Autor Wątek: V60, Kalita Wave - zatykanie filtra[Wilfa Svart]. POMOCY!  (Przeczytany 14373 razy)

Offline dam_swi Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Hario V60, Kalita Wave, Aeropress, French Press
  • Młynek: Comandante C40 MK3, Wilfa Svart (srebrny)
Dzień dobry!

Potrzebuję Waszej pomocy w kwestii zaparzania kawy metodą przelewową. Korzystam z młynka Wilfa Svart (srebrny), kawę mielę ustawiając na pierwszą kropkę przed napisem "Filter", kawę parzyłem zarówno w V60, jak i teraz w Kalicie. W obu przypadkach krew mnie zalewa z powodu wiecznie zatykającego się filtra. Czytałem fora, oglądałem poradniki i nic. Przykładowo, dziś zmieliłem 25g kawy, zacząłem zalewać 400g wody. Na początku kawa płynie w normalnym tempie, jednak przy około 300 g wody kawa już tylko kapie. Po dolaniu do 400 g mam w zasadzie pełną kalitę wody, która powoli po kropelce skapuje do serwera. W tym tempie zaparzenie 25g kawy zajęłoby mi jakieś 7-8 minut lub więcej jeśli miałbym czekać, aż całość wody trafi przez kawę do naczynia. Co robię źle? Prezentowane w internecie poziomy zmielenia pod dripper wydają się jeszcze drobniejsze niż to, którego ja używam, a jednak kawa parzy się normalnie. Proszę o porady. Specjalnie zmieniłem V60 na Kalitę, ponieważ na jednym z for przeczytałem, że filtry do V60 od pewnego czasu są gorszej jakości. Widać jednak dałem się nabrać, bo skoro przy Kalicie problem u mnie nie zniknął, leży on gdzie indziej. Z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc i pozdrawiam użytkowników forum, jako że to mój pierwszy tutaj wpis. Poniżej zdjęcie przemiału i linki do filmów

youtube.com/watch?v=ayswNRLae9M
youtube.com/watch?v=Zr7FyQgY110
« Ostatnia zmiana: 17 Luty 2020, 10:10:37 wysłana przez dam_swi »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: V60, Kalita Wave - zatykanie filtra[Wilfa Svart]. POMOCY!
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Luty 2020, 15:19:41 »
Mielisz grubo za grubo.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6226
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: V60, Kalita Wave - zatykanie filtra[Wilfa Svart]. POMOCY!
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Luty 2020, 15:32:34 »
Co do filtrów, to zdaje się, że Kality też się ostatnio zmieniły, ale i tak powinno być łatwiej w nich uzyskać krótsze czasy zaparzania.

Jak możesz nagraj cały proces zaparzania.  Albo jest problem z polewaniem, albo młynek za bardzo pyli. Możesz spróbować poprosić też kogoś aby na jakimś dobrym młynku zmielił Ci porcję kawy i zobaczysz czy to robi różnicę.

Offline dam_swi Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Hario V60, Kalita Wave, Aeropress, French Press
  • Młynek: Comandante C40 MK3, Wilfa Svart (srebrny)
Odp: V60, Kalita Wave - zatykanie filtra[Wilfa Svart]. POMOCY!
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Luty 2020, 17:22:45 »
Mielisz grubo za grubo.

Dziś i wczoraj próbowałem też drobniej, sugerując się poradami z sieci czy filmami z Youtube. Odpylałem też sitkiem do cukru pudru, o którym czytałem na forum. Tracę 2g kawy przy każdym parzeniu, a i tak nie ma mowy, żebym zmieścił się w 3 czy 3:30 min. z całym procesem. Polewałem zarówno "na raty" po 50 g, jak i większymi partiami, bez różnicy w zasadzie. Pierwsze półtorej-dwie minuty odpylona kawa leci całkiem ok, potem już tylko kapie. W efekcie marnuję mnóstwo ziaren, strasznie frustrujące.

Co do filtrów, to zdaje się, że Kality też się ostatnio zmieniły, ale i tak powinno być łatwiej w nich uzyskać krótsze czasy zaparzania.

Jak możesz nagraj cały proces zaparzania.  Albo jest problem z polewaniem, albo młynek za bardzo pyli. Możesz spróbować poprosić też kogoś aby na jakimś dobrym młynku zmielił Ci porcję kawy i zobaczysz czy to robi różnicę.

Jutro mogę nagrać całe parzenie, ale starałem się robić to tak, jak to wygląda na filmach instruktażowych, które można znaleźć w sieci. Chyba, że robię jakiś błąd, którego nie zauważam, ale czy może to mieć aż tak drastyczne znaczenie, że całość się nagle zatyka i po prostu kapie?

Jeśli to pylenie młynka - jest jakiś sposób na naprawienie tego, czy czeka mnie kupno nowego? Ta wilfa ma nieco ponad rok...


Offline dam_swi Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Hario V60, Kalita Wave, Aeropress, French Press
  • Młynek: Comandante C40 MK3, Wilfa Svart (srebrny)
Odp: V60, Kalita Wave - zatykanie filtra[Wilfa Svart]. POMOCY!
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Luty 2020, 13:29:01 »
OK przyznam, że nie mam już najmniejszego pojęcia, co konkretnie może być nie tak. Parzenie dzisiaj: Malawi Mzuzu PB Organic od "Świeżo Palona". 19g na 300 ml wody 92 stopnie C, zmielone tym razem Comandante na 25 kliku. Po 4 minutach przeleciało ledwie nieco ponad pół kubka, a więc max 170ml... Na filmie, do którego link poniżej, widać w jakim tempie kawa zaczyna spływać. Ponownie, im dłużej trwa proces, tym jest gorzej. Znacznie gorzej. Załączam też zdjęcie filtrów, których używam. Będę ogromnie wdzięczny za każdą pomoc. Pozdrawiam!

EDIT: Spróbowałem też zmielić na 30 kliku, tym razem pod Kalitę. 19g ziaren, 300 ml wody, po 4 minutach nadal nie wszystko zleciało. Zanim całość przeszła minęło około 6 minut. Mimo, że po 4 minutach odstawiłem Kalitę z serwera, kawa wyszła wodnista, mało ciała. Poniżej też zdjęcia zmielenia na 30 kliku oraz kality po parzeniu.

youtube.com/watch?v=iNaMcyFZTKk&feature=youtu.be

kawa3.jpg
kawa2.jpg
kawa1.jpg

Kalita, 30 klik Comandante:

unnamed.jpg
unnamed (1).jpg
unnamed (3).jpg
« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2020, 13:58:42 wysłana przez dam_swi »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6226
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: V60, Kalita Wave - zatykanie filtra[Wilfa Svart]. POMOCY!
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Luty 2020, 16:33:31 »
Niektóre afrykańskie kawy mocno zatykają filtr. Moze trzeba grubiej zmielić 25 klik to nie jest jakoś szczególnie grubo.

Pokaż albo opisz jak wygląda proces zaparzania. Jak polewasz po ile gram i w jakim czasie? lejesz w środek? po spirali? po brzegu filtra? W której minucie kończysz zalewanie?

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: V60, Kalita Wave - zatykanie filtra[Wilfa Svart]. POMOCY!
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Luty 2020, 17:23:46 »
Potwierdzę że ta konkretna kawa z swoimi małymi kuleczkami peaberry jest wyjątkowo upierdliwa w przelewaniu, sam se dałem spokój, nerwów mi było szkoda ;)

Ale twoje problemy są dalej jakoś zbyt duże, więc nie podejrzewam tylko jej a pewnie próbowałeś innych kaw. Sam lubując się w afrykańskich kamykach jak kupię coś zwłaszcza z lżejszych ziaren z nowego świata, to mam reakcje łoooo jak to leci ;)

Nie wiem jak to rozwiać ale spróbował bym wybrać jednen przepis na polewanie, ja bym poszedł w wyższy poziom wody w stylu Rao/Hoffman w wyższej nieco temperaturze, co też poprawia przeplyw i zachowując stałość, poprzesuwał bym z przemiałem. No i napewno na innej kawie też

Offline dam_swi Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Hario V60, Kalita Wave, Aeropress, French Press
  • Młynek: Comandante C40 MK3, Wilfa Svart (srebrny)
Odp: V60, Kalita Wave - zatykanie filtra[Wilfa Svart]. POMOCY!
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Luty 2020, 18:22:07 »
Ano właśnie problem w tym, że próbowałem różnych kaw (Nicaragua San Juan del Rio Coco, Ethiopia Yirgacheffe Chelbessa Gr. 1
Organic, Malawi Mzuzu Peaberry Organic, Kenya AA Blue Mountain Nyabomite) oraz różnych sposobów lania (delikatnie, mniej delikatnie, zalewałem na jeden raz, także partiami po 50 g wody, albo najpierw 100, potem 150 itp.), używałem też dwóch różnych młynków (Wilfa svart, teraz Comandante) i ani razu nie udało mi się 300 ml przelać w 3 minuty czy 3:30, zarówno w Kalicie, jak i V60. Gdyby chodziło o filtry do V60, to chociaż w Kalicie powinno być ok, a nie jest. Próbowałem nawet przelać kawę BIO z Lidla, ale tu również szału nie było. Comandante próbowałem 25, 27, 28 i 30 klik, nigdzie nie było jakiejś ogromnej różnicy. Czego powinienem spróbować teraz? :(

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6226
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: V60, Kalita Wave - zatykanie filtra[Wilfa Svart]. POMOCY!
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Luty 2020, 11:36:50 »
Może u Ciebie jakoś słabo z grawitacją? W domu jest może zbyt dużo górnolotnych myśli, kultura wysoka, wzniosłe momenty. Może poprzeklinać trochę trzeba? ;)

Na poważnie to trudno powiedzieć. Nagraj cały proces od suchej kawy w filtrze do końca przelewania, tak żeby było widać lustro wody w filtrze i strumień przy nalewaniu. Wtedy możę uda się wychwycić czy coś jest nie tak.

U mnie po zakończeniu polewania woda schodzi jeszcze przez  do 1,5 minuty.

Offline dam_swi Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Hario V60, Kalita Wave, Aeropress, French Press
  • Młynek: Comandante C40 MK3, Wilfa Svart (srebrny)
Odp: V60, Kalita Wave - zatykanie filtra[Wilfa Svart]. POMOCY!
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Luty 2020, 20:32:22 »
Może u Ciebie jakoś słabo z grawitacją? W domu jest może zbyt dużo górnolotnych myśli, kultura wysoka, wzniosłe momenty. Może poprzeklinać trochę trzeba?

Dobre! :D

A teraz do rzeczy. Próbowałem wczoraj i dziś parzyć, korzystając ze wskazówek z tego filmu na YT:

youtube.com/watch?v=AI4ynXzkSQo

I... jestem mocno zaskoczony! Najpierw testowo kawę BIO z Lidla przelałem w ten sposób i czas przy zmieleniu na 28 kliku to niespełna 3 minuty dla 20 g i 300 ml. Szok! Dziś spróbowałem tego samego z Nicaragua San Juan del Rio Coco i było odrobinę wolniej, ale jednak jakoś między 3 a 3:30 trafiło. Spróbowałem też z Kenią - tu nieco gorzej, bo nieco ponad 4 minuty wszystkiego, ale jednak zeszło do końca.

W skrócie parzę z proporcjami podanymi powyżej, temperatura wody 95 stopni C, czajnik Hario z wylewką. Najperw ok. 40 g wody preinfuzja 30 sekund, potem dolewam w miarę intensywnie kolistymi ruchami do 200 g tak, żeby dojść do 1 minuty. Potem już tylko dolewam do 300 g powoli, gdy spływa napar, no i czekam aż wszystko zleci. Przyznam jednak, że o ile efekty dotyczące czasu parzenia są ok, o tyle smak wydaje się nieco płytki, mało soczysty choćby w przypadku Kenii, no i trochę za dużo goryczy. Jutro mogę nagrać wspomniany film, ale jeśli podane przeze mnie informacje są wystarczające - ponownie będę wdzięczny za wszelkie wskazówki. Z góry dzięki za poświęcenie czasu na czytanie i odpowiedź. Pozdrawiam!

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: V60, Kalita Wave - zatykanie filtra[Wilfa Svart]. POMOCY!
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Luty 2020, 21:13:05 »
Najperw ok. 40 g wody preinfuzja 30 sekund, potem dolewam w miarę intensywnie kolistymi ruchami do 200 g tak, żeby dojść do 1 minuty. Potem już tylko dolewam do 300 g powoli, gdy spływa napar, no i czekam aż wszystko zleci.
A spróbuj dodać jedną małą zmianę - podziel to na 2 porcję
ja robię u siebie tak
20g kawy -> 50g wody na preinfuzję
potem dolewam do 220 powoli, kolistymi ruchami
jak się skończy przelewać - dolewam do 330 i czekam aż się przeleje - te 30g pewnie zostaje w kawie ;)

nie włączam już stopera - ale mniej więcej po ok 3:00-3:30 przelewa się ostatnia kropla - czasem (w zależności od kawy) zostanie ok 10-15g - to wtedy zdejmuje, żeby nie lać przeparzonej kawy

smacznego :)
Never Give UP †

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: V60, Kalita Wave - zatykanie filtra[Wilfa Svart]. POMOCY!
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Luty 2020, 21:19:15 »
Przyznam jednak, że o ile efekty dotyczące czasu parzenia są ok, o tyle smak wydaje się nieco płytki, mało soczysty choćby w przypadku Kenii, no i trochę za dużo goryczy.

To zrób dokładnie jak jest w filmiku. Zmiel na 25-26 kliku i użyj wody zaraz po tym jak się skończy gotować. Goryczka zniknie, czas się skróci.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: V60, Kalita Wave - zatykanie filtra[Wilfa Svart]. POMOCY!
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Luty 2020, 06:35:14 »
Takie pytanie poboczne: na czym stawiasz drippery? Bo jeśli na czymś o równych brzegach, bez wylewki (na przyklad szklanka), to możliwa jest sytuacja, że uklad się doszczelnia i na dole tworzy się podciśnienie, które blokuje przepływ.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: V60, Kalita Wave - zatykanie filtra[Wilfa Svart]. POMOCY!
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Luty 2020, 09:30:26 »
Opisywałem podobny problem jakiś czas z temu w innym wątku. U mnie nie było aż tak długo, ale kwestia znacznego spowolnienia ekstrakcji dla ostatnich 100 ml była identyczna.

Ja robię tak, że dla preinfuzji używam 3x masy kawy, wtedy zyskuje trochę więcej spływu na początku.
Utrzymuję cały czas prawie pełny kielich. Filtry w papierowym pudełku - czyli najszybsze wg Hoffmana.

Mam wrażenie, że robiąc Rao spin ekstrakcja zwalnia bardziej niż bez niego, ale to nie potwierdzone info.

Stawiam driper na dzbanek z dziubkiem, więc chyba nie ma możliwości stworzenia różnicy ciśnień, ale to ciekawy trop.

Młynek C40 IH, w okolicach 33. klika osiągam czas w okolicach 3 min.

Ostatnio widziałem przepisy na kawę podane przez Hayb na ich FB i na 24/400 g ustawienie Comandante na 20. czy nawet w którymś przepisie na 16. kliku zupełnie nie mieści mi się w głowie. Chyba, że wynika to z pomyłki i miało być na 18/300g.

Jakiś opinie?
« Ostatnia zmiana: 25 Luty 2020, 09:39:50 wysłana przez Kasper »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: V60, Kalita Wave - zatykanie filtra[Wilfa Svart]. POMOCY!
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Luty 2020, 10:25:38 »
Temperatura.
Między 95 stopni, a 85 stopni przepływ spowalnia o ponad 30 sekund. Używaj jak najgorętszej wody.
Żadna różnica ciśnień się nie wytworzy. Uzebrowanie v60 na to nie pozwoli. Czasem tylko w Chemexie może się wydarzyć.
No i nie wiem czemu preinfuzja 1:3. Przy 1:2 czas przepływu jest szybszy.
HAYB nie jest żadnym wyznacznikiem, choć ja robie 30/500 na 25 kliku
WITAM I POZDRAWIAM :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi