Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 463717 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1245 dnia: 17 Listopad 2020, 20:55:41 »
delikatnie stukam żeby to się ułożyło, wyrównuje do krawędzi i w ogóle nie ubijam.
:) Jak stukasz to rozumiem, nie ubijasz tylko wpychasz głębiej ? :)

Offline Shonsu Mężczyzna

  • Wiadomości: 60
  • Ekspres: AP, V60
  • Młynek: Kinu M47 Simplicity
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1246 dnia: 17 Listopad 2020, 21:16:12 »
delikatnie stukam żeby to się ułożyło, wyrównuje do krawędzi i w ogóle nie ubijam.
:) Jak stukasz to rozumiem, nie ubijasz tylko wpychasz głębiej ? :)
Tiaaa hehe. Wiesz, wszędzie piszą żeby nie ubijać no to ja myślałem o takim ubijaniu tamperem jak do kolby. Tak więc nie ubijałem ;D.

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka


Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1247 dnia: 18 Listopad 2020, 04:53:16 »
Nie do konca rozumiem czemu probujecie jak najwiecej zmiescic kawy w sitku?

Nie próbuję. Próbuję za to ustalić skąd się biorą różne pojemności tego samego, teoretycznie, sitka. Bo przyznasz, że 16 a 23 g, to jednak spory rozrzut? :) Ja sypię ziarno mniej więcej na równo z krawędzią sitka, przesypuję do młynka i po zmieleniu wraca do sitka, którym potrząsam żeby wyrównać. Wczoraj na próbę postukalem trzy razy, to i weszło 19 gramów :)

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1248 dnia: 18 Listopad 2020, 10:36:09 »
Nie próbuję. Próbuję za to ustalić skąd się biorą różne pojemności tego samego, teoretycznie, sitka. Bo przyznasz, że 16 a 23 g, to jednak spory rozrzut? :) Ja sypię ziarno mniej więcej na równo z krawędzią sitka, przesypuję do młynka i po zmieleniu wraca do sitka, którym potrząsam żeby wyrównać. Wczoraj na próbę postukalem trzy razy, to i weszło 19 gramów :)

Tylko, że kawa za każdym razem może dać wam inną wagę, zależnie od jej palenia, świeżości, stopnia zmielenia. W którymś filmiku Hoffman o tym mówił tłumacząc żeby nie liczyć kawy łyżeczkami.
Jak chcecie poznać prawdziwą objętość sitka to polecam wzór na objętość cylindra ;)

Edit: znalazem filmik
https://youtu.be/ipB6P1uzNYM?t=64
« Ostatnia zmiana: 18 Listopad 2020, 10:41:23 wysłana przez lordlolek »

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1249 dnia: 18 Listopad 2020, 13:42:41 »
Jak chcecie poznać prawdziwą objętość sitka to polecam wzór na objętość cylindra

Ale to już wchodzimy w aptekarstwo, a mnie, na ten przykład, zupełnie nie o to w kawie chodzi :) Niech będzie 16, niech i 30, byleby smacznie popłynęło z dzióbka :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1250 dnia: 18 Listopad 2020, 13:46:30 »
Nie próbuję. Próbuję za to ustalić skąd się biorą różne pojemności tego samego, teoretycznie, sitka.
Może to wynikać z różnych serii produkcyjnych. Może w jakimś okresie produkowali sitka mniejsze a w innym większe.

Offline ICTC Mężczyzna

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Kawiarka Bialetti Brikka
  • Młynek: Timemore Slim
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1251 dnia: 18 Listopad 2020, 14:30:11 »
Cześć. Na którym kliku mielicie młynkami Timemore pod Mokę?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1252 dnia: 18 Listopad 2020, 14:42:24 »
Ja polecam używać przemiału od momentu gdy poszczególne cząsteczki nie sczepiają się z innymi i od tego momentu w stronę grubszego mielenia. Jak sobie po troszku zmielisz na różne grubości i rozsypiesz na kartkę obok siebie, to zauważysz ten moment gdy przestają się robić grudki kawy.

Offline ICTC Mężczyzna

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Kawiarka Bialetti Brikka
  • Młynek: Timemore Slim
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1253 dnia: 24 Listopad 2020, 20:25:34 »
Zrobiłem tak jak napisałeś i porównałem do kawy zmielonej już fabrycznie pod kawiarkę. W Timemore Slim jest to odpowiednik grubości pomiędzy 8 a 9 klikiem. Bliżej 9.

Offline Pluto

  • Wiadomości: 121
  • Ekspres: GRAEF ES 85, Chemex
  • Młynek: Sage BCG820BSS Kawiarka: Bialletti Mukka Express
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1254 dnia: 25 Listopad 2020, 18:29:35 »
Po kilku latach użytkowania obserwuję metaliczny posmak kawy. Wcześniej tego nie było czuć teraz czuję wyraźnie.
Czy tam się ten metal ulatnia z gotowaną wodą, ktoś wie?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1255 dnia: 25 Listopad 2020, 20:42:54 »
Może miałeś przerwę w piciu kawy z kawiarki? Ja zacząłem czuć posmak jak przestałem przez pewien czas używać kawiarki.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1256 dnia: 25 Listopad 2020, 20:54:07 »
Wymień uszczelkę.

Offline Pluto

  • Wiadomości: 121
  • Ekspres: GRAEF ES 85, Chemex
  • Młynek: Sage BCG820BSS Kawiarka: Bialletti Mukka Express
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1257 dnia: 25 Listopad 2020, 21:27:15 »
Może miałeś przerwę w piciu kawy z kawiarki? Ja zacząłem czuć posmak jak przestałem przez pewien czas używać kawiarki.
Dokładnie tak.

Offline Rumburak

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Bialetti 6tz
  • Młynek: jest
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1258 dnia: 04 Grudzień 2020, 01:00:14 »
Z moich obserwacji wynika, że stukanie jest niewskazane. Kawiarka generuje określone ciśnienie, stukanie, ubijanie, ugniatanie, wpływa na zmniejszanie przepływu wody przez przemiał, w koncekwencji uzyskamy mniejszą ilość naparu. Im trudniej z tym przepływem, tym dłużej całość jest grzana, co i wpływa na smak, na przykład pojawienie się goryczy.

Do kawiarki Bialetti 6tz, wchodzi mi, w zależności od rodzaju kawy, od 27-30g a z tego 200ml naparu, który rozdysponowują na 3 filiżanki i trochę rozcieńczam tak by wyszło po 190ml na filiżankę, czasami trochę mniej.  Kawę mielę w okolicach 14-15 kliku na młynku Timemore C2.
Warto zwrócić uwagę po zaparzeniu kawy, jak zwarte jest ciastko, jak naciśniemy je kciukiem. Absurdem jest ubijanie i ugniatanie w sitku gdyż raz, że utrudniamy przepływ, a dwa, takie ubicie nie będzie równomierne i woda może pójść bokiem.
Tak więc z moich testów wynika, że nawet stukanie jest niewskazane przy stosunkowo drobnym przemiale. W moim przypadku 14-15 klik.
Kawę w sitku wyrównuję płaską krawędzią noża równomiernie rozprowadzając zmieloną kawę w sitku.

Jak kupiłem młynek chciałem sprawdzić jaki przemiał wyjdzie na 9 kliku. Był bardzo drobny, mieliłem ze 3 minuty, weszło mi 15g a sitko było zapchane po sam brzeg. Po zaparzeniu kawy, która wyszła bardzo esencjonalna, po rozkręceniu kawiarki w sitku było mocno ale to mocno zwarte ciastko zajmujące mniej niż połowę sitka.

Jedyne z czym mam problem, to generowanie takiego samego uzysku za każdym razem, czyli z tego co pomierzyłem z kawiarki powinno wyjść w okolicach 200ml kawy. Ale bywa, że zacznie prychać trochę wcześniej na minimalnym ogniu. Ta jedna rzecz mnie denerwuje w kawiarce, że nie mam nad tym kontroli.

Robię na gazie, nie odkręcam mocno palnika, obserwuję kawiarkę jak tylko zaczyna wyciekać kawa, zmniejszam ogień do minimum.

Offline ICTC Mężczyzna

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Kawiarka Bialetti Brikka
  • Młynek: Timemore Slim
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1259 dnia: 04 Grudzień 2020, 14:56:56 »
@Rumburak Im drobniej zmielisz tym więcej do sitka wejdzie. Powinno wejść nie 15g a 35g. Ubijanie i ugniatanie faktycznie szkodzi, ale delikatnie popukać z każdej strony należy. W ten sposób kawa układa się równomiernie.

Kawiarka to kapryśne urządzenie, ciężko jest uzyskać cały czas podobny rezultat dlatego nie bawię się w aptekarza. Po testach uznałem, że przemiał na 12 lub 13 kliku Timemore Slim jest optymalny. Brikka 2tz, sitko odpowiednik Moka Express 3tz - około 18g kawy. Filtr od Aeropressu, średni gaz, wyłączam w połowie ekstrakcji i od razu przelewam do filiżanki zanim proces na dobre zakończy się.

Słyszałem, że można uzysk rozcieńczyć, ale Ty robisz jakieś ekstremum. ;)

Kawiarki nie są tutaj specjalnie popularne czy szanowane. Młynki Timemore też dostają mało miłości.  [emoji38]

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi