Autor Wątek: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder  (Przeczytany 348516 razy)

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1275 dnia: 29 Listopad 2020, 21:25:28 »
No to pytanie, czy VAT Ci odliczą od 1 stycznia, ale czemu mieliby to zrobić skoro już zapłaciłem normalną cenę. Jeśli nie to dla towarów spoza EU normalnie dostaniesz VAT i cło (które jest najmniejszym problemem wartościowo). Co więcej VAT naliczą od wartości towaru + przesyłka + cło, czyli podstawą opodatkowania nie będzie 500 funtów tylko minimum 520. Potem jeszcze dojdą opłaty za sama procedurę celną.

« Ostatnia zmiana: 29 Listopad 2020, 21:42:07 wysłana przez MarVald »

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1276 dnia: 29 Listopad 2020, 23:02:12 »
Cena 500 bez jednego ;) jest z vatem, jeżeli UK jest/będzie w strefie vatowskiej EU to raz zapłacony podatek w Anglii, jest ważny w Polsce. Jeżeli nie będzie, to przecież Niche wyśle towar bez brytyjskiego vatu czyli jakieś niecałe 420£ No 20% taniej, do czego polski celnik doliczy ci 23% plus koszty odprawy czyli dla poczty to jakieś ~25zł.
Ja rozumiem, że sytuacja gdy za miesiąc niewiemy co wyniknie jest denerwująca, tylko też uważaj jak te procenty podatków sumujesz, bo razie wychodzi ci mokry sen morawieckiego ;)

Edit
Sprawdziłem z ciekawości na reddicie ile płacą w USA za nie i ku mojemu zdziwieniu dla nich cena to dalej 499£ +50$ za przesyłkę. Dodatkowo na stronie niche piszą, że podatki opłaca kupujący lokalnie, czyli co, nie odprowadzają vatu a przesyłek z UK celnicy zwyczajowo nie clą? To niche przy pomocy ingiegogo kręci wały na vacie? ale nie wiem jakie są wewnętrzne zasady z indigogo, więc może lepiej nie gdybać.

Normalnie sprzedawca odprowadza vat jakby w imieniu kupującego, a sprzedając coś poza unię jako exporter nie, dokładniej to stosuje zerową stawkę. Tylko że USA można traktować inaczej, bo mamy dodatkowe umowy, których zasad nie znam dokladnie ale stąd może wynikać zachowanie niche i rozwiązanie amerykańskich podatków federalnych i stanowych.
Co się stanie po sylwestrze z UK wiadomo dość dokładnie, na stronach gov.pl jest nawet przewodnik co poradzić jak sie nie dogadają co do nowej umowy handlowej. Poprostu UK traktujemy tak samo jak Chiny, Fiji czy Bangladesz :D Dla ciebie to oznacza oczywiście cło, co jak sprawdziłem to tylko 2,7% i nasz vat od ceny zakupu.
Do niche pozostaje pytanie, jaką cenę uznają dla was za odpowiednią, gdy nie będą płacić swojego brytyjskiego podatku, o ile w ogóle go placą.

Teraz rozumiem już twoje zmartwienie, problemem nie jest sam podatek, tylko dziwna forma sprzedaży
« Ostatnia zmiana: 30 Listopad 2020, 00:26:32 wysłana przez trez »

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1277 dnia: 30 Listopad 2020, 00:19:45 »
Na tą chwilę nic ludzie z NZ nie mówili o zwrocie VATu. Dodatkowo nie widzę różnicy w cenie między rynkami ani info o VAT. W FAQach nie ma słowa o odjęciu VATu, a jest jedynie enigmatyczna wypowiedź, że podatek i cło płaci kupujący. Zatem jeśli cena będzie 500 funtów i nie odlicza podatku z UK, to dla UC ta kwota podlega opodatkowaniu. Do kwoty towaru zawsze jest doliczany koszt transportu i to daje nam kwotę wyjściową 520 funtów. Od tej kwoty liczone jest cło, a potem wartości towaru z przesyłką powiększonej o cło jest liczony VAT. Tak to działa na tą chwilę dla towarów spoza EU.
Zatem trzeba założyć, że kwotą wyjściową do naliczeń będzie 520 funtów. 

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1278 dnia: 30 Listopad 2020, 00:41:29 »
No zaciekawiło mnie jak oni opodatkowują sprzedaż? Koledzy co mają swoje młynki w domach, co pisze na fakturze? Jest tam VAT doliczony? Czy może na paczce nie było naklejki cn22?

Niektórzy np tak próbują obchodzić import, legalnie oklejają deklaracją paczkę, przesyłają do EU np do Niemiec swoim transportem, przeklejają naklejkę na lokalną, np z Niemiec do Polski i informacje, że podatki nie są zapłacone i puszczają zwykła pocztą. Teoretycznie paczka dalej ma cn-kę na sobie ale agencja celna poczty zazwyczaj nie interesuje się ruchem nadanym z kraju EU.

Offline Szymek10

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Lelit Elizabeth v3/ Ascaso Dream PID
  • Młynek: Niche Zero / C40 MK3
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1279 dnia: 30 Listopad 2020, 01:05:42 »
Ciekawie się zrobiło... jak zamawiałem w rzucie na grudzień 2020 to przykładowo wersja czarna EU zeszła w około 2-3 tygodnie. Codziennie sprawdzałem ile zostało bo czekałem na lepszy kurs na revolucie. Zamówienie złożyłem 3 października a 25 listopada był u mnie. Co do wrażeń po przejściu z Eureki Mignon Specialita -  jest rewelacyjnie :wow2:. Pijam głównie słodkie kwasy i to co aktualnie wykręca mój Dream to odkrywam na nowo prawie każdą kawę którą myślałem że już znam :).

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1280 dnia: 30 Listopad 2020, 06:56:57 »
No to ja teraz też mogę wyrazić swoje wrażenia. Najpierw plusy: cichy, wygląd to jak dla mnie do domu prezentuje się bardzo dobrze do tego jest kompaktowy, przemiał wychodzi znakomity, w sumie podobnie jak 1zpresso JE tylko więcej kwasków NZ wyciąga tak mi się wydaję. Minusy: pokrywa jak wyżej wspominali rusza się minimalnie na boki, chociaż w niczym nie przeszkadza. Też gdzieś oglądałem filmik to ta pokrywa na tym filmiku tortury przeszła i wytrzymała. Ogólnie teraz to mnie nie dziwi, że Niche tak szybkio nabiera tempa popularności :ok:

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1281 dnia: 30 Listopad 2020, 09:28:26 »
odkrywam na nowo prawie każdą kawę którą myślałem że już znam .

I o to właśnie w tych zmianach sprzętu chodzi ! Dobrze jak zaskakują  pozytywnie.

« Ostatnia zmiana: 30 Listopad 2020, 09:32:35 wysłana przez PiotrekBM »

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1282 dnia: 30 Listopad 2020, 09:33:07 »
Koledzy co mają swoje młynki w domach, co pisze na fakturze? Jest tam VAT doliczony?

Jest, normalne angielskie 20% wyszczególnione jako VAT.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1283 dnia: 30 Listopad 2020, 10:10:31 »
no to dobrze, tak jak powinno być, nie chciałem wierzyć, żeby tak na beszczela kombinowali. Co znaczy że niche będzie miało podstawy, żeby wysyłać bez vatu i pozwolić go naliczać w uni. Oczywiście będą to i tak dodatkowe opłaty, 499-20% da 415 bazy, dojdzie 2.7% cła i nasz ciut wyższy vat, całość wyniesie 525 funtów i niecałe 3 dych opłat dla poczty więc z grubsza ~150zł dodatkowych opłat ale to już nie jest taka tragedia.

Niche nie ma interesu żeby sobie zatrzymać tę kwotęn z vat-u, zasady handlu międzynarodowego też nowinką nie są, a europa to ich główny rynek zbytu. Defakto podniesienie ceny o 1/5 nie będzie dobrze odebrane. Sami pewnie nie wiedzą jak się skończy, więc narazie wola nie komentować i nie rozsiewać paniki. Mi też ciężko jest uwierzyć, w jak niekompetentny sposób odbywa się brexit.

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1284 dnia: 30 Listopad 2020, 10:54:09 »
Na tą chwilę za rzut lutowy zostałem skasowany 520 funtów. Oczywiście nie mam nic przeciwko, aby odjęto VAT UK, ale szczerze wątpię w zwrot VATu od producenta po wysyłce młynka. Jeśli by było tak, jak piszesz, to czemu ludzie z USA płacą normalnie pełną kwotę? Według mnie producent się nie bawi w takie rzeczy i bierze zawsze pełną kwotę z VAT, a martwi się odbiorca, który albo ma farta w ujęciu opłat z tytułu miejsca swojego pobytu albo pecha.
To samo przerabiam z zegarkami od Dana Henry. Świat ma podzielony na 3 centra dystrybucji i cena zawsze jest ta sama na cały świat, a ludzie ponoszą opłaty dodatkowe spowodowane lokalizacją centrum dystrybucyjnego, pod które podlegają. Na szczęścia EU obsługuje z Niemiec więc niczego nie trzeba płacić.
Zatem według mnie nie ma złudzeń i jeśli Pani/Pan Celnik weźmie w łapki paczkę po 31/12 i cena będzie taka, jak mnie skasowali, to naliczą wszystko tak jak pisałem :(

Offline damianj

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: la pavoni cellini red; Profitec 600.
  • Młynek: ascaso i-2; Niche Zero.
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1285 dnia: 30 Listopad 2020, 11:16:22 »
Panie i Panowie, co zakupili Niche z dostawą na Luty. Wyślijcie drogą mailową do niche zapytanie, czy przewidują procedurę zwrotu VAT? Nikomu nie podoba się podwójne opodatkowanie. Delikatnie należy im uwypuklić sprawę, że nie odpuścimy sprawy tak łatwo. Oczywiście - jest jakaś szansa, że się EU dogada z UK, ale ta szansa jest raczej mała. Ja wyślę i podzielę się informację zwrotną.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1286 dnia: 30 Listopad 2020, 12:23:29 »
@MarVald no może oczywiście tak być, ja nie chcę cię ani straszyć ani uspokajać, zastanawiam się tylko dlaczego niche nie ma jednak wyjaśnień i tak spokojnie sobie przyjmuje zamówienia, nie określając zasad na jakich je będą realizować. To przecież nie jest tak, ze firmie sie nie chce bawić w takie rzeczy, no jeżeli sprzedają międzynarodowo to właśnie bawią się w takie rzeczy. Tylko po skąpych info na swoich stronach, jest więcej niedomówień i dyskusji.

Z USA sam nie wiem, może są zarejestrowani w amerykańsim systemie podatkowym i klienci mogą nie płacić podatków federalnych bądź stanowych. U nas często panuje błędne przekonanie, że w stanach nie ma vatu, w wielu stanach są podatki od towarów, tak naprawdę to czego nie mają to jednolitego systemu jak vat, ale odpowiadające mu podatki już tak. Poza tym nie są szczególnie popularni u nich, może poprostu liczą za obsługę wersji 120V. Zwróć uwagę, że oni nie wysyłają na cały świat, "tylko" unijny wspólny rynek, usa i australia.

Przykład z danem henrym chyba dobierasz opacznie, właśnie po to mają kilka centr dystrybucji, żeby rozwiązać problem lokalnego opodatkowania dla większości swoich klientów. To że cena dla reszty świata pozostaje ta sama, to z powodów marketingowych i tego, że nie dotyczy przynajmniej 90% klientów.

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1287 dnia: 30 Listopad 2020, 12:48:03 »
@trez - jedynie co mogłoby NZ kierować, aby się bawić w takiej podejście od nowego roku to fakt, dużego rynku zbytu w EU i niepotrzebnych napięć na linii z kupującymi, którzy do tej pory nie byli obarczeni fanaberiami Brexitu :) Oni sami chyba innych wymiernych korzyści finansowych z takiego podejścia nie mają. Co gorsza, jeśli nie będą odliczać VATu dla wysyłek do EU to i tak w moim mniemaniu nie wpłynie to ostatecznie na rynek zbytu i ludzie będą dalej zamawiać :)

Tak w USA są podatki stanowe i jeśli nie jesteś rezydentem danego stanu to Ci go bodajże nie doliczają do ceny zakupu :)

Jeśli chodzi o zaczęty przeze mnie mały offtop z zegarkami to tylko częściowo masz rację. Tam główne skrzypce gra logistyka. Tylko klienci z USA i Kanady oraz EU mają dedykowane centra i nie płacą podatków. Reszta świata leci z Azji i płacą :)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1288 dnia: 30 Listopad 2020, 13:03:38 »
no wymierną korzyść mają taką, ze albo odprowadzą 75 funtów jako podatek albo zostawią dla siebie :) wydaje mi się, że większość młynków jednak trafia "na kontynent" i powinno im na tym rynku mocno zależeć ale faktycznie chyba nie mam co gdybać, nie ja wiem jak się wkońcu młynki sprzedaje, nie sprzedałem jeszcze ani jednego :D

Ale do naszego offtopu, bo ja z świata zegarkowego też jestem dość mocno zanurzony i choć sam nie mam, to cenię markę Dan-a. Jednak pozostanę przy swoim zdaniu, skoro mają centra dla usa i kanady, dla wspólnego rynku unii i dla wschodniej azjii to ilu jeszcze klientów im zostaje? Mnie najbardziej tu śmieszy, że na górze strony jest napis ship worldwide a na stronie o przesyłkach jest ogromna lista krajów gdzie oni do not ship, w tym meksyk, większość ameryki południowej, na oko cała afryka, większość półwyspu arabskiego i środkowej azjii z Indiami włącznie, Ukraina, Rosja, Serbia i co mnie najbardziej śmieszy Irladnia, nie wiem czy akurat ci sobie zasłużyli :D

Offline adamb

  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Profitec GO, La Pavoni Stradivari, V60, Aeropress, Clever Dripper
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1289 dnia: 30 Listopad 2020, 15:00:12 »
Ciąg dalszy zapowiedzi, licznik odlicza do 01.12.2020 13:00. Ciekawe co to za ogłoszenie, skoro już zaznaczyli że to nie będzie nowy produkt  :mhh:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi