Autor Wątek: Gwatemala Teanzul  (Przeczytany 5339 razy)

Offline Jaro Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 862
  • Ekspres: tygielki, phin, Izzo Alex DuettoII
  • Młynek: Macap MX900
Gwatemala Teanzul
« dnia: 26 Kwiecień 2013, 00:27:01 »
Kawa oczywiście od Gorana, palenie 3 tygodnie przed spożyciem
Metoda przygotowania: ekspres kolbowy
Zanim kawa trafiła w moje ręce miałem okazję sporo słyszeć o kawach z Euro Cafe i dodatkowo osobiście poznałem Gorana, stąd w takim przypadku poprzeczka w mojej ocenie została bardzo wysoko postawiona, bałem się rozczarowania lub może bardziej „lekkiego” niedosytu.
A teraz do rzeczy, faktycznie po otwarciu paczki czuć delikatnie marcepan, a zdecydowanie wyczuwalny jest w trakcie mielenia. Ziarna palone jasno, raczej nierównej wielkości, troszkę połamanych. Doznania smakowe - posmak orzechowo-marcepanowy oraz przebłyski czekolady z dodatkową nutką półwytrawnego wina i może dodatkiem dojrzałego grapefruita (pierwszy raz miałem takie skojarzenia przy kawie), lekka goryczka i troszkę kwaskowatości, . Posiadana paczka to zaledwie 100g i skończyła się, jak zwykle w takich przypadkach za wcześnie. Crema przyzwoitej grubości, trwała, ale raczej jasna. Tylko raz zrobiłem z niej capu (ziarenek szkoda mi było na mieszanie z mlekiem), jasna crema nie zachęcała do artystycznych popisów, ale smak był więcej niż dobry. Dla tej kawy PIDa ustawiłem na 92*C.
Najważniejszy wniosek dla mnie, czy kawę chętnie ponownie „zaproszę” do swojego ekspresu – zdecydowanie TAK. Kawa mimo wspomnianych obaw z nawiązką spełniła oczekiwania.
Kończę kolejne opakowanie opisywanej kawy (tym razem już znacznie większe od poprzedniego; tutaj ziarna mam równe oraz brak połamanych) i doznania bez zmian, ale z tą różnicą, że temperaturę ustawiam pomiędzy 84 a 88*C (dzięki Fuxowi) smak jeszcze lepszy ;)
Najbardziej boję się whisky, bo po whisky nie boję się niczego...

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Gwatemala Teanzul
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Kwiecień 2013, 16:09:28 »
Żródło: Euro Cafe

Kawa podobna do Mujeres, jednakże mnie, aż tak bardzo do gustu nie przypadła (wolę Mujeres ;) ).
To co mi się najbardziej podobało to delikatna goryczka, lekka kwaskowatość (pomyśleć, że kiedyś bym nie wypił inne kawy niż mocno gorzka i czekoladowa - na szczęście pojawił się Goran :D )
Posmak długo nie pozostaje po wypiciu.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Gwatemala Teanzul
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Kwiecień 2013, 21:35:16 »
Jeszcze nigdy z temp. w ekspresie nie zjechałem poniżej 89*C. Naprawdę warto?

Offline Jaro Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 862
  • Ekspres: tygielki, phin, Izzo Alex DuettoII
  • Młynek: Macap MX900
Odp: Gwatemala Teanzul
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Kwiecień 2013, 23:18:40 »
Nie spróbujesz - nie przekonasz się  :)
Najbardziej boję się whisky, bo po whisky nie boję się niczego...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi