Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 463780 razy)

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 59
  • Ekspres: Kazak Rota 2, Bialetti Moka Induction, Aeropress
  • Młynek: 1Zpresso JX-Pro, K-Max
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1365 dnia: 26 Maj 2021, 20:46:06 »
ok, to wygląda na to, że jeszcze trochę wytrzyma.

Odnośnie zmiany dozy to właśnie zszedłem z 18-19g na 16g i kawa wyszła kwaśna, jutro będę próbował na trochę drobniejszym przemiale.
Swoją drogą zdziwiłem się, że dozą do kawiarki też się balansuje. Zawsze wychodziłem z założenia, że sitko ma być pełne i tyle.

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 403
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1366 dnia: 26 Maj 2021, 22:12:11 »
Oczywiście, że się balansuje: rodzajem kawy, dozą, przemiałem, ewentualnym lekkim uklepaniem oraz poziomem wody - czasem nalanie [wbrew instrukcji hehe] wyraźnie nad zaworek drastycznie poprawia ekstrakcję i smak. Ja nawet wymieniałem koszyki, bo zmiana długości rurki dawała wielką zmianę.

Moje doświadczenie mi mówi, że dobre ustawienie/wyczucie danej kawiarki jest co najmniej tak samo skomplikowane jak ustawienie ekspresu ciśnieniowego, poważnie...

Czego nie ułatwia fakt, że nawet Bialetti bywają źle skonstruowane - za krótka/długa rurka, za nisko zaworek itd.

Warto wychodzić od ratio ok 1:5 [małe kawarki] - 1:6 [średnie[ - waga ziaren/waga uzysku - przy równej i w marę wolnej ekstracji bez prychania. Jak się uzyska taki wynik - to można zacząć szlifować smak, stężenie itd.
« Ostatnia zmiana: 26 Maj 2021, 22:14:47 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 59
  • Ekspres: Kazak Rota 2, Bialetti Moka Induction, Aeropress
  • Młynek: 1Zpresso JX-Pro, K-Max
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1367 dnia: 28 Maj 2021, 18:31:53 »
Bardzo cenna uwaga odnośnie proporcji, przypadkowo okazało się, że w mojej kawiarce lejąc od razu pod zaworek wychodzi napar=~5 x kawa
Niemniej dalej trudno mi otrzymać napar w którym nic mi nie przeszkadza.
Powiedzcie mi proszę, jak rozróżniacie kiedy napar jest zbyt esencjonalny, a kiedy zbyt gorzki? Dobrze myślę, że to pierwsze można zniwelować mniejszą dozą kawy, a drugie grubszym przemiałem?

Słowian

  • Gość
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1368 dnia: 28 Maj 2021, 20:09:38 »
Czego nie ułatwia fakt, że nawet Bialetti bywają źle skonstruowane - za krótka/długa rurka, za nisko zaworek itd.
Po czym rozpoznać, źle skonstruowaną kawiarkę, jest jakiś wzorzec tego urządzenia?
Warto wychodzić od ratio ok 1:5 [małe kawarki] - 1:6 [średnie
W wątku który wystartował w 2013 roku temat ratio pojawia się sporadycznie, raczej jako eksperymenty użytkowników niż wytyczne do użytkowania.
Kawiarka jest prostym urządzeniem, żeby je opanować potrzeba trochę zachodu ale bez przesady. Tak jak w instrukcji: sitko do pełna, woda do zaworka i tyle po co bardziej komplikować? Moim zdaniem dobra kawa, grubość zmielenia i jakość przemiału są tu najważniejsze, a uzysk, ratio zależą od producenta i modelu jaki posiadamy.
« Ostatnia zmiana: 28 Maj 2021, 20:13:35 wysłana przez Słowian »

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 403
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1369 dnia: 28 Maj 2021, 20:48:28 »
Mylisz się.
Jeden przykład: jeden z modeli stalowych Bialetti po zalaniu pod zaworek daje małą ilość gęstego, przeparzonego i zapylonego naparu. Na Amazonie połowa ze opinii negatywnych, że gorzka kawa i mało. Kawiarka przestała być produkowana, może słabo szła. Jeden gościu tam napisał, że on leje dużo więcej wody i jest OK.
Ja kupiłem ten model za ułamek ceny powystawowy, bo ma wesołe kształty :taktak:
I rzeczywiście - napar maskra. Powód? Zaworek za nisko znacznie - na oko to było widać w porównaniu do innych. Ustaliłem odpowiednią ilość wody i jest napar BDB w smaku - ratio 1:5

W innej kawiarce skróciłem rurkę o 1 cm i istotna poprawa ekstrakcji i smaku :taktak:

Można jeść drobiowe parówki, można jeść swojskie kabanosy - wszystko wejdzie. ;) Ale to forum to chyba dla ludzi troszkę szalonych na punkcie cyzelowania szczególików, prawda?  :evil:
« Ostatnia zmiana: 28 Maj 2021, 20:51:00 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Słowian

  • Gość
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1370 dnia: 28 Maj 2021, 22:17:41 »
Widocznie miałeś pecha trafić na popsute/wybrakowane egzemplarze. W moim przypadku złe przygody z kawiarkami były następstwem bardzo tanich zakupów made in china. Po zakupie bialetti problemy się skończyły. Model o którym piszesz to poprostu niewypał, został wycofany i po kłopocie, nie tylko w świecie kawy trafiają się buble.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1371 dnia: 28 Maj 2021, 22:56:50 »
Przykładowo kupiłem ekspres XXX, kawa smakuje z niego tak, że mogła by inaczej, jak to zmienić? I worek się rozwiązał: zmień sitko/prysznic, dodaj pid, ustaw opv itp. itd... Nie zauważyłem żeby ktoś napisał: nic nie zmieniaj, przecież to XXX i kawa z niego tak ma smakować.

Założmy, że mamy te same sprzęta, tj młynek i kolbę oraz tę samą kawkę, wodę a różnica między nami jest taka, że Ty będziesz się opierał na wyposażeniu fabrycznym, a ja doposażę i dokupię sobie wszystko, co uznam za pomocne. Myślisz, że espresso Twoje i moje będzie miało takie same dobre parametry?
》tertium non datur《

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 403
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1372 dnia: 28 Maj 2021, 22:59:05 »
Może rzeczywiście robię z igły widły i dzielę włos na czworo :)
A mam teraz już tylko stalowe Bialetti - 6tz, 4tz, 2tz, 1tz. I na tym musi być koniec. ;)

Ale jednak można w znaczący sposób poprawić jakość napoju modyfikując przemiał, ilość wody itd. W zakresie espresso ludzie widzą rewolucje po 123 zamieszaniach sputnikiem, zamiast po 122.  :lol2:Choć człowiek wszystko może sobie wmówić i w UFO uwierzyć. ;)
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Słowian

  • Gość
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1373 dnia: 29 Maj 2021, 10:49:42 »
@Miro Miro nie miałem absolutnie zamiaru komuś udowadniać, że się myli ani na siłę wciskać swoich racji. Mamy odmienne podejście do tematu, u Ciebie precyzja i zaawansowane eksperymenty z kawiarką a u mnie pozostanie przy prostocie która też daje bardzo zadowalające efekty. Dzięki temu odsłaniamy dwie strony medalu co wydaje mi się wyjdzie na dobre użytkownikom tego sprzętu ;)

@GostRado użyłeś fragmentu mojego posta sprzed kilku miesięcy, kiedy rozmowa toczyła się na zupełnie inny temat i jak widać nawet nie do końca go zrozumiałeś. Wycięty z kontekstu miał Ci chyba posłużyć do wszczęcia kolejnej błyskotliwej dyskusji. Wnosi to cokolwiek do aktualnie prowadzonej konwersacji, czy po prostu liczba postów na dzień musi się zgadzać? (pytanie retoryczne)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1374 dnia: 29 Maj 2021, 10:59:52 »
użyłeś fragmentu mojego posta sprzed kilku miesięcy, kiedy rozmowa toczyła się na zupełnie inny temat i jak widać nawet nie do końca go zrozumiałeś.

Teraz widzę, że nasz system forumowy przekierował mnie w ten akurat dzień. Napisałem komentarz i poszło. Bardzo Cię przepraszam za ten niemerytoryczny komentarz.

Ale z drugiej strony, przeczytawszy teraz tę stronę,  to co miałeś na myśli pisząc w kontekście do wcześniejszych komentarzy:

"Widocznie nie każda kawa nadaje się do tego, żeby dodatkowo potraktować ją w kawiarce filtrem. Dla mnie to indywidualna kwestia.
Argument, że nie bo to przecież kawiarka jest mocno ortodoksyjny  Ile mamy na forum tematów o pogoni za kawowym króliczkiem, większość?

Przykładowo kupiłem ekspres XXX, kawa smakuje z niego tak, że mogła by inaczej, jak to zmienić? I worek się rozwiązał: zmień sitko/prysznic, dodaj pid, ustaw opv itp. itd... Nie zauważyłem żeby ktoś napisał: nic nie zmieniaj, przecież to XXX i kawa z niego tak ma smakować.

Każdy ma swojego własnego, kawowego króliczka
"

??
« Ostatnia zmiana: 29 Maj 2021, 11:11:41 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Słowian

  • Gość
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1375 dnia: 29 Maj 2021, 12:50:00 »
W skrócie chodziło mi o to, że w celu uzyskania lepszej kawy kawiarkę można próbować modyfikować (w tamtym przypadku filtrem od aeropresu), podobnie jak dużo droższe i bardziej skomplikowane maszyny.
« Ostatnia zmiana: 29 Maj 2021, 12:52:34 wysłana przez Słowian »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1376 dnia: 29 Maj 2021, 12:57:12 »
Okay, bo już chciałem Cię zaprosić do siebie, abyś się wykazał zrobieniem espresso na moich maszynach przy użyciu fabrycznego wyposażenia, a w szczególności plastikowych tamperów odpowiednio 49 i 58mm.
》tertium non datur《

Offline hergar Mężczyzna

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Kawiarka, aeropress
  • Młynek: KAZAK TURA 3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1377 dnia: 31 Maj 2021, 15:31:33 »
Myślę, że kawiarka jest na tyle nieskomplikowanym urządzeniem, że wielkie modyfikacje nie są potrzebne. Sam używam filtrów aero. Mam kawiarkę Bialetti aluminiową 6tz. ostatnio po prostu zacząłem ważyć ile wody wlewam i ile dostaję naparu. Najlepsze rezultaty są przy 180 ml do kawiarki (wstępnie podgrzana) 35 g kawy drobne mielenie (8 na Kazak Tura) kawy wychodzi 120-125 ml i jest idealnie. Zwłaszcza z Tanzanią Finagro  z Euro Cafe. Najlepsza modyfikacja to kontrola ilości wody i naparu :)
Poczuj strach i zrób to mimo wszystko.

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 403
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1378 dnia: 31 Maj 2021, 19:31:47 »
 ::)No właśnie ciągle to mówię - ilość wody odpowiednia. Ale też mielonki, żeby woda z odpowiednią siłą się przez nią przeciskała. Prawie zawsze będzie ok - jeśli damy bez ubijania lub leciutko uklepane pełne sitko. Ale można trochę modyfikować, żeby modyfikować intensywność naparu.
Tak samo można modyfikować przemiał - grubość przemiału plus ilość mielonki reguluje gęstość i kwaśność/gorzkość naparu.
To proste sprawy.
A w zasadzie wystarczy na paru próbach ustalić ile wody dla danej kawiarki, ile kawy, jak z grubsza grubo i gra. Potem już nie trzeba modyfikować - jak piszesz. Chyba że chcemy się bawić w niuanse smakowe.

Tylko czasem jest zła konstrukcja kawiarki, ale o tym już pisałem.

A teraz ciekawostka. Dziś postawiłem z zimna wodą na płycie omyłkowo ustawionej na bardzo słabe grzanie. I super efekt, bez żadnego pilnowania itd. Po kilku minutach się nagrzała na tyle, że woda bardzo wolniutko się przesączył do góry. Proporcje kawy i wody dałem jak zawsze. Zazwyczaj otrzymuję z tej kawiarki 57-58 gramów bez piany. Tym razem ekstrakcja była tak wolna i delikatna, że przelało się 60 gramów praktycznie bez prychania - słabe ciśnienie nie pozwoliło - chyba - najgorszemu syfowi z pianą na koniec się przecisnąć - bo jak kiedyś ważyłem, to z pianą wychodziło 62-63 gramy.

Ale kichać gramy i to, czy piana przeszła czy została - liczy się efekt, smak. Ekstrakcja sama ustała całkowicie - zdjąłem, skosztowałem - i super - na pewno nie gorszy smak niż przy wszystkich czarach-marach :taktak:

A co najlepsze napar bardzo klarowny, bez pyłu - choć użyłem gotowej mielonki Bialetti, która przy typowej metodzie z podgrzewaniem wody, stawianiem na bardzo ciepłej płycie, szybkim przerywaniem ekstrakcji przed pianą czasem mi dawała znacznie bardziej zapylony i nawet jakby "przepalony" napar.

Szok :o

Powtórzyłem to już świadomie używając kawy przeze mnie zmielonej - efekt równie dobry!

Czyżby te wszystkie receptury powtarzane na forach i YT to były zwykłe mity albo wydziwiania, żeby było o czym filmiki na YT kręcić?

Tymczasem wystarczyło odpowiednio dobrać ilość wody, mielonki, do tego zimna woda i na ledwo ciepłą płytę, zamknąć wieczko i zapomnieć - wrócić po 10 minutach i pić... :lol2:
« Ostatnia zmiana: 31 Maj 2021, 19:38:51 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1379 dnia: 31 Maj 2021, 21:13:22 »
Zaczynając z zimną wodą temperatura zaparzania będzie niższa. Ekstrakcja zacznie się przy ok. 60 stopniach. Przy ciemniejszych paleniach nie musi wyjść wcale gorzej. Zwłaszcza, że kompensowałeś to dłuższym procesem zaparzania. Jeżeli wcześniej zalewałeś wrzątkiem, to nie dziwię się, że taka Bialetti wychodziła przepalona. Wydaję mi się, że te przepisy są bardziej pod jasne palenia. Z moich zabaw kawiarkowych wnioski mam takie, że jeżeli pozna się dobrze wpływ poszczególnych zmiennych na ekstrakcję i zależności pomiędzy nimi, to smaczną kawę można uzyskać na bardzo dużo sposobów.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi