Autor Wątek: Kwaśna kawa z kawiarki?  (Przeczytany 5476 razy)

Offline hatake00

  • Wiadomości: 3
Kwaśna kawa z kawiarki?
« dnia: 11 Luty 2020, 08:57:41 »
Hej,

zakupiłem sobie kawiarkę z dwiema wylewkami - Top Moka Mini.Wobec tego, skoro napar trafia bezpośrednio do filiżanki, chyba niemożliwe jest przeparzenie? Parzę kawę zgodnie z zaleceniami ze stron o kawie, oglądałem też filmy na YT - woda filtrowana, woda Żywiec Zdrój, podgrzewanie wody, odpowiednia ilość kawy w sitku, przerywanie ekstrakcji itp itp, a mimo to kawa wychodzi dość kwaśna, a na powierzchni widać malutkie tłuste oczka.

Stosuję Brazylię i Meksyk z lokalnej gdańskiej palarni. Brazylia wychodzi kwaśna, a Meksyk kwaśno-gorzki. Polecili mi te dwa rodzaje kawy właśnie pod kątem, że nie będą kwaśne - miały być wyczuwalne nuty czekolady, orzechów, karmelu... i też od razu zmielili ziarna pod kawiarkę, zgodnie z moim życzeniem.

Co może być nie tak? Może być to wina kawy? Skorzystać z innej palarni?

Offline NinaSimone20

    • Brak
  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Jura we8, kawiarka Bialetti
  • Młynek: poluje na timemore slim
Odp: Kwaśna kawa z kawiarki?
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Luty 2020, 14:39:40 »
Hej,

zakupiłem sobie kawiarkę z dwiema wylewkami - Top Moka Mini.Wobec tego, skoro napar trafia bezpośrednio do filiżanki, chyba niemożliwe jest przeparzenie? Parzę kawę zgodnie z zaleceniami ze stron o kawie, oglądałem też filmy na YT - woda filtrowana, woda Żywiec Zdrój, podgrzewanie wody, odpowiednia ilość kawy w sitku, przerywanie ekstrakcji itp itp, a mimo to kawa wychodzi dość kwaśna, a na powierzchni widać malutkie tłuste oczka.

Stosuję Brazylię i Meksyk z lokalnej gdańskiej palarni. Brazylia wychodzi kwaśna, a Meksyk kwaśno-gorzki. Polecili mi te dwa rodzaje kawy właśnie pod kątem, że nie będą kwaśne - miały być wyczuwalne nuty czekolady, orzechów, karmelu... i też od razu zmielili ziarna pod kawiarkę, zgodnie z moim życzeniem.

Co może być nie tak? Może być to wina kawy? Skorzystać z innej palarni?
A jak mocno zmielona jest kawa? Bo jeśli taki miał jak kawy zmielone z marketu to może być przyczyną.

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka


Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kwaśna kawa z kawiarki?
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Luty 2020, 15:59:11 »
chyba niemożliwe jest przeparzenie

Tłuste oka na powierzchni na to by wskazywały... Możliwe, że kawa jest nieco za drobno zmielona. Kawiarki potrafią różne negatywne czynić rzeczy... Trzeba się do nich dostosować, poznać je a czasem wyrzucić ;).

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kwaśna kawa z kawiarki?
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Luty 2020, 17:22:57 »
Zgadza się, jak kawa jest zbyt drobno zmielona albo ubita, to potrafi się zrobić taki kanał i kawa jest za razem przeparzona i niedoparzona. Przemiał powinien być jak  sól/piasek. Ziarenka powinny być pojedyncze i nie sczepiać się. Czym mielisz kawę ?

Wypływ powinien być w miarę równy i spokojny. Jak zaczyna wypływać pianka, to wyłączasz źródło ciepła. Poza tym jeśli jest kwaśna, to nie przerywaj jakoś gwałtownie ekstrakcji. wystarczy wyłączyć jak zaczyna pienić i prychać.

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Kwaśna kawa z kawiarki?
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Luty 2020, 17:44:39 »
Czym mielisz kawę ?

Brazylię i Meksyk z lokalnej gdańskiej palarni (...) i też od razu zmielili ziarna pod kawiarkę, zgodnie z moim życzeniem.

Myślę, że Autor nie ma młynka

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Kwaśna kawa z kawiarki?
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Luty 2020, 18:41:02 »
Ta lokalna, Gdańska palarnia to Nieczapla czy coś innego?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kwaśna kawa z kawiarki?
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Luty 2020, 19:35:13 »
A to nie doczytałem z tym zmieleniem. No to tu może być pies pogrzebany. Każda kawiarka może potrzebować trochę innego przemiału w zależności od sitka. Miałem GAT i Bialletti 3tz w tym samym czasie i obie potrzebowały trochę innego przemiału.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi