Autor Wątek: Affogato  (Przeczytany 3897 razy)

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Affogato
« dnia: 23 Lipiec 2013, 21:31:26 »
Mamy środek lata, słońce świeci, kobiety pokazują nogi, życie toczy się wolniej, urlopujemy się, spotykamy ze znajomymi... Słowem - sielanka! Czy do tej sielanki możemy dorzucić coś jeszcze? Oczywiście - kawę! A że gdy żar leje się z nieba, niekoniecznie każdy musi mieć ochotę na 250ml gorącego naparu z aeropressa czy nawet na 25ml espresso. Z pomocą pochodzą kawy podawane na zimno, jak wspomniane choćby w innym wątku Cold Brew, jednak nie każdemu może się chcieć czekać przynajmniej kilka godzin na kawę.

Z pomocą przychodzi Affogato. Coś banalnego i urzekającego w swojej prostocie - połączenie espresso i lodów waniliowych/śmietankowych.

Czyli czego potrzebujemy, by na szybko ochłodzić się, a jednocześnie pokrzepić małą czarną? Przygotowujemy klasyczneespresso z naszych ulubionych ziaren, jednak zamiast do malutkiej filiżanki najlepiej zrobić je albo w filiżance przeznaczonej do cappuccino, albo w jakiejś ładnej, niskiej, szerokiej szklance. Kiedy zaparzymy espresso (tudzież doppio), do filiżanki/szklanki wkładamy gałkę lodów, najlepiej waniliowych lub śmietankowych, o jak najlepszej konsystencji (mocno kremowe, dobrej jakości).

E viola! Fertig! Bon Apetit!

:)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Affogato
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Lipiec 2013, 23:07:27 »
Zawsze miałem dylemat: czy gałkę lodów do espresso, czy espresso do filiżanki z gałką lodów?

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Affogato
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Lipiec 2013, 23:50:49 »
Smakowo chyba różnicy nie odczujesz ; ) wizualnie jedynie lepiej lody do espresso - robisz kawę, i dajesz ładną, świeżą gałkę lodów, wtykasz łyżeczkę i podajesz. Robiąc espresso na lody, strużki kawy stopią od góry lody, porobią jakieś wyżłobienia itp.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Affogato
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Lipiec 2013, 00:03:58 »
Nie no, wiem. :) I właśnie o to mi chodzi. Zawsze się zastanawiam co jest sednem tej kawy, czy gorąca kawa z gałką lodów, czy kawa wymieszana z roztopionymi lodami z gałką lodów. Czy może, jak w Niebieskim, lody polane odrobiną kawy?

Większość osób, które pytałem, mimo wszystko woli tak jak mówisz, lody do espresso. Może tylko ja się niepotrzebnie nad tym zastanawiam. :?

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Affogato
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Lipiec 2013, 07:00:38 »
dK - nieprawda! Warto się zastanawiać.

Wygląd jest ważny, gałka, potem espresso - te wżery są często podziwiane przez naszych gości.
I IMHO żadne śmietankowe (pfuj!) waniliowe, tylko mocno waniliowe.

Z resztą (jakość lodów oraz solidność espresso shot'a)  się zgadzam.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Affogato
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Lipiec 2013, 08:27:04 »
Temperatury nieco spadły, ale w temacie affogato tez można zrobić coś alternatywnie.

Wielu z nas miało okazję pić niesamowicie owocowe espresso, może udanym połączeniem było by dołożenie lodów dajmy na to wiśniowych. Albo łączyć czekoladową kawę z wiśniami.
LMWDP #469

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Affogato
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Lipiec 2013, 10:20:54 »
Czasem dodaję jeszcze odrobinę spienionego mleka - wydaje mi się, że to poprawia konsystencję :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi