Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 463690 razy)

Offline kano Mężczyzna

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: AeroPress, Dripper Hario, Clever Dripper, FrenchPress, Kawiarka, Fellow Prismo
  • Młynek: Porlex Mini
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #810 dnia: 05 Sierpień 2017, 22:09:04 »
MK Cafe Premium :-)

W starej kawiarce wychodziła siekiera (wchodziło tam też kilka gram więcej ziarna; przy takiej samej ilości wody).

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #811 dnia: 05 Sierpień 2017, 22:57:20 »
O ludzie.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #812 dnia: 06 Sierpień 2017, 00:35:24 »
Nie będę oceniał kawy, wiadomo że są lepsze, ale nie o tu chodzi.
Kano zeby zmienić rezultaty na gęstsze, polecałbym mielić kawę tak mniej więcej jak mielonka sklepowa czyli w miarę drobno. Postarałbym się zmierzyć wagę ziaren ile potrzebujesz żeby zapełnić sitko i nalać jakieś pięć do sześciu razy tyle wody.



Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #813 dnia: 06 Sierpień 2017, 02:03:56 »
Jesli Mk Cafe premium za słaba to może spróbuj FORTE jeśli i to słabe to pozostaje sok z 14cytryn 

Offline kano Mężczyzna

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: AeroPress, Dripper Hario, Clever Dripper, FrenchPress, Kawiarka, Fellow Prismo
  • Młynek: Porlex Mini
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #814 dnia: 06 Sierpień 2017, 09:35:00 »
MKCafe Premium mi pasuje. Mam nową kawiarkę i napar wychodzi nieco zbyt wodnisty, to pytam właśnie o techniczne aspekty.

Dzięki Krystians!

Ziarna wchodzi około 20g, więc wody musiałbym dać 120g - jak na 4tz to mało..
Zmielę drobniej i zobaczę jak to wyjdzie, czy kawiarka nie będzie się "dusić"..

:-)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #815 dnia: 06 Sierpień 2017, 09:38:31 »
napar wychodzi nieco zbyt wodnisty

Im mielenie drobniejsze tym cięższy mocniejszy i mniejszy objętościowo napar.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #816 dnia: 06 Sierpień 2017, 10:23:51 »
 
120g - jak na 4tz to mało..
To już zależy od upodobań, ja lubię z kawiarki jak kawa jest intensywna, ale słodkawa i przyjemnie zrównoważona. Popróbujesz i wypracujesz sobie samemu ulubiony przepis , który da właściwy efekt.

Jeśli nie masz jakichś elektrycznych stożków, to mielenie dość drobne na Porlexie niestety chwilę potrwa. 


Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #817 dnia: 06 Sierpień 2017, 11:29:01 »
Przede wszystkim zwróć uwagę na długość całego procesu ekstrakcji. Im ekstrakcja dłuższa tym napar intensywniejszy. Tylko uważaj, żeby nie przekroczyć pewnej granicy, bo będziesz miał smołę. Z kawiarką jest tak, że i źródło ciepła i zmielenie ma znaczenie przy długości parzenia. Co do ilości wody... raczej nie powinno się lać mniej niż jest to wskazane dla danej wielkości kawiarki.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #818 dnia: 06 Sierpień 2017, 11:48:51 »
raczej nie powinno się lać mniej niż jest to wskazane dla danej wielkości kawiarki
a to dlaczego i jaka jest ta ilość? W instrukcji zdaje sięże napisali żeby nalewać poniżej zaworka. A czy naleję milimetr czy centymetr poniżej nie zmienia poprawności przebiegania procesu.

Co do czasu trwania zaparzana, to się zgodzę że nie powinno być zbyt szybko ani zbyt długo, ale to odpowiedni przemiał i równe rozłożenie kawy już powinno zapewnić. Jak kawa pojawi się w górnym zbiorniku można zmniejszyć grzanie.
Dobrze też wlać do zbiornika podgrzaną już wodę tedy lepiej się kawa zaparza. W przypadku takiej mk to myślę żę woda taka która zaczyna parzyć w rękę czyli koło 50st.





Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #819 dnia: 06 Sierpień 2017, 11:54:46 »
A czy naleję milimetr czy centymetr poniżej nie zmienia poprawności przebiegania procesu.

Zmienia się efektywna ilość naparu. Im mniej wody nalejesz tym więcej jej zostanie w zbiorniczku po parzeniu. Sprawdź sam jeśli nie wierzysz. Czytałem gdzieś nawet na forum WOK (sam tego nie sprawdzałem), że temperatura startowa wody ma również wpływ na stosunek wody zalanej, a naparem uzyskanym. Ilość wody zawsze ta sama, a przy zmianie temperatur ilość naparu różna.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #820 dnia: 06 Sierpień 2017, 12:29:36 »
To oczywiste że zmienia przebieg procesu, nie mniej nie robi nic złego. Ja nie robię kawy na ilość tylko na smak.  I najbardziej mi smakuje jak z mojego 3cup z 18-19 g kawy uzyskuję w okolicach 70g kawy. Wtedy kawa jest intensywna, aromatyczna, złożona i zbalansowana. Woda w zbiorniczku zostaje zawsze. Ile nie robi różnicy, bo to się wylewa a kawiarkę osusza.

Także jak widać jest wiele możliwości zmiany efektu w filiżance, nawet w tak prostym urządzeniu jak moka. Każdy może sobie wypracować własną recepturę  dającą rezultaty smaczne dla danej osoby.
« Ostatnia zmiana: 06 Sierpień 2017, 12:34:20 wysłana przez krystians »

Offline robert-o Mężczyzna

  • Wiadomości: 117
  • Ekspres: Cafelat Robot, Venus 4tz; FP, AP, V60-01
  • Młynek: DF64, Timemore G1S, 1Zpresso E, Hiku, Timemore Go
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #821 dnia: 07 Sierpień 2017, 14:09:10 »
Ziarna wchodzi około 20g

z mojego 3cup z 18-19 g kawy uzyskuję w okolicach 70g kawy.

Do mojej 4tz nie zmieszczę więcej jak 16g (bez ubijania oczywiście). Chyba muszę zweryfikować dokładność wagi.

raczej nie powinno się lać mniej niż jest to wskazane dla danej wielkości kawiarki.

Na pewno jest jakaś optymalna objętość, lecz według mnie nie jest to poziom idealnie pod zaworkiem (trzeba sobie ten poziom znaleźć). Zauważyłem że lejąc pod sam zaworek, często uzyskiwałem mniej naparu niż nalewając ok 5mm poniżej(szczególnie w przypadku 6tz) Wytłumaczyłem to sobie następująco: zbyt duża objętość wody w stosunku do pozostałej "pustej" przestrzeni zbiornika oraz maksymalnej wydajności grzewczej (w tym wypadku indukcja) skutkuje uzyskaniem zbyt małego ciśnienia. Powinno działać to oczywiście w druga stronę - jak za mało wody to też nie będzie wystarczającego ciśnienia(za mało podgrzanej wody "nie napompuje" odpowiednio pozostałej przestrzeni. Należy pamiętać iż to uzyskane ciśnienie w "pustej" przestrzeni wypycha wodę w stronę sitka z kawą. Nie jestem fizykiem więc mogę się mylić. Podsumowując: ostateczna pojemność naparu zależy nie tylko od początkowej pojemności wody ale też głównie od źródła ciepła no i stopnia zmielenia oraz ilości kawy.
Bawiąc się kawiarką już jakiś czas, stwierdzam iż jest to ustrojstwo trudne do opanowania(jeśli chcemy uzyskać powtarzalność naparu). Ciężko jest doradzić komuś jednoznacznie co ma zrobić żeby uzyskać dany efekt. Trzeba testować testować i jeszcze raz testować. Najlepiej do tego podchodzić bardziej "aptekarsko" mierząc i ważąc dosłownie wszystko. Wymaga to sporo cierpliwości której mi osobiście brakuje. Kawa może nie zawsze wychodzi idealna ale wypijam ją ze smakiem.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #822 dnia: 07 Sierpień 2017, 14:16:29 »
MKCafe Premium mi pasuje. Mam nową kawiarkę i napar wychodzi nieco zbyt wodnisty, to pytam właśnie o techniczne aspekty.

Dzięki Krystians!

Ziarna wchodzi około 20g, więc wody musiałbym dać 120g - jak na 4tz to mało..
Zmielę drobniej i zobaczę jak to wyjdzie, czy kawiarka nie będzie się "dusić"..

:-)

Zawsze możesz zmielić drobno i stukać sitkiem, wtedy wejdzie ci więcej kawy, ale jak będziesz miał zbyt miało, to może się okazać, że woda będzie mieć trudność z przeciśnięciem się i para pójdzie bokiem przez zaworek bezpieczeństwa.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #823 dnia: 08 Sierpień 2017, 02:26:15 »
o mojej 4tz nie zmieszczę więcej jak 16g (bez ubijania oczywiście)
Ja też nie ubijam, choć dystrybuując kawę palcem dookoła  lekko ją wciskam wgłąb sitka. Poza tym każdy producent może mieć inne sitko, jest to też kwestia ziaren ich gęstości i stopnia palenia. Ja w biallettim używam raczej gęstych ziaren, średnio palonych więc wchodzi w okolicach 18 g.



Offline kano Mężczyzna

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: AeroPress, Dripper Hario, Clever Dripper, FrenchPress, Kawiarka, Fellow Prismo
  • Młynek: Porlex Mini
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #824 dnia: 08 Sierpień 2017, 08:14:03 »
Do mojej kawiarki noname 4tz wchodziło 20-21g ziarna, a do Bialetti - 19g.

285g wody (pod zawór) daje mi 235g naparu.

Nie ubijam ani nic. Kawę zmieliłem drobniej i wyszła kwaśna kawa. Wiem, że z MKCafe, to też szały nie będzie, ale muszę kombinować, bo poprzednio - w starej kawiarce była spoko :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi