Autor Wątek: Espresso z pojedynczego sitka  (Przeczytany 24821 razy)

RadoGost

  • Gość
Espresso z pojedynczego sitka
« dnia: 04 Czerwiec 2019, 17:14:43 »
Witam wszystkich amatorów espresso!

Pomyślałem, że dobrze by było założyć osobny wątek dotyczący wykonania espresso wyłącznie na pojedynczej dozie oraz pomocnych różnorakich dodatkach (zdjęcie). Sukcesywnie będę kupował single sitka (na początek La Marzocco, a potem IMS 7/9, VST 7, ACCURATO 9, i jakie tam jeszcze dostępne), porównywał, nagrywał filmy, etc.

Zachęcam też Was, byście dzielili się swoimi doświadczeniami ze zrobionych shotów. Do pomiarów przyjmuję referencje nowej fali espresso (tabela), bo stara objętościowa włoska szkoła, jakie ma być espresso, jest cokolwiek abstrakcyjna, zaś wagowa bardziej dokładna.

Proszę o wyrozumiałość klasycznych purystów espresso.

Miłej popołudniowej  :kawa:
« Ostatnia zmiana: 13 Czerwiec 2019, 08:09:59 wysłana przez fux »

RadoGost

  • Gość
Odp: Espresso na pojedynczym sitku
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Czerwiec 2019, 07:48:42 »
Z góry uprzejmie przepraszam administrację za umieszczenie przeze mnie w tym wątku postów pod postami, ale jego formuła będzie wymagała takiego niewłaściwego zachowania.

@WS, naprowadziłeś mnie na single sito La Marzocco (zdjęcie), które zostało wyprodukowane dla nich przez VST (zamówiłem na Tidaka także do powyższego zestawu). Pytanie, czy oryginalne VST 7g  jest takie same? Bo nie wiem, czy też nie zamówić? Abstrahując w Polsce VST sporo droższe, oczywiście nie wliczając kosztów przesyłki :(, chyba że jak w moim przypadku, przy okazji innych zakupów.



« Ostatnia zmiana: 05 Czerwiec 2019, 07:52:12 wysłana przez RadoGost »

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Espresso na pojedynczym sitku
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Czerwiec 2019, 09:30:22 »
Sitka LM są produkowane w fabryce VST, ale przechodzą mniej rygorystyczne testy. Może się więc np zdarzyć, że dziurki w LM nie będą tak równomiernie rozłożone jak w VST.

RadoGost

  • Gość
Odp: Espresso na pojedynczym sitku
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Czerwiec 2019, 11:55:19 »
Ciekawe, @kulka, czy te sita VST produkowane dla La Marzocco, są sygnowane brandem VST? W powyższym zestawie sitko LaMy kosztuje 9€, a dodatkowo zakupiłem drugie za 20€ (zdjęcie z jakimś "certyfikatem" powyższej) dedykowanane do zestawu. Czyżby to było inne, niż oryginał VST?

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Espresso na pojedynczym sitku
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Czerwiec 2019, 11:57:52 »
Obstawiam, że tańsze to VST bez certyfikatu. Droższe jest pewnie jak VST, ale nie umiem odgadnąć czy to test manualny czy automatyczny.

RadoGost

  • Gość
Odp: Espresso na pojedynczym sitku
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Czerwiec 2019, 15:18:04 »
Te tańsze to na pewno nie, drugie się okaże, jak obejrzę na żywo.

RadoGost

  • Gość
Odp: Espresso na pojedynczym sitku
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Czerwiec 2019, 18:45:20 »
THE SINGLE - Die neue Generation 1er Sieb. Pisaliście o nich, m.in. @WS. Dodam tylko, że występują w następujących gramaturach: 7, 8, 9, 9.5, 10, 11 i 12, pasują zaś do E61, La Marzocco, La Cimbali, La Spaziale. Cena na Tidaka 19€. Kurcze, mogłem dołożyć do zamówienia  >:(

Dzisiaj zamówiłem w Polsce jeszcze jedno sito VST 7g, certyfikowane, czy jak je nazwać?, także jak dojadą z Tidaki szykuje się intrygujący test sitek do single espresso: La Marzocco, La Marzocco by VST i oryginał VST.

« Ostatnia zmiana: 06 Czerwiec 2019, 19:50:17 wysłana przez RadoGost »

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Espresso na pojedynczym sitku
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Czerwiec 2019, 23:03:59 »
Jedyne sitko VST, którego nie polecam to sinngle. IMO te z IMS (owalnne) to lepsza konstrukcja i używają standardowe tampery...

RadoGost

  • Gość
Odp: Espresso na pojedynczym sitku
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Czerwiec 2019, 06:12:00 »
Jedyne sitko VST, którego nie polecam to single.

Teraz mi to mówisz.

Nigdy nie potrafiłem prawidłowo ubić w IMS 7/9 standardowym tamperem, a 6/8 to już: "horror, dramat i żużel". Co innego przy pomocy fi41mm, ale tylko w wersji 7/9 wychodziły powtarzalne, piękne i smaczne shoty.

Jak przyjadą sita i akcesoria do nich, wtedy się przekonam.

Smacznej lub smacznych kawek, @lucasd na dzisiejszy dzień.


« Ostatnia zmiana: 07 Czerwiec 2019, 06:16:54 wysłana przez RadoGost »

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Espresso na pojedynczym sitku
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Czerwiec 2019, 12:35:25 »
Ale mówisz o owalnych czy klasycznych?

Dodatkowo w owalnych trzeba dać tyle kawy, aby tamping miał sens. Więc być może więcej niż ich "numer".
W VST będzie prościej (dać ile napisali), ale trzeba użyć małego tampera...

RadoGost

  • Gość
Odp: Espresso na pojedynczym sitku
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Czerwiec 2019, 13:40:34 »
Przed chwilą dojechało, przed którym mnie ostrzegałeś. Pierwszy rzut oka: grubsza blacha, więc cięższe od ECM-a (zdjęcie po prawej). W VST otworów więcej i chyba mniejszej średnicy. Idę robić na amerykańskim espresso.

@lucasd, jak dojadą wszystkie zabawki z Tidaka (coś się spóźniają, u nas: wczoraj zamówiłem o 11.25, dziś dostałem 11.20, niesamowite), to będę miał miarodajne rozeznanie.

Smacznej  kawka

PS
Drugie zdjęcie: VST 7, 7g kawy, ubicie plastikowym  tamperem fi42,5mm  :picardpalm:
« Ostatnia zmiana: 07 Czerwiec 2019, 15:00:45 wysłana przez RadoGost »

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Espresso na pojedynczym sitku
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Czerwiec 2019, 17:56:43 »
Ostatnie zdjęcie, rozumiem kawa została nasypana przez tunel?

RadoGost

  • Gość
Odp: Espresso na pojedynczym sitku
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Czerwiec 2019, 18:02:54 »
Niestety jeszcze :nienie: Ten zestaw jedzie z Tidaka już prawie tydzień  >:( zaś Ceado trzeci tydzień, z Włoch  >:(
« Ostatnia zmiana: 12 Czerwiec 2019, 18:06:20 wysłana przez RadoGost »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Espresso na pojedynczym sitku
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Czerwiec 2019, 18:06:16 »
@Piszę bzdury, popraw tytuł wątku na bardziej poprawny. 

RadoGost

  • Gość
Odp: Espresso na pojedynczym sitku
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Czerwiec 2019, 18:12:04 »
... na pojedyńczej dozie ?
Single espresso ?

A jaka Twoja sugestia? Mogę to sam uczynić?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi