Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 463833 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #720 dnia: 08 Kwiecień 2017, 18:17:33 »
GAT i Bialletti 3tz mają takie same pojemności zbiornika i sitka. Wartości które podałem są mierzone przy zalaniu wody poniżej zaworu bezpieczeństwa. Jak ktoś chce, to oczywiście może nalać więcej wody, choć nie widzę takiej potrzeby. Co do innych producentów nie sprawdzałem, ale pewnie mogą się różnić wielkości.

@grex co za różnica jaka grubość ścianki skoro materiał inny? Przeważnie elementy z alu są znacznie grubsze niż odpowiedniki ze stali.

Offline Adam86W Mężczyzna

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: Lelit Anna, AP, Clever, V60, Kawiarka
  • Młynek: Gaggia MDF, Handground
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #721 dnia: 11 Kwiecień 2017, 08:23:10 »
Zaczynam eksperymentować z kawiarką G.A.T 3tz.
Szczególnie interesuje mnie moment w którym przerywacie ekstrakcję.
Zaparzałem ostatio Kofi Brand Kofi Brasil (Yellow bourbon).
Gdy przerwałem gdy tylko pojawił się jaśniejszy napar - było bardzo przyjemnie w smaku - właśny tytułowy krok od espresso. Gdy drugi raz chciałem zrobić troszkę więcej naparu, wyszła kwaśna... (zmieliłem odrobinę grubiej niż za pierwszym razem).
Jakie macie sposoby na dobrą kawę z kawiarki przy odrobinę dłuższej ekstrakcji?

Tak na marginesie, dostałem w prezencie typową marketową kawę którą piją zwykli brazylijczycy (cena ok 8zł/250gr w przeliczeniu), nijak nic dobrego nie dało się z niej wyciągnąć. Tak w kawiarce przy ok 30s ekstrakcji wyszła bardzo znośna :)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #722 dnia: 11 Kwiecień 2017, 08:59:21 »
Marketowe mielonki z reguły mają przemiał dobrany do kawiarki – taka pozostałość w włoskiego rynku, gdzie chyba w każdym domu jest przynajmniej jedna sztuka na wyposażeniu (jeszcze mi się nie zdarzyło wynająć tam mieszkania czy apartamentu w którym bym jej nie znalazł). To podstawowy sprzęt domowy, espresso pijają na mieście.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #723 dnia: 11 Kwiecień 2017, 11:52:28 »
Według mnie eksperymenty z kawiarka są ciekawe (zwłaszcza te z przemiałem, zalewaną temperaturą i dodatkowymi filtrami ;)), ale warto pamiętać, że to sprzęt, który w zamierzeniu miał przygotować dobrą kawę w domu, a nie kawę a'la espresso. Kawa z kawiarki zawsze będzie inna.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline Kawiarnik5

  • Wiadomości: 22
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #724 dnia: 11 Kwiecień 2017, 15:24:21 »
Troszkę mi się pomieszało już:

Bo jak jest z mocą kawy uzyskanej przez kawiarkę(ilość kofeiny) ?

Chciałbym otrzymać wystarczająco esencjonalnego naparu by zalać go jakimiś 180-200ml spienionego mleka i tak dla dwóch osób :D



Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #725 dnia: 11 Kwiecień 2017, 15:44:36 »
To proponuję jakąś 6tz :)
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline Kawiarnik5

  • Wiadomości: 22
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #726 dnia: 11 Kwiecień 2017, 17:59:30 »
Na YT obejrzałem 6TZ w akcji i sporo tego wyszło, chyba pomyślę jednak o mniejszej :D

Co sądzicie o Bialetti Brikka ?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #727 dnia: 11 Kwiecień 2017, 22:49:46 »
Myślę że Malkosa pomysł jest dobry. Można mniej wody nalać i kawę drobniej zmielić tak żeby wyszło podobna ilość kawy jak z 4tz, powinna być smaczna i wyrazista. Do mleka jak znalazł. Wyjdzie doppio do każdej filiżanki.

 Brikka da trochę mniejszą ilość naparu niż standardowa kawiarka, trochę inaczej się zaparza w niej kawa ze względu na zastosowanie zaworka. Nie porównywałem jak się mają do siebie napary ze zwykłej kawiarki i brikki, więc trudno mi powiedzieć. Może Malkos próbował i wie coświęcej.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #728 dnia: 11 Kwiecień 2017, 23:54:57 »
Szczerze też nie próbowałem, ale zawsze wydawało mi się, że dużej różnicy w smaku nie ma:)
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #729 dnia: 12 Kwiecień 2017, 07:31:30 »


Troszkę mi się pomieszało już:

Bo jak jest z mocą kawy uzyskanej przez kawiarkę(ilość kofeiny) ?

Chciałbym otrzymać wystarczająco esencjonalnego naparu by zalać go jakimiś 180-200ml spienionego mleka i tak dla dwóch osób :D

Z tą mocą i kofeiną to jest trochę inaczej. Przygotowując kawę np w V60 czy innym przelewie uzyskasz napar o dużej zawartości kofeiny ale dosyć wodnisty. Tą samą kawę przygotowując w ekspresie ciśnieniowym jako espresso uzyskasz napar zdecydowanie bardziej intensywny w smaku ale teoretycznie o mniejszej zawartości kofeiny. Ponoć związane jest to z czasem zapewnia, w przelewie jest to około 2-3 minut, w espresso 25-30 sekund. Nie wiem jak się plasuje tutaj Kawiarka, ale nie łączył bym tych dwóch rzeczy.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline MajkJaro

  • Wiadomości: 295
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Electronic
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #730 dnia: 24 Kwiecień 2017, 23:48:33 »
Witam wszystkich, to mój pierwszy post :).
Zatem pytanie proste - jestem totalnym amatorem kawy, który pije jej duuuużo. Zafascynowany smakiem kawy z kawiarki u znajomego postanowiłem poczytać i zgłębić temat. Obecnie - french press. Sypie, pije... Dużo nauki przede mną.
Jesteśmy z dziewczyną kubkowcami - pijemy sporo kawy więc kawiarka mogła by być większa niż standardowa. Pytanie drodzy koledzy - jaki model proponujecie w rozsądnej cenie. Używana będzie na płycie indukcyjnej. Widziałem, że przejściówki są w ofertach sklepów - może lepiej wziąć większą i korzystać z przejściówki w przypadku kawy dla jednej osoby?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #731 dnia: 24 Kwiecień 2017, 23:56:42 »
fajnie że chcesz się uczyć. Co do tego czytania, to jak widzisz jest to już 49 strona, więc zachęcam do lektury. Myślę że wszystkie aspekty jakie poruszasz, powinny znaleźć odpowiedź w tym wątku. Polecam wyszukiwarkę. Działa całkiem zmyślnie. wystarczy będąc w określonym wątku wpisać słowo kluczowe i znajdzie wszystkie posty z tym wyrazem. I tak polecałbym chociaż pobieżnie przebrnąć przez wątek, jeśli temat Cię zainteresował.  Poza tym polecam się dowiedzieć o tym jakiej kawy używał kolega i jaki ma przepis skoro u niego posmakowała Ci kawa. Ile kawy otrzymuje z jakiej wielkości kawiarki, porównać do tego jakie są oczekiwania i wtedy podjąć decyzję.
« Ostatnia zmiana: 24 Kwiecień 2017, 23:59:28 wysłana przez krystians »

Offline l23

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Venus Bialetti
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #732 dnia: 25 Kwiecień 2017, 07:02:25 »
Witam wszystkich.
Mam takie pytanie do ekspertów, jaką pojemność wybrać na jedną osobę. Nie pijam jakiejś super mocnej kawy, dotąd piłem rozpuszczalną.
Troszkę mylą mnie te oznaczenia bo 2 cap to 2 espresso? Espresso to mocna kawa, czyli dla jednej osoby 1 cap? Gdzieś czytałem, że dla jednej osoby najlepiej kupić o pojemności 3 cap. Jak to jest?
Pozdro

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #733 dnia: 25 Kwiecień 2017, 07:16:55 »
Ja widzę to tak. Espresso to mała kawa osobiście dla mnie jest jej za mało, żeby się nią wystarczająco długo delektować, dla tego przygotowuję dla siebie doppio. Espresso jednak jest na tyle intensywną kawą, że więcej niż doppio to już dla mnie trochę za dużo. Niemniej doppio jak dla mnie to za dużo do przygotowania cappuccino, cappuccino przygotowuję z espresso.

Kawiarki używam na wyjazdach.

Schemat ten w moim przypadku odpowiada dokładnie kawie z kawiarki,z tym, że jest ona nieco mniej intensywna i da się jej wypić trochę więcej. Posiadam kawiarkę 3tz, z której przygotowuję czarną kawę, odpowiednik potrójnego espresso, a ponieważ kawa ta nie ma tak skondensowanego smaku jest to ilość akurat dla mnie. Kiedy żona życzy sobie cappuccino przygotowuję je z połowy otrzymanej kawy, resztę wypijam w postaci kawy czarnej lub drugiego cappuccino.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #734 dnia: 25 Kwiecień 2017, 07:24:19 »
Intensywna chyba w smakach bo przecież wg nauki radzieckiej espresso ma najmniej kofeiny a taka kawiarka a raczej jej napar nie dość że straszny w smaku to jeszcze piekielnie mocny kofeinowo. Ja rezygnuję z espresso bo pijałem go bardzo mało. Ale zanim zrezygnowałem już tęsknię za nim. Natomiast teraz własnie piję malabara z kawiarki rozcieńczonego wodą z kapką tłustego mleka.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi