Autor Wątek: Jaki ekspres kupić?  (Przeczytany 12120 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Jaki ekspres kupić?
« Odpowiedź #15 dnia: 15 Kwiecień 2019, 15:05:31 »
To już chyba lepiej wziąć ekspres ciśnieniowy i zrobić nim tyle porcji espresso, żeby się uzbierało te 0,5 l. Przynajmniej kofeiny nie będzie za dużo,

Pół litra espresso? Może poczytaj, co to jest espresso.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Jaki ekspres kupić?
« Odpowiedź #16 dnia: 15 Kwiecień 2019, 15:09:00 »
Pół litra espresso będzie miało gigantyczne ilości kofeiny. Jako jedna porcja ma relatywnie mało kofeiny, ale jak to przeliczysz na przykładowych wartościach na 0,5 l objętości to się załamiesz. Nie wiem czy ktoś by się odważył wypić coś takiego.

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Jaki ekspres kupić?
« Odpowiedź #17 dnia: 15 Kwiecień 2019, 15:19:19 »
Może koledze chodziło o rozcieńczeniu kilku espresso do objętości 0,5l...

Offline lukaszde Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rancilio Silvia, aeropress, V60, kawiarka
  • Młynek: Comandante C40 MKIII Nitro Blade RC
Odp: Jaki ekspres kupić?
« Odpowiedź #18 dnia: 15 Kwiecień 2019, 19:13:26 »
Kofeiny samej bym się nie bał. W półlitrowym przelewie będzie około 300-400mg kofeiny. Zdarza się, że ludzie mają drgawki tylko po jednym espresso. A kofeiny jest tam z 30mg. Sama intensywność smaku kawy też może się do takich reakcji przyczynić.

Offline de Villars

  • Wiadomości: 34
Odp: Jaki ekspres kupić?
« Odpowiedź #19 dnia: 15 Kwiecień 2019, 20:27:09 »
Może koledze chodziło o rozcieńczeniu kilku espresso do objętości 0,5l...
Chodziło mi o coś takiego co robię na ekspresie w pracy - leję 3x dużą porcję czarnej kawy do jednego kubka (co prawda nie 0,5 l tylko nieco mniejszego). Nie wiem czy to jest espresso czy "espresso" czy jeszcze coś innego - po prostu duża czarna kawa z pianką. Takie coś mi smakuje.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Jaki ekspres kupić?
« Odpowiedź #20 dnia: 15 Kwiecień 2019, 21:13:17 »
taaa znane i lubiane używanie automatów, bardzo popularne wśród ludzi, którzy go w sumie nie chcieli, ale im wcisnęli, u znajomego zamiast 3xduża wciskało się 2x dwie duże :)

ale poważnie, to mam wrażenie, że wszelakim kosztem próbujesz udowodnić sobie/nam? nie jestem pewien, że przelew będzie zły, wybacz ale nie, nie będzie. Zaproponowaną wcześniej melittą z młynkiem, albo dowolnym przelewem z osobnym młynkiem, nieważne, i tak w tych pojemnościach będziesz miał kawę szybciej, taniej, prościej i łatwiej w czyszczeniu, a co najważniejsze lepszą, smaczniejszą w każdym względzie i aromatu i tekstury i smaku i bez tej wrednie gorzkiej, sztucznie spienionej ala cremy.

Zupełnie nie wiem, czemu 3 duże z automatu mają mieć mniej kofeiny od przelewu, w tabelkach jak pisze espresso, to im chodzi o coś gdzie woda przepływa przez kawę <30s, przecież duża w automacie to znaczenie dłuższe wyciskanie, pozatym różnice w ilościach kofeiny pomiędzy samymi kawami są tak duże, że te tabelki wszystkie należy traktować orientacyjnie, ogólnie tak jest, nie zawsze i bezwzględnie.

ps
jeżeli jest coś co ci smakuje, to co za różnica co to jest? po co szukasz dowodów potwierdzających tezę? chyba lepiej kupić coś co ci smakuje niż coś co ci nie smakuje, czy nie?
« Ostatnia zmiana: 15 Kwiecień 2019, 21:15:28 wysłana przez trez »

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Jaki ekspres kupić?
« Odpowiedź #21 dnia: 15 Kwiecień 2019, 22:03:08 »
chyba lepiej wziąć ekspres ciśnieniowy i zrobić nim tyle porcji espresso, żeby się uzbierało te 0,5 l
pół litra....? to będzie jakieś 20 espresso naraz. Żeby to zaparzyć potrzeba ok. 150gram kawy i takie coś będzie mieć ok. 1600mg kofeiny, czyli ponad 5x więcej niż dopuszczalna dzienna dawka.

Masz rozmach, nie ma co  :poklon:

« Ostatnia zmiana: 15 Kwiecień 2019, 22:14:06 wysłana przez grex »

Offline de Villars

  • Wiadomości: 34
Odp: Jaki ekspres kupić?
« Odpowiedź #22 dnia: 16 Kwiecień 2019, 08:30:13 »
wszelakim kosztem próbujesz udowodnić sobie/nam? nie jestem pewien, że przelew będzie zły, wybacz ale nie, nie będzie.
to nie tak. Mam po prostu osobiste nienajlepsze doświadczenia z kawą z przelewu, która niezbyt mi smakowała. Ale nie mam pojęcia jak i przez kogo była przygotowywana, więc jak już to było powiedziane - możliwe że to była wina błędów przygotowującego albo kiepskiej kawy, a nie samej metody. Z kolei kawę z ekspresu ciśnieniowego robiłem sobi sam, wiem co i jak sypałem i mi smakowała. Stąd moje dylematy;) Chyba faktycznie pójdę do kaiarni i każę sobie naparzyć dobrej kawy z przelewu i zobaczymy co wyjdzie. Z teoretyzowania w internecie chyba już nic więcej nie wyciagnę.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Jaki ekspres kupić?
« Odpowiedź #23 dnia: 16 Kwiecień 2019, 08:55:00 »
Espresso to można wypić jedno, dwa... Ale po jakieś 30-35 ml może.

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 439
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: Jaki ekspres kupić?
« Odpowiedź #24 dnia: 16 Kwiecień 2019, 10:03:58 »
pójdę do kawiarni
Tak, jeśli masz gdzieś w okolicy dobrą kawiarnię, idź i posmakuj. Będziesz miał jakiś punkt odniesienia.

Offline sccoty Mężczyzna

  • Wiadomości: 313
  • Ekspres: Nuova Personal 1
  • Młynek: Mahlkonig ek43, mazzer SJ Timer Mod, Mazzer Major Timer Mod
Odp: Jaki ekspres kupić?
« Odpowiedź #25 dnia: 16 Kwiecień 2019, 11:18:01 »
To już chyba lepiej wziąć ekspres ciśnieniowy i zrobić nim tyle porcji espresso, żeby się uzbierało te 0,5 l. Przynajmniej kofeiny nie będzie za dużo,

Pół litra espresso? Może poczytaj, co to jest espresso.

A może chodziło o 0,5l i espresso :P

ratio

  • Gość
Odp: Jaki ekspres kupić?
« Odpowiedź #26 dnia: 16 Kwiecień 2019, 14:29:51 »
"A może chodziło o 0,5l i espresso :P "



Głodnemu zawsze "chleb" na myśli 8)
« Ostatnia zmiana: 16 Kwiecień 2019, 14:33:20 wysłana przez ratio »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jaki ekspres kupić?
« Odpowiedź #27 dnia: 16 Kwiecień 2019, 18:49:41 »
Chyba faktycznie pójdę do kaiarni i każę sobie naparzyć dobrej kawy z przelewu i zobaczymy co wyjdzie.
Pamiętaj aby najpierw pogadać o ziarnie i oczekiwaniach. Jeśli dostaniesz kompot z rabarbaru (Kenia) to też się możesz minąć z oczekiwaniami.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Jaki ekspres kupić?
« Odpowiedź #28 dnia: 16 Kwiecień 2019, 19:36:46 »
Duża czarna kawa z pianką.
To może wystarczy łyżkę kawy rozpuszczalnej zalać wrzątkiem i będzie duża kawa z pianką, nie gorsza od tej z automatu.

Z prawdziwą cremą z espresso to jednak nic wspólnego nie ma.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jaki ekspres kupić?
« Odpowiedź #29 dnia: 16 Kwiecień 2019, 19:43:20 »
Yyy, znaczy nie ma tam dwutlenku węgla, tłuszczy i cukrów? To co tam jest w tej kawie z automatu?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi