Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 463707 razy)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #360 dnia: 26 Kwiecień 2015, 14:31:16 »
Zauważ, że pisząc swoje spostrzeżenia nie opierałem się na wypowiedzi nikogo innego. Ale jak zwykle mecenasów nie brakuje. Ale co mnie nie zabije to mnie wzmocni no chyba że kawiarka...


Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #361 dnia: 26 Kwiecień 2015, 15:24:51 »
Pewnie, wszyscy Cię tu prześladują...  :doh:
O jakich mecenasach prawisz? Czy takich masz na myśli: Mecenas.

Jeszcze jedna refleksja na temat moki przyszła mi do głowy. Może to konsystencja jest przyczyną problemów z wrażeniami sensorycznymi? Ciekawe jaki jest TDS dla moki w porównaniu z dripem?

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #362 dnia: 26 Kwiecień 2015, 15:42:35 »
manfred, jesteś drażliwy jak panienka "w tym właśnie okresie", zluzuj kolejny raz proszę.
Nie twój smak, rozumiem, chcesz zgłębiać ową technikę to pytaj/czytaj, nie chcesz to po kiego piszesz??

ja wiem, że to tego trzeba dorosnąć (widziałeś gdzieś moje posty piszące jakie gie uzyskuje się z dripa?? a drip to nie moja bajka), masz zadanie domowe - do przemyślenia.

Offline tomazo1974

  • Wiadomości: 174
  • Ekspres: Rocket Giotto, Bialetti Venus
  • Młynek: Wega 5.8 Instant (alias Compak K3 Touch), Porlex Mini
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #363 dnia: 26 Kwiecień 2015, 21:08:18 »
Dziś robiłem kawę w jakiejś podłej kawiarce u moich rodziców. Jedno z głównych spostrzeżeń: albo kawiarka stalowa jest kiepska albo stosowanie indukcji mega utrudnia wyciagnięcie z tego sprzętu tego co najlepsze. Ja niestety mam i stalówkę i indukcję... Nie mowię, że na indukcji nie wychodzi mi dobra kawa, niemniej na gazie łatwość jest dużo większa.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #364 dnia: 26 Kwiecień 2015, 21:31:14 »

PS Wczoraj na rozpoczęcie dnia ta sama kawa zrobiona w ilości ok 500 ml w dripie wyszła jak na tą Brazylię bardzo dobra. Czyli to już kolejny raz w którym utwierdzam w sobie twardą już tezę, że kawiarka to nie moja bajka.
Przecież nie każda kawa musi sprawdzać się w kawiarce. Jeżeli smakuje Ci z  drippera, to korzystaj z tego urządzenia.

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #365 dnia: 26 Kwiecień 2015, 21:34:03 »
Mam stalówkę i alu, obie z Bialetti, obie u mnie na indukcji - smak (poza tym, że stalówka jest mniejsza) taki sam (zdarzało się, że musiałem robić dwie kawki jednocześnie).
Wiele osób twierdzi, że z indukcji jedzenie ma inny smak, nie mam jednoczesnego porównania więc nie mam pojęcia. Wiem jedno - tu inaczej należy
odchodzić się z mocą palnika (szczególnie przy przejściówce).

Offline tomazo1974

  • Wiadomości: 174
  • Ekspres: Rocket Giotto, Bialetti Venus
  • Młynek: Wega 5.8 Instant (alias Compak K3 Touch), Porlex Mini
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #366 dnia: 27 Kwiecień 2015, 08:29:18 »

Wiem jedno - tu inaczej należy
odchodzić się z mocą palnika (szczególnie przy przejściówce).
No właśnie - może tej sztuki jeszcze dobrze nie opanowałem i dlatego widzę różnicę. Choć muszę przyznać, że dziś poranna kawka wyszła całkiem zacna :)

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #367 dnia: 27 Kwiecień 2015, 11:59:21 »
albo stosowanie indukcji mega utrudnia wyciagnięcie z tego sprzętu tego co najlepsze
Stosowanie indukcji bardo ale to bardzo ułatwia zapanowanie nad czasem zaparzania czyli jedną z podstawowych zmiennych przy tej metodzie (obok grubości przemiału) i zapewnia niemal 100% powtarzalność tego parametru i to bez wysiłku. Opanowanie czasu zaparzania i (zwłaszcza) powtarzalności tego parametru na kuchence gazowej jest prawie niemożliwe. Jeśli komuś "wyszła" niedobra kawa z moki to po prostu powinien poćwiczyć z grubością (ewentualnie lekkim ubiciem) i czasem bo zakładam, że takich kawoszy co aluminiową mokę wkładają do zmywarki tu nie ma  ;)

Offline tomazo1974

  • Wiadomości: 174
  • Ekspres: Rocket Giotto, Bialetti Venus
  • Młynek: Wega 5.8 Instant (alias Compak K3 Touch), Porlex Mini
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #368 dnia: 27 Kwiecień 2015, 12:03:54 »
@maro: czyli znowu skrajne opinie :). Jedni mówią, że indukcja, z racji pulsacyjnego podgrzewania, utrudnia inni, że ogólnie jest ok. No i jak żyć ;)?
Inna sprawa, że jak używasz przejściówki to też należy zmodyfikować podejście do tematu, nieprawdaż?

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #369 dnia: 27 Kwiecień 2015, 13:56:15 »
Może problemem kwasiora jest zbyt długi czas zaparzania. U mnie świetnie sprawdza się dawanie do dolnego zbjorniczka gorącej wody, ok. 90°C, drobne mielenie aby na kuchence gazowej uzyskać wypływ naparu po 1:30 min, a proces ekstrakcji kolejne 30-40 sek. Cały proces od postawienia kawiarki na kuchence do schlodzenia kawiarki zamyka się mi w przedziale 2-2:30 min. Gdy proces przeciagalem do 4 minut faktycznie dało się wyczuć kwasiorek;-) Aha, czy jak zacznie wydobywać się napar z komina kawiarki to zmniejszacie płomień na kuchence gazowej czy stosujecie tą samą moc palnika? Pytam sie, bo Arabean na YouTube po wielu testach stwierdził, że używanie przez cały proces stałej, wysokiej mocy palnika daje lepszy, bogatszy napar. Jak uważacie? :-)

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #370 dnia: 27 Kwiecień 2015, 15:02:13 »
Ja zmniejszam.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline zamek Mężczyzna

  • Wiadomości: 177
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #371 dnia: 27 Kwiecień 2015, 16:07:01 »
+1

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #372 dnia: 27 Kwiecień 2015, 16:34:01 »
zmniejszam, też jadę na gorącej wodzie od początku
przejściówka ogranicza mnie do max 4 punktów mocy, finisz jedzie na 1 do 2 pkt. (zależy jak ubiję - widzę to po tempie wypływu).

Offline kawag

  • Wiadomości: 14
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #373 dnia: 04 Maj 2015, 21:38:12 »
Mam zamiar kupić jakąś przyzwoitą kawiarkę. Najprawdopodobniej zdecyduję się na GAT Carmen 6. Czy ktoś może korzystał z takiego modelu i mógłby krótko go zrecenzować?

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #374 dnia: 05 Maj 2015, 10:37:36 »
Mam zamiar kupić jakąś przyzwoitą kawiarkę. Najprawdopodobniej zdecyduję się na GAT Carmen 6. Czy ktoś może korzystał z takiego modelu i mógłby krótko go zrecenzować?

Potrzebujesz kawiarki do palników indukcyjnych? Jeśli tak to polecam Bialetti Kitty. Rozważ też wybór mniejszej kawiarki niż 6tz. Im mniejsza kawiarka tym napar jest po prostu lepszy. W kawiarkach o pojemnośći 6tz w górę moim zdaniem cały proces trwa nieco przy długo i kawa zaczyna się przypalać.

Miałem kilka kawiarek o różnych pojemnościach i moja tradycyjna Bialetti moka express 3tz sprawdza się najlepiej, więc jeśli masz palnik  gazowy lub elektryczny to polecam Ci właśnie ten najbardziej tradycyjny model.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi