Autor Wątek: Czy warto?  (Przeczytany 2145 razy)

Offline Figiel2003

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: aeropress
  • Młynek: Severin KM 3874
Czy warto?
« dnia: 05 Październik 2018, 18:21:04 »
Na wstępie powiem, że nie jestem wymagającym kawoszem i proszę mi wybaczyć moje laickie określenia i pytania. Szukam porady u fachowców i proszę o pomoc w moim problemie. Posiadam młynek SEVERIN KM 3874, pijam zazwyczaj czarną kawę (do tej pory robię ją w aeropressie), ale moja pani lubi kawkę z mleczkiem. Reasumując: 90 % będzie robiona kawa czarna a 10 % kawa z mlekiem (capucinno, latte itp). Czytałem, że kawy robione w ekspresie ciśnieniowym mają lepszy smak (nie znam się tylko czytałem). I tu moje pytanie do fachowców: Szukam najtańszej opcji w moim przypadku (budżet od 600 do 2500 zł.) - czy warto przy moim modelu młynka kupić ekpres kolbowy czy też warto zainwestować w jakiś inny (niekolbowy) ekpres do kawy z młynkiem do 2500 zł.
Mam jeszcze jedną propozycję od gościa, który pracuje w serwisie ekspresów do kawy. Proponuje mi po serwisowym przeglądzie zakup używanego ekspresu Jura C5 za 1300 zł. lub Jura J5 za 1600 zł.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Czy warto?
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Październik 2018, 19:06:07 »
Do kolby z tym młynkiem będzie ciężko. Jeśli mleczne to spróbuj kawiarki lub dokup fellow pismo do AP. Są metody na uzyskanie esencjonalnego naparu w AP bez używania prismo. Mleko podgrzej w mikrofali i spień w frenchpresie. Młynek powinien podejść do kawiarki, do tygielka, nie wiem.

Espresso smakuje inaczej, czy lepiej? Każdy ma inny gust i opinie różne.

Do kaw mlecznych należy jednak przygotować esencjonalną bazę.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Czy warto?
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Październik 2018, 19:48:18 »
Ja bym zrobił najpierw sobie wycieczkę do jakiejś kawiarni która potrafi zrobić espresso i kawę z alternatywy, tak żeby określić kierunek w którym chcę zmierzać. Na forum możesz poszukać polecanych miejsc w różnych miastach.

Offline Figiel2003

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: aeropress
  • Młynek: Severin KM 3874
Odp: Czy warto?
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Październik 2018, 19:52:33 »
Ja bym zrobił najpierw sobie wycieczkę do jakiejś kawiarni która potrafi zrobić espresso i kawę z alternatywy, tak żeby określić kierunek w którym chcę zmierzać. Na forum możesz poszukać polecanych miejsc w różnych miastach.

I co potem? Co to jest kawa z alternatywy i jak mam to sprawdzić w kawiarni?

Offline Figiel2003

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: aeropress
  • Młynek: Severin KM 3874
Odp: Czy warto?
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Październik 2018, 19:56:51 »
Do kolby z tym młynkiem będzie ciężko. Jeśli mleczne to spróbuj kawiarki lub dokup fellow pismo do AP. Są metody na uzyskanie esencjonalnego naparu w AP bez używania prismo. Mleko podgrzej w mikrofali i spień w frenchpresie. Młynek powinien podejść do kawiarki, do tygielka, nie wiem.

Espresso smakuje inaczej, czy lepiej? Każdy ma inny gust i opinie różne.

Do kaw mlecznych należy jednak przygotować esencjonalną bazę.

Marek.




Wybacz ale Twój tekst nie jest zrozumiały dla mnie - laika - "Młynek powinien podejść do kawiarki" itp. Nad kawiarką się zastanawiałem ale wyczytałem, ze kawa nie lubi wrzątku.
« Ostatnia zmiana: 05 Październik 2018, 20:00:11 wysłana przez Figiel2003 »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Czy warto?
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Październik 2018, 20:19:45 »
Każda metoda działa trochę inaczej, z kawiarki też można wypić coś ciekawego. Ale jakiej objętości kawy pijesz? AP sugeruje, że nie są one raczej objętości espresso, a do niego służy ekspres kolbowy(nie do większych objętości czarnej kawy). Jeśli masz kupić ekspres i robić z niego kubek czarnej kawy to lepiej nie kupuj ;) Nie będzie zabawy z grzaniem wody i robieniem americano, a mleko można spienić czymś innym niż para z ekspresu, jak wyżej koledzy napisali.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Czy warto?
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Październik 2018, 21:03:50 »
Kawa nie lubi wrzątku, ale to tak nieco potocznie nazwane, dla uproszczenia (99 stopni to już nie wrzątek, a jeszcze zależy od ciśnienia atmosferycznego, ale raczej pomijalny temat). Chodzi o to, że jak ją zalewasz w kubku, frenchpresie, aeropresie, dripie, czy co tam jeszcze istnieje, to musi mieć mniej niż 100 stopni, najczęściej od 85-96 stopni, jak poczytasz receptury z forum.

Kawiarka działa tak, że przeciska gorącą wodę pod ciśnieniem przez zmieloną kawę, ale w sumie nie mierzyłem nigdy temperatury wody, ale jak się zaczyna przelewać, to zmniejszam moc palnika, aby złagodzić parzenie (Może ktoś ma kawiarkę z termometrem w dolnym zbiorniku? )i na koniec zanurzam ją pod strumieniem chłodnej wody, aby właśnie uniknąć przegrzania kawy.

Wracając do Twojego pytania, myślę, że nie ma sensu kupować ekspresu kolbowego, tylko faktycznie kawiarkę i spieniacz do mleka (ręczny, np french press lub elektryczny). Dlaczego? Otóż zanim zagrzejesz ekspres, to wstawiasz kawiarkę, odpalasz spienianie mleka i po kilku chwilach, no może minutach masz napar z kawiarki i spienione mleko - ciach w filiżankę/kubek i gotowe. Sam ekspres nagrzewa się w co najmniej 10-15 minut, ale tak naprawdę minimum czasu, większy ekspres - dłużej czekasz. Można co prawda po 3 minutach zrobić kawę, ale woda okaże się zbyt chłodna po przelaniu się przez kolbę. No i twój młynek nie do końca zmieli kawę tak, aby przemiał nadawał się do ekspresu kolbowego, do kawiarki jak najbardziej wystarczy (co nie znaczy że nie można mieć lepszego)

Poszukaj może na jutubie filmiki, jak zrobić cappucino z kawiarki, to mniej więcej zobaczysz z czym się to wiąże (większość filmików pewnie będzie kiepska, ale ogólnie uzyskasz jakiś obraz poglądowy)

Kwestia najważniejsza - jakie ziarenka wrzucasz w młynek?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Czy warto?
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Październik 2018, 21:28:51 »
do tej pory robię ją w aeropressie
Jeśli obecnie jesteś zadowolony, to bez sensu coś zmieniać. Jeśli chcesz coś zmienić, to zmień kawę ;) lub ewentualnie młynek na trochę lepszy.

A Twojej pani nie smakuje Twoja kawa + odrobina mleka?

Jeśli jednak chce coś bardziej jak w kawiarni, to możesz zrobić tak: Aeropresso + mleko ubite we french pressie

Offline Figiel2003

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: aeropress
  • Młynek: Severin KM 3874
Odp: Czy warto?
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Październik 2018, 23:45:22 »
Ciężko mi zrozumieć to co piszecie. Ale spróbujmy to uprościć. Wyobraźmy sobie że mamy kawę X. I zaparzam tą kawę w aeroprsessie i tą sama kawę zaparzam w ekspresie ciśnieniowym (oczywiście cisnienie 15 bar). I tu pytanie - czy poczuję róznicę w smaku? I która kawa będzie lepiej smakować? Ta z aeropressu czy z ekskpresu cciśnieniowego?
« Ostatnia zmiana: 05 Październik 2018, 23:57:41 wysłana przez Figiel2003 »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Czy warto?
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Październik 2018, 23:57:41 »
Tak.
Biorąc pod uwagę Twój młynek i budżet, dużo lepsza kawa będzie z aeropressu.
Poczytaj przepisy w temacie o aeropress albo używaj przepisu z pudełka.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Figiel2003

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: aeropress
  • Młynek: Severin KM 3874
Odp: Czy warto?
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Październik 2018, 00:02:00 »
Tak.
Biorąc pod uwagę Twój młynek i budżet, dużo lepsza kawa będzie z aeropressu.
Poczytaj przepisy w temacie o aeropress albo używaj przepisu z pudełka.

A jaka kwota spowduje, że kawa którą zaparzę w ekspresie będzie mi lepiej smakować od kawy zaparzonej w aeropressie? Ile muszę wydać na ekspres i na jaki ekspress powinienem się skusić by poczuć różnicę w smaku zaparzonej kawy?
« Ostatnia zmiana: 06 Październik 2018, 00:10:48 wysłana przez Figiel2003 »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Czy warto?
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Październik 2018, 08:33:38 »
Ja zawsze powiem, że warto pić espresso :).
Taki zestaw powinien spełnić Wasze wymagania. Do tego klasyczny świeżo blend espresso i będziesz zadowolony.
https://ekspresdokawy.pl/pl/o/zestaw-ascaso-arc---i1-mini-black-10061.html

Jak chcesz wydać trochę więcej to:
https://www.coffeesite.pl/rancilio/8-rancilio-silvia.html?gclid=Cj0KCQjwl9zdBRDgARIsAL5Nyn34bUu_a9IA_NX8XyqjDaEqTea6eDb-eSkVDjUTrjL-oWGBwAGTrLoaAjArEALw_wcB

Plus młynek w okolicach 1000 zł, i1, Eureka Mignon, Baratza Sette albo ręczny klasy Kazak, C40, Kinu M47.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Czy warto?
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Październik 2018, 08:38:01 »
Kawa w ekspresie kolbowym ma objetosc 25 do 30 mililitrow -czyli jest to espresso. Ekspres kolbowy sluzy wlasnie do zrobienia takiej ilosci kawy na jeden raz, chyba ze uzywasz podwojne sitko, to i tak maksymalnie 60  mililitrow kawy -espresso doppio czyli podwojne. Pod taki ekspres nie powinno podstawiac sie duzego kubka i lac do pelna, bo to bez sensu - nie do tego on sluzy. Jezeli chcesz duzy kubek czarnej kawy to zerknij na ekspresy przelewowe.

Czy kawa lepiej smakuje z innego urzadzenia? I tak, i nie. Kazda kawa powinna byc poprawnie zaparzona, z zachowaniem pewnych procedur. Ale zadna maszyna, nawet za milion zlotych nie sprawi, ze złe ziarenka nagle beda pysznie smakowac.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi