Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1526004 razy)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5700 dnia: 15 Luty 2019, 16:42:34 »
Anchorhead - Leviathan, Aricha / Brazylia 7/3. Bardzo smaczny blend był.

Offline ZELAND Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rocket Giotto Evoluzione2
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5701 dnia: 15 Luty 2019, 16:46:00 »
Antonio - nie widzę  w sklepie Espresso 3 :) czy pojawi się na dniach. :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5702 dnia: 15 Luty 2019, 17:26:45 »
Raczej nie :). Ostatnio było latem ubiegłego roku. Teraz polecam E#1 i E#5 -- bardzo fajne i "słodkie".

Co do blendów Brazylia/Etiopia -- dziś próbowałem "Fundamental" J&N. W sumie palone jak moje, kolor podobny, wyraz sensoryczny też, całkiem OK, lekkie i przyjemne w porównaniu z Mefisto ;). W składzie kawy, które są lub bywają u nas, czyli Bob-o-link i różne Etiopie naturalne i "mokre". Nie wiem czy nie wydaje się to nieco zbyt lekkie, bo jednak Etiopia jest dość efemerycznym składnikiem mieszanki do espresso. Jak oceniacie te mieszanki na tle innych?

Offline Karolinka Kobieta

  • Wiadomości: 83
  • Ekspres: Szklanka, V60/01, automat, mokka i espreso u przyjaciół.
  • Młynek: u przyjaciela :))
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5703 dnia: 15 Luty 2019, 21:07:50 »
Bardzo, bardzo dziękuję za paczuszkę. Zamówiłam 2 kawki a dostałam 4  :kwiat:

Malutka El Encanto pierwsza do młynka, dzięki. Hmm, po otwarciu paczuszki istny cud-miód! Podczas mielenia mocno winne aromaty. Spróbowałam większej ilości, do v60 2 pełne miarki a więc około 25g. Zalałam metodą pre + 2x do pełna z mieszaniem po ostatniej akcji bo tak wydaje mi się że kawa ma pełniejszy smak. Tempe ustawiłam w czajniku na 90 a zalewanie wyszło przy 92 st.
W smaku bardzo owocowa: porzeczki, truskawki, winogrona, troche smacznych wypieków :) no i dużo pysznej kawy w kawie!

Chyba mam swoją ulubioną, chociaż następna w kolejce Deri Kocha.
 
« Ostatnia zmiana: 15 Luty 2019, 21:10:39 wysłana przez Karolinka »
powoli się nawracam!! :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5704 dnia: 15 Luty 2019, 21:19:35 »
El Encanto już w zasadzie się kończy. Została nam jeszcze La Claudina od tego samego plantatora. Dziś Ela paliła próbki ostatnich zbiorów, otrzymane wprost od Juana Saldarriaga z Kolumbii. Jak to wpadło, na razie trudno powiedzieć...

Offline Karolinka Kobieta

  • Wiadomości: 83
  • Ekspres: Szklanka, V60/01, automat, mokka i espreso u przyjaciół.
  • Młynek: u przyjaciela :))
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5705 dnia: 16 Luty 2019, 22:19:43 »
Expres miał u mie chodzić w tygodniu (praca) a single do V60 w weekendy i święta ale dzisiaj nie wytrzymałam i otworzyłam 2 espresowe Brazylie  :taktak:
Jaguara pierwsza do Jury, kapryśna - pierwsze szoty zapychały ekspres. Za to Bob link Yellow leciał jak przysłowiowa woda  :o
Po paru testach stwierdzam że przy tych jednorodnych brazyliach mieszanki tracą racje bytu [emoji38]
El Ankanto i Jaguara są mega aromatyczne. Każda filiżanka mieni się nimi a w jaguarze za każdym razem nowe doznania.

Dobra koniec, sześć wieczornych espresii starczy bo nie zasnę do rana.
« Ostatnia zmiana: 16 Luty 2019, 22:22:30 wysłana przez Karolinka »
powoli się nawracam!! :)

Offline Karolinka Kobieta

  • Wiadomości: 83
  • Ekspres: Szklanka, V60/01, automat, mokka i espreso u przyjaciół.
  • Młynek: u przyjaciela :))
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5706 dnia: 17 Luty 2019, 12:01:35 »
Upss, to ja jeszcze raz :)

Poranne większe dopio z bobolinka wyszło bardzo przaśno-owocowe. Z tabliczką czekolady smakuje całkiem dobrze  :ok:
Jura na niższej tempie, następnym razem spróbuję na wysokiej, teraz cytrusowe smaki na 1 planie  ;)

Edytka,
wyszło gęste,oleiste z cienką ale gęstą kremą. Z technicznego punktu widzenia perfekcja, zmielenie b. drobne w zewnętrznym młynie.
https://images91.fotosik.pl/126/145144913b850700.jpg
Mastro Antonio
« Ostatnia zmiana: 17 Luty 2019, 12:43:09 wysłana przez Karolinka »
powoli się nawracam!! :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5707 dnia: 17 Luty 2019, 18:11:29 »
Jeśli to espresso zostało zrobione przy użyciu Jury, to podziwiam :). Wygląda OK ;).

Przy okazji przypomnę tylko, że znowu dajemy dobrą kawę w dobrych promocjach: --> Promocje

Offline ZELAND Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rocket Giotto Evoluzione2
  • Młynek: Mazzer SJ
Mastro Antonio
« Odpowiedź #5708 dnia: 19 Luty 2019, 22:15:21 »


Mastro Antonio,dziękuję za szybką paczkę i małą paczuszkę espr.5 . :)

Za tydzień skończę  Ariadnę paloną w styczniu, i z wielką ciekawością  zabiorę się  za  Espresso 5 :)
Zauważyłem,że kawy są fajniejsze dwa ,trzy tyg, po paleniu - jak dla mnie zupełnie inny smak :)są bardziej oleiste,jak gdyby grubszy,szerszy strumień leci z wylewki,może nawet bardziej leniwie.

Zawsze robię espresso,z podwójnej wylewki z 18,19g czas do 30s. i waga ok 40g -- jest wtedy zawsze  super
Jutro wysyłam  do N. Zelandii Ariadnę,Chocolatę i Espresso1

Offline piotro

  • Wiadomości: 37
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5709 dnia: 20 Luty 2019, 23:04:51 »
Cześć, próbuję parzyć A+ w ekspresie ciśnieniowym, niestety prób wiele, a smak wciąż niezbyt ciekawy. Czy ktoś ma przepis na idealne A+? Tzn, doza wejściowa i wyjściowa, czas parzenia (całkowity i od pierwszej kropli), ciśnienie i temperatura? Tak, abym mógł dobrać grubość przemiału.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5710 dnia: 21 Luty 2019, 09:02:40 »
Jaka jest data palenia? Przed chwilą sprawdziłem trzy ostatnie wydania. Każde jest nieco inne: różne ziarna z Brazylii, różne pozostałe komponenty. Idea wciąż ta sama: 60% stanowi Brazylia, 10% robusta i 30% różności z Kolumbii, Salwadoru, Malawi, Kongo/Hondurasu w dowolnych konfiguracjach mniej więcej po 10%. Ostatnia wersja jest bardzo fajna, w jej skład wchodzi Brazylia Serra do Cabral Catuai z dość znanej plantacji, oprócz tego mamy 4 bardzo aromatyczne, słodkie (owocowe) arabiki z Malawi, Kolumbii, Hondurasu i Gwatemali. Zwłaszcza te dwie pierwsze: Malawi i Kolumbia dają dużo ciekawych aromatów... Z przyjemnością wypiłem filiżankę.

Poprzednie palenie miało nieco inną Brazylię ze stanu Mogiana, było też Malawi, ale dalej: Salwador Santa Ana Pacamara Natural i Kongo Kivu. Napisałem w moim dzienniku, że może być nieco zbyt gorzka, ale dziś była OK. Jeszcze wcześniejsze wydanie z 7 stycznia też było OK, a nawet bardzo: zrównoważone i słodkie. W składzie była także Mogiana, a oprócz niej: Kolumbia Marsella, Salwador Santa Ana i Gwatemala Huehuetenango.

Przepis jaki stosuję nie zmienia się od lat. Jakieś 18g kawy, odpowiednio zmielić, odpowiednio upakować w sitku i dalej do ekspresu. Ekspres: temperatura zaparzania ok. 90 stopni, jakaś tam preinfuzja ok. 5 sekund; w efekcie zawartość filiżanek powinna ważyć ok. 38-40g.

Tak to wpadło u mnie:



Tutaj czas zaparzania trwał nieco ponad 30s, a w filiżankach było ostatecznie 39g.

Nieciekawa może być: gorycz, kwaśny smak, cierpki smak itp. Co to jest nieciekawy smak u Ciebie? ;)
« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2019, 09:21:32 wysłana przez Antonio »

Offline piotro

  • Wiadomości: 37
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5711 dnia: 21 Luty 2019, 10:38:43 »
Cześć, dzięki za przepis, spróbuję zmniejszyć temperaturę, reszta parametrów w miarę się zgadza.
U mnie nieciekawy jest mocny kwas. Cierpkość jest ok, a gorycz jak najbardziej pożądana.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5712 dnia: 21 Luty 2019, 10:54:12 »
Kiedy palona była ta kawa? Data jest wydrukowana na etykiecie :). Cokolwiek musisz zmienić, ale nie wiem co tam z temperaturą się dzieje w Twojej maszynie... Jest to dla mnie zupełną niewiadomą: nie masz odpowiedniego termometru, by sprawdzić temperaturę zaparzania. Nastawy PID niewiele w tej kwestii nam mówią.
« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2019, 10:57:32 wysłana przez Antonio »

Offline ZELAND Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rocket Giotto Evoluzione2
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5713 dnia: 21 Luty 2019, 11:31:35 »
Jaka jest data palenia?

Majstersztyk .Piękne dwie kawy .Brawo.

Offline piotro

  • Wiadomości: 37
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5714 dnia: 21 Luty 2019, 12:32:56 »
Kiedy palona była ta kawa? Data jest wydrukowana na etykiecie :).
1.01.2019; odpisałem wcześniej na PW.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi