Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 224227 razy)

Offline lukasp Mężczyzna

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Cafelat Robot, Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, Cafec Flower Dripper,
  • Młynek: 1ZPresso Jx, Timemore chestnut
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #615 dnia: 25 Październik 2020, 16:08:36 »

Organic Nepal Mount Everest Supreme - palarnia Gorilla Coffee
stopień palenia - średni

Zaciekawił mnie region pochodzenia tej kawy. Sama kawa jest ciekawa, ale prawdę mówiąc nie do końca warta swojej ceny. Spróbowałem, smakowała, ale nie na tyle, żeby zakup powtórzyć.

Cafec Flower Dripper - stosunek kawy do wody 1:15, wychodzi kawa słodka, z przyjemnym korzennym posmakiem. Nie nazwałbym jej wybitnie złozoną, ale za każdym razem wychodziła smacznie.

Kawiarka Gat 2tz - esenscjonalna, słodka, prawie brak kwaskowatego posmaku. I mimo że pije się ją przyjemnie, to smakiem nie przebija dramatycznie innych średnio palonych kaw.

Aeropress, metoda Tima Wendelboe'go - lekko, słodko, przyjemnie. Odrobinę za mało tresciwie jak dla mnie, ale fani zrównoważonej słodyczy powinni być zachwyceni.


Offline Zander0123

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Gaggia Classic
  • Młynek: Baratza Sette 270, Comandante NB
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #616 dnia: 30 Październik 2020, 20:19:54 »
Ostatnio miałem okazję spróbować Nikaragui i El Salvadoru z Gorilla. Kawy mnie zawiodły na całego. El Salvador - siano w smaku, niczego konkretnego nie było czuć.
Nikaragua była tak spalona, że ziarna się świeciły i były tłuste. W efekcie rozkręcałem oba młynki i dokładnie musiałem wyczyścić. Na szczęście po zwróceniu palarni uwagi co do produktu, zwrócili mi pieniądze.

Offline MajkJaro

  • Wiadomości: 295
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Electronic
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #617 dnia: 09 Listopad 2020, 14:06:07 »
Gwatemala La Bendicion z Blendu - absolutny mój top topów teraz. Zapach zmielonej kawy oraz 1:2 w 29 s (3 preinfuzja). Poezja.

Kolumbia La Albania - nie możemy się dogadać coś. Bardziej podchodzi 1:1,5 niż 1:2.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #618 dnia: 09 Listopad 2020, 15:07:10 »
Kolumbia La Albania - nie możemy się dogadać coś. Bardziej podchodzi 1:1,5 niż 1:2.
Polecam przepis, który jest przy kawie na stronie [emoji106]

18g--->38g uzysku
czas: 31-33 sekundy

Tutaj można okiełznać kwasowość przeciąganiem szota. W 30-31 sekund są wisienki a im dalej, tym więcej 'czekolady'

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #619 dnia: 09 Listopad 2020, 16:44:39 »
Ethiopia - CHELBESA DANCHE (espresso) z czeskiej palarni FATHER'S COFFEE  co prawda dopiero parę ukręceń za mną jednak jak dla mnie chyba trochę za ciemno wypalona, jak by parametrów nie zmieniał, to dominująca jest goryczka, chociaż przynajmniej "bardziej okrągła" :) niż w innych kawach, brzoskwinia też się przebija, jednak mocno przytłumiona, w ristretto co ciekawe gorycz znika z pierwszego planu.

Offline MajkJaro

  • Wiadomości: 295
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Electronic
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #620 dnia: 09 Listopad 2020, 17:48:06 »
18g--->38g uzysku
czas: 31-33 sekundy
Faktycznie, drobniejszy przemiał. 33 sek, 3 preinfuzji, z 22 gram uzysk 46. Kwaśnie. Drobniej trzeba zmielić niż Kolumbie.

81CD28CE-8126-48DA-9CF4-CA130BEB62F8.jpeg
« Ostatnia zmiana: 09 Listopad 2020, 17:51:58 wysłana przez MajkJaro »

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #621 dnia: 11 Listopad 2020, 00:38:01 »
Dobry wieczór 8) Od trzech dni popijam espresso z palarni Java Coffe  Arabika 001 ESPRESSO BLEND i co mogę napisać na temat tej kawy :mhh: W czasach  ( nie tak dawno temu) kiedy piłem tylko kawę z kawiarki typu lavazza, kimbo a w pracy rozpuszczalną to ta kawa bardzo by mi smakowała. Palenie powiedział by na granicy przepalenia. Dla osób które uwielbiają styl włoski typu neapolitańskiego ta kawa będzie strzałem w dziesiątkę. W smaku, wyraźna gorycz, kwasowości zero, nuty prażonego orzechu, karmelu, ciemnej gorzkiej czekolady, no i jeszcze czuję inną gorycz, już bardziej nie przyjemną coś w typu delikatnie przypalonych pestek słonecznika. Próbowałem tą gorycz zlikwidować pomniejszając temperaturę do 88 i chyba minimalnie pomogło. Ogólnie kawę polecam dla osób lubiących ciemne palenie. Ja też do takich osób należałem, ale chyba mój organizm po spróbowaniu v60 powiedział dość picia kaw w stylu itali, bo po takim espresso odrazy sraczki dostaję  [emoji12] Dobranoc ;)

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #622 dnia: 13 Listopad 2020, 22:37:08 »
Panowie obecnie dzięki rekomendacji @pj.w  delektuje się Burundi od Java Coffe. Ta kawa to bogactwo aromatów i smaku. W zapachu jak i później w smaku  mocno wyczuwam czarne porzeczki oraz borówki (tak jak w opisie). Wkurza mnie to, że jestem tak ubogi w rozpoznawaniu smaków i aromatów,  że nie potrawie wymienić wszystkie walorów tej świetnej kawy. Patrzyłem w v60 25 gr na 450 ml. około 3 minut

Offline lukasp Mężczyzna

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Cafelat Robot, Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, Cafec Flower Dripper,
  • Młynek: 1ZPresso Jx, Timemore chestnut
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #623 dnia: 14 Listopad 2020, 09:46:28 »
1:18? Wow. Ja ostatnio bawię się z kawami zaparzając je w dripie z zachowaniem stosunku kawy do wody na poziomie 1:12 - 1:13. Lubię mocne napary, podejście to pewnie odciąga moją uwagę od subtelnych doznań smakowych, ale co zrobić. Lubię kawę mocną i wyrazistą w smaku. Niemniej zaciekawiłeś mnie :) Zrobię żonie napar 1:18 i spróbuję trochę.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #624 dnia: 14 Listopad 2020, 10:57:32 »
@Psyche - też piję aktualnie tę Burundi i kawa bardzo warta polecenia, fajnie równo wypalona. Spróbowałbym jednak na Twoim miejscu zejść z ilością wody do i parzyć 24g kawy - 400g wody.

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #625 dnia: 14 Listopad 2020, 11:21:04 »
@Psyche - też piję aktualnie tę Burundi i kawa bardzo warta polecenia, fajnie równo wypalona. Spróbowałbym jednak na Twoim miejscu zejść z ilością wody do i parzyć 24g kawy - 400g wody.
Na pewno spróbuję, dzięki za radę
Edit: zaparzyłem według twojego przepisu i jest cudownie. Miodowe nuty, czuję też wisnie ( dżem w wiśni), ale czarna porzeczka nadal rządzi 8).
« Ostatnia zmiana: 14 Listopad 2020, 11:49:23 wysłana przez Psyche »

Offline lukasp Mężczyzna

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Cafelat Robot, Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, Cafec Flower Dripper,
  • Młynek: 1ZPresso Jx, Timemore chestnut
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #626 dnia: 18 Listopad 2020, 09:19:30 »

Palarnia: Autumn Coffee Roasters
Kawa: Burni Telong Indonesia
Stopien palenia: omniroast

Mam słabość do kaw z Indonezji. Burbi Telong z ACR przypadła mi do gustu. Bardzo. Już po otworzeniu paczki czuć, że będzie dobbrze - wyrazisty aromat, taki ciężkawy, trochę kakaowy.

Aeropress - słodko, słodko i jeszcze raz słodko, ale z ciekawym posmakiem grejfruta. Metoda Tetsu Kasuyi

Drip - cód, miód i orzeszki a własciwie to nie orzeszki, tylko cięższe kakaowe nuty.

Kawiarka (Gat, 2tz) - kwaskowato, ale bardzo ciekawie.

Super kawa.

Offline lukasp Mężczyzna

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Cafelat Robot, Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, Cafec Flower Dripper,
  • Młynek: 1ZPresso Jx, Timemore chestnut
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #627 dnia: 18 Listopad 2020, 09:26:19 »

Palarnia: Rocket Bean
Kawa: Guatemala, Huehuetenango, La Montaña farm
Stopień palenia: jasny

Co tu się rozpisywać, świetna, słodka, wyrazista kawa. Kawę z Rocket Bean piłem po raz pierwszy i na pewno nie ostatni. Jest to jedna ze słodszych kaw, jakie ostatnio piłem. No i pluz za to, że wyszła mi co najmniej dobrze w każdej z metod (drip, aeropress, kawiarka).


Offline maciek-rz Mężczyzna

  • Wiadomości: 190
  • Ekspres: Asacso Uno Prof + Melitta Aroma Signature + Drip
  • Młynek: Eureka Zenith 65E + Ceado E5SD
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #628 dnia: 22 Listopad 2020, 00:37:23 »
Skuszony  w końcu reklamami na FB kupiłem kawę od Coffee and Sons.

Słoneczne Trio - w opisie niby jasno palona,  natomiast espresso wychodzi jak najbardziej klasyczne i przede wszystkim bardzo dobre. Bez wyraźnej kwasowości, za to przyjemny posmak mlecznej czekolady chyba.
Jedna z lepszych kaw do espresso jakie ostatnio kupiłem. Ma coś w sobie po prostu.

6AM również bardzo dobra od nich.

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka


Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #629 dnia: 23 Listopad 2020, 09:00:16 »
Burundi NZOVE od Java Coffee - jedna z lepszych kaw jakie ostatnio piłem, chyba nie da się jej zepsuć.
Przy drobniejszym mieleniu uzyskujemy miodowe nuty, chociaż dla mnie to raczej był miód gryczany z lekką, acz przyjemną goryczką, aniżeli miód lipowy jak na etykiecie.
Przy grubszym przemiale mamy dużo owoców - borówki, porzeczki, jagody.

Jeżeli ktoś nie do końca może się przekonać do naturalni to myślę, że to może być dobra kawa - każdy znajdzie coś dla siebie :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi