Autor Wątek: Jura E8 czy Melitta Latticia  (Przeczytany 1786 razy)

Offline toxaa

  • Wiadomości: 11
Jura E8 czy Melitta Latticia
« dnia: 06 Luty 2024, 15:09:26 »
Dzień dobry kawosze :)

Byłam tu kiedyś, niestety hasło zapomniane, nie udało mi się odzyskać, bo mail obsługiwany przez gmail....
Mail do admina nie działa. Statek bez kapitana...? Założyłam nowe konto.

Moja kofeinowa historia jest taka: przygodę zaczęłam z Gaggią, w sumie przerobiłam trzy egzemplarze, dwie z nich to Classic. Plus młynek ascaso. Turbulencje życiowe kilka lat temu zmusiły do wyboru automatu (jakkolwiek dziwnie to może brzmieć ;)) Do tej pory automat (Tchibo :-\) działa, choć niestety ostatnio mocno niedomaga i pojawił się pomysł zakupu czegoś nowego, lepszego, trwalszego itp.
Po przeczytaniu połowy Internetu ;) na placu boju została Jura E8 i Melitta Latticia. Normalnie to dzieli je spora przepaść cenowa - ponad 3 tysiące złotych. Zatem wybór był łatwiejszy -> Melitta. Jednak wczorajsza noc przyniosła ofertę E8 za 3333zł w jednej z polskich sieciówek. Dziś ceny drgnęły w pozostałych sklepach, choć już nie tak spektakularnie. No i teraz ta przepaść się bardzo zmniejszyła, zatem problem wyboru eskalował. Znam cechy obu maszyn, znam swoje priorytety i upodobania domowników i gości. Jednak wciąż trudno mi ostatecznie zdecydować. Trochę rozmyślam nad wyjmowanym vs niewyjmowanym zaparzaczem, oraz możliwością zrobienia 2 kaw mlecznych jednocześnie (Melitta), ceną oryginalnych akcesoriów i części zamiennych, no i takim głupim ficzerem jak kolejność wlewania składników w cappuccino (stuknięta jestem?) - Jura zaczyna od mleka, Melitta po Bożemu najpierw leje kawę, potem mleko. Dodatkowo Melitta obsługuje wszystko pod jedną wylewką. o i jest jeszcze niebagatelna kwestia ilości zaparzanej kawy - Melitta do 12,5g, Jura do 16g! Miotam się. Pomożecie? :D

« Ostatnia zmiana: 06 Luty 2024, 15:39:35 wysłana przez toxaa »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Jura E8 czy Melitta Latticia
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Luty 2024, 15:39:01 »
no i takim głupim ficzerem jak kolejność wlewania składników w cappuccino (stuknięta jestem?) - Jura zaczyna od mleka, Melitta po Bożemu najpierw leje kawę, potem mleko.
To nie takie głupie, gdy filiżanka, kubek czy szklanka jest zimna.
Jednak wczorajsza noc przyniosła ofertę E8 za 3333zł
:wow2: brać, jeśli zależy Ci na jakościowej bazie do mlecznych jakim jest espresso. Jeśli nie boisz się tabletek czyszczących, które należy systematycznie i bezwzględnie stosować.
》tertium non datur《

Offline toxaa

  • Wiadomości: 11
Odp: Jura E8 czy Melitta Latticia
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Luty 2024, 15:41:26 »

 :wow2: brać, jeśli zależy Ci na jakościowej bazie do mlecznych jakim jest espresso. Jeśli nie boisz się tabletek czyszczących, które należy systematycznie i bezwzględnie stosować.


Czy się boję? W sensie, że tabletki to chemia, czy masz na myśli koszty?


Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Jura E8 czy Melitta Latticia
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Luty 2024, 15:55:05 »
Jedno i drugie z tym, że bardziej chodziło mi o higienę modułu zaparzającego.

Po WMF perfection, z Jury (moduł 16g) piłem najlepsze espresso z automatu.
》tertium non datur《

Offline Seo

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: AP, Bialetti 4tz, V60, Melitta Passione OT, Arrarex Caravel
  • Młynek: JX Pro, Xeoleo50
Odp: Jura E8 czy Melitta Latticia
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Luty 2024, 17:17:25 »
Jako użytkownik Melitty Latticia , to powiem ,że zaczynam rozglądać się za kolbą. Nie chodzi o to, że po półtorej roku używania coś jest nie tak, ale o to ,że chętnie chciałbym mieć możliwość w domu zrobienia sobie espresso z kolby, która daję dużo większe pole manewru, oraz lepsze doznania smakowe. Jak dla mnie większa doza kawy jest za Jurą, ale można to zniwelować po przez parzenie podwójnego espresso w Mellicie. Co do niewyjmowanego zaparzacza , to szczerze raczej nie odważył bym się, widząc jak wygląda to w Mellicie, zresztą myślę, że we wszystkich automatach wygląda to tak samo. Poprostu nie da się prostymi mechanizmami jakie są wewnątrz ekspresu prowadzić takiej higieny, żeby nie trzeba było tam rączek wsadzić i poprawić. Ciekaw jestem czy niewyjmowany zaparzacz w Jurze ma być po to żeby ludzom pitolić marketingową papkę, że tylko lać wodę, sypać kawę, i będzie git, czy chodzi o to ,żeby klient nie widział jak naprawdę wygląda wnętrze nieczyszczonego ekspresu, bo uwież mi można się czasami załamać.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Jura E8 czy Melitta Latticia
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Luty 2024, 17:37:29 »
Zaparzacz zaparzaczowi nierówny.

Co do Twojej Melitty, masz ustawiony młynek na najdrobniejszym mieleniu?
« Ostatnia zmiana: 06 Luty 2024, 18:22:24 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline toxaa

  • Wiadomości: 11
Odp: Jura E8 czy Melitta Latticia
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Luty 2024, 20:02:01 »
Jako użytkownik Melitty Latticia , to powiem ,że zaczynam rozglądać się za kolbą.

Ja wiem na co się decyduję. Robię to świadomie, staram się wypracować najlepszy kompromis.

Offline wojtanko

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Saeco Odea Giro
Odp: Jura E8 czy Melitta Latticia
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Luty 2024, 21:56:02 »
Ceny Jura w niemieckiej sieciówce da się ogarnąć dostawę do Polski
Jura e6 za 588,23 eur tj ok. 2566 zł
Jura e8 eb za 755,47 eur tj ok. 3294 zł
Jura e8 ec za 915,13 eur tj ok. 3993 zł
Jura s8 za 1133,62 eur tj ok. 4944 zł
 

Offline toxaa

  • Wiadomości: 11
Odp: Jura E8 czy Melitta Latticia
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Luty 2024, 15:18:41 »
Zamówiona Jura E8 za 3333zł  :wow2: jutro ma być w sklepie! Odbiorę zapewne pojutrze. Wciąż niedowierzam... chyba trafiłam na jakiś błąd na stronie w momencie zmiany cen i teraz idzie zwyczajowym trybem? choć czas dostawy dłuższy - infolinia powiedziała, że maszyna sprowadzana od dystrybutora - dlatego dłuższy termin realizacji.
Jednak pewna doza podejrzeń po mojej stronie została. Powiedzcie proszę jak na szybko sprawdzić czy maszyna jest fabrycznie nowa? Bo rtv Euro agd nie honoruje chyba? zwrotów do 14 dni w sytuacji odbioru osobistego?

Offline toxaa

  • Wiadomości: 11
Odp: Jura E8 czy Melitta Latticia
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Luty 2024, 19:09:40 »
Update
Dziś odebrałam ekspres - Jura E8 (eb). Fabrycznie nowy. Zapłaciłam zgodnie z ceną w koszyku 3333zł. Nawet sprzedawca był w szoku.

Pierwsze kawy już były. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona.


« Ostatnia zmiana: 14 Luty 2024, 19:38:30 wysłana przez toxaa »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Jura E8 czy Melitta Latticia
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Luty 2024, 21:12:20 »
Zapłaciłam zgodnie z ceną w koszyku 3333zł
Niektórzy mają farta.

Jaka kawa zasypana? Coś poustawiałaś, temperaturę, młynek, dozy?
》tertium non datur《

Offline toxaa

  • Wiadomości: 11
Odp: Jura E8 czy Melitta Latticia
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Luty 2024, 09:16:46 »

Niektórzy mają farta.

Jaka kawa zasypana? Coś poustawiałaś, temperaturę, młynek, dozy?

La Brasiliana Marfisa w młynku. Na razie testujemy, młynek zostawiłam na fabrycznym ustawieniu - dużo miejsca, żeby zmniejszyć grubość mielenia. Temperatury mam różne w zależności od napoju, zadziwiająco ciepła jest kawa w filiżance. Z wszystkich testowanych wczoraj najbardziej smakuje mi ...cortado:)

Niestety nie umiem, (albo się nie da?) umieścić mp4 z parzenia pierwszego espresso...


Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Jura E8 czy Melitta Latticia
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Luty 2024, 09:30:31 »
La Brasiliana Marfisa
To jest kawa dobra na przetarcie żaren. Kup potem świeżo paloną, to jest przepaść w jakości ekstrakcji i smaku. Jak kupisz, to daj znać, jeśli będziesz miała potrzebę w ustawieniu Jury.
》tertium non datur《

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Jura E8 czy Melitta Latticia
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Luty 2024, 10:15:17 »
Niestety nie umiem, (albo się nie da?) umieścić mp4 z parzenia pierwszego espresso...
Na forum niestety nie ma takiej opcji aby zamieszczać filmy, trzeba wrzucić do jakiegoś serwisu i podać link. W przypadku nowego konta jak Twoje, bez początku adresu "http..". a ktoś z administracji wtedy poprawi link.

Kup potem świeżo paloną, to jest przepaść w jakości ekstrakcji i smaku.
Na pewno warto spróbować. Wpierw jednak najlepiej pogadać z kimś z palarni o tym na czym się zaparza i jakie ma się oczekiwania wobec smaku i aromatu kawy. Nie przejmowałbym się opiniami innych osób, bo dla jednych kolosalna różnica, innym osobom może wydawać się mało znacząca. Najważniejsze żeby w domu Wam kawa smakowała. Oczywiście w palarni możecie znaleźć znacznie lepsze kawy niż w popularnych sieciach sklepów, ale czy dla Was będzie to hit to już musicie sami zdecydować. :)
« Ostatnia zmiana: 15 Luty 2024, 10:21:08 wysłana przez krystians »

Offline toxaa

  • Wiadomości: 11
Odp: Jura E8 czy Melitta Latticia
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Luty 2024, 10:14:02 »
Kiedy lata temu zaczynałam zabawę z kolbową Gaggią, - byłam świrem :diabelek: - testowałam przeróżne kawy z wielu palarni. Te polecane na forum (caffeprego) i zupełnie swoje znaleziska. Pewnikiem, do którego zawsze wracałam była właśnie La Brasiliana Marfisa. Nigdy mnie nie zawiodła. Stąd taki wybór na pierwsze strzały. To, co podaje Jura z tych ziaren smakuje nam bardzo, więc pewnie jakiś czas pozostaniemy z tymi ziarnami (choć nowe opakowanie trzeba będzie szybko kupić :taktak:). Z czasem pewnie przyjdzie pora na jakieś nowe doznania.

Wklejam link do filmu z YT - pierwsze espresso na E8, właśnie wyjętej z kartonu.

https://www.youtube.com/shorts/YjhGxp5gDzk?feature=share
« Ostatnia zmiana: 16 Luty 2024, 14:35:56 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi