Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 463707 razy)

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #525 dnia: 19 Maj 2016, 10:11:44 »
Trzy pytanka.

1) Czy jakość kawiarki ma znaczenie? Czy kawiarka za 30zł będzie robiła (po przegotowaniu kilkukrotnym) gorszą kawę niż Bialetti?
2) Czy osad kawowy wewnątrz górnego zbiorniczka da się wymyć idealnie do czysta? Generalnie we włoszech wynajmując mieszkanie podstawowym (czasem jedynym :P ) wyposażeniem jest właśnie kawiarka, ale jej stan bywa różny - stąd pytanie :)
3) Kawiarka elektryczna - ktoś ma, jakąś fajną poleci?

1. Tutaj już doskonale wypowiedział się @donkiszot. Może być różnie, poza tym problem z częściami zamiennymi. U nas na przykład masa ludzi pyta o uszczelki do kawiarek IKEA.
2. Ja zawsze myję kawiarkę ręką i wodą po zrobieniu kawy, sprawdza się znakomicie i nie ma żadnych przebarwień :)
3. Oj nie, to zło. Psują się na potęgę. Już lepiej kupić jakiś palnik w zestawie z klasyczną kawiarką.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #526 dnia: 19 Maj 2016, 10:31:23 »
Od siebie dodam, że kawa ze stalowej kawiarki bardziej mi smakuje niż z aluminiowej. Lecz gdy się doda mleko to różnica w smaku zanika.

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #527 dnia: 19 Maj 2016, 10:36:10 »
Trzy pytanka.

1) Czy jakość kawiarki ma znaczenie? Czy kawiarka za 30zł będzie robiła (po przegotowaniu kilkukrotnym) gorszą kawę niż Bialetti?
2) Czy osad kawowy wewnątrz górnego zbiorniczka da się wymyć idealnie do czysta? Generalnie we włoszech wynajmując mieszkanie podstawowym (czasem jedynym :P ) wyposażeniem jest właśnie kawiarka, ale jej stan bywa różny - stąd pytanie :)

1. Pochodzenie większości tanich kawiarek z portali aukcyjnych jest nieznane, co za tym idzie nie masz pewności czy zostały stworzone z materiałów, ktore podczas zaparzania kawy nie bedą wydzielały szkodliwych substancji które przedostaną się do kawy (często są rownież malowane farbami nie nadającymi się do użytku w gastronomii). Poza tym - jak już zostało to zauważone sama jakość wykonania może być kiepska, a i z dostępnością części zamiennych może być problem

2. Większość kawiarek z wynajmowanych mieszkań tak wygląda, gdyż użytkownicy po zrobieniu kawy albo w ogóle jej nie myją (robią to np następnego dnia przed ponownym zrobieniem kawy lub po powrocie z pracy), albo po umyciu pozostawiają kawiarkę mokrą, by sama wyschła (wtedy na ścianach kawiarki aluminium się utlenia tworząc brzydkie, choć nieszkodliwe plamy).

Offline Svetherus

  • Wiadomości: 24
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #528 dnia: 19 Maj 2016, 11:21:02 »
Dziękuję za odpowiedzi, wiem już więcej :) Problem mam taki, że palniki na kuchence elektrycznej którą obecnie używam są zbyt duże (średnica) dla mojej kawiarki (GAT) - i boje się, że upalę rączkę - stąd myślałem o elektrycznej, ale chyba mi przeszło.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #529 dnia: 19 Maj 2016, 12:17:31 »
Poszukaj starego patentu czyli blaszanych podkładek pod małe garnki i powinno być bezpieczniej.

Coś w tym stylu lub podobne

http://www.swiatgarnkow.pl/pozostale/517-wklad-na-kuchenke-gaz.html

Offline Svetherus

  • Wiadomości: 24
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #530 dnia: 19 Maj 2016, 12:36:29 »
to nie rozwiąże problemu - bo płyta i tak się nagrzeje. Ale może palnik da radę jakiś ładny skołować :)

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #531 dnia: 19 Maj 2016, 13:44:44 »
Dziękuję za odpowiedzi, wiem już więcej :) Problem mam taki, że palniki na kuchence elektrycznej którą obecnie używam są zbyt duże (średnica) dla mojej kawiarki (GAT) - i boje się, że upalę rączkę - stąd myślałem o elektrycznej, ale chyba mi przeszło.
Zawsze możesz postawić kawiarkę nie centralnie, a z boku, tak żeby rączka wystawała za palnik i po problemie.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline ulfur Mężczyzna

  • Wiadomości: 9
  • Młynek: comandante C40
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #532 dnia: 08 Czerwiec 2016, 16:49:58 »
Witam, kupiłem młynek Comandante C40, mielę ziarna na grubość ok 30 kliknięć, po zaparzeniu kawa ma dużą kwasowość w porównaniu do kawy wypitej w palarni przygotowanej przez bariste,dodam jeszcze że jest to ten sam gatunek kawy. Jakieś pomysły ?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #533 dnia: 08 Czerwiec 2016, 16:52:58 »
Co za dramat: duża kwasowość. Trzeba sobie kupić ciemniej palone ziarna... A gatunek, domyślam się, to coffea arabica?

Offline ulfur Mężczyzna

  • Wiadomości: 9
  • Młynek: comandante C40
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #534 dnia: 08 Czerwiec 2016, 17:16:59 »
Arabika kolumbia supremo, tak jak pisałem powyżej piłem w palarni z kawiarki i smakowała bardziej czekoladowo a w domu kwaśna i zastanawiam się dlaczego?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #535 dnia: 08 Czerwiec 2016, 17:50:01 »
Może trzeba ją drobniej zmielić i wydłużyć czas zaparzania. Rozmiary i marka kawiarki mają też znaczenie...

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #536 dnia: 08 Czerwiec 2016, 17:58:12 »
po zaparzeniu kawa ma dużą kwasowość w porównaniu do kawy wypitej w palarni przygotowanej przez bariste,dodam jeszcze że jest to ten sam gatunek kawy. Jakieś pomysły ?

Najlepiej spytać lub podejrzeć przy pracy baristę, który ją przygotowywał.

Offline Cartmann

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Hario v60-02; clever dripper
  • Młynek: Ręczny tiamo, severin z trójką
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #537 dnia: 08 Czerwiec 2016, 18:36:45 »
Czy barista przygotowywał kawę za pomocą kawiarki?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #538 dnia: 08 Czerwiec 2016, 18:40:05 »
@ulfur Możesz odmierzyć sitkiem od kawiarki jedną dozę. Weź ze sobą kawę i poproś żeby zmielili tak jak mielą do kawiarki. W domu sprawdź jakie będzie ustawienie Twojego młynka, aby uzyskać tej grubości przemiał. Potem zaparz sobie i sprawdź czy wychodzi ok. Przy okazji możesz spytać czy zimną wodę czy ciepłą wlewają do zbiorniczka. Temperaturę zaparzania możesz trochę regulować temperaturą wody i jej ilością. W moim klasycznym alu GAT3 najlepiej sprawdza się 150g wody gorącej na 18g kawy.W sitku po wyrównaniu minimalnie poniżej poziomu rantu . Przemiał trochę drobniejszy niż do aero, gdy jest zbyt drobny też często podkreślona jest kwasowość.
« Ostatnia zmiana: 08 Czerwiec 2016, 18:45:47 wysłana przez krystians »

Offline ulfur Mężczyzna

  • Wiadomości: 9
  • Młynek: comandante C40
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #539 dnia: 08 Czerwiec 2016, 19:11:42 »
Dziękuję wszystkim za rady i rzeczywiście zapytam baristę jak przyrządza tą kawę. Pzdr.  :-) 

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi