Autor Wątek: automatyczny ekspres przelewowy z młynkiem  (Przeczytany 12025 razy)

Offline boru

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: w domu: moka 1, moca 4, marketowy lejek. W pracy: DeLonghi Magnifica S ECAM
automatyczny ekspres przelewowy z młynkiem
« dnia: 04 Luty 2018, 21:25:14 »
Cześć wszystkim. To mój pierwszy wpis na forum. Chcę kupić żonie na urodziny (za pare dni więc pilny temat!) zestaw do zaparzania kawy + kawę.

Przeczytałem już sporo wątków i czas na, mam nadzieję konkretne pytanie. Ale po kolei..
Na święta byliśmy z rodziną u brata, który kupił sobie ekspres ciśnieniowy Saeco. Taki standardowy.. bez szału.. z młynkiem i spieniaczem.  No i po kilkunastu kawach w różnym wydaniu (espreso, mleczne itp) oraz kakao i mleko spienione dla dzieci, żona stwierdziła, że przydałby się nam ekspres.
No i gdyby nie to forum  to chyba problemu by żadnego nie było, bo kupiłbym coś w sstylu tego Saeco czy Delonghi, które mamy w pracy. Ale zacząłem szukać tutaj opini czy porad jaki to najlepiej automat kupić. Okazało się, że automat to tu jest omijany szerokim łukiem. Ale przynajmniej wiem dlaczego kawa w pracy, którą piję jest często kwaśna, lurowata i ogólnie raz na 5 kaw w sumie można powiedizeć, że jakoś tam da się wypić. Myślałem, że to kwestia głównie kawy ale szef i kilka osób mówią, że to kawa z górnej półki (złota lavazza ORO). Po lekturze forum wiem, że oprócz kawy to też kwestia samego sposobu zaparzania czy też powtarzalności. Ale do rzeczy...

Kawę w domu żona pije jedną dużą czarną na dzień, najczęściej używając plastikowego lejka z marketu i przelewa jakąś tam kupioną zmieloną w paczce kawę. Do poprzednich świąt była to kawa z mlekiem ale jak na święta zabrakło mleka i wypiła kilka czarnych kaw to odkryła amerykę.
Więc kolejny krok to powinna zacząć pić dobrą kawę mieloną tuż przed zaparzeniem.
Na razie póki się bardziej w kawę nie wkręci to nie ma sensu namawiać ją na młynki, sitka, ubijanie, wstępne przelewanie, preinfuzję czy ważenie kawy w kawie itp. Sama idea ekspresu jej się spodobała, bo naciskasz guzik i zaraz masz kawę.

Po przeczytaniu różnych wątków na forum, wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem byłby ekspres przelewowy z młynkiem jak najbardziej zautomatyzowany. Czyli masz kawę w zasobniku i po uruchomieniu kawa się mieli, wpada do lejka i wrzątek ją zaparza, po czym sygnalizuje że kawa już gotowa. Co wydaje mi się ważne to to, że tak jak pisałem, żona pije codziennie jedną kawę sama - czyli albo jakiś mały ekspres albo z funkcją jednej kawy. Natomiast dobrze, żeby można było zrobić dwie kawy (na weekend pijemy razem) lub nawet kilka dla gości (ale to już nie jest warunkiem koniecznym).

Proszę więc o typy takich ekspresów przelewowych z młynkiem. Póki co znalazłem taki: EKSPRES PHILIPS GRIND BREW HD7762/00
Budżet do 1000pln.. ale jak jest duży sens dodać pare stów to prosze mnie przekonać.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: automatyczny ekspres przelewowy z młynkiem
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Luty 2018, 21:43:53 »
Najważniejszym ogniwem jest młynek -- udało Ci się znaleźć jakieś informacje jak wygląda młynek w tym ekspresie? Żarna stalowe? stożkowe? płaskie? czy ostrza?

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: automatyczny ekspres przelewowy z młynkiem
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Luty 2018, 21:52:05 »
https://www.philips.pl/c-p/HD7762_00/grind-brew-ekspres-do-kawy#see-all-benefits

W opisie widnieje, że: "Ekspres jest wyposażony w młynek z żarnami stożkowymi, który zapewnia optymalny stopień zmielenia i najlepszy smak."

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: automatyczny ekspres przelewowy z młynkiem
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Luty 2018, 22:35:20 »
Składnia przekładu godna Kalego. Ustawienie młynka: 3. Ceramika? Stal? Tona marketingu, szczypta informacji.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: automatyczny ekspres przelewowy z młynkiem
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Luty 2018, 23:44:31 »
Dokładnie...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: automatyczny ekspres przelewowy z młynkiem
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Luty 2018, 09:40:04 »
To mnie się spodobało :D

Ciśnienie pompki
Brak pompki  bar


Sens może być jeśli byś dołożył do jakiegoś zestawu ekspres+młynek, np Wilfa WSCG-2 i do tego któryś z listy z certyfikatem ECBC. Jak nie pije dużo, to może Moccamaster One Cup...

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6162
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: automatyczny ekspres przelewowy z młynkiem
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Luty 2018, 13:15:00 »
Z tego co pokazują w instrukcji to wygląda na stalowe stożki, choć w tekscie nigdzie tego nie określają. Są trzy grubości mielenia do wyboru i kilka stopni intensywności, zapewne większa mniejsza doza kawy.
http://media.flixcar.com/f360cdn/Philips-707553254-hd7761_00_pss_.pdf
Producent podaje temperaturę kawy 80-85 stopni, czyli taka temperatura powinna być naparu lejącego się do dzbanka. Gorzej by było gdyby to była temperatura zaparzania.
W internecie niektórzy użytkownicy skarżą się na młynek. Przede wszystkim, że się zatyka, a czyszczenie jest kłopotliwe. Problem jest też przy małej ilości ziarna, wtedy ziarenka nie wpadają do młynka. Zamiast kawy dostaje się wtedy lurę.

Nie widziałem produktu z typu "wszystko w jednym", który mógłbym polecić. Szukałem takiego dla mojego ojca, ale poddałem się. Moim zdaniem najlepiej kupić osobno młynek i ekspres. Wyjdzie cenowo to samo lub taniej, a rezultat lepszy. Chociażby młynek Nivona Cafe Grano 130 i Siemens TC 86303 lub cokolwiek innego co ma przynajmniej 1000 W, a najlepiej trochę więcej. Ekspresy które warto brać pod uwagę to np. , Melitty, Moccamastery, Wilfy, Bosche, Philipsy, Severiny.  Tak na prawdę przy takim zestawie będzie mniej kłopotów niż w automacie.  Polecam czytać recenzje np. w niemieckich, skandynawskich czy holenderskich sklepach. Tam jest dużo większa kultura picia kawy z przelewu.

Jeśli musi być automat, to najlepiej sprawdzony u znajomych czy rodziny. Tutaj obawiam się, że może być problem z doradzeniem automatu ponieważ takie rozwiązanie jest zbyt dużym kompromisem dla większości forumowiczów.
« Ostatnia zmiana: 05 Luty 2018, 13:55:29 wysłana przez krystians »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: automatyczny ekspres przelewowy z młynkiem
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Luty 2018, 14:43:36 »
Tylko 3 ustawienia młynka są zdecydowanie zbyt dużym kompromisem.

Offline boru

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: w domu: moka 1, moca 4, marketowy lejek. W pracy: DeLonghi Magnifica S ECAM
Odp: automatyczny ekspres przelewowy z młynkiem
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Luty 2018, 21:08:53 »
niestety ale musimy pójść na jakieś kompromisy. Tak jak pisałem, na pewno żony nie przekonam do tego, że zamiast automatycznego ekspresu, (który miał być przede wszystkim jakimś tam bajerem, ale w dużej mierze też zautomatyzowaniem procesu robienia kawy) dostanie ekspres przelewowy + młynek + spieniacz (dla dzieci). Czyli roboty trzy razy więcej. Więc zaraz się skończy tym, że zmieli odrazu całą kawę lub kupi mieloną jak dotychczas. Dlatego muszę tu iść na kompromis i kupić zamiast ekspresu cisnieniowego ekspres przelewowy ale koniecznie z młynkiem.

@krystians - szukałeś dla ojca.. może byłeś już blisko jakiegoś zakupu, który ja mógłbym zaakceptowac?
w
Naprawde producenci ekspresów do kawy nie potrafią zrobić młynka w ekspresie, który będzie działał ja te, które polecacie?

Offline boru

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: w domu: moka 1, moca 4, marketowy lejek. W pracy: DeLonghi Magnifica S ECAM
Odp: automatyczny ekspres przelewowy z młynkiem
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Luty 2018, 22:33:30 »
@tomaszf napisał, że kupił ten: severin ka 4810 i że sprawdza się.

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6162
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: automatyczny ekspres przelewowy z młynkiem
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Luty 2018, 00:11:44 »
Ja przejrzałem co mniej więcej jest i stwierdziłem, że nie podejmuję się polecenia czegokolwiek. Przede wszystkim dlatego, że trudno było o jakąś rzetelną opinię i specyfikację produktów. Ot chociażby jaki jest zamontowany młynek i ile stopni regulacji.

Jeśli jakaś konkretna osoba poleca, to porównaj jakie są oczekiwania tej osoby, a jakie Twoje. Jeśli są zbieżne, to powinieneś także być zadowolony.
« Ostatnia zmiana: 06 Luty 2018, 01:13:41 wysłana przez krystians »

Offline Domes Mężczyzna

  • Wiadomości: 153
  • Ekspres: Gaggia Classic, V60, Phin, Aeropress
  • Młynek: Kinu M47, Iberital Challenge
Odp: automatyczny ekspres przelewowy z młynkiem
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Luty 2018, 07:57:05 »
Jeśli wierzyć informacjom o produkcie na ceneo, to cytuję: "Funkcje specjalne  Młynek ceramiczny". Bardzo podobny sprzęt i znacząco tańśzy, co pozwalałoby może zaryzykować widziałem z miesiąc temu w Lidlu, niestety nie pamiętam detali młynka...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: automatyczny ekspres przelewowy z młynkiem
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Luty 2018, 10:35:43 »
Chyba że żona "podejmie się" jednak mielenia kawy przed parzeniem - razem ze zważeniem ziaren trwa to minutę, a przemiał będzie dobrany tak, jak trzeba. Rozumiem oczekiwania, ale może jednak na to się zgodzi?

Offline boru

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: w domu: moka 1, moca 4, marketowy lejek. W pracy: DeLonghi Magnifica S ECAM
Odp: automatyczny ekspres przelewowy z młynkiem
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Luty 2018, 19:00:45 »
a jaki zestaw wtedy ewentualnie byłby sensowny? Pogadam z nią dzisiaj.. może rzeczywiście ją namówię.. mówimy o młynku automatycznym oczywiście? Czy kolejny kompromis i młynek ręczny?

szczerze mówiąc to zbyt dużo tych "szybkich" dodatkowych czynnosci, bo to jednak trzeba nalac wodę do czajnika, trzeba ja nagrzać i zalać kawę. Aby to zrobić trzeba odważyć kawę na wadze, zmielić ją i przesypać z młynka do ekspresu.
VS.
włączyć ekspres ;]

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: automatyczny ekspres przelewowy z młynkiem
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Luty 2018, 19:10:09 »
No tak, ale to jak lecieć 737 Rayanair z pilotem, albo samemu pilotować F16

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi