Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 463761 razy)

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1215 dnia: 25 Październik 2020, 12:22:41 »
A więc:
1.kawiarka GAT 3tz
2. 150ml gorącej wody (z ekspresu) w dolny zbiornik,
3. kawa w sitko 21 gram, filtr z aeropreessu na górę,
4. ekstrakcja (czasu nie mierzyłem, mielenie jak do dripa 250ml - bo tak miałem akurat ustawiony xeoleo 45)
5. przerwałem ekstrakcję w momencie gdy kawa zaczęła się robić "blada - blonding", schłodziłem kawiarkę pod kranem,
6. otrzymałem tym sposobem 78ml kawy, czyli jeden tz wyszedł by 26 gram kawy - w normie.
7. Jedna kawka moja, druga - dolałem 100ml wody dla żony, bo pije amiericano

Dowody w załączniku :)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1216 dnia: 26 Październik 2020, 00:35:21 »
OT
Wiem, że po zdjęciach nie powinno się osadzać tego, ale ładnie wygląda twoja ekstrakcja :)

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1217 dnia: 26 Październik 2020, 06:47:24 »
Ogólnie kawa wyszła bardzo dobrze, co przy kawiarce nie zawsze mi się udaje. W spokojnej ekstrakcji pomaga też filtr od aeropressu który użyłem.

Offline Sandor

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: Aeropress, phin, moka
  • Młynek: Wilfa
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1218 dnia: 26 Październik 2020, 09:12:20 »
Jak to jest z tą pianą podczas ekstrakcji? W jednej kawiarce jak robię mam podobną, a w innej nie mam w ogóle. Przy czym to ta druga jest lepszej jakości. Na filmikach też widziałem taką pianę. Coś źle robię? Dużo tracę nie mając jej? Osobiście różnicy w smaku nie mogę zbytnio zaobserwować bo nie mam ich równocześnie dostępnych.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1219 dnia: 26 Październik 2020, 09:48:54 »
Ilość piany, czy tam cremy zależy od stopnia zmielenia kawy, kształtu lejka w kawiarce i rodzaju kawy. Bardzo świeża, średnio paloną Brazylia ma dużo piany, jasnopalone kenie już niekoniecznie. Ważna jest też moc palnika. Jak jest duża to kawa aż kipi, ale się przeparzy i będzie niesmaczna. Kawa ma wypływać ciągłym i spokojnym strumieniem.
Jest to chyba ostatnia rzecz która warto brać pod uwagę przy robieniu kawy z kawiarki. Jak smak jest ok, to nie ma problemu. Oczywiście stara, zwietrzała kawa = brak cremy.

Offline Sandor

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: Aeropress, phin, moka
  • Młynek: Wilfa
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1220 dnia: 26 Październik 2020, 23:54:41 »
Wszystko jasne, dzięki :)

Offline MrMatik

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Bialetti Mokka express
  • Młynek: Xeoleo 45mm
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1221 dnia: 28 Październik 2020, 09:42:54 »
A więc:
1.kawiarka GAT 3tz
2. 150ml gorącej wody (z ekspresu) w dolny zbiornik,
3. kawa w sitko 21 gram, filtr z aeropreessu na górę,
4. ekstrakcja (czasu nie mierzyłem, mielenie jak do dripa 250ml - bo tak miałem akurat ustawiony xeoleo 45)
5. przerwałem ekstrakcję w momencie gdy kawa zaczęła się robić "blada - blonding", schłodziłem kawiarkę pod kranem,
6. otrzymałem tym sposobem 78ml kawy, czyli jeden tz wyszedł by 26 gram kawy - w normie.
7. Jedna kawka moja, druga - dolałem 100ml wody dla żony, bo pije amiericano

Dowody w załączniku :)
@Damian powiedz mi proszę,  na jakich ustawieniach mielisz kawę pod kawiarkę swoim młynkiem? Również mam xeoleo 45mm i ostatnimi czasy tak fatalnie mi kawa wychodzi, że nie wiem już, gdzie robię błędy.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1222 dnia: 28 Październik 2020, 11:40:43 »
Od momentu zblokowania żaren mam teraz dwa i pół obrotu.
Ale pamiętaj, że inna kawa może wymagać innego mielenia, inna kawiarka tak samo. Do tego ja używam filtr z aeropressu.
Liczy się też palnik. Czy jest gazowy czy indukcyjny... Kawiarka wg mnie to bardzo wredna i delikatna pani...  :hihihi:

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1223 dnia: 28 Październik 2020, 13:32:16 »
Kawiarka wg mnie to bardzo wredna i delikatna pani...

Oj tak. Wczoraj nowa kawa, zmielona na ustawieniach starej i mnie podkusiło dołożyć krążek z AP. Panie kochany! Takiej piany i lichego uzysku, to dawno nie widziałem :D Ale spoko, PŻona dostała na tym mleczaka, a ja odkurzyłem Aero :D Nie ma tego złego ... :D

Offline MrMatik

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Bialetti Mokka express
  • Młynek: Xeoleo 45mm
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1224 dnia: 28 Październik 2020, 15:27:00 »
Od momentu zblokowania żaren mam teraz dwa i pół obrotu.
Ale pamiętaj, że inna kawa może wymagać innego mielenia, inna kawiarka tak samo. Do tego ja używam filtr z aeropressu.
Liczy się też palnik. Czy jest gazowy czy indukcyjny... Kawiarka wg mnie to bardzo wredna i delikatna pani...  :hihihi:
Całkowicie się z tobą zgadzam, zapytałem, żeby mieć jakieś odniesienie, będę teraz kombinował w tamtych rejonach i zobaczę, co mi z tego wyjdzie, dzięki :)

Offline Shonsu Mężczyzna

  • Wiadomości: 60
  • Ekspres: AP, V60
  • Młynek: Kinu M47 Simplicity
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1225 dnia: 13 Listopad 2020, 17:28:22 »
Cześć
Dotarła do mnie kawiarka bialetti 6tz na indukcję.
Zalałem pod zaworek gorąca wodą, która chwilę wcześniej zagotowałem.
Wsypałem 36 g kawy, po puknięciu kilka razy w bok sitka opadła parę (4-5 na oko) milimetrów poniżej krawędzi sitka. Myślę że spokojnie weszło by 40g. Kawę zmieliłem w kinu m47 na ustawieniu 2.3, gdzie na 3.6-3.8 mielę pod dripa v60-02.
I nie wyszło...
Płyta indukcyjna ustawiona na 8 z 9. Na początku bardzo ładnie szło, kawa ślicznie się wylewała ale w pewnym momencie zaczęła lecieć piana. Dużo za wcześnie skończyło się wylewać, w dolnym zbiorniku zostalo jeszcze z połowę wody. W sumie tam wlałem jakieś 320 ml wody, a uzyskałem coś około 100ml czegoś co nie nadawało się do picia bo było tak kwaśne, oleiste. Kawa średnio palona.
Co zrobiłem nie tak, czy powinienem był zmielić drobniej/grubiej kawę, wsypać jej więcej? Bałem się że się zapcha przy drobniejszym przemiale, ale może wtedy byłoby wyższe ciśnienie.

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka


Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1226 dnia: 13 Listopad 2020, 18:39:50 »
Spróbowałbym zmniejszyć temperaturę wody i płyty żeby ekstrakcja była dłuższa i spokojniejsza.
Mielenia na razie bym nie zdrabniał, nie mam kinu, ale ja zazwyczaj miele na coś w okolicach połowy miedzy espresso i dripa, ewentualne odchyły albo eksperymenty są raczej w strone dripa.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1227 dnia: 13 Listopad 2020, 18:46:43 »
Raczej grubiej bym zmielił, może gram więcej. Ciśnienie spada wraz z ekstrakcją i jak jest nieco za duży opór kawy, to w drugiej połowie już wodzie sił brakuje. Zwróć uwagę ile zajmuje ciastko w sitku po wszystkim, czy nie jest mocniej zbite, mniejsze, to też pokazuje, jak woda za mocno przyciskała.

Słowian

  • Gość
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1228 dnia: 14 Listopad 2020, 10:40:38 »
Shonsu to co opisałeś wygląda mi na za dużą moc palnika co przełożyło się na gwałtowną ekstrakcję. Opiszę swój sposób parzenia, może coś z tego Ci się przyda.
Według mnie są trzy najważniejsze zmienne: grubość mielenia, ilość kawy i moc palnika.
Przy mieleniu używam trzech dolnych zakresów swojej wilfy, w zależności od kawy i intensywności jaką chcę uzyskać, generalnie każda nowa paczka kawy przechodzi u mnie przez te trzy stopnie mielenia żeby trafić w ten który mi odpowiada (wyższe po kilku testach odpadły całkowicie). Tak jak już kilka osób w tym wątku wspomniało, mieli się trochę grubiej niż do espresso (zresztą tak drobne mielenie na moim młynku mi nie grozi ;)).
Ilość kawy najprościej odmierzyć nasypując do sitka ziarenek z małą górką. Po zmieleniu też powinna wyjść górka nad krawędź sitka. Delikatnie potrząsam sitkiem na boki żeby się trochę wyrównało/ułożyło a nadmiar zgarniam (zbieram w słoik na zalewajkę dla teściowej  [emoji38]) nożem lub łyżką żeby została płaska powierzchnia, równo z krawędzią sitka. Kawy w sitku nie ubijam i nie uklepuję.
Wodę do kawiarki mocno podgrzewam ale nie gotuję. Na oko jak już zaczyna szumieć w czajniku i parować to wyłączam. Jest na tyle gorąca, że całość skręcam przez ściereczkę.
Posiadam kuchenkę gazową, myślę że ogólne zasady parzenia można bez problemu przenieść na indukcję. Palnik ustawiam na połowę mocy, kiedy zacznie wypływać kawa zmniejszam prawie na minimum (kawa wypływa powoli i spokojnie). Palnik wyłączam kiedy poziom kawy jest około 0,5cm poniżej maksimum jaki można uzyskać i czekam na koniec ekstrakcji. W momencie pojawienia się piany kawiarkę schładzam w miseczce z zimną wodą.
Jak na razie dzięki kawiarce udało mi się wyciągnąć z kaw o danych profilach nutki migdałowe, suszone owoce, gorzką czekoladę i różne stopnie słodkości.
Generalnie kiedyś przeczytałem cały ten wątek, zabrałem się za kawiarkę z przekonaniem, że już wiem wszystko, zrobiłem kawę, spróbowałem i okazało się, że teoria z praktyką ma niewiele wspólnego.
Tak że tego... życzę udanych eksperymentów z kawiarką ;)

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1229 dnia: 14 Listopad 2020, 11:34:15 »
Jak kawa zaczyna wypływać, można też zredukować moc palnika aby uspokoić ekstrakcję. Ale najpierw musisz wykonać poprawnie wszystkie poprzednie czynności.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi