Autor Wątek: Kawa w Koszycach (SK)  (Przeczytany 2273 razy)

Offline dehado Mężczyzna

  • Wiadomości: 140
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Compak K6 PB
Kawa w Koszycach (SK)
« dnia: 10 Czerwiec 2019, 19:57:57 »
Będąc ostatnio w Koszycach udało mi się sprawdzić trzy kawiarnie serwujące kawe speciality. Miejsca nie były przypadkowe, ponieważ wcześniej wykonałem mały rekonesans w internecie i znalazłem kilka kawiarni w centrum. Pozwolę sobie wrzucić zdjęcia z internetu, jako że mój telefon robi zdjęcia słabej jakości, o wiele lepsze można znaleźć na facebooku albo stronach kawiarni.


Cardio Caffee
Pierwsza kawiarnia to Cardio Caffee przy ulicy Hlavnej. Niestety nie zapisałem sobie źródła kawy (chyba kongo) od doubleshot. Miejsce przyjemne znajdujące się w podwórzu starych kamienic. W środku przyjemnie, obsługiwał nas właściciel. Metody jakie stosują to oczywiście espresso i wszelkie napoje na jego bazie oraz drip i chemex. Kawa z dripa (V60), w smaku lekki, czysty aromat owoców leśnych ogólnie przyjemny napar.



PARAZOL
Kolejna kawiarnia to PARAZOL również przy Hlavnej i również w podwórzu kamienicy. Miejsce można poznać po rozwieszonych pomiędzy balkonami kolorowymi parasolami. Kawiarnia bardzo mała, połączona z biurem w którym pracuje właściciel architekt, w środku znajduje się również galeria. Metody to ekspres i aeropres. Wszystkie oferowane kawy są ocenione powyżej 85 punktów SCA. Podczas naszej wizyty była słowacka palarnia Ondrejka i Cartwheel Roastery, a z nich było do wyboru osiem jasno palonych kaw. Ja piłem Ugadna z palarni Ondrejka a mój znajomy Rwande z Cartwheel Roastery. Właściciel opiera się na gorącej wodzie z ekspresu, którą przelewa szklanego dzbanka (takiego jak chemiczne szkło) odczekuje chwilę (nie mierzy z termometrem temperatury) i zaparza kawę metodą odwróconą, mierząc czas zaparzania. Mimo braku dokładnego pomiaru temperatury, kawa bardzo smaczna, czysta z dobrze wyczuwalnym jabłkiem i delikatnie wyczuwalnym przy końcu ananasem (z pomocą przyszedł opis z opakowania), niestety mango nie udało mi się wyczuć. Znajomemu kawa smakowała, chwalił aftertaste. Trochę pogadaliśmy z właścicielem i okazało się że jest klientem Coffeedesk. Bardzo miła atmosfera, dobra kawa. W kawiarni nie ma żadnych ciast do zjedzenia.



DCK Veritas
Ostatnie miejsce to kawiarnia DCK Veritas także w centrum na Dominikánskim námestiu 8. Bardzo ładne wnętrze oraz miła obsługa. Zamówiłem smoothies z imbirem i kawe panama finca bernardina od CONCEPT coffee roasters z dripa. Najpierw dostałem smotthies i łapczywie się na nie rzuciłem co niestety spowodowało że ciężko mi ocenić dokładniej kawę, mogę tylko powiedzieć że kawa była dobra.

Ogólnie kawa we wszystkich miejscach była dobra, a z ciastem jest gorzej nie ma tu zbyt dużego wyboru. Ceny espresso około1,20-1,40 EUR, a kawa filtrowana między 2 a 2,70 EUR.

Offline Kawko

  • Wiadomości: 116
  • Ekspres: Kawiarka, tygielek, phin, AeroPress, V60, french press, Gabi Master A, OXO Good Grips, Kalita Caffe Uno, Kalita Wave, Clever Dripper
  • Młynek: Severin KM3873, MYM54
Odp: Kawa w Koszycach (SK)
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Czerwiec 2019, 12:23:49 »
 :brawa:

Bardzo fajny przegląd i "nietypowe" miasto. Jeśli kiedyś w końcu wybiorę się do Tokaju, to może uda mi się zajechać po drodze do Koszyc na kawę. :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi