Autor Wątek: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder  (Przeczytany 340552 razy)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #225 dnia: 19 Sierpień 2018, 00:29:09 »
na pewno nie będzie pozbawiony jakiegoś "ale"
Nie siej defetyzmu.
A ja nadal nie rozumiem (pomijając plastikowe mocowanie żaren) czym Comandante jest lepszy od Baratzy Sette 270. W końcu Baratza ma też jakieś super-hiper żarna - a oba młynki mają żarna 40mm.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #226 dnia: 19 Sierpień 2018, 11:41:01 »
Krakus zawsze lubiłem w Tobie dociekliwość.  :ok:  Są dwie rzeczy które pośrednio są miedzy sobą zgodne, jak i również całkowicie inne w uzyskanym i wyczutym smaku.
Czyli: Dobry smak espresso nie gwarantuje czystego smaku mimo, że dla przykładu powtarzalność jest zachowana. Tak samo w czasie ekstrakcji jak i u uzyskanym smaku.
Wszystko zależy od punktu odniesienia, którego tylko mała cześć forumowiczów nie ma.
Zakładam, ja do tej grupy zaliczam się.

Z żaren stożkowych mam tylko Graefa CM 800, ręczny Hario MM2 i jeden mix (połączenie żaren płaskich z stożkowym)
Teraz chcę sobie zbudować jakąś bazę, żeby wiedzieć w jaki sposób mam zrobić dobre espresso, przy tym na miarę możliwości muszę wyeliminować wszelkie zmienne które wpływają na końcowy smak.
Przepis na espresso biorę z INEI i kawę z certyfikatem Mokarico Columbia z 30% robustą. Młynek to mały stożek Graef  a ekspres to 2GR z ustawioną temperaturą 88 C.
Cel testu to: poczuć smak zrównoważony.

Zaczynamy. Robię 4 kawy. Waga 13,9 g stała dla 4 kaw. Ustawienie młynka przy pierwszej kawie na 7 kliku, później 6, 5 ostatnia na 4 kliku. Czas ekstrakcji 20,22,23,26 s.
Po każdej zmianie stopnia przemiału początkowa cześć przemiału lądowała w koszu.

13,9 g jest.



Kolba dostała min.15 razy z "liścia" później użyłem obrotowy zagęszczacz powierzchni zewnętrznych i na koniec tamper dynamometryczny.
Perfekcyjnie to wygląda.





Kawa- patrz kolor- już coś może być nie tak mając na uwadze przepis INEI.



Jest za jasna.



No i mamy 4 kawy.



Testowanie smaków, odbyło się zaraz po zrobieniu, jak i końcowe po upływie ok 1 godz. na stałej temperaturze dla 4 kaw.

Zalety o ile można to tak nazwać.(mam cały czas w swojej pamięci uzyskany smak)
1/ Powtarzalność smaku zachowana. :ok:
2/ Z czasem ekstrakcji nie miałem żadnego problemu. :ok:
3/ Strużka patrząc na wylewkę, płynna. :ok:

Teraz  mam problem, bo muszę wspomnieć o celu testu jakim było uzyskanie smaku zrównoważonego. Poczułem tylko gorycz. Pierwszy plan jakiś dziurawy nie przypominający nawet w 5% arabikę mówiąc ogólnie, później podobne, a posmak to jedna wielka gorycz.
Sięgając głęboko w moją pamięć podobny smak kawy był (nie wiem jak teraz) z Dolce Gusto ESPRESSO INTENSO.

https://www.dolce-gusto.pl/flavours/espresso-intenso?gclid=EAIaIQobChMI29W9nNn43AIVQ8ayCh3V8QMXEAQYASABEgKDYvD_BwE&gclsrc=aw.ds


------------------------------------------------------------------------

A przecież  znam tą kawę, pamiętam jej profil smakowy. Jest on zrównoważony do tego stopnia, że nie pozostawia najmniejszej wątpliwości. Pierwsza faza to delikatna kwasowość przechodząca w umiarkowaną słodycz, a kończy się posmakiem  czekolady.

----------------------------------------
Gdy się zastanowię,  :mhh:  to jest tylko jedna nie mała okoliczność łagodząca co do jakości przemiału z małego stożka. Wpuściłem go w tak bardzo głęboką wodę jaką jest Mokarico Colubia, że przemiał z tego młynka nie ma najmniejszych szans odbić się od dna.




A ja nadal nie rozumiem (pomijając plastikowe mocowanie żaren) czym Comandante jest lepszy od Baratzy Sette 270. W końcu Baratza ma też jakieś super-hiper żarna - a oba młynki mają żarna 40mm.

Szczerze, chciałbym się pomylić. Ale przy wyżej wymienionej kawie, te młynki mogą generować podobny smak jak z Graefa ES 800. Czyli mogą prędzej nadawać się do mielenia pieprzu niż wyżej wymienionej kawy. ;)
Oby tylko moje słowa nie okazały się prawdziwe. Ja odpowiedzi nie muszę poznać, Wy mam na myśli użytkowników tych młynków  :mhh:  możecie sami sobie to sprawdzić. Tym bardziej przepis INEI jest zrozumiale opisany. Tolerancja co do tem.  jest spora, a zapodane certyfikowane ziarno jest łatwe i szybkie do uzyskania czystego smaku.
Smak konkretnie jaki powinien być, nie trzeba szukać, gdy będzie zrównoważony, to jest naprawdę dobrze. Gdy smak pójdzie w nadmierną gorycz lub kwas, to wtedy sprawcę wypada szukać w przemiale lub tem. wody.


A gdy nie uda się uzyskać smaku zrównoważonego, to ten stan rzeczy nie może być powodem, żeby wyrywać sobie włosy z głowy.  ;)
Na wszystko jest zawsze jakieś nie głupie obejście.  :mhh:   Robimy espresso z ziarna i stopnia palenia takiego, który umożliwi nam zrobienie i wypicie smacznej kawy.







Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #227 dnia: 19 Sierpień 2018, 11:47:40 »
nie rozumiem (pomijając plastikowe mocowanie żaren) czym Comandante jest lepszy od Baratzy Sette 270.

Czy to można pominąć? Mocowanie żaren to chyba najważniejsza cecha konstrukcji młynka, jeśli nie będą stabilne dadzą przemiał klasy "totolotek" choćby były najlepsze na świecie.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #228 dnia: 19 Sierpień 2018, 13:05:19 »
Nie wiem jak w Sette ale w Encore/Virtuoso/Precisio górne żarno ma duze luzy zawówno w płaszczyźnie pionowej jak i poziomej (chyba większe). Nawet z tworzywa dalo by sie zrobic cos o mniejszych luzach. Ja np.owinąlem górne żarno (obudowę) warstwą taśmy izolacyjnej żeby mniej na boki latało.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #229 dnia: 19 Sierpień 2018, 14:04:27 »
owinąlem górne żarno (obudowę) warstwą taśmy izolacyjnej
Dobre.  :mrgreen: Ale co chcesz - ten młynek nie kosztuje przecież dwu tysięcy ;-)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #230 dnia: 19 Sierpień 2018, 14:51:59 »
Ale jak dla mnie i tak za duzo jak na swoją klasę. A Precisio ze wzgledu na dodatkowe elenenty regulacujne jest jeszcze bardziej rozdygotany. W cenie w jakiej był sprzedawany to zupełna pomyłka na którą sie nabrałem. Niższe modele do przelewów ok ale do espresso i powyzej 600pln to zupełnie chybiony wybór.
Dołozenie plastra zmniejszało dodatkowo szansę wyłamania wypustek montażowych w obudowie górnego żarna na twardszych żarnach.
W każdym razie wymianę na F4 bardzo sobie chwalę. Jak bym poszedł od razu w i mini lub eurekę mignion to pewnie bym nie zmieniał.
W każdym razie jak dla mnie nie ważne czy stożek czy płaskie byle mocowanie żarna było solidne. A dla płaskich żaren niesolidne jest trudniej zrobić i prwnie dla tego tyle kiepskich stożków.
« Ostatnia zmiana: 19 Sierpień 2018, 14:58:23 wysłana przez Bacek »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #231 dnia: 19 Sierpień 2018, 17:05:11 »
A dla płaskich żaren niesolidne jest trudniej zrobić
Czy ja wiem? Jedno żarno osadzasz na osi silnika, drugie na gwintowanej tulei - i już masz Niche Zero. Inna sprawa, jak chcesz sypać kawę wprost z żaren do portafiltra - wtedy masz Comandante. Problem zaczyna się, jak taką zabawkę chcesz zmotoryzować.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #232 dnia: 19 Sierpień 2018, 19:03:43 »
A ja nadal nie rozumiem (pomijając plastikowe mocowanie żaren) czym Comandante jest lepszy od Baratzy Sette 270. W końcu Baratza ma też jakieś super-hiper żarna - a oba młynki mają żarna 40mm.
Rozkręcałeś kiedyś jakąkolwiek Baratzę? ;)

Co do żaren, to mamy tylko przepychanki marketingowe. Można wierzy i nie wierzyć obu markom. W rękach żarna Encore nie różnią się specjalnie (prócz kształtu ogólnego) od Wilfy czy Severina, wszystkie natomiast sprawiają wrażenie kilku klas niżej gdy chwycimy w drugą dłoń nitro od Komesia. Takie są moje wrażenia.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #233 dnia: 19 Sierpień 2018, 19:27:46 »
Rozkręcałeś kiedyś jakąkolwiek Baratzę?
Po kolejnych lekturach na forum mogę powiedzueć, że na szczęście nie.


Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #234 dnia: 19 Sierpień 2018, 21:40:54 »
Czy ja wiem?
Chodzi o to że żarno zewnętrzne w przekroju zbliżone jest do kwadratu. Obudowanie czegoś takiego plastikiem jest prostsze. W żarnach płaskich przekrój górnego żarna to prostokąt i przy siłach działających na przekoszenie  do obudowy trzeba i więcej tego plastiku i siły oddziaływające na plastikowe el mocujące żarno będą większe. Jasne że  i dla płaskich żaren dało by się to zrobić. Ale w wersji najprostszej z najprostszymi nakładami łatwiej to zrobić dla stożokoch.

W stożkach ziarno wchodząc między żarna rozpiera je częściowo na zewnątrz a metalowe żarno zewnętrzne raczej od tego nie pęknie. Przy płaskich cała siła niezbędna do skruszenia ziarna idzie w mocowanie.
« Ostatnia zmiana: 19 Sierpień 2018, 22:03:31 wysłana przez Bacek »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #235 dnia: 06 Wrzesień 2018, 20:23:10 »
400 pierwszych młynków zbudowanych, czeka w pudełkach.
Kubki na zmielone ziarno jeszcze się produkują :/.

AA0C5127-D2DB-4A68-857E-2381A3D23D6C.jpeg

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #236 dnia: 06 Wrzesień 2018, 23:05:52 »
Widzę masz najświeższe wieści. :)
Całe szczęście, że jestem w pierwszej czterysetce, pozostaje czekać...

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #237 dnia: 07 Wrzesień 2018, 12:34:32 »
Moim zdaniem między ręcznymi z wyższej półki a elektrycznymi średniej i niższej półki cenowej jest różnica w mocowaniu i osiowości żaren, stąd taka różnica opinii. Osobiście nie zauważyłem różnicy w smaku czy sposobie przyrządzania kawy po dodaniu napędu elektrycznego do młynka.

Co do prismo, mój zachwyt był spowodowany wyłącznie tym, że pozwala zbliżyć się do espresso bardziej niż kawiarka na łonie natury :). W żadnym wypadku nie zrezygnowałbym z ekspresu.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #238 dnia: 07 Wrzesień 2018, 13:27:33 »
Osobiście nie zauważyłem różnicy w smaku czy sposobie przyrządzania kawy po dodaniu napędu elektrycznego do młynka.
Jak dodawali silniki do rowerów robiąc motocykle to tez nie chodziło im o komfort resorowania a o wygodę i brak zmęczenia pedałowaniem.

Offline odczasudoczasukawa

  • Wiadomości: 95
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #239 dnia: 07 Wrzesień 2018, 16:00:09 »
Co do prismo, mój zachwyt był spowodowany wyłącznie tym, że pozwala zbliżyć się do espresso bardziej niż kawiarka na łonie natury . W żadnym wypadku nie zrezygnowałbym z ekspresu.
Hmm...dobrze wiedzieć, w razie czego.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi