Autor Wątek: Automatyczny czy kolbowy  (Przeczytany 122644 razy)

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Automatyczny czy kolbowy
« Odpowiedź #75 dnia: 11 Październik 2013, 09:49:50 »
Jak pisze spinka, KitchenAid to jedyny znany młynek, gdzie da się zamienić żarna na gastro, pozatym sam młynek jest o niebo solidniejszy niż severin czy delonghi.

Link do młynka masz kilka postów wyżej, tutaj opis samego młynka jak i modyfikacji.

alicjag3

  • Gość
Odp: Automatyczny czy kolbowy
« Odpowiedź #76 dnia: 11 Październik 2013, 10:07:44 »
Żarna w drogich młynkach typu Mazzer kosztują ok 70-100 zł i wystarczaja na jakieś 600 kg kawy. Ale to w drogich młynkach. W tańszych jest trochę gorzej, choć w przypadku ascaso czy demoki koszt jest zblizony choć trwałość mniejsza. W automatach zwykle najdrobniejsze mielenie jest i tak zbyt grube do espresso, co oznacza że żarna "krócej" mielą bo mniej rozdrabniają. Poza tym w automacie nikt specjalnie nie przejmuje się precyzja mielenia. Do tego niektóre z automatów mają ceramiczne żarna (teoretycznie niemal wieczne) które w młynkach gastro jakoś nie występują powszechnie.

[EDIT]


Czy to oznacza, że automat mieli zapewne jeszcze grubiej niż ten DeLonghi? Czyli espresso powinno być gorsze?

Raczej nie włożysz do niego żaren Mazzera. W KitchenAid przypadkowo pasują po niewielkich przeróbkach.



Proszę jeszcze o opinię: czy ten ekspres http://www.euro.com.pl/ekspresy-cisnieniowe/delonghi-bco-410-combi.bhtml#afterSearch-delonghi+410|mlynki-do-kawy||M%C5%82ynki+do+kawy|product-all może Waszym zdaniem stanąć w szafce, w której miał być ekspres wbudowany. W tej chwili trzymam tam elektryczny i nic się nie dzieje ale może np ten w związku z tym, że jest również przelewowy wydziela za dużo ciepła?
« Ostatnia zmiana: 11 Październik 2013, 10:10:07 wysłana przez alicjag3 »

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Automatyczny czy kolbowy
« Odpowiedź #77 dnia: 11 Październik 2013, 10:19:57 »
Będzie trochę pary, co do ilości ciepła to trudno powiedzieć. Przemyśl jeszcze, czy będzie Ci się wygodnie dolewało wodę do zbiornika (żebyś nie musiała wyciągać całego ekspresu z półki).
Zgodnie z instrukcją (str. 105) z boków i z tyłu urządzenia musisz mieć po 3 cm wolnej przestrzeni, zaś nad nim 25 cm - są to wartości minimalne podyktowane zaleceniami bezpieczeństwa - więc półka chyba odpada.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Automatyczny czy kolbowy
« Odpowiedź #78 dnia: 11 Październik 2013, 10:27:35 »
Te 25 cm pewnie jest potrzebne właśnie do wyjęcia zbiornika z wodą, spienianie mleka w takiej wnęce może okazać się sportem extremalnym...

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Automatyczny czy kolbowy
« Odpowiedź #79 dnia: 11 Październik 2013, 10:44:58 »
Może mikrofalówka? Książki kucharskie, dzbanki, zegar...

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Automatyczny czy kolbowy
« Odpowiedź #80 dnia: 11 Październik 2013, 12:42:13 »
Młynek w ekspresie automatycznym Jura, jest przewidziane na jakieś 200kg kawy.
Myślę że Graef też powinien tyle wytrzymać. Przygotowując dziennie z 8 kaw to wyjdzie ok 2kg miesięcznie, czyli rocznie chyba nie więcej jak 30kg przemielisz, czyli z 6 lat powinien wytrzymać. A i tak po 3-4 będziesz chciała zmienić, bo zagłębisz się w tajniki kawy i bez problemu sprzedasz, bo zawsze znajdzie się jakaś osoba która będzie chciała kupić lepszą używkę niż nowe barachło.

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Automatyczny czy kolbowy
« Odpowiedź #81 dnia: 16 Październik 2013, 15:54:53 »
Reasumując: czyli najtańszym, przyzwoitym również do espresso młynkiem będzie Graef CM70?
Tak, jest nawet tańszy, niż bym się spodziewał klik
Musisz jednak pamiętać, że żarna na wymianę są drogie i słabo dostępne, nie udało mi się ich teraz znaleźć ale mam w głowie cenę ~250zł, może się okazać, że za 2-3 lata nie będzie się ich dało kupić.

Jeżeli młynek koniecznie ma być nowy, to graef za tą cenę wydaje się być rozsądną opcją (chyba jedyną opcją)
Jeżeli używany wchodzi w grę, proponuję skorzystać ze znaleziska DrUsagi tutaj

Zestaw żarne do Graefa, to właśnie jakieś 200zł, a to i tak zależy od kursu euro, bo żarna można kupić tylko w niemieckim sklepie internetowym producenta (tylko tam kiedyś znalazłem).
Do tego te żarna się szybko zużywają. Wytrzymają 100kg?

alicjag3

  • Gość
Odp: Automatyczny czy kolbowy
« Odpowiedź #82 dnia: 17 Październik 2013, 12:07:31 »
Witajcie raz jeszcze,

chciałabym "ruszyć" jeszcze na chwilkę temat i napisać, że kupiłam zestaw nad którym myślałam (ekspres DeLonghi kombi) i młynek DeLonghi.

Moja opinia o nim jest b. dobra - kawa bez zastrzeżeń, szczególnie z ekspresu przelewowego b. dobra. Młynek też daje radę. Kawa jest troszeczkę wyczuwalna w espresso ale mnie osobiście to nie przeszkadza, smakoszowi może by nie smakowała. Wniosek z tego taki aby zachować ze wszystkim zdrowy rozsądek, bo nie każdy potrzebuje tego co najlepsze, często bowiem może nawet nie zauważyć różnicy.

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Automatyczny czy kolbowy
« Odpowiedź #83 dnia: 17 Październik 2013, 12:56:42 »
Kawa jest troszeczkę wyczuwalna w espresso

możesz wyjaśnić?  :wow2:

ps. skosztuj np. espresso macchiato , takiego z dobrej kolby, a potem napisz swoje odczucia...

alicjag3

  • Gość
Odp: Automatyczny czy kolbowy
« Odpowiedź #84 dnia: 17 Październik 2013, 13:49:22 »
Piłam epresso w kawiarniach i różnych miejscach więc wiem jak taka kawa smakuje

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Automatyczny czy kolbowy
« Odpowiedź #85 dnia: 17 Październik 2013, 14:03:02 »
Nie wiem co piłaś, ale wiem jak ciężko odszukać kawiarnię z DOBRĄ kawą (espresso jako espresso lub jako baza) to a,
b - dalej zastanawia mnie Twoje "Kawa jest troszeczkę wyczuwalna w espresso", pisałaś o mlecznej kawie i że jest wyczuwalne w nim espresso? Czy źle kombinuję?

ps. oczywiście gratulacje! grunt to zadowolenie z zakupu i z późniejszych efektów  :brawa:

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Automatyczny czy kolbowy
« Odpowiedź #86 dnia: 17 Październik 2013, 14:38:00 »
Gratuluję zakupu. Cieszę się że jesteś zadowolona, mam nadzieję że mieliśmy jakiś udział w tym procesie. Dziel się z nami wrażeniami, bo kupiłaś ciekawy zestaw.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Automatyczny czy kolbowy
« Odpowiedź #87 dnia: 17 Październik 2013, 15:32:44 »
W sumie miałem odczucie, że i tak alicjag3 kupi delonghi.

alicjag3

  • Gość
Odp: Automatyczny czy kolbowy
« Odpowiedź #88 dnia: 19 Październik 2013, 18:36:01 »
To jeszcze mam takie pytanie - skąd może się brać woda w kolbie? Jak wyrzucam kawę od razu po zaparzeniu to jest tam sporo wody. Chyba, że to normalne :)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Automatyczny czy kolbowy
« Odpowiedź #89 dnia: 19 Październik 2013, 18:58:59 »
Dziebko za mocno ubita lub za drobno zmielona kawa.
Ciastko wypada całe, zwarte, czy breja?
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi