Autor Wątek: Czego brakuje nam w Polsce jeżeli chodzi o temat kawy ?  (Przeczytany 14809 razy)

piter.stany

  • Gość
Czego brakuje nam w Polsce jeżeli chodzi o temat kawy ?
« dnia: 28 Styczeń 2014, 20:41:17 »
Jak sądzicie? Czego brakuje nam w Polsce jeżeli chodzi o temat kawy ? Możemy powiedzieć, że jesteśmy konkurencyjni względem innych krajów w tym temacie? Mamy wystarczającą ilość dostawców wszystkich składników, którzy zapewnią nam dostęp do naszego ulubionego napoju oraz sprzętu do jego poprawnego wykonania ?
Co sprawia wam najwięcej problemów w przygotowaniu kaw?

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Czego brakuje nam w Polsce jeżeli chodzi o temat kawy ?
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Styczeń 2014, 20:54:29 »
1) wiedzy
2) efektu skali (Włochy czy choćby Portugalia)
3) zadajesz pytanie wielbicielom dobrej (naprawdę dobrej kawy), więc nie będziemy obiektywni - tak, jesteśmy!
4) mamy tony wszelakich potrzebnych elementów tejże układanki
5) nic.

I to by było na tyle...

Offline cafferob

    • Centrum Kawy
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 18
    • centrumkawy
  • Ekspres: Isomac Venus, Clever Dripeer oraz Ca Phe Phin no i Enova :o)
  • Młynek: I-mini, Casadio, Macap oraz Fiorenzato F6D
Odp: Czego brakuje nam w Polsce jeżeli chodzi o temat kawy ?
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Styczeń 2014, 21:34:53 »
Myślę, że ładnej pogody takiej jak w Hiszpanii, Portugalii czy Włoszech. Gdyby u nas średnia temperatura powiedzmy 15-18 stopni trwała przez cały rok to ludzie więcej czasu spędzali by na dworze a to by sprzyjało wyjściom i spotkaniom ze znajomymi. A co robi się na takich spotkaniach - no oczywiście je i pije. Dobry obiad czy kolacja zwieńczona filiżanką wspaniałej kawy. Kiedy świeci słońce ludzie częściej wychodzą z domu, maja lepszy humor itd. Więc czekajmy na wiosnę i cieszmy się filiżanką pysznej kawy w dobrym towarzystwie.

Pozdrawiam
Starajmy się uczynić święto z codzienności, przyjemność z drobnych chwil, z których składa się życie - Zino Davidoff

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Czego brakuje nam w Polsce jeżeli chodzi o temat kawy ?
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Styczeń 2014, 21:42:55 »
E tam, w długie zimowe wieczory też pysznie ogrzać się kubkiem dobrej kawy. W kawiarni się przed chłodem schronić. Poprawić sobie nastrój gdy szaruga doskwiera. Nie ma tego złego.

Myślę, że Krzych zamknął temat. Mamy kawę i sprzęty na światowym poziomie, wiedza i wyniki na światowych konkursach też są. Brak tylko popularności i powszechnej wrażliwości na smak.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Czego brakuje nam w Polsce jeżeli chodzi o temat kawy ?
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Styczeń 2014, 23:50:14 »
Ceny niektórych sprzętów, kawowych akcesoriów, czasem także kawy, mogłyby być europejskie.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Czego brakuje nam w Polsce jeżeli chodzi o temat kawy ?
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Styczeń 2014, 09:06:24 »
Mi osobiście - jako jakoś tam doświadczonego kawą - brakuje takiej różnorodności sprzętu jak u Niemca czy Włocha. Tak żebym mógł podjechać, dotknąć, skosztować i porównać zanim wydam niemałą ilość pieniędzy. Taki show room mi się marzy. Maszyny różnych producentów w jednym miejscu. Tak jak www.stoll-espresso.de czy http://www.bellabarista.co.uk/.

A z punktu widzenia Kowalskiego to te nasze maszyny i ich "chore" ceny,  specjalne młynki za specjalne pieniądze, cudowne ziarna kosztujące tak wiele (porównując do ulubionej Primy ;) ) To wszystko może wyglądać dla laika jak wielki biznes podobny do tego z kołdrami z sierści nietoperza za 6 tyś czy garnkami powiększajacymi piersi i zwalczającymi raka za 10 tyś.
Te dobre maszyny w końcu niemało kosztują, patrząc na wykresy [ur=http://www.forbes.pl/zarobki-w-europie-polska-srednia-placa-w-tyle,artykuly,160354,1,1.htmll]tutaj[/url] to nas "średnio", po prostu nie stać na zakup sprzętu do cieszenia się kawą/espresso w domu. Tych zarabiających średnią krajową jest u nas zbyt mało - a niestety to oni napędzają raczej ten rynek. Po co płacić kilka tysięcy za sprzęt skoro można się na luzie zmieścić w 500 PLN za ekspres, Młynek w domu żeby świeżo było - jakaś fanaberia  :evil: I do tego żarnowy bo ostrzowy jest be.

Brakuje mi jeszcze świadomości konsumenta - jak można płacić tak horrendalne ceny za 300ml mleka i 25ml podłej kawy z podłego surowca. Odkąd mam maszyne w domu rzadko pijam kawę na mieście w przypadkowej knajpce - tylko w sprawdzonych miejscach. Moja żona jest mniej wrażliwa na smak ;) chociaż obecnie nie zamawia więcej niż cappucino - 150ml.

Brakuje mi nazwijmy to wrażliwości głównych graczy na kawowych na rynku - dostawcy kawy do sklepów i marketów jak Sztrałs, Czibo, Jakobs, EmKa Kafe. Oni chcą sprzedać ziarno. Najczęściej słabe i tanie, sprzedają za nieadekwatne pieniądze. A gdyby tak zainwestowali w nauczanie Polaków o kawie - Akademia Kawy - promocje wcentrach handlowych, na piknikach, gdzie poda się lepsze ziarno i pokaże domowe metody przygotowania kawy, metody dostępne dla Kowalskiego. EmKa Kafe miało taką serią chyba. Oni mają szansę dotrzeć do mas, a wtedy masy może się zarażą D:

Polak na razie chce dobrego chleba i wędliny. Gorzałka też ma być dobra. Przyjdzie czas na kawy i herbaty. A dzięki takim "wariatom" jak my może jakiś Kowalski dowie się że dobra kawa w domu to niekoniecznie sprzęt za dwie średnie krajowe - bo u nas w końcu mało kto pija espresso :)

Polska kawą w szklance stoi.
LMWDP #469

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Czego brakuje nam w Polsce jeżeli chodzi o temat kawy ?
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Styczeń 2014, 09:36:09 »
Cytat: WS
Ceny niektórych sprzętów, kawowych akcesoriów, czasem także kawy, mogłyby być europejskie.
u nas jest tak, że zawsze jak są ceny wyższe to się płacze i narzeka a jak są niższe to nigdzie się o tym nie mówi .... niestety większość niższych cen uzależniona jest od obrotów, a obroty od klientów itp ...[/quote]
Cytat: DrUsagi
Taki show room mi się marzy. Maszyny różnych producentów w jednym miejscu.
o tak, mi także się marzy :) niestety to nie takie proste, byłem w Stoll i nie można było sprawdzić na żywo wszystkich maszyn, reszta tylko wizualnie :) ale oj jak chciałbym mieć tak jak oni ...... :)
Jednak porownując ceny sklepowe (np. Rocketa) u mnie i w obu wspomninych sklepach, naprawdę nie mam się czego wstydzić ;)
Cytat: DrUsagi
Brakuje mi nazwijmy to wrażliwości głównych graczy na kawowych na rynku - dostawcy kawy do sklepów i marketów jak Sztrałs, Czibo, Jakobs, EmKa Kafe. Oni chcą sprzedać ziarno. Najczęściej słabe i tanie, sprzedają za nieadekwatne pieniądze. A gdyby tak zainwestowali w nauczanie Polaków o kawie
oni nie są po to aby edukować tylko aby zarabiać - to jest biznes - postaw się na ich miejscu jako własciciela takiego giganta. Gdyby chcieli edukować Polacy nie byli by w scisłej światowej czołówce w konsumpcji kaw rozpuszczalnych, a jesteśmy na podium.
****
Oczywiście zdaje sobie sprawę że inne spojrzenie jest z dwóch stron "tego lustra".
****
Mi osobiście brakuje ogólnie zjednoczonego środowiska kawowego, bo tylko w grupie siła.
Takiego mocno zorganizowanego, patrzac jak wyglądają kawowe eventy i zawody np. w Czechach lub na Słowacji to naprawdę, jesteśmy dalego z tyłu.
A patrząc na to co się dzieje i działo w ubiegłym roku to nie zapowiada się aby było lepiej.






www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Czego brakuje nam w Polsce jeżeli chodzi o temat kawy ?
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Styczeń 2014, 10:10:24 »
A co patrząc, wypatrzyłeś ciekawego?

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Czego brakuje nam w Polsce jeżeli chodzi o temat kawy ?
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Styczeń 2014, 11:14:08 »
@antonio, przecież jestes bystrym człowiekiem :) i żyjesz m.in. na FB
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Czego brakuje nam w Polsce jeżeli chodzi o temat kawy ?
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Styczeń 2014, 12:10:08 »
o tak, mi także się marzy  niestety to nie takie proste, byłem w Stoll i nie można było sprawdzić na żywo wszystkich maszyn, reszta tylko wizualnie  ale oj jak chciałbym mieć tak jak oni ...... 
Jednak porownując ceny sklepowe (np. Rocketa) u mnie i w obu wspomninych sklepach, naprawdę nie mam się czego wstydzić

ale nawet takie nazwijmy to macanko i wizualizacja na żywo wiele daje.
A co do cen - to wiem że i u nas przy odrobinie poszukiwań da się mieć najlepszą cenę w EU - nie zawsze i nie na wszystko, ale da się.

Takiego mocno zorganizowanego, patrzac jak wyglądają kawowe eventy i zawody np. w Czechach lub na Słowacji to naprawdę, jesteśmy dalego z tyłu.

Ja to ogólnie widzę, że nasza polska nacja jak trzeba coś razem zrobić to przeszkody same wyrastają :D
LMWDP #469

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Czego brakuje nam w Polsce jeżeli chodzi o temat kawy ?
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Styczeń 2014, 16:06:12 »
u nas jest tak, że zawsze jak są ceny wyższe to się płacze i narzeka a jak są niższe to nigdzie się o tym nie mówi ..

A niby dlaczego ma się mówić o niższych cenach akurat w tym wątku. Pytania @Piter.stany były konkretne i proste.
Czego brakuje nam w Polsce jeżeli chodzi o temat kawy ?
I tym podobnie.
Wystarczy na nie odpowiedzieć, zamiast pisać o klientach i obrotach. Zresztą, ile razy na jakimkolwiek kawowym forum padnie temat wyższych cen, to też słychać płacz, handlowców/handlarzy. Czy słuszny? Na przykład w twoim sklepie Roger, filtry do Chemexa FS-100, są o 80 % droższe niż w czeskim sklepie. A nieuprzejme określenie treści mojego posta jako „ płacz i narzekanie”, tego nie zmieni.

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Czego brakuje nam w Polsce jeżeli chodzi o temat kawy ?
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Styczeń 2014, 16:14:41 »
Cytat: WS
ile razy na jakimkolwiek kawowym forum padnie temat wyższych cen, to też słychać płacz, handlowców/handlarzy. Czy słuszny?
tu żaden płacz :) chyba że wiesz lepiej co miałem na myśli :) :) :)
Wolny rynek, kupuj wszystko w Czechach, proszę bardzo.
Człowiek odezwie się w dobrej wierze i jak zwykle @WS komentuje. Lepiej milczeć i nie oddzywać się wogóle.
Cytat: WS
A nieuprzejme określenie treści mojego posta jako „ płacz i narzekanie”, tego nie zmieni.
nic takiego nie miało miejsca. Serdecznie Cię pozdrawiam.
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Czego brakuje nam w Polsce jeżeli chodzi o temat kawy ?
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Styczeń 2014, 16:40:43 »
Paradoksalnie obaj macie rację. Naszemu rynkowi kawowemu brakuje rozmachu a jego klientom zmiany mentalności.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Czego brakuje nam w Polsce jeżeli chodzi o temat kawy ?
« Odpowiedź #13 dnia: 29 Styczeń 2014, 18:20:31 »
WS, czy mógłbyś podać przykłady europejskich cen dla kawy?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Czego brakuje nam w Polsce jeżeli chodzi o temat kawy ?
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Styczeń 2014, 19:12:51 »
Mógłbym, na przykład Guatemala Appaece i Honduras Comsa.
http://www.quijote-kaffee.de/shop/filterkaffee/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi