Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 463775 razy)

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #645 dnia: 29 Listopad 2016, 19:41:26 »
Grex, o jakiej temperaturze wodę wlewałeś do kawiarki?
Odnośnie temperatury parzenia, w kawiarce ona raczej 100° nie wynosi. Pamiętasz filmik na którym temperatura parzenia na zimnej wodzie wyniosła bodajże ledwie sześćdziesiąt kilka stopni?

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #646 dnia: 29 Listopad 2016, 19:59:46 »
używam podgrzanej wody, gorącej ale nie mierzyłem jej temp. przed wlaniem, sądzę że mogła mieć tak z 80. Moka parzy w temp. do 125"C. Muszę się kiedyś pobawić w pomiary tych temperatur.
« Ostatnia zmiana: 29 Listopad 2016, 21:03:14 wysłana przez grex »

Offline kano Mężczyzna

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: AeroPress, Dripper Hario, Clever Dripper, FrenchPress, Kawiarka, Fellow Prismo
  • Młynek: Porlex Mini
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #647 dnia: 07 Styczeń 2017, 22:44:01 »
Którą kawiarkę kupić?

Znajomy polecał Bialetti Brikka 2Tz - niby w niej faktycznie robi się pianka "a inne nie działają".
Koszt coś około 150zł...

No i teraz nie wiem.

Chcę kawiarkę na 1-2 kawy. Raczej takie mniejsze.
Mam zwykłą Bialetti, do której wchodzi 150ml wody do zaworu i jakąś noname - wchodzi 300ml wody.
Chciałbym coś pomiędzy, albo nawet bliżej tej mniejszej - tak żeby było 100-200ml kawy. Najlepiej z pianką.
Cena - do 150zł (z wysyłką, jak ta Brikka 2tz)

Ktoś coś poleci?

W ogóle czujecie różnicę pomiędzy kawiarkami różnych firm??

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #648 dnia: 07 Styczeń 2017, 23:34:25 »
Do brikki z tego co wiem wlewa się mniej wody niż do standardowej kawiarki i jest to jedyna kawiarka, która robi cremę. To nie jest tak że inne nie działają. Brikka ma specjalny zawór umożliwiający zrobienie tej pianki. Więc jeśli chcesz coś pomiędzy tymi co masz, to raczej brikka 4tz.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #649 dnia: 08 Styczeń 2017, 12:27:02 »
na stronie Świeżopalona.pl podają że brikka 4tz robi 80-120ml kawy. Jest to specyficzna moka, parzenie trwa bardzo krótko i wymaga przez to użycia 100% więcej ziarna niż zwykła moka, czyli przy 4tz to będzie jakieś 32g. Jeśli nie przeszkadza ci takie zużycie surowca i duża ilość kofeiny to pewnie napar uzyskany z takiej ilości kawy będzie smaczny, ktoś na forum ma i chwalił.

W zwykłej kawiarce dzięki dłuższej ekstrakcji wystarczy połowa tego ziarna co w brikce. Dla 1 osoby polecam zwykłą mokę 2tz, mieści 8g kawy i daje 60-90g mocnego naparu. Jak komuś mało to 3tz. Większych raczej nie, bo sito zawsze sypiemy do pełna. Część osób nieświadomych tego kupuje "na zapas" bardzo duże modele i potem chcąc zrobić w nich mniejszą kawę sypie sitko tylko do 1/3, co powoduje nieprawidłowe działanie moki.

Jeśli bardzo zależy ci na tej piance to może spodoba się moka z wbudowanym spieniaczem: http://www.bialetti.com/coffee/stovetop/moka-crm-c-1_7_25.html albo w sumie można wypróbować tą brikkę, czemu nie. W porównaniu z ekspresami to są i tak groszowe koszty.
« Ostatnia zmiana: 08 Styczeń 2017, 13:28:41 wysłana przez grex »

Offline kano Mężczyzna

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: AeroPress, Dripper Hario, Clever Dripper, FrenchPress, Kawiarka, Fellow Prismo
  • Młynek: Porlex Mini
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #650 dnia: 08 Styczeń 2017, 19:34:00 »
Dzięki :-)

https://swiezopalona.pl/blog/jak-wybrac-kawiarke

W komentarzach jest o tym, że brikka nie robi pianki.. Znaczy robi, ale po przelaniu do filiżanki pianka znika.

Jak miałbym kupić kawiarkę pomiędzy tymi co mam, to spoko - patrzę na pojemność i już, ale mnie ta pianka zaintrygowała. Byłoby to coś innego.

Kawiarka ze spieniaczem to już przesada.. :-)

No i jestem w kropce. Bialetti brikka 4tz kosztuje 150-160zł, a zwykła, stalowa Bialetti 4tz - 100zł.
Skoro ma nie być pianki, to szkoda przepłacać.

Offline bigindian

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: kawiarki, Hario V60-2, phin, Aeropress
  • Młynek: Severin KM3873
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #651 dnia: 08 Styczeń 2017, 19:47:17 »
W komentarzach jest o tym, że brikka nie robi pianki.. Znaczy robi, ale po przelaniu do filiżanki pianka znika.
to nie do końca tak jest, wszystko zależy od kawy, z jednej wyjdzie super crema a z innej minimalna która po przelaniu do filiżanki szybko zniknie ;)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #652 dnia: 08 Styczeń 2017, 23:10:08 »
na pewno świeżość i rodzaj kawy oraz sposób przygotowania mają wpływ na efekt końcowy. W tym filmie masz pokazane jak może wyglądać kawa nieodpowiednio przygotowana i poprawnie przygotowana w bricce. Dla mnie wystarczająca jest zwykła kawiarka. Jeśli to nie będzie na indukcję, to polecałbym jednak klasyczną, aluminiową bo lepiej przewodzi ciepło, co ma pozytywny wpływa na efekt końcowy. Na indukcji w ogóle nie najlepiej parzy się w mocce ze względu na pulsujący charakter indukcji.


Offline Karlin Mężczyzna

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Alternatywa
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #653 dnia: 09 Styczeń 2017, 12:33:32 »
Na indukcji w ogóle nie najlepiej parzy się w mocce ze względu na pulsujący charakter indukcji.

Już któryś raz z kolei czytam podobne twierdzenie w tym wątku i mogę powiedzieć, że jest to prawda, ale tylko w przypadku najprostszych i najtańszych płyt indukcyjnych. W nowoczesnych płytach indukcyjnych utrzymywane jest ciągłe nieprzerwane grzanie.
Z kawiarką na nowoczesnej płycie indukcyjnej jest inny problem. Musi mieć ona odpowiednią średnicę aby została wykryta przez płytę.
Mam Bialetti Kitty 4tz o średnicy dna 8 cm i płyta jej nie wykrywa. Muszę dodatkowo na skraju pola stawiać garnek z wodą - wystarczy mniej niż 1 cm aby płyta zaczynała grzać. Żałuję, że nie kupiłem Bialetti Venus 4tz, bo ona ma średnicę dna 9,5 cm.

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #654 dnia: 09 Styczeń 2017, 12:42:19 »
To dokup podkładkę indukcyjną. Krążki są dostępne o różnych średnicach.

Offline Karlin Mężczyzna

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Alternatywa
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #655 dnia: 09 Styczeń 2017, 13:08:25 »
Na podkładce trzeba będzie w znaczny sposób zwiększyć moc płyty, gdyż mocno spadnie jej sprawność. Tak jak pisałem wystarczy że na skraju płyty postawię garnek i napełnię go odrobiną wody, żeby się nie spalił.
Zamiast kupować podkładki prędzej kupię nową kawiarkę. Gorzej jak Venus też nie będzie wykrywana.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #656 dnia: 09 Styczeń 2017, 14:44:15 »
skoro masz problem z płytą to może Top Moka, z poszerzonym dnem specjalnie dla płyt indukcyjnych: http://www.italianherkut.fi/772-thickbox_default/top-moka-3-cups-for-induction-top-moka.jpg albo modele marki Alessi/Richard Sapper: http://www.phaidon.com/resource/stovetop-espresso.jpg
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2017, 14:55:21 wysłana przez grex »

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #657 dnia: 09 Styczeń 2017, 15:36:25 »
moka to niby prosty sprzęt, ale wciąż ludzie próbują wymyślić w tym temacie coś nowego:

BLUE BOTTLE MOKA POT
https://bluebottlecoffee.com/preparation-guides/blue-bottle-moka-pot

STOVETOP ESPRESSO MAKER - BY FREUD
http://freud.eu/shop/stovetop-espresso/

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #658 dnia: 09 Styczeń 2017, 20:11:48 »
czasem niecały krok od espresso, z pomocą rowerowej pompki:)
http://www.zohlab.com/presta-install

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #659 dnia: 09 Styczeń 2017, 20:42:32 »
Niesamowite. Ale osobiście byłbym się  trochę o ewentualne straty w mieniu i zdrowiu. Może gdyby zrobić jakiś test który pokaże graniczne ciśnienie. W końcu chyba nie bez powodu oryginalny zawór bezpieczeństwa działa przy dużo niższym ciśnieniu.
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi