Autor Wątek: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi  (Przeczytany 317981 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #330 dnia: 20 Październik 2016, 21:55:37 »
Doklej od dołu do ramion karuzeli jakieś szczoteczki/gumeczki, to kawa będzie zbierana do spodu.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #331 dnia: 20 Październik 2016, 21:59:57 »
o tym też myślałem, choć na pewno muszę zrobić jakiś "ogranicznik" na wylocie - po demontażu wyłącznika przy wylocie, który lekko go ograniczał(ale nie będzie nigdy używany u mnie, bo zapobiega przepełnieniu dozownika) przemiał leci z impetem po całym dozowniku, a fajnie by było skierować go delikatnie w dół... choć to można osiągnąć kawałkiem blachy, do którego zamocowania wykorzystam otwory po wspomnianym wyłączniku... i chyba zrobię jakiś ogólnodostępny projekt do przeróbki dozownika na pojedynczy wylot :) jeszcze żeby tylko ktoś mi elektrykę do tego ogarnął to by było w ogóle cudownie...

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #332 dnia: 20 Październik 2016, 22:08:50 »
Nie bardzo pamiętam budowę tego młynka, ale w takich modelach, za wylotem była kiwająca się blaszka. Właśnie ona ograniczała sypanie kawy po całym dozowniku i kierowała ją w dół. Poza tym w wylocie można też zamontować słynną mazzerową kratkę.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #333 dnia: 20 Październik 2016, 22:28:05 »
kratka(ta podziurawiona) jest, a ta kiwająca się blaszka to switch, który wyłącza ekspres gdy dozownik się napełni. ja to wywaliłem, bo przy mieleniu pojedynczych porcji kawy nie ma to racji bytu - i przy okazji dużo łatwiej było mi dokręcić dozownik, bo jedna ze śrub go trzymających jest akurat pod "obudową" tej blaszki... zakombinuję jakiś arkusz blachy czy dwa od znajomego, wymierzę, wytnę, pospawam, pomaluję i będzie wersja bez dozownika. ale automatyczna... i tu właśnie by się przydał elektryk/elektronik, żeby przerobić to na zwykły włącznik. z automatem włączającym mielenie co 12 machnięć też sobie poradziłem wyciągając włącznik, ale jeśli miałbym przerabiać cokolwiek w elektryce to się do tego nie dotknę. próbowałem kiedyś tak uruchomić młynek wyjęty z ekspresu automatycznego, całe szczęście, że się skończyło tylko na wysadzonym mostku prostowniczym, wystrzelonych korkach i uszkodzonym silniku, a nie na utracie rąk...

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #334 dnia: 20 Październik 2016, 22:40:52 »
Taka kratka ?
http://images65.fotosik.pl/350/eb964f3b487f3f74gen.jpg
Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
]

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #335 dnia: 20 Październik 2016, 22:45:11 »
nie, mowa o tym dużym w środku tego zdjęcia http://s1066.photobucket.com/user/turtle-web/media/food/coffee/grinders/Super_Jolly/doserless_parts1_zps084e4e91.jpg.html i ta blaszka, czyli http://coffeesnobs.com.au/Attachments/doser-floors.jpg na tym zdjęciu po prawej to odstające czarne pudełeczko z blaszką nad wylotem kawy

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #336 dnia: 20 Październik 2016, 22:51:10 »
Kratka, którą Ci pokazałem, zmniejsza elektrostatykę przemiału, ma też ułatwiać równomierniejsze sypanie. Jeżeli będziesz montował lejek, to tę kiwającą blaszkę możesz zostawić.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #337 dnia: 20 Październik 2016, 22:55:27 »
kiwająca blaszka razem z kablami wyleciała, tak mi było łatwiej dozownik przykręcić - tylko trzeba było złączyć gniazda do których kabelki od niej były podłączone, bo ona przechylając się rozłącza obwód i wyłącza mielenie. a jak będę montował lejek, to postaram się to wymyślić tak, żeby sypał bezpośrednio do kolby i w taki sposób, żeby się w środku nic nie zbierało... a to już będzie pewnie wyzwanie. a nawet nie będzie to lejek, tylko wywalę całkiem dozownik i zrobię zastępczy element do sypania bezpośrednio do kolby.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #338 dnia: 20 Październik 2016, 23:13:18 »
Przy lejkach także może być taka blaszka. A przemiał zostaje w kanale wylotowym, taka konstrukcja. Trzeba go usunąć pędzelkiem albo wydmuchać od tyłu, jakkolwiek to brzmi ;).

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #339 dnia: 20 Październik 2016, 23:27:47 »
to akurat wiem, podpatrzyłem u Filipa w Targowej :) aczkolwiek wylot będzie zrobiony myślę, że pod podobnym kątem jak ta klapka, tylko ciut bliżej wylotu - ale muszę pokopać w necie za zdjęciami młynków bez dozownika jak to jest rozwiązane konstrukcyjnie.

Offline dziewiecset Mężczyzna

  • Wiadomości: 463
  • Ekspres: Kalita Wave 185, V60-01, Bialetti, Chemex, AP, December Dripper
  • Młynek: Baratza Sette 270W, Aergrind, 1zpresso K-Ultra
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #340 dnia: 21 Październik 2016, 23:08:50 »
Pytanie mam, co w kawie może być nie organicznego, dlaczego tutaj też jest rozróżnienie na organiczne i nie organiczne? Jaka jest różnica?

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #341 dnia: 21 Październik 2016, 23:14:07 »
Pytanie mam, co w kawie może być nie organicznego, dlaczego tutaj też jest rozróżnienie na organiczne i nie organiczne? Jaka jest różnica?
A po co drążysz?
Lepiej/gorzej będzie smakować?

Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline dziewiecset Mężczyzna

  • Wiadomości: 463
  • Ekspres: Kalita Wave 185, V60-01, Bialetti, Chemex, AP, December Dripper
  • Młynek: Baratza Sette 270W, Aergrind, 1zpresso K-Ultra
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #342 dnia: 21 Październik 2016, 23:26:39 »
Pytanie mam, co w kawie może być nie organicznego, dlaczego tutaj też jest rozróżnienie na organiczne i nie organiczne? Jaka jest różnica?
A po co drążysz?
Lepiej/gorzej będzie smakować?



To również mnie interesuje, ale to sam mogę sobie sprawdzić, chodzi również o to czy w ziarnach może być dużo chemii z nawozów i pestycydów, czy np proces wypalania je ulatnia, jak to jest. Wiesz przemysł kawy, to jedna z największych gałęzi przynoszącej dochody... A tam gdzie grube pieniądze, tam też grube przekręty. Daleki jestem od super eko-życia i walki o to, bo z praktyki wiem, że nie wszystko co organiczne to takie super i dobre, tym bardziej, że gleby są coraz bardziej wyjałowione przez nasze wielkie plantacje tego i owego, tu i tam. Rzecz w tym, pisząc ściślej, jak to jest? Czy te małe plantacje z których są brane kawy specialty dbają raczej o swoje roślinki i nic nie dodają i po prostu olewają te opłacanie certyfikatów, czy ten certyfikat coś w ogóle daje, mniej więcej o to mi chodzi. Więc w zasadzie gówno uściśliłem, ale chce wiedzieć jak Wy znawcy się na to zaopatrujecie.

Offline bigindian

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: kawiarki, Hario V60-2, phin, Aeropress
  • Młynek: Severin KM3873
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #343 dnia: 27 Październik 2016, 16:05:58 »
Ostatnio w moim Severinie zaczęły się blokować żarna, mam go 6 miesięcy. Czy to kwestia twardości ziaren czy raczej żarna się stępiły ?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #344 dnia: 27 Październik 2016, 16:34:59 »
A zmieniłeś ziarna? źródło? cokolwiek w tym czasie?

Raczej obstawiam ziarenka, ale nie wiem co i w jakich ilościach mieliłeś w tym czasie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi