Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 463761 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #795 dnia: 28 Lipiec 2017, 22:21:29 »
Każda metoda da kawę o trochę innej specyfice. Będzie bardziej skoncentrowana, albo podkreśli bardziej jakiś aspekt kawy. Nie oceniałbym tego w kwestiach tego czy dana metoda jest lepsza czy gorsza. Warto popróbować, aby zorientować co Ci odpowiada. Najlepiej próbować w sprawdzonej kawiarni zanim się coś postanowi kupić.

Te różne uzyskane napary dadzą różne doznania, które będą dla Ciebie bardziej lub mniej przyjemne. Jest to kwestia indywidualna. Ja lubię kawę praktycznie z każdej metody, przy czym nie zawsze te same ziarna w każdej metodzie dadzą satysfakcjonujące rezultaty.

 Kawiarka jest dość prostym urządzeniem. Daję kawę raczej bardziej intensywną i zbliżoną do espresso. Z tego też powodu może być trudno na początku otrzymać zadowalające efekty, jednak jak się nauczysz to okazuje się że jest to dość proste.

Jeszcze łatwiejszy jest french press dający bardziej krągłą kawę.

Turecki tygielek też jest w miarę prosty. Rezultaty określibym, że są gdzieś między espresso a french pressem.

 Aeropress w zależności od przepisu może być mniej lub bardziej wymagający, to też fajne urządzenie na początek ze względu na uniwersalność.

Najbardziej wymagające są techniki ręcznych przelewów. Nie polecam od nich zaczynać gdyż wymagają najwięcej czasu na naukę i do tego warto mieć dodatki aby łatwiej kontrolować proces.

Generalnie uważam że najlepiej zaczynać od prostych metod bo szybciej jest się w stanie ich nauczyć i uzyskać powtarzalne, smaczne efekty. Dobrze jest skupić się na początek wyłącznie na jednej metodzie aż zacznie się uzyskiwać powtarzalne i zadowalające efekty.   Ewentualnie można kupić french press jako drugie urządzenie, bo w zależności od potrzeb łatwo w nim zrobić mniej lub więcej kawy w dokładnie ten sam sposób, zmieniając tylko ilość wody i kawy. Dodatkowo można go użyć do spieniania podgrzanego mleka i zrobić smaczną kawę mleczną.
« Ostatnia zmiana: 28 Lipiec 2017, 22:55:13 wysłana przez krystians »

Offline Ramzes_lll

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Mokka, przelewowy SEVERIN 9728
  • Młynek: SEVERIN KM3873
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #796 dnia: 28 Lipiec 2017, 22:30:31 »
Widzę, że otworzyliście przede mną furtkę do świata kaw. Zaczyna się nowa przygoda pełna nowych eksperymentów i mam nadzieję, że smacznych doznać  :ok: Warto pogłębiać wiedzę w tym temacie. Na pewno na kafeterce nie poprzestanę, ale z kolejnymi metodami powoli i nie wszystko na raz. Dzięki za cenne rady i nakreślenie kierunku, w który pójść.

Offline Ramzes_lll

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Mokka, przelewowy SEVERIN 9728
  • Młynek: SEVERIN KM3873
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #797 dnia: 02 Sierpień 2017, 11:02:49 »
Witam,
wiem że smaków i preferencji jest tyle ile osób.
Ale mam takie pytanie do bardziej doświadczonych odnośnie alternatywnego parzenia kawy.
Jak byście mogli podać Wasze odczucie co do kolejności metod parzenia, wskazując od najlepszej Waszym zdaniem:
kawiarka, aeropress, chemex, drip, french press, tygielek turecki, syfon? Jest coś jeszcze co pominąłem?

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #798 dnia: 02 Sierpień 2017, 14:03:20 »
drip
Drip, dripper, czy konkretnie V60? Bo to 3 różne rzeczy :)
Co pominąłeś? Chociażby Phin’a

Najlepsze pod jakim względem?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #799 dnia: 02 Sierpień 2017, 16:50:02 »
Jak byście mogli podać Wasze odczucie co do kolejności metod parzenia, wskazując od najlepszej Waszym zdaniem:
kawiarka, aeropress, chemex, drip, french press, tygielek turecki, syfon?

Chemex/dripper, aeropress, phin, french press, kawiarka, syfon, tygielek. Z trzech ostatnich rzadko korzystam.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #800 dnia: 02 Sierpień 2017, 18:07:48 »
U mnie króluje drip (v60, kalita) oraz aeropress. Inne metody od święta :)

Offline Ramzes_lll

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Mokka, przelewowy SEVERIN 9728
  • Młynek: SEVERIN KM3873
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #801 dnia: 02 Sierpień 2017, 18:36:15 »
Shaggy_Paw wydawało mi się, że drip to skrót od dripper a V60 to model sprzętu z Hario?
Dzięki pozostałym za wypowiedzi.
Tak mnie ogarnęła fascynacja kawą, że w każdej wolnej chwili staram się czytać różne artykuły pogłębiając wiedzę.
chciałbym wypróbować różne metody alternatywne ale głupotą jest robić wszystko na raz bo sprzęt też trochę kosztuje a po co kupić nie trafioną metodę? Stąd też pytam pozostałych o cenne info co preferencji odnośnie metod.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #802 dnia: 02 Sierpień 2017, 18:54:35 »
drip to skrót od dripper

Drip to napar, a dripper to urządzenie.

Offline Ramzes_lll

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Mokka, przelewowy SEVERIN 9728
  • Młynek: SEVERIN KM3873
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #803 dnia: 02 Sierpień 2017, 19:06:19 »
Acha  :)

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #804 dnia: 02 Sierpień 2017, 19:09:55 »
Ja na początek zawsze polecam French Press i Clever dripper. Proste urządzenia dające smaczne i powtarzalne rezultaty. Ciężko coś zepsuć, dodatkowo French Press kupisz za grosze np w Ikei.

Może przenieść tę dyskusję do innego wątku?
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #805 dnia: 02 Sierpień 2017, 19:59:04 »
U mnie na 1 miejscu jest V60 i Kalita wave: każdą nową paczkę zaczynam od porównania naparów z tych dwóch urządzeń i wybrania, z którego smakuje mi lepiej.
Na drugim miejscu chemex.
Aeropress jest u mnie na 3 miejscu. Na wyjazdy jest jedynym urządzeniem, jakie zabieram.
French press? Świetny, gdy nie ma się czasu na zabawę w ręczne przelewy. Na większe objętości mimo wszystko preferuję chemex.
Phin u mnie w rankingu jest przed kawiarką.

Tygielka, syfonu i całej reszty nie mam, wiec nie ocenię.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #806 dnia: 02 Sierpień 2017, 20:20:47 »
W tym wątku na pierwszym miejscu kawiarka. W wątku o aeropress własnie aeropress. Natomiast w wątku o V60 jak nie trudno zgadnąć  hura własnie v60 ;-)

Offline pistolero

  • Wiadomości: 161
  • Ekspres: Mr.Clever, Aeropress, Phin, V60, Moka, FP.
  • Młynek: Comandante MK3 IRONHEART, Wilfa 130B, Rhinowares
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #807 dnia: 03 Sierpień 2017, 02:55:08 »
U mnie na 1 miejscu Clever dripper + filtry Hario V60-02 lub 03, potem długo, długo nic, na 2 miejscu Aeropress i phin, potem długo, długo nic, na 3 miejscu V60-02, a na ostatnim FP.
Więcej sprzętu nie posiadam i do szczęścia mi niepotrzebny. :)

Offline kano Mężczyzna

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: AeroPress, Dripper Hario, Clever Dripper, FrenchPress, Kawiarka, Fellow Prismo
  • Młynek: Porlex Mini
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #808 dnia: 05 Sierpień 2017, 20:59:15 »
Posiadam Bialetti Venus 4tz - lubię dużą kawę, ale z tej kawiarki wychodzi mi jakaś taka wodnista..
Miałem wcześniej jakąś marketową noname na 4tz i kawa była tak mocna, że często dolewałem nieco wody, żeby ją rozcieńczyć!

Jak temu zaradzić?
Więcej kawy niż pomieści sitko nie wsypię.
Mielić drobniej?
Lać mniej wody?
Szybciej wyłączać ogień?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #809 dnia: 05 Sierpień 2017, 22:04:21 »
To zależy co chcesz osiągnąć chyba musisz poszukać odpowiedniej receptury. Spróbuj od drobniejszego przemiału i rozprowadzenia równo kawy w sitku. 
Potem możesz dać podgrzanej wody do zbiorniczka, trochę mniejszej ilości wody. Próbuj jedną wartość na raz zmieniać i zobaczysz jak się zmienia napar.
A jaką konkretnie kawę robisz w tej kawiarce?
« Ostatnia zmiana: 05 Sierpień 2017, 22:07:04 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi