Autor Wątek: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy  (Przeczytany 57119 razy)

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #135 dnia: 28 Marzec 2021, 00:08:38 »
https://drive.google.com/file/d/1cPB7bt3b172Eg70PwFJ5koZykBIvqKgI/view?usp=sharing - profil palenia na początek od Henrego ( http://www.sinobi.dk/henrik/coffeeroaster1/ ), bardziej jako punkt startu

https://drive.google.com/file/d/19fHSbOMBAbNkD1rXu4E5WBfDpvGAz1Oi/view?usp=sharing - konfiguracja Artisana z ustawieniami z kilku tutoriali (m.in. działającym pid'em)

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #136 dnia: 29 Marzec 2021, 15:39:44 »
Co to ma do palenia kawy? Producenci niektórych maszyn szczycą się tym, że trzymają ziarna w spalinach procesu palenia w częściowo zamkniętym obwodzie -- np. Loring, bardzo cenione i uznane na świecie piece. Nie trzeba wentylacji, ziarna nie muszą mieć dostępu do świeżego powietrza. Prosty przepływ świeżego powietrza w typowych małych piecach (typu Probat, Giesen) jest marnotrawstwem ciepła -- idzie ono w komin wraz z powietrzem. Maszyny Rama są znacznie bardziej energooszczędne, przyjazne dla środowiska, mają znacznie mniejsze gabaryty i odlotowy design. Więcej w nich rzeczonej kondukcji.  Niestety ceny też mają większe.

Właśnie zabieram się za budowę urządzenia do zbierania łusek (?) i zastanawiam się nad przekierowaniem wychodzącego strumienia powietrza do wlotu dmuchawy. Boję się jednak dwóch rzeczy ... samozapłonu oraz pokrycia olejkami i innym syfem grzałki z wentylatorem.

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #137 dnia: 30 Marzec 2021, 12:05:54 »
Założyłem grupę dla domowych palaczy, gdzie wrzucam wszystkie materiały, które udało mi się zgromadzić

https://www.facebook.com/groups/578112133167002

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #138 dnia: 06 Kwiecień 2021, 08:58:45 »
Parę rad dla osób które tak jak ja zaczynają budowę fluid beda, mając zerową wiedzę na starcie.

1.   Fluid bed nie jest gotowy, dopóki nie ogarniemy ROR - dojście do akceptowalnego poziomu zajęło mi dłużej niż jego budowa, jeżeli ROR skacze za mocno skończycie z upieczoną kawą https://mtpak.coffee/news/what-is-rate-of-rise/

2.   ROR to w większości ustawienie PID i dobre sondy, dobry materiał o PID:

(ustawianie pida automatami sobie odpuście, proces jest zbyt specyficzny)

3.   Termopara k - szybkie odczyty, dużo szumu. Spędziłem kilka dni nad kalibracją z Sampling rate 0.5 sekundy i cały ten czas uważam za zmarnowany. Odczyty mają niesamowity rozrzut, widać to najlepiej przy wyłączeniu wygładzania delty BT i ustawieniu jej na 1 sekundę. Aktualnie mam zrobione 8 odczytów i wyciąganie średniej po 2 sekundach (niestety MAX6675 ma ograniczenie odczytu co 250ms). Docelowo zamówiłem sondy RTD (PT100) i wzmacniacze z Ali, zobaczymy czy będzie duża róznica, film dla zainteresowanych



Dodatkowo mam najzwyklejsze sondy M6 3mm, z których uciąłem "początek" osłony, która wydaje mi się, że była tylko w celu zmniejszenia błedu odczytu (ale za to zwiększenia bezwładności).

4.   Wygładzanie krzywych - fajna opcja, wszystko wygląda ładniej, ROR pięknie nam opada, ale ukrywa wiele informacji. Na początku miałem delte BT z 15s + wygładzanie 30, aktualnie 1s/0. Obniżanie obrotów dmuchawy jest dużo łatwiejsze, bo w pewnym sensie pomagamy PID'owi robić jego robotę, gdy delta leci poniżej tego co sobie założyliśmy (widać to od razu).

5.   Dmuchawy - większość tutoriali poleca dmuchawy na 12V, nie idźcie tą drogą. Nie wiem na ile prawidzwy jest odczyt ze smartfona, ale pokazuje mi 68dB, przy aktywnym procesie. Można spokojnie wytrzymać jedno palenie, ale w momencie konfiguracji pid'a i kilkunastu procesach pod rząd razem z chłodzeniem, to już się nie da wytrzymać. Swoją będę zmieniał na dmuchawę do pieca, której wydajność pozwoliłaby na 1kg wrzut, więc będzie działała na ułamku mocy, a z uwagi, że jest na 220V, nie potrzebujemy zasilacza. Do jej sterowania można np użyć https://www.aliexpress.com/item/32802025086.html

6.   Grzałki - Henrik w swoim tutorialu pisze, że potrzebujemy mniej więcej 650W na 100g i ciężko się z tym nie zgodzić, przy większych obrotach (i nie zmniejszaniu ich przez cały proces), pierwszym pęknięciu i 220 stopniach grzałka działa już powyżej 90%. Planując większy wsad nie liczcie, że grzałka od opalarki wystarczy (jeżeli ktoś zna firmy, które mogą nawinąć tam 4000W to proszę dajcie znać   ). Na ali udało mi się znaleźć grzałki tego typu: https://aliexpress.com/item/1005001952917676.html jednak są one dość "szczelne" i nie wiem czy nie byłoby problemu z przelotem powietrza.

7. Na ESP8266 szybko kończą się GPIO, polecam zaczynać od razu z ESP32
« Ostatnia zmiana: 06 Kwiecień 2021, 09:15:53 wysłana przez stefunk »

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #139 dnia: 13 Kwiecień 2021, 13:45:05 »
5.   Dmuchawy - większość tutoriali poleca dmuchawy na 12V, nie idźcie tą drogą. Nie wiem na ile prawidzwy jest odczyt ze smartfona, ale pokazuje mi 68dB, przy aktywnym procesie. Można spokojnie wytrzymać jedno palenie, ale w momencie konfiguracji pid'a i kilkunastu procesach pod rząd razem z chłodzeniem, to już się nie da wytrzymać. Swoją będę zmieniał na dmuchawę do pieca, której wydajność pozwoliłaby na 1kg wrzut, więc będzie działała na ułamku mocy, a z uwagi, że jest na 220V, nie potrzebujemy zasilacza. Do jej sterowania można np użyć https://www.aliexpress.com/item/32802025086.html

Niestety napisałem głupotę, dmuchawa do pieca totalnie się nie nadaje. Z tego co się dowiedziałem to najczęściej ludzie używają silnika do odkurzacza Ametek z bocznym wyrzutem.

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #140 dnia: 16 Kwiecień 2021, 17:19:56 »
Pytanie do naszych palaczy, czy ten wsad nie jest za duży na tę średnicę tuby?




Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #141 dnia: 17 Kwiecień 2021, 10:26:46 »
Trochę za duży.
Ja bym dał 300g,. zamiast 400g.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #142 dnia: 13 Maj 2021, 12:56:17 »
Poszedłem o krok dalej i zbudowałem większą maszynkę, miała być na kilogram, ale o ile grzałka pozwoli, będzie 2 ;)




Offline labud Mężczyzna

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Lelit Victoria, aeropress, tygielek elektryczny
  • Młynek: DF64
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #143 dnia: 13 Maj 2021, 13:13:09 »
Jak pozbywasz się łuski?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #144 dnia: 13 Maj 2021, 13:42:51 »
@stefunk bardzo mi się podoba to, co robisz  :brawa: :brawa:.

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #145 dnia: 13 Maj 2021, 13:47:02 »
Jak pozbywasz się łuski?

Leci do komina i nad dom, miałem w planach chaff collector, ale nie wiem czy jest sens. Przeplyw powietrza jest bardzo duży, a to co zostanie w kominie, dopale podczas używania kominka :)
« Ostatnia zmiana: 13 Maj 2021, 13:59:14 wysłana przez stefunk »

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #146 dnia: 15 Maj 2021, 15:04:39 »
Odpaliłem 2 palenia 1kg i ... muszę szybko zrobić coś do zbierania łusek ... są wszędzie - dach, panele, kostka, trawnik  :picardpalm:

Zastanawiam się nad nierdzewnym pojemnikiem i prostym separatorem cyklonowy (wyjście z góry, wejście z kolankiem z boku). Są gotowce? Widziałem na ali tylko separatory aluminiowe na 25mm, a to wydaje się trochę za mało.

Oprócz łusek to niestety profil nie dał rady podążać za profilem z maszynki 250g, ale wydaje mi się, że po prostu maszynka ma inną charakterystykę i muszę zrobić profile do pid'a na nowo. Pierwsze odpalenie zakończyło się w 11:41 i wyszły czarne, oleiste, drugi z przewniętą grzałką na 4300W w 8:04, niedopalone - wydawało mi się, że FC zaczął się w 6:49, ale chyba to jeszcze nie było  to :)








Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #147 dnia: 19 Maj 2021, 19:25:30 »
Nowa grzałka 3.8kW z kanthala a1 0.81mm zrobiona, chaff collector w trakcie budowy. Miał być separator cyklonowy, ale nie chce kombinować z przejściówkami na mniejsze średnice, więc zrobiłem prostą konstrukcje opartą o wiadro z klamrą 20L oraz sito 27cm, które naklejam pod wylotem powietrza. Myślicie, że to wystarczy na kilogramy wsad?

20210519_184631_copy_564x1000.jpg

20210519_191116_copy_564x1000.jpg

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #148 dnia: 20 Maj 2021, 07:11:06 »
To sobie odpowiem, że spokojnie wystarczy

20210520_070446_copy_1000x564.jpg

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #149 dnia: 21 Maj 2021, 11:53:02 »
Ta strona, na której udostępniasz foty, rozsiewa szkodliwe oprogramowanie. Polecałbym zmienić serwis udostępniania zdjęć.

Poza tym gratuluję zapału i życzę powodzenia z projektem :). Fluid bed niestety wymaga dużej precyzji, bo proces palenia jest krótszy niż w bębnie, a więc bardziej duynamiczny.
« Ostatnia zmiana: 21 Maj 2021, 11:55:53 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi