Autor Wątek: Kawa bez mleka - ekspres czy alternatywa?  (Przeczytany 6610 razy)

Offline unquadium

  • Wiadomości: 41
Kawa bez mleka - ekspres czy alternatywa?
« dnia: 25 Lipiec 2016, 15:55:27 »
Witam!
Preferuje czarna kawe, czasami dla gosci/siebie zrobie z mlekiem.
Mam mlynek KM 3873 i uzywam frenchpress + aeropress.

Ostatnio w moje raczki wpadl bon do Media Ekspert na 1500zl.
Zastanawialem sie nad zakupem:
a) http://www.mediaexpert.pl/ekspresy-cisnieniowe/ekspres-do-kawy-severin-ka-5990,id-567179 + jakiegos lepszego mlynka w wlasnym zakresie.
b) http://www.mediaexpert.pl/mlynki-do-kawy/mlynek-do-kawy-graef-cm-900,id-568905 i kontynuowania alternatywami.
Ogolnie, oplaca sie kupowac ekspres kolbowy do czarnej kawy? (espresso rozcienczone z woda).

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Kawa bez mleka - ekspres czy alternatywa?
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Lipiec 2016, 15:58:09 »
Szkoda kasy na te wynalazki

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4977
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kawa bez mleka - ekspres czy alternatywa?
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Lipiec 2016, 17:05:28 »
Ogolnie, oplaca sie kupowac ekspres kolbowy do czarnej kawy? (espresso rozcienczone z woda).

Są osoby, które lubią americano.

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Kawa bez mleka - ekspres czy alternatywa?
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Lipiec 2016, 21:32:26 »
Pominę jakość sprzętu, ale sklep syfny i ceny z sufitu.
Ten sam sprzęt można dostać o 10% taniej - a szukałem 25 sekund.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Kawa bez mleka - ekspres czy alternatywa?
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Lipiec 2016, 22:49:14 »
:smiech:

W młynkach do kawy wisi młynek do pieprzu, taki ręczny :sciana:
Nie wiem kto tą stronę prowadzi, może nawet na gimnazjalistów ich nie stać :diabelek:

Offline wjp

  • Wiadomości: 188
  • Ekspres: QM AQUILA, La Pavoni Europiccola, Flair 2 Pro
  • Młynek: SanRemo SR70, comandante c40 mk3
Odp: Kawa bez mleka - ekspres czy alternatywa?
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Lipiec 2016, 11:30:57 »
Moim zdaniem wykorzystaj ten kupon na zakup innego sprzętu domowego. Co do kawy to ... poczytaj o młynkach na tym forum. Zakup dobrego młynka to podstawa aby rozpocząć zabawę z kawą. Można kupić używany młynek, który będzie lepszy od tego Graefa. Wybierz młynek i zacznij przygodę z alternatywami. Jeśli lubisz duże objętościowo kawy to Aero Press, Phin, Moka sprawdzi się świetnie.

No i bym zapomniał. Zacznij od dobrej kawy ( dużo polecanych w dziale KAWA).

Miłej zabawy :)

Offline wowa50

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: deLonghi EC200CD
Odp: Kawa bez mleka - ekspres czy alternatywa?
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Grudzień 2016, 22:41:58 »
Odświeżę temat- chyba w tym miejscu będzie poprawnie...;)
Otóż dzięki temu forum stałem się szczęśliwym posiadaczem Mazzera SJ -podobno maszyna nie do zdarcia- na razie jestem w fazie eksperymentowania ale myślę, że sobie poradzę (oczywiście przy Waszej pomocy).
Do tej pory espresso robiłem z kawy sklepowej mielonej(Lavazza albo Saegafredo) i ściśle biorąc to było -jak tutaj wyczytałem Lungo albo Americano bo ok.12-14g kawy na dużą filiżankę (ok 200ml)....wszyscy domownicy raczej taką kawę preferują i chyba tego nie zmienię...;)
Po wstępnych próbach na kawie z palarni (brazylijska Yellow coś tam) nie powiem aromat o niebo lepszy-chociaż zepsułem jej trochę na dobieraniu stopnia zmielenia i jeszcze nie do końca pewno opanowałem- bo ciastko w pv jest lekko błotniste...
Ale nie o to chodzi-głównym problemem jest by uzyskać teraz mniej więcej podobną moc i podobną ilość płynu przy pomocy młynka i dobrej kawy. Próbowałem wydłużyć ekstrakcję tak jak dotychczas to wykonywałem na "sklepówce" ale o dziwo- powyżej 25-30sek -leciała już "lura".
Rozumiem, że to może być kwestia doboru zmielenia- ale nie upieram się wcale przy espresso- jestem otwarty na alternatywę- tylko która metoda będzie najbliższa moim oczekiwaniom?
Nie chciałbym podchodzić do tematu metodą prób i błędów- po to w końcu jest to forum...;)
Czy to ma być Aeropress ,fenchpress czy jeszcze coś innego?....

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4977
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kawa bez mleka - ekspres czy alternatywa?
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Grudzień 2016, 23:03:03 »
Jeżeli preferujesz duże kawy, to może nadal serwuj americano. 40 g shot z podwójnego sitka + 160 g gorącej wody. Z alternatyw jest także phin, tani i prosty w obsłudze.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5095
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Kawa bez mleka - ekspres czy alternatywa?
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Grudzień 2016, 23:22:34 »
Na takie kawy jak pijesz to raczej bym szukał ekspresu przelewowego...

Offline wowa50

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: deLonghi EC200CD
Odp: Kawa bez mleka - ekspres czy alternatywa?
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Grudzień 2016, 00:17:35 »
Przelewowy odpada- brak miejsca na następny "mebel"....mazzer już i tak zagęścił atmosferę w kuchni.... 8)
ale o jakiejś alternatywie drip, phin myślę intensywnie ale chciałbym też uzyskać podobny efekt na moim ekspresie jak robiłem na "sklepowej" mielonce!...
chyba, że tam chemia pomaga w procesie ekstrakcji...:)
WS -takiego shota nie dam rady zrobić-do mojego sitka zmieszczę max chyba 16g -może muszę kombinować z grubością mielenia?

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Kawa bez mleka - ekspres czy alternatywa?
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Grudzień 2016, 02:06:33 »
Próbowałem wydłużyć ekstrakcję tak jak dotychczas to wykonywałem na "sklepówce" ale o dziwo- powyżej 25-30sek -leciała już "lura".
Americano robimy poprzez dolanie do espresso gorącej wody a nie poprzez wydłużenie ekstrakcji aż do napełnienia kubka. I rodzaj ziarna (sklepówka/speciality) tej reguły nie zmienia, bowiem przedłużając ekstrakcję wypłukujesz z kawy to, co najgorsze.

Jaki masz ekspres?

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Kawa bez mleka - ekspres czy alternatywa?
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Grudzień 2016, 06:47:33 »


WS -takiego shota nie dam rady zrobić-do mojego sitka zmieszczę max chyba 16g -może muszę kombinować z grubością mielenia?

Nie zmieści 20 to daj ile zmieścisz. Ale nie lej tyle wody przez ciastko. Zrób podwójne espresso i dolej czystej wody.

essewissa

  • Gość
Odp: Kawa bez mleka - ekspres czy alternatywa?
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Grudzień 2016, 07:37:32 »
Ja robię americano odwrotnie, nie dolewam wody do kawy tylko kawę do wody. Nalewam 160ml wody do filiżanki i robię na to normalne doppio.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4977
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kawa bez mleka - ekspres czy alternatywa?
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Grudzień 2016, 08:22:26 »
WS -takiego shota nie dam rady zrobić-do mojego sitka zmieszczę max chyba 16g -może muszę kombinować z grubością mielenia?

Nic nie musisz kombinować, zrób shota z 16 g. Nie ma takiej reguły, która z 1 g przemiału każe Ci robić 2 g naparu. To co pijesz, to Twój wybór . A w americano istotne są proporcje - 1 część kawy + 4 części wody. No i woda nie może być wrząca.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawa bez mleka - ekspres czy alternatywa?
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Grudzień 2016, 09:00:40 »
wszyscy domownicy raczej taką kawę preferują i chyba tego nie zmienię
Ile potrzebujesz kawy na raz i na ile chcesz się bawić? Czy metoda ma być dostępna dla reszty rodziny? Rozwiązania budżetowe czy niekoniecznie?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi