Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 463772 razy)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1515 dnia: 24 Marzec 2022, 21:20:52 »
W kawiarce Venus 2 tz (10g. kawy) po 1 min. było 71*C, a po 2,5 min 74,5*C mierzone elektronicznym termometrem igłowym do mięsa.
Po tym czasie temp. zaczęła spadać.
A jakby nalać gorącej wody do górnej części kawiarki, odczekać chwilę i wytrzeć do sucha, zakręcić i dopiero postawić na ogień? Tak się zastanawiam w kwestii temperatury naparu, czy byłoby to działanie pozytywne czy ambiwalentne :mhh:

Dzisiaj nie miałem przyjemności skosztowania czarnej z Venus  :-(
« Ostatnia zmiana: 24 Marzec 2022, 21:23:00 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline cezary.pl

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Superkop + inne alternatywne urządzenia.
  • Młynek: Comandante C40 MK4 + Red Clix, G-micron DLC
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1516 dnia: 24 Marzec 2022, 21:33:27 »
@GostRado
Też czasami przelewam wrzątkiem górną część kawiarki. Z 60 ml naparu szybko odbierane jest ciepło do metalu.
Ostatnia dzisiaj kawka, od końca ekstrakcji 58*C wygrzałem przez 2' 50" do 66*C Woda do kociołka 23*C
Jak widać ciężko jest o powtarzalność procesu.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1517 dnia: 25 Marzec 2022, 12:54:08 »
Możesz mi wytłumaczyć @cezary.pl po co to grzanie? Kawa o temperaturze ok. 60 stopni jest idealna do tego żeby nalać ją do filiżanki i wypić bez czekania. Napar o temperaturze ok. 40 stopni jest optymalny, aby sensorycznie nacieszyć się smakiem i aromatem.

Offline cezary.pl

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Superkop + inne alternatywne urządzenia.
  • Młynek: Comandante C40 MK4 + Red Clix, G-micron DLC
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1518 dnia: 25 Marzec 2022, 16:28:34 »
Po prostu lubię kawę gorącą i taką siorbać na początku małymi łyczkami. To takie przyzwyczajenie z czasów gdy pijałem fusiarę zaraz po zalaniu jej wrzątkiem :-)

Temperatury z dzisiejszego parzenia Venus 4 tz
60*C po ok. 1,5 min 79*C
Zwiększyłem też dozę z 19g na 20g,  -większy opór kawowego ciastka = wyższe ciśnienie = wyższa temp.

Offline nicityle Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1519 dnia: 29 Marzec 2022, 14:20:06 »
Hej!

Część baristów poleca, by na kawę nałożyć papierowy filtr od aeropressa, by nie mieć pyłu w kawiarce na górze.
Czy to nie zmienia smaku kawy? Czy do Bialetti 3tz będzie pasować?

Pozdrawiam.
Dawid.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1520 dnia: 31 Marzec 2022, 00:57:22 »
Możliwe, że zmienia smak. Nie próbowałem zaparzać tak kawy, ale sprawdzałem sam filtr od AP i do mojego, Bialletti 3tz, wchodzi idealnie.

Offline Coil Mężczyzna

  • Wiadomości: 203
  • Ekspres: La Spaziale S1 Mini Vivaldi, Moka, Drip
  • Młynek: BB005, F83E
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1521 dnia: 31 Marzec 2022, 11:28:21 »
Według mnie nie zmienia. Jeśli używam kawiarki zawsze wkładam filtr do AP - do różnych kawiarek i różnych rozmiarów, nigdy nie zauważyłem żadnych "papierowych" akcentów. Inna sprawa, że zawsze przepłukuję filtr wodą ale ktoś na forum pisał, że nawet tego nie robi i jest OK.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1522 dnia: 31 Marzec 2022, 12:02:56 »
@Coil mielisz grubiej czy tak samo jak bez filtra? W to, że smak zmieni się od papierka, to nie wierzę, ale zapewne zmienia się trochę ekstrakcja, a to już może zmienić realnie smak.

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1142
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1523 dnia: 31 Marzec 2022, 12:23:53 »
Według mnie nie zmienia. Jeśli używam kawiarki zawsze wkładam filtr do AP - do różnych kawiarek i różnych rozmiarów, nigdy nie zauważyłem żadnych "papierowych" akcentów. Inna sprawa, że zawsze przepłukuję filtr wodą ale ktoś na forum pisał, że nawet tego nie robi i jest OK.

Wydaje się być bardziej "klarowna" nie wiem czy to dobre określenie, bo zazwyczaj i tak wychodzi "smoła".
Też moczę, po czym przyklejam mokry filtr do sitka i uszczelki i delikatnie skręcam całoś .
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Coil Mężczyzna

  • Wiadomości: 203
  • Ekspres: La Spaziale S1 Mini Vivaldi, Moka, Drip
  • Młynek: BB005, F83E
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1524 dnia: 31 Marzec 2022, 12:38:16 »
Nie mielę grubiej, rzekłbym nawet, że zakładając 0 jako punkt odniesienia mielenie do kawiarki to odchylam -1 lub nawet -2 w stronę drobniejszą. Kawę z moki pijam na tyle rzadko, że nie eksperymentuję z przemiałem. Ot, robię, żeby się napić  [emoji38]

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1525 dnia: 31 Marzec 2022, 13:07:40 »
Spróbowałem przed chwilą z filtrem i mam mieszane uczucia. Nie zauważyłem ani specjalnej klarowności w naparze, ani w smaku. Napar wyszedł bardzo mętny, specjalnie w szklanej filiżance piłem. Zmieliłem tak samo jak zazwyczaj do moki tj. tak żeby poszczególne cząsteczki były oddzielne i nie szczepiały się. Umownie można powiedzieć, że jak drobna sól. Przy parzeniu dłużej woda się przebijała żeby napar zaczął wypływać. Tak samo jest obecny specyficzny posmak i aromat kawy parzonej w kawiarce. Pomimo tego, że jest wyczyszczona. Kiedyś byłem do tego przyzwyczajony, ale od kiedy robię skoncentrowaną kawę w AeroPressie, jakoś moka każde starcie przegrywa.
« Ostatnia zmiana: 31 Marzec 2022, 13:11:05 wysłana przez krystians »

Offline Johnny_Malini Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: V60, AP, FP, Chemex, kawiarka, tygielek, Brewista Smart Dripper, Clever Dripper
  • Młynek: Comandante C40 MK4 <- 1Zpresso Q2 <- Hario Skerton Plus
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1526 dnia: 31 Marzec 2022, 18:25:51 »
krystians,
a podzielisz się swoim przepisem na skoncentrowany AP? Chętnie bym wypróbował i porównał z kawiarką.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1527 dnia: 01 Kwiecień 2022, 10:23:50 »
A już gdzieś w wątku o AP podawałem. W skrócie:
- ustawienie normalne na filiżance, przelewam ok 50 g gorącej wody, którą wylewam
- kawa do espresso,  przemiał: trochę grubszy niż do espresso, ,
- 17 g,
- woda ok 93 stopnie,
- 10 sekund intensywnego mieszania  góra-dół
- ok. 100 g gorącej wody i zatykam,
- w 45 sekundzie zaczynam przeciskać do samego końca.

Jeśli kawa jest bardzo twarda/jaśniej wypalona, to nalewam więcej wody i dłużej zaparzam.

Co do moki zastanawiałem się skąd może brać się ten charakterystyczny aromat. Zacząłem analizować czy jest jakieś miejsce, którego nie wyczyściłem i znalazłem. Wnętrze lejka na kawę. Włamałem się do niego, a moim oczom ukazał się kleisty mrok. Więc wymyłem, gąbka z wodą spokojnie dały sobie radę. Po złożeniu nie jest już takie piękne jak było, ale kawiarka działa ok.  Zrobiłem kawę i od razu lepiej, przy czym zrobiłem bez filtra.  Faktycznie nieco drobinek kawy się wtedy przedostaje. Jednak jakiejś kolosalnej różnicy nie widać  Dziś spróbuję jeszcze raz z filtrem i zobaczę jak teraz wyjdzie. 

Poniżej załączam fotkę jaka jest różnica na końcu filiżanki. Z lewej z filtrem od AP, z prawej normalnie. Gdy były pełne obie były mętno-brązowe zero przejrzystości.
« Ostatnia zmiana: 01 Kwiecień 2022, 10:41:24 wysłana przez krystians »

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1528 dnia: 01 Kwiecień 2022, 13:37:17 »
Wnętrze lejka na kawę

noooo to jest najgorsze miejsce kawiarki, w tunel/lejek w górnej części jeszcze da se wcisnąć jaką szmatkę ale to co jest pomiędzy rurką a sitkiem jest trudniej się dostać jak do <a z kilka wymyśliłem już porównań, wszystkie świńskie a niektóre nawet polityczne;) >

Ja czasami wkładałem go do zmywarki, dużo nie przepłucze ale trochę tym jednak silnym detergentem. Sitka z FP tak można do błysku domyć, czy tu to co dawało to chyba na wiarę brałem :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1529 dnia: 01 Kwiecień 2022, 15:21:10 »
Mam nawet pomysł na prosty przyrząd do czyszczenia tego sitka od spodu i lejka. Jednak nie mam teraz czasu konstruować tego i szukać elementów, więc się włamałem. Muszę powiedzieć, że po dzisiejszej próbie z filtrem papierowym, jest dużo lepiej. Nawet nie sądziłem, że to tyle zmieni, no i nie ma tego specyficznego kawiarkowego zapaszku. Ten górny tunel czyści się z łatwością małą szczotką do czyszczenia akcesoriów dziecięcych. Jednak porównując zaparzenie na tym samym mieleniu, bez filtra jest więcej owocowości, z filtrem jest o dziwo lepsze body, ale też napar bardziej czekoladowo-karmelowy. Możliwe że regulując przemiałem da się zbliżyć z rezultatami, choć zdaje się, że z papierkiem jest albo wyższa temperatura ekstrakcji albo wyższe ciśnienie, albo jedno i drugie.

Po wyczyszczeniu lejka zarówno bez filtra jak i z filtrem smakował mi napar. Osobiście wolę nieco owocowości, więc bez filtra przypadł mi bardziej do gustu.

EDIT: Tak mi się wydawało, że kiedyś dość dokładnie Hoffmmann to sprawdzał i znalazłem poniżej. Wydaje się, że jego obserwacje są zbieżne z moimi w kwestii użycia papierka.
https://youtu.be/zK0F5PqJ1Gk?t=1161
« Ostatnia zmiana: 01 Kwiecień 2022, 16:22:06 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi