija różnicówkę
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Styczeń 2021, 16:56:41 »
Kiepska instalacja w domu, na cienkich przewodach?

Idź do innego pomieszczenia, podłącz ekspres i sprawdz czy tez wywali.

Cienkie przewody to miałyby znaczenie dla wyłącznika nadprądowego a nie dla różnicowoprądowego. Poza tym instalacja jest nowa (3x2.5mm), pisałem też, że sprawdzałem w różnych obwodach, z różnymi różnicówkami. Jeszcze raz rozkręciłem ekspres, a konkretnie komorę z podłączeniem zasilania i wydaje mi się, że zdiagnozowałem problem - spływająca woda dostawała się dołem do tej komory. Potwierdzeniem tego było to, że wystarczyło skierować tam suszarkę i po osuszeniu problem znikał. Uszczelniłem więc to połączenie taśmą aluminiową z dwóch stron (chciałem zaizolować dodatkowo przewody idące do wtyczki ale miałem problem z jej wyjęciem). Robiłem kilka prób pod rząd z backflushem i było OK.
1.jpg
2.jpg
3.jpg

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Grace - wybija różnicówkę
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Styczeń 2021, 18:18:57 »
Tylko skąd się tam woda wzięła - tam powinno być sucho. Sprawdź odprowadzenie zaworu trójdrożnego.

Offline piotrdab

  • Wiadomości: 151
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: Lelit Grace - wybija różnicówkę
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Styczeń 2021, 21:04:11 »
Wyłącznik różnicowo-prądowy zadziała, jeśli wystąpi różnica w wielkości prądu wpływającego i wypływającego, a taka sytuacja ma miejsce np. gdy część tego prądu nie wraca przeznaczonymi tego tego przewodami, tylko np. poprzez przewód PEM (uziemienie). To co piszesz, może sugerować właśnie taką sytuację - gdzieś do środka ekspresu wydostaje się trochę pary wodnej i przez nią nawet niewielki prąd (ale na pewno większy niż 30mA) trafia z przewodu fazowego do uziemienia. O ile wiem, to takie działanie urządzenia (ekspresu) jest sygnałem, aby zajął się nim serwis i usunął przyczynę przebicia. Ciesz się, że masz nową instalację i wyłącznik różnicowo-prądowy - one ratują Cię przed porażeniem i jednocześnie podpowiadają - napraw ekspres. A ponieważ możesz go zwrócić, to chyba to będzie najlepsze rozwiązanie, po co się głowić z naprawą prawie nowego sprzętu, możesz kupić kolejny i jest małe prawdopodobieństwo, że to samo Ci się trafi.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi