Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 463900 razy)

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 403
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1350 dnia: 07 Maj 2021, 00:16:27 »
Pojemność 1tz nie jest precyzyjnie ustalona - to nie jest ścisła norma - jednakowa dla wszystkich modeli kawiarek. 1tz to z grubsza 30 g uzysku - ze sporymi widełkami. Zazwyczaj ludzie się z tym godzą - i producenci, i użytkownicy. To tak samo jak z espresso - pojedyncze jest z ok. 7-10 gramów ziarna, ma ratio 1:2-1:2.5 itd. Szerokie widełki.

Irytujące, utrudniające wybór modelu właściwego dla danego użytkownika jest coś innego - ilość wody odnośnie konkretnego modelu/jego wielkości podawana przez producenta czasem się zgadza z realną ilością wody - mierzoną przez użytkowników, a czasem się mocno nie zgadza.
« Ostatnia zmiana: 07 Maj 2021, 00:22:36 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline szarud Mężczyzna

  • Wiadomości: 175
  • Ekspres: Phin, V60, Clever Dripper, kawiarka, AP
  • Młynek: KM3873
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1351 dnia: 07 Maj 2021, 00:21:30 »
Zgadzam się, jeśli są różni producenci. Firma A może mieć tz=30ml, a firma B=45. Nie powinno tak być, ale ok. Ale gdy jeden producent ma różne tz, to coś nie halo. Gdyby Bialetti była niemiecką firmą, to pewnie by tak nie było. ;)

Co do drugiego akapitu 100% racji :)

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1352 dnia: 07 Maj 2021, 01:08:26 »
Ale co wy w ogóle rozkminiacie tutaj :D
Przecież nie tak działa fizyka, że wystarczy pomnożyć 30ml i Ci magicznie wychodzi receptura na każdą kawiarkę, tu się zmieniają wielkości poszczególnych elementów, grubość rurki, wielkość sitka, srednica dolnej czesci, inaczej metale ciepło przewodzą, niektóre kawiarki są ze stali inne z aluminium, a jeszcze na samym końcu jest firma która ciągle wypuszcza nowe i (mam nadzieje) ulepszane wersje, wszystko to żeby wasza kawa była jak najsmaczniejsza, a wy na poważnie narzekacie ze w roznych modelach są rózne parametry :D

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 403
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1353 dnia: 07 Maj 2021, 08:04:13 »
Zgadzam się, lordlolek, właśnie w tym duchu pisałem wcześniej. Ja bym tylko chciał, żeby producent podawał poprawne pojemności konkretnych modeli, nic więcej.
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1354 dnia: 07 Maj 2021, 09:02:04 »
Tak, to jest dziwne. Ciągle się zastanawiam czy może to nie jest tak że sugerują tyle wody, a nie piszą ile się zmieści. Np w brikka albo mukka wody nie leje się pod zaworek tylko wg miarki. No ale to tylko domysły.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1355 dnia: 07 Maj 2021, 14:21:11 »
A nie lepiej po prostu patrzeć na oznaczenie 3tz, 6tz itd. itp. i mnożyć to przez 30-35ml?
Mnie jako użytkownika kawiarki w zasadzie nie interesuje ile wody wleje, a ile kawy otrzymam.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Słowian

  • Gość
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1356 dnia: 07 Maj 2021, 15:33:04 »
A nie lepiej po prostu patrzeć na oznaczenie 3tz, 6tz itd. itp. i mnożyć to przez 30-35ml?
Mnie jako użytkownika kawiarki w zasadzie nie interesuje ile wody wleje, a ile kawy otrzymam.
I to jest prawidłowe podejście do tematu, popieram:)

Offline rummelsburger

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Bialetti 3tz, Chemex
  • Młynek: Kinu Phoenix
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1357 dnia: 20 Maj 2021, 10:16:56 »
Chciałbym dodać do tematu swoje doświadczenia z Bialetti 3tz.
Po lekturze połowy wątku i zebraniu notatek przystapiłem do tworzenia receptury na kawiarce.
Testowałem poniższe zmienne:

-woda ilość
tutaj okazało się, że im mniej wody w zbiorniczku , tym gorszej jakości napar. do receptury wybrałem lanie wody nieco pod poziom.

-woda temperatura
brak zauważalnych różnic dla wody gorącej czy ciepłej

-rozmiar przemiału
tutaj wiadomo - super ważne, kierowałem się zasadą że im ciemniej palone tym rozmiar niższy

-doza
Doza okazała się najważniejszym elementem receptury!
Mimo kombinowania z wodą i rozmiarem przemiału, w filiżance nadal było zbyt dużo przepalonych smaków. Zmniejsze nie dozy z 18g do 16g zdziałało najwięcej i od tamtej pory jestem z kawiarki zadowolony.

Kawa świeżo mielona na Kinu i zakupiona w lokalnej palarni.

Główny wniosek - nie ubijajcie w sitku za dużo :)

Smacznej kawy wszystkim :szampan:




Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 403
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1358 dnia: 20 Maj 2021, 14:09:31 »
Słuszne i cenne uwagi. Zmiana ilości mielonki o 0.5-1 grama oraz zmiana grubości mielenia o 1-2 kliki potrafi zmienić ledwo pijalny czy taki sobie żurek w przepyszny napój - smakowo niewiele albo i wcale ustępujący wg mnie dobremu espresso [oczywiście mający mocno odmienny charakter].

Podejrzewam, że większość ludzi podchodzi do tego na luzie i zupełnie nie wykorzystują wielkiego potencjału kawiarek.

Z tą temperaturą wody po  paru latach używania też się w sumie zgadzam - ma to co najwyżej niewielki wpływ. Czyżby kolejny mit?

Za to, jak piszesz, mega ważny jest poziom wody w zbiorniku - moje doświadczenie mi mówi, że niestety często trzeba lać nad zawór lub do jego połowy - Baletti niedbale kalibruje pod tym względem swoje maszynki.

Np. niedawno kupiłem powystawową 1tz ze stali nierdzewnej - już jej nie robią, bo było masa negatywnych opinii. No i rzeczywiście - po nalaniu pod zawór kawiarka zawsze z wielkim bólem wycisnęła [w zależności od stopnia zmielenia]  20-25 gramów przeparzonego gorzkiego syfu. Pod zawór mieści się 55 gramów wody. Metodą prób i błędów doszedłem do 85 gramów wody na dole, określiłem też ilość mielonki i ekstrakcja jest ok, a napar jest super - jest go ok. 44-50 gramów i ma bdb ratio ok. 1:5.5. No, może wybuchnie :mrgreen:

Okazało się zatem, że to kawiarka realnie 3/4 tz [samo sitko jest tylko nieznacznie mniejsze od 2tz], a nie 1tz, a zaworek jest umieszony nieproporcjonalnie nisko.
« Ostatnia zmiana: 20 Maj 2021, 14:11:44 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 403
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1359 dnia: 25 Maj 2021, 12:27:31 »
Panowie, czy ktoś ma precyzyjną suwmiarkę elektroniczną i może zmierzyć, jaką grubość ma blacha górnego filtra - najlepiej zmierzyć grubość rantu. Chodzi mi o ten filtr mocowany uszczelką, nie sitko-koszyk. W dowolnej kawiarce - ale najlepiej stalowej ok. 4-6 tz.

Ile to ma: 0.5 mm? 1 mm?
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1360 dnia: 25 Maj 2021, 14:07:00 »
na bialetti brikka wyszło mi ~0.6mm, dokładniej nie szafnę, bo mam nieco rozchwianą suwmiarkę, no ale daleko do 1mm, tylko jakie to ma znaczenie? skoro dociska się je gumową/silikonową uszczelką, chyba że gwintu w kawiarce brakuje? ale tam i tak zawsze jest jeszcze rant z kawiarki dookoła niego, hmmm

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 403
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1361 dnia: 25 Maj 2021, 14:30:09 »
Bardzo Ci dziękuję :)

Mnie ten pomiar był potrzebny do czegoś innego. Bo będę konstruował podwójną wylewkę do ekspresu Rota i podkładka stalowa o grubości filtra z kawiarki wydaje mi się idealna pod względem grubości i wytrzymałości jako element mocowania tej wylewki :) Dlatego musiałem wiedzieć, jaką podkładkę zamówić w necie.

A co do kawiarek - ostatnio tak samo zaparzyłem kawę mieloną Bialetti - dedykowaną d kawiarek oraz zmieloną do podobnego grindu przeze mnie w młynku JE Plus podobnie ciemną kawę. Pomijając smak - poziom zapylenia naparu różni się porażająco - napar na mielonce Bialetti mętny i czuć ten pyłek jak diabli - napar na mielonej w JE 3 razy bardziej klarowny, "oleisty" w wyglądzie.

Szok - skąd taka różnica? Bialetti mieli tandetne ziarna czy ma liche młyny? :o
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 59
  • Ekspres: Kazak Rota 2, Bialetti Moka Induction, Aeropress
  • Młynek: 1Zpresso JX-Pro, K-Max
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1362 dnia: 25 Maj 2021, 20:26:05 »
Szanowni, mam pytanie odnośnie konserwacji, skąd wiecie, że uszczelka w kawiarce nadaje się do wymiany? Ile mnie więcej Wam wytrzymuje?

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1363 dnia: 26 Maj 2021, 09:27:50 »
Szanowni, mam pytanie odnośnie konserwacji, skąd wiecie, że uszczelka w kawiarce nadaje się do wymiany? Ile mnie więcej Wam wytrzymuje?

Ja wymieniłem jak mi się wyraźnie odbarwiła i nie mogłem domywać drobinek kawy które się w nią wbijały, była już odkształcona. Wymień też, jeśli zobaczysz że klarowność kawy spadła.
Jeśli po każdym użyciu wyciągasz uszczelkę i ją myjesz to powinna spokojnie ze dwa lata wytrzymać, ale wszystko zależy od tego jak używasz i jak często robisz kawę

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1364 dnia: 26 Maj 2021, 13:21:06 »
z doświadczenia najważniejsze jest mycie i zostawianie do wysuszenia, wtedy wytrzyma spokojnie te wspomniane dwa lata przy codziennym przygotowywaniu kawy
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi