Autor Wątek: Owocowe, kwiatowe przelewy?  (Przeczytany 1457 razy)

Offline Rejn

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Timemore S3
Owocowe, kwiatowe przelewy?
« dnia: 08 Kwiecień 2024, 00:17:20 »
Hej, szukam jakichś poleceń co do jasnych przelewów.
 Aktualnie mam za sobą kilka paczek, jednak w sumie mam wrażenie, że żadna z nich nie była tak naprawdę jasno palona. Wszystkie kolorystycznie przypominają średnie palenie, włącznie z paczką salvadoru od good coffee, które porównałbym nawet z niektórymi medium- dark pod espresso, które zdarzało mi się kupić.
Poszukiwane atrybuty: różnej maści owoce, wysoka kwasowość. Nadal jestem na etapie próbowania różnych obróbek.
W miarę możliwości, nie zagłębiając się w pozycje 75zł/250g+.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Owocowe, kwiatowe przelewy?
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Kwiecień 2024, 08:56:00 »
Owocowość: Agropuro, Angie Hernandez, od good coffee. Sprawdź kawy od Synestezji. Jeśli tylko kolor wypalenia ma być wyznacznikiem, to chyba trzeba w trochę skandynawskich palarni spojrzeć.

Offline Rejn

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Timemore S3
Odp: Owocowe, kwiatowe przelewy?
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Kwiecień 2024, 10:04:02 »
Oczywiście nie sam kolor jest wyznacznikiem, raczej zdziwiony byłem tym, że kawa wygląda jak większość espresso, którego używałem :)
Obie pozycje z good coffee na liście do odhaczenia, dziękuję.
Jakieś propozycje co do skandynawskich palarni?

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Owocowe, kwiatowe przelewy?
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Kwiecień 2024, 10:41:48 »
Z uwagi na ceny nie mam żadnych doświadczeń ;) Ale zawsze chciałem spróbować kaw od Tim'a Windelboe.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Owocowe, kwiatowe przelewy?
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Kwiecień 2024, 10:43:37 »
Zależy jakiej owocowości szukasz. Może być lekka, ciężka, musująca, fermentacyjna. Dla mnie kawa Angie Hermandez z Good Coffee jest bardzo intensywna, ale też ciężka i niestety zawiera to coś co ja odczuwam jako nieprzyjemną goryczkę / moja żona np. nie wyczuwa tego. Ja najbardziej lubię kawy rosnące powyżej 1500 m z obróbki mokrej i naturalnej. Szczególnie kawy z Kenii i Kolumbii mają na ogół wyraziste nuty owocowe o kwaskowym charakterze.

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Owocowe, kwiatowe przelewy?
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Kwiecień 2024, 10:43:56 »
Mam wrażenie, że w ostatnim czasie kawy pod filtry palone są wyraźnie ciemniej niż jeszcze kilka lat temu. Łatwiej trafić na naprawdę ciemne ziarna niż takie faktycznie jasno wypalone. Nie żeby to był problem gdy kawa nadal smakuje, ale jest to chyba jakiś aktualny trend ;)

Jak ma być jasno to Skandynawia, Nomad, April. Z polskiego podwórka Roastains. Więcej nie pamiętam ;P

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Owocowe, kwiatowe przelewy?
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Kwiecień 2024, 10:45:27 »
To jest też kwestia obróbek, te przedłużane fermentacje dają też ciemniejszy kolor ziaren.

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Owocowe, kwiatowe przelewy?
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Kwiecień 2024, 10:51:26 »
Moda na fermentacje to już zaczyna mnie powoli męczyć. Kombinują ile mogą, kawy za kosmiczne pieniądze, a za chwilę się okazuje, że każde ziarno smakuje podobnie bo fermentacja wszystko przykrywa.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Owocowe, kwiatowe przelewy?
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Kwiecień 2024, 10:56:22 »
No ja jestem zdegustowany tym cudowaniem, takie to na siłę przyprawianie kawy, ponoć lepiej się sprzedają takie. Dla mnie dobra mokra obróbka albo natural dalej są najlepsze.

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Owocowe, kwiatowe przelewy?
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Kwiecień 2024, 10:59:19 »
Tylko, że takie klasyczne obróbki coraz trudniej dostać. Dostawa do sklepu X, a tam z 10 nowych kaw 8 to jakieś cudaki ;)

Takie eksperymenty powinny być sprzedawane po 60g bo na więcej zazwyczaj już nie mam ochoty.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Owocowe, kwiatowe przelewy?
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Kwiecień 2024, 11:14:00 »
Wczoraj byłem u siostry, a że ona pracuje obok Figa Coffee to miała taką kawę od nich i muszę powiedzieć, że jest super. Papua-Nowa Gwinea Kindeng Mill Community Select natural. Owoce leśne z długim posmakiem rumu. Ostatnio piłem też naturalną Indonezja Kerinci Barokah Bersama od Mastro Antonio i też była bardzo fajna w zdecydowanie lepszej cenie niż Figa. Ta Indonezja też trochę ciemniejsza i szybciej się zaparza, jednak w niczym to nie przeszkadza, trzeba po prostu uważać żeby nie przegiąć z ekstrakcją.
« Ostatnia zmiana: 08 Kwiecień 2024, 11:21:22 wysłana przez krystians »

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Owocowe, kwiatowe przelewy?
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Kwiecień 2024, 11:39:58 »
@krystians, pamiętam że nigdy nie byłeś fanem tych ciężkich, nierzadko winnych aromatów.

Fermentacja fermentacji nie równa, podobnie z pobudkami do ich użycia. Osobiście najpierw patrzę na profil smakowy, później na kraj pochodzenia i wysokość uprawy, na końcu obróbka. No i jak ostatnim razem wszystkie 3 wybrane okazały się w mniejszym lub większym stopniu anaerobicami, to zacząłem się zastanawiać czy tędy droga. No ale smakuje.

Mnie osobiście najbardziej mierzi moda na ziarna przechowywane w beczce po trunku. Może niesłusznie.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Owocowe, kwiatowe przelewy?
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Kwiecień 2024, 11:46:18 »
Oczywiście, że mogą być różne anaerobowe, różnej jakości. Ja lubię winne smaki w kawie, ale nie lubię gdy są zbyt ciężkie albo przykrywają wszystko inne. Ta kawa od Angie Hernandez bardzo ciekawa i złożona, ale niestety nie bardzo mogłęm się nią cieszyć głównie ze względu na ten mój aromatyczny kryptonit.

Zdecydowanie bardziej cenię szeroki zakres doznań sensorycznych niż mocne uderzenie. Ja takie beczkowe piłem i były dobre, bardziej mi smakowały niż większość anaerobików.

Offline Rejn

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Timemore S3
Odp: Owocowe, kwiatowe przelewy?
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Kwiecień 2024, 14:58:35 »
Sporo pozycji na liście "do spróbowania" się pojawiło, sam znalazłem bardzo ciekawe ziarna, z palarni euro cafe - Costa Rica Yellow Diamond Las Lajas, ktoś miał może okazję spróbować?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Owocowe, kwiatowe przelewy?
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Kwiecień 2024, 09:47:07 »
Ja zamówiłem tydzień temu, ale jeszcze nie próbowałem.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi