Autor Wątek: Mini Gaggia - czyli mini dźwignia  (Przeczytany 5791 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Mini Gaggia - czyli mini dźwignia
« dnia: 18 Czerwiec 2013, 17:53:50 »
Jak wiecie troszkę mnie w kierunku maszyny do czystego espresso ciągnie - czytać dźwignia. Przeglądając różne strony natknąłem się na Mini Gaggia, znany też jako Demoka MiniMoka M-403.



Dużo danych technicznych nie ma. Plastikowa obudowa, metalowa rama i stalowe panele. Grzałka około 800W. Co ciekawe otwarty bojler podgrzewający wodę do bodajże 94C. W tej dziurze gdzie widać sitko prysznica chodzi sobie tłok. Są sprzeczne informacje co do wydajności dźwigni - podobno daje tylko około 5 bar, ale niektóre źródła podają 7-9 bar.



Temperatura jest podobno niesamowicie stabilna. Gdzieś na form, bodajże HB zmierzono że podczas ekstrakcji temperatura grupy zmienia się o 0.2 C  :o Grupa jest otoczona wodą, więc ma dokładnie jej temperaturę. Konstrukcja jest ekstremalnie prosta. Cały ekspres ma 4 uszczelki, dwie na podłączenie grzałki, jedna na tłoku grupy i jedna w grupie do PFa.



Przy zacięciu do majsterkowania można by w domu samemu zbudować maszynę działającą na tej zasadzie. Dobierając odpowiednio średnicę grupy, skok dźwigni  i sprężynę można by pewnie ustawić 9-10 bar :)



Zamiast termostatu dać PID  8) stylową obudowę, kranik do wrzątku i można mieć fajną maszynkę

A tutaj przykładowa ekstrakcja z NPFa

Nie wiem czy przy firmowych 7 bar, aż tak ładnie by to wyglądało - może on ma więcej, może to kwestia uszczelek.

Tutaj nieco mniej udana ekstrakcja
« Ostatnia zmiana: 18 Czerwiec 2013, 18:00:11 wysłana przez DrUsagi »
LMWDP #469

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Mini Gaggia - czyli mini dźwignia
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Czerwiec 2013, 18:03:49 »
Ta maszynka jest chyba za prosta dla Ciebie ;)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Mini Gaggia - czyli mini dźwignia
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Czerwiec 2013, 18:06:59 »
Właśnie jej prostota mnie urzekła  ;D

A można by ją jeszcze uprościć wywalając z grupy sprężynę i samemu przeciskając wodę  :evil:

Powiem w sekrecie, znalazłem taką za 40€, tylko mi ją z przed nosa kupili  :'(
LMWDP #469

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Mini Gaggia - czyli mini dźwignia
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Czerwiec 2013, 18:11:03 »
Musisz polować dalej.
A sprężynę należy usunąć, od czego są ręce. :evil:

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Mini Gaggia - czyli mini dźwignia
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Czerwiec 2013, 19:38:57 »
Dojdziemy do tego, że trzeba wziać wrzątek w usta i mocnym strumieniem splunąć na kolbę z sitkiem i kawą... ; )

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Mini Gaggia - czyli mini dźwignia
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Czerwiec 2013, 20:01:01 »
Bardzo możliwe, że do tego dojdzie, ale na razie Doktor musi znaleźć dźwigniowca ;)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Mini Gaggia - czyli mini dźwignia
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Czerwiec 2013, 20:34:19 »
Dojdziemy do tego, że trzeba wziać wrzątek w usta i mocnym strumieniem splunąć na kolbę z sitkiem i kawą... ; )

nie nie nie - ja chcę stworzyć dział ekspresy dźwigniowe, a nie pisać o metodach alternatywnych

Z ciekawostek - ta Mini Gaggia była też sprzedawana pod marką Pierre Cardin ;)
LMWDP #469

Offline gsh

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 41
Odp: Mini Gaggia - czyli mini dźwignia
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Czerwiec 2013, 20:45:49 »
kurcze niezłe, proste urządzonko. A jak smakowo wypada takie espresso ?



Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Mini Gaggia - czyli mini dźwignia
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Czerwiec 2013, 20:49:39 »
Na naszym forum jeszcze nikt nie zna smaku takiego espresso ;)

Szkoda, że w Gaggiach jest tyle aluminium. Nie lubię tego metalu w kuchni.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi