Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 463748 razy)

Offline alhambra

  • Wiadomości: 1
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #240 dnia: 01 Styczeń 2015, 21:50:37 »
Witam,
mam dwie kawiarki Bialetti, Kitty i Venus na 2 espresso. Pierwsza ma rok, używana prawie codziennie w pracy, druga około pół roku, codziennie używana w domu. W każdej z nich zawsze zostaje trochę wody na dnie zbiorniczka po zaparzeniu kawy. Wcześniej miałam kawiarki aluminiowe i tego nie było. Ostatnio podczas parzenia kawy Venus wydaje dziwne dźwięki, poza tym jak wlewam do filiżanki zaparzoną kawę, resztka wody pryska mi przez zaworek. Czy to znaczy,że coś się rozszczelniło i kawiarka jest już do wyrzucenia ? Napar wydaje się OK.

Offline shaqks

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: Kawiarka G.A.T Valentine/ Drip Hario 02 / Aeropress / Chemex(NS Aurelia 2)
  • Młynek: Mazzer Luigi Mini(F83e, Anfim Super Caimano, Mazzer SJ)
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #241 dnia: 01 Styczeń 2015, 22:59:47 »
żebym mógł dokładnie ocenić byś musiał wrzucić filmik, ale wydaje mi się, że to o czym piszesz jest całkowicie normalne. Jeżeli przygotowuje się napar tak jak wg wielu się to robić powinno ( zdjęcie z gazu od razu przy pojawianiu się pęcherzyków powietrza "bąbli ")to nie ma szans żeby cała woda przeleciała i zresztą bardzo dobrze. Dziwne odgłosy to odgłos przedostającego się powietrza czy raczej coś jest niedokręcone lub masz zbyt drobno zmieloną kawę ? Nie wiem.

Offline KiT

  • Wiadomości: 587
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #242 dnia: 02 Luty 2015, 14:30:38 »
Pytanie w temacie dystrybucji kawy jeśli można....

 Doskonały balans pomiędzy klarownością naparu, jego gęstością a smakiem znalazłem w punkcie gdzie troszkę grubiej mielę, ale za to ciut ubijam. Z
Czyli początkowa ilość kawy która jest  na równo z brzegiem, (bez tej magicznej górki), ubijam  tak  2-3 mm wgłąb. Potem i tak ona się dekompresuje.

Wszędzie taka operacja nie zalecana, ale szczerze mówiąc rezultaty zachwycają.  Czy na przeszkodzie stoją tylko względy bezpieczeństwa, czy jest coś innego o czym nie wiem?


Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #243 dnia: 02 Luty 2015, 19:33:21 »
Ja bym z tym bezpieczeństwem nie przesadzał. Lekkie ubicie przy grubym mieleniu raczej ręki Ci nie urwie. Tez kiedyś leciutko ubijalem jak jeszcze nie byłem wtajemniczony (albo raczej ześwirowany, bo wiele tajemnic jeszcze się przede mną pewnie nie otworzyło) w kawę :jezyk:
Spróbuje jutro cos takiego, bo jestem juz po półlitrowym cold brew i zaraz będę sączył drugie doppio. A wszystko po przyjściu do domu po 17  :evil:

Offline harkie

  • Wiadomości: 149
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #244 dnia: 02 Luty 2015, 21:37:35 »
Do Ruskich z tego chcesz szczelać???

Skoro-bardzo Tobie ta kawa smakuje, to nie widzę potrzeby zmiany upodobań, tylko po to aby mieć komfort czystej kuchni.
Nie napisałeś jaka kawa w sitku po zaparzeniu. Jak się leje, zwłaszcza jaki jest początek (siła) wypływu na początku parzenia.

Jak już doszedłem do pewnego poziomu przewidywalności, lałem wody do poziomu, a nawet mikromilimetr ponad zawór, bo ciut mniejsza ilość wody dawała mi płyn, który był zbyt "ostry". Nigdy w sitku nie miałem błotka. Więc jeżeli masz w sitku w miarę sucho to chyba jest OK (???).

Mogę tylko przypuszczać, że skoro właśnie ten sposób ci odpowiada, to:
1. Zostaw jak jest. Co najwyżej raz walnie, no i co? Co nie zabije to wzmocni (wg starej zasady).
2. Spróbuj mielenia ciut drobniejszego bez ubijania, dokręcaj, gotuj itp... Bo może ten smak, który teraz osiągasz jest przyczyną, która siedzi właśnie gdzie indziej.

Offline KiT

  • Wiadomości: 587
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #245 dnia: 02 Luty 2015, 22:23:30 »
Ciut drobniejsze,przechodzi mi już w napar, co zmienia smak. Ciastko suche, na dnie trochę czarnawe, nie odchodzi całe fragment środkowy mały bo mały dna zostaje, czyli tam jakby przesuszone w odniesieniu do espresso.

Parzenie bardzo spokojne, przy ubiciu sumarycznie krótsze. Zaczyna się przy 90C temperatura dnia górnego pojemnika i kończy przy 94C.
Trwa około minuty dla 150ml naparu. Przy 94C-95C wyłączam gaz.

Zalewam kawiarkę 100C a nawet ciut cieplejszą wodą z ekspresu. Potem średni ogień przez 2.30min potem minimum i zaczyna się ekstrakcja.

Nie ubita kawa dawała mniej oleisty napar i ekstrakcja zaczynała się szybciej,  przy 88C, była wolniejsza, a kończyła 97C. Kawy to single do Antonio.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #246 dnia: 02 Luty 2015, 22:27:04 »
Mi to nigdy z tego kawa nie smakowała. To jest jednak ciężkie zadanie do opanowania. Już próbowałem z zimną wodą i z ciepłą i mielenie raz takie raz takie ciągle mam smak gumiaka. Dałem sobie spokój.

Offline KiT

  • Wiadomości: 587
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #247 dnia: 02 Luty 2015, 22:34:01 »
No patrz, a ja odwrotnie, przyznam się, że zawsze traktowałem kawiarkę jako zamiennik, niemniej jako urządzenie dość popularne w mojej rodzinie, zmusiła mnie w końcu do przyjrzenia się jej z bliska. Ściągnąłem właścicieli ze sprzętem, napełniłem kilka razy kawą  okupując 3/4 płyty gazowej i finał na tyle mnie zaskoczył, że poszedłem kupić model GAT który mnie najbardziej zaskoczył smakiem. A okazja była, bo moja stara po inspekcji wnętrza wylądowała w śmietniku (ktoś ją na zakończenie rejsu umył słoną wodą - a była alu).

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #248 dnia: 02 Luty 2015, 22:43:00 »
Ja mam tez jakaś bialetti venus czy jakoś tak. W sumie to kupowałem kierując się wzornictwem. Dziś wolałbym dołozyć i kupić hemex. Jednak przelewówki to jest to co uwielbiam najbardziej.

Offline harkie

  • Wiadomości: 149
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #249 dnia: 02 Luty 2015, 22:45:00 »
No i mi się wydaje, że właśnie teraz masz to co powinno być. Co prawda bym się zastanawiał nad tym nieco krótszym parzeniem. Czy aby tam się nie zbiera zbyt duże ciśnienie, ale parzy się spokojnie (na początku bez plucia), to nie powinno być obaw. Albo tym przesuszonym fragmencie na dnie, może właśnie ciśnienie, tym bym się jednak nie martwił i dla mnie jest to zdrowy objaw (znaczy lepiej niż gdyby było mokro). Całe ciastko chyba nie odleci, bo kawa nie jest ubijana. Ale to tylko takie moje gdybanie.

Ważne, że na razie niczego potencjalnie złego nie zauważyłeś i rezultat jest zadowalający. Reszta to już sekrety konstrukcji, materiału i parzenia.

Oleisty - to stwierdzenie mi przypomniałeś. Kawiarka taki chyba powinna dawać napar?

Offline KiT

  • Wiadomości: 587
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #250 dnia: 02 Luty 2015, 22:51:21 »
No to zostawiam tak jak jest.

Dzięki za pomoc.


Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #251 dnia: 02 Luty 2015, 23:32:41 »
Zalewam kawiarkę 100C a nawet ciut cieplejszą wodą z ekspresu.
Jakim cudem ? ???

Offline KiT

  • Wiadomości: 587
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #252 dnia: 02 Luty 2015, 23:36:35 »
Leje z boilera HX jak mam malo czasu rano, a rano przewaznie mam malo czasu...

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #253 dnia: 02 Luty 2015, 23:48:09 »
Ale wodę cieplejszą niż 100 st. C?

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #254 dnia: 02 Luty 2015, 23:49:44 »
No 101 st C :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi