Autor Wątek: ASCASO Dream PID  (Przeczytany 5585 razy)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: ASCASO Dream PID
« Odpowiedź #15 dnia: 11 Sierpień 2018, 13:45:12 »
espresso to tylko ładna nazwa, niedużą mocną kawę zrobisz za pomocą wielu zaparzaczy, nie musi to być koniecznie ekspres.
Podpowiedziano tu już prismo, ale phin/slowpresso, Flair czy moka też sobie z tym świetnie radzą.

A zaoszczędzone 4k lepiej wydać na dobre ziarno, bo to ono jest najważniejszym składnikiem.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4840
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: ASCASO Dream PID
« Odpowiedź #16 dnia: 11 Sierpień 2018, 13:55:52 »
To nie tylko nazwa. Pod tą nazwą kryje się dość dokładna definicja i określenie sposobu uzyskania napoju o takiej nazwie. Wg mnie nie można espresso nazywać napojów wykonanych z innych zaparzaczy.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: ASCASO Dream PID
« Odpowiedź #17 dnia: 11 Sierpień 2018, 17:06:36 »
espresso to tylko ładna nazwa
Odważne stwierdzenie i całkiem mylne. Idąc za takim stwierdzeniem to wszelkie aero, kawiarki, french itp. wymysły to wariacje na tę samą kawę "polskiej parzochy". Chłopie po co co to wszystko. Wystarczy szklanka (musztardówka), czajnik, dobra woda i dobra kawa. Zalewasz, potem odlewasz i masz kawę. I to polskie espresso, bo to przecież tylko mocna kawa. Więc o tym czy to jest espresso decyduje ilość kawy na ilość wody. Ot prosta definicja. Wow, ale żyłem w niewiedzy.
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień 2018, 17:11:03 wysłana przez hlary »

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: ASCASO Dream PID
« Odpowiedź #18 dnia: 11 Sierpień 2018, 17:48:47 »
espresso to tylko ładna nazwa, niedużą mocną kawę zrobisz za pomocą wielu zaparzaczy, nie musi to być koniecznie ekspres.
Podpowiedziano tu już prismo, ale phin/slowpresso, Flair czy moka też sobie z tym świetnie radzą.

A zaoszczędzone 4k lepiej wydać na dobre ziarno, bo to ono jest najważniejszym składnikiem.


Grex, Ty chyba nigdy nie piłeś dobrego espresso.  :mhh:  A o takim co ma słodycz w pierwszym planie, to wiem na pewno, że nie poczułeś nigdy na swoim języku.
Co do aeropressu, jest to zbyt mocno reklamowany produkt który w porywach wytwarza ciśnienie 2 bary.(popraw mnie jak ktoś ma więcej siły w ramieniu) Smak z tego czegoś zawsze jest rozjechany na wszystkie strony świata.
Aeropress ma tylko jedną zaletę. Jest ok gdy w polu widzenia nie ma ekspresu automatycznego a o kolbie lepiej jak nie będę wspominał.


A zaoszczędzone 4k lepiej wydać na dobre ziarno, bo to ono jest najważniejszym składnikiem.



Grex pytam się poważnie. Jak często czujesz zamulony/ciężki żołądek od picia przelewów?

Dobre ziarno jakie masz na myśli?  Podaj przykład, mówię o espresso.

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: ASCASO Dream PID
« Odpowiedź #19 dnia: 11 Sierpień 2018, 18:46:07 »
który w porywach wytwarza ciśnienie 2 bary.(popraw mnie jak ktoś ma więcej siły w ramieniu)
Bliżej 1 bara.

nigdy
wiem na pewno
tylko jedną
Bardzo Cię proszę, ogranicz takie kategoryczne stwierdzenia, bo po raz tysiąc pięćset sto dziewięćsetny wprowadzasz czytelników w błąd.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: ASCASO Dream PID
« Odpowiedź #20 dnia: 11 Sierpień 2018, 19:27:04 »
OK, nie miałem żadnego z nich, to nie wiem. Mam Macapa M2M i tylko o nim mogę się wypowiadać - a tego młynka zbyt wysoko (ze względu na stałość przemiału). Myślałem natomiast o czymś w rodzaju Ceado E5P.

PS. Nie zauważyłem, że wątek się tak rozrósł - odpowiadałem Januszowi na temat wystarczalności młynka typu Eureca Mignon.
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień 2018, 19:31:31 wysłana przez Krakus »

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: ASCASO Dream PID
« Odpowiedź #21 dnia: 11 Sierpień 2018, 20:03:47 »
Krakus, a za ile najtaniej można kupić Ceado E5P ?
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline pepo Mężczyzna

    • brak
  • Wiadomości: 110
    • pipala.pl
  • Ekspres: aeropress, v60, moka pot, phin
  • Młynek: Kazak Tura
Odp: ASCASO Dream PID
« Odpowiedź #22 dnia: 11 Sierpień 2018, 20:31:37 »
Mam Macapa M2M i tylko o nim mogę się wypowiadać - a tego młynka zbyt wysoko (ze względu na stałość przemiału).

Nie uciąłeś czegoś tutaj? :D

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: ASCASO Dream PID
« Odpowiedź #23 dnia: 11 Sierpień 2018, 21:19:18 »
Nie uciąłeś czegoś tutaj? :D
Uciąłem - miało być „nie oceniam”

za ile najtaniej można kupić Ceado E5P ?
Kiedyś najtańsze było Coffe Italia - dziś forumowy Antonio - 2600 zł.
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień 2018, 21:22:02 wysłana przez Krakus »

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: ASCASO Dream PID
« Odpowiedź #24 dnia: 11 Sierpień 2018, 22:04:33 »
Ceado nie miałem, ale Fiorek EVO 64 w sklepie u Rogera po upuście kosztuje ok.2700 zł. EVO swoim dobrym przemiałem słodycz dostarcza o ile tylko ziarno pozwoli.
Zaczynałem od zapylacza małego stożka Graef który powodował, że espresso było kiepskie w smaku. A do tego jak weźmie się średnio lub ciemno palone ziarno to goryczki było cały czas poza granicę mojej bujnej wyobraźni.
Najpierw sobie wmawiałem, że jest ok, ale im większe miałem oczekiwania tym szybciej dochodziłem do wniosku, że coś jest nie tak z smakiem. Po 2 miesiącach kupno EVO 64. Był to strzał w dychę centralną. Później gdy kupiłem ekspres gastro z potężnym wymiennikiem też bardzo dużo smak się poprawił.
Na tą chwilę z każdej kawy mogę wycisnąć wszystko co najlepsze, raz ze względu na odpowiedni przemiał, dwa ekspres, i trzy najważniejsze chęci o ile jeszcze je mam.
Krakus do espresso wystarczy odpowiedni sprzęt z 20 wieku produkcji. Czyli standard np. żarna płaskie 64 mm. Przemiał za ich pośrednictwem z dobrze wycentrowanych i ostrych żaren gwarantuje czysty smak.
Masz ekspres z dwoma czy z trzema plusami  :mhh:  o stałej temperaturze plus dobry przemiał, i znikaj kwasie raz na zawsze.  :lol2:  Jak dobrze pójdzie w miejsce kwasu może pojawić się słodycz w 1 planie.  :)


EDIT. Pójście w kupno lepszego młynka pod względem przemiału, jak i ekspresu pod względem stabilności temperatury, samo się spłaca mając na uwadze smak i cenę za ziarno. Jak ktoś myśli, że zrobi to odwrotnie kupując ziarno powiedzmy z wyższej półki jest w błędzie. To tyle moim zdaniem.
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień 2018, 22:18:24 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: ASCASO Dream PID
« Odpowiedź #25 dnia: 11 Sierpień 2018, 22:40:10 »
Refleksje o "słodyczy" są "bezcenne" ;). Tedi, postaraj się to nam odpuścić.

Offline pepo Mężczyzna

    • brak
  • Wiadomości: 110
    • pipala.pl
  • Ekspres: aeropress, v60, moka pot, phin
  • Młynek: Kazak Tura
Odp: ASCASO Dream PID
« Odpowiedź #26 dnia: 11 Sierpień 2018, 22:55:23 »
Co ty tam wiesz Antonio o prawdziwej słodyczy w pierwszym planie ;)

Offline damianz3 Mężczyzna

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Aeropress
  • Młynek: Comandante c40 mk3 nitro blade
Odp: ASCASO Dream PID
« Odpowiedź #27 dnia: 12 Sierpień 2018, 00:38:53 »
Czyli z dyskusji wynika że bdb jakościowo espresso ze słodyczą w 1 planie itd.  da się uzyskać tylko z drogim sprzętem gastro. Więc C40 z RC + nawet DREAM PID (który chciałem kupić) i tak takiego dobrego espresso by nigdy nie zrobiły bo to nie sprzęt gastro. Hmm nie doświadczyłem jeszcze takiego espresso nawet zamawiając w dobrych kawiarniach, albo może nie mam aż tak wyczulonego smaku. A aeropress to sprzęt dla średniaków którym wystarczą rozjechane smaki :mhh:. Czyli swoją przygodę z kawą raczej ze złym sprzętem zacząłem :mhh:

A ja myślałem że jest ok. bo AP z C40 daje mi lepszą czarną kawę niż dostałem ostatnio w znanej kawiarni Wrocławskiej z potężnym gastro młynem i kolbą. :-\ Kawa była ta sama co na AP patrzę Brasilia Santos.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: ASCASO Dream PID
« Odpowiedź #28 dnia: 12 Sierpień 2018, 00:51:19 »
Czyli z dyskusji wynika że

Przeczytaj wszystko jeszcze raz pomijając posty tediego i wtedy wyciągaj wnioski.
« Ostatnia zmiana: 13 Sierpień 2018, 09:04:57 wysłana przez fux »

Offline damianz3 Mężczyzna

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Aeropress
  • Młynek: Comandante c40 mk3 nitro blade
Odp: ASCASO Dream PID
« Odpowiedź #29 dnia: 12 Sierpień 2018, 01:37:51 »
Na początku chciałem młyn Lelit William Pl72 niedużo o nim w sieci. Na C40 się zdecydowałem bo: zerowa retencja, tylko 4 kawy dziennie, mobilny, dużo dobrych opinii i kręcenie mi nie przeszkadza. Teraz wiem że jeszcze można RC mieć żeby było lepiej. Serio mi ten młynek pasuje. Więc dla doprecyzowania 4 KAWY DZIENNIE. 2 czarne rano, a popołudniu naprzemiennie 2 espresso lub 2 capu, albo 2 latte. Drem PID miałby służyć do tych popołudniowych kaw i wytwarzać espresso współpracując z C40 bo nie wiem czy czarną by lepszą od AP robił. I stąd mój wątek czy dla tych potrzeb warto w niedz go zainwestować te 4, 2 tyś zł. Czy jakość espresso/małej mocnej czarnej 8) w porównaniu z AP+PRISMO będzie serio aż taka WOWWOW i warta wydania tych 4 koła dla tych dodatkowych 2 popołudniowych kaw.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi